علت قطع شدن صدای پیانو دیجیتال + راهکار

علت قطع شدن صدای پیانو دیجیتال + راهکار

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

مشکلات صدا در پیانو دیجیتال (مثل قطع شدن یا خراب شدن صدا) ممکن است بسیار نگران کننده باشد. بسیاری از افراد اطلاعات کافی در رابطه با قطعات و نحوه ساخت پیانو ندارند. بنابراین مشکلاتی مثل قطع شدن صدا، در وهله اول بسیار ناامیدکننده است و تجربه بدی از نواختن برای افراد ایجاد می‌کند. در قدم اول باید به شما بگوییم که مشکلات صدای پیانو مثل قطع شدن آن، کاملاً طبیعی است می‌توانید با عیب یابی و تعمیر و نگهداری درست، به سرعت مشکلات مربوط به صدای پیانو را رفع کنید. در ادامه به طور کامل درباره قطع شدن و خراب شدن صدای پیانو صحبت می‌کنیم.

چه عواملی موجب خراب شدن صدای پیانو می شود؟

عوامل مختلفی منجر به خراب شدن صدای پیانو می‌شود. در ادامه برخی از این عوامل را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

·         صفحه آهنی و سیم

یکی از مهم‌ترین دلایل خراب شدن صدای پیانو، صفحه آهنی و سیم‌های موجود در پیانو هستند. سیم‌های پیانو وظیفه تولید صدا را بر عهده دارند. گاهی اوقات ممکن است تغییرات آب و هوایی یا تغییرات دمای محیط منجر به گرم یا سرد شدن سیم‌ها و صفحه آهنی شود. در این حالت، صدای پیانو کمی ناهنجار به نظر می‌رسد. آسیب به صفحه آهنی و سیم‌ها در پیانو، یک مسئله کاملاً رایج است و به راحتی برطرف می‌شود. بنابراین نیازی نیست در رابطه با این مسئله نگران باشید.

·         خروج از کوک

در صورتی که به شکل مداوم از پیانو استفاده می‌کنید، احتمال اینکه پیانو از کوک خارج شده باشد بسیار زیاد است. زمانی که پیانو از کوک خارج می‌شود، صدای آن واضح نخواهد بود و کیفیت اولیه را از دست می‌دهد. بنابراین اولین چیزی که بعد از خراب شدن صدای پیانو باید به آن توجه کنید، تنظیمات کوک پیانو است. 

·         پین بلاک

پین بلاک یک صفحه چوبی است که از چند لایه مختلف تشکیل شده و می‌تواند گوشی‌های کوچک را به صورت ثابت و پایدار در محل خود نگه دارد. گاهی اوقات ممکن است رطوبت این صفحه چوبی کاهش یابد. این مسئله موجب پوسیدگی پین بلاک می‌شود و صدای ناهنجاری از پیانو تولید خواهد شد. زمانی که پین بلاک آسیب ببیند، پین‌های تنظیم کننده، قدرتی برای تولید صدا نخواهند داشت.

بهترین راه حل برای جلوگیری از این مسئله، این است که از همان ابتدا یک پیانو با چوب با کیفیت خریداری کنید. انتخاب بهترین پیانو دیجیتال، کار چندان ساده‌ای نیست. به همین دلیل، لازم است با افراد نزدیک خود که قبلا برای خرید پیانو اقدام کرده‌اند، مشورت کنید.

·         صفحه رزونانس

صفحه رزونانس یکی دیگر از دلایل خراب شدن صدای پیانو می باشد. این صفحه از چوب ساخته شده است. بنابراین تغییر دمای محیط یا افزایش و کاهش رطوبت در محیط اطراف پیانو، منجر به پوسیدگی صفحه رزونانس می‌شود و قدرت آن را کاهش می‌دهد.

صفحه رزونانس در حالت طبیعی به صورت خمیده است. خمیدگی این صفحه چوبی در پیانو باعث می‌شود سیم‌ها به راحتی مرتعش شوند و صدای بهتری تولید کنند.

زمانی که رطوبت هوا کاهش یابد و دمای هوا بیشتر شود، صفحه رزونانس از شکل خمیده خارج خواهد شد. بنابراین قدرت مقاومت در برابر ارتعاش سیم‌ها را نخواهد داشت. در چنین حالتی، سیم‌ها به راحتی مرتعش نمی‌شوند و کیفیت صدای پیانو کاهش می‌یابد. برای اینکه صفحه رزونانس در بهترین حالت خود قرار بگیرد، رطوبت هوا باید کاملاً استاندارد باشد. رطوبت بیش از حد منجر به افزایش خمیدگی صفحه رزونانس می‌شود و صدای نابهنجاری تولید می‌کند.

دلیل قطع شدن صدا در پیانو دیجیتال

همانطور که گفته شد، عوامل مختلفی بر خراب شدن صدای پیانو موثر هستند. در صورتی که صدای پیانو برای مدت طولانی ناهنجار به نظر برسد یا صدای ناواضحی از پیانو تولید شود، باید سریعاً برای رفع مشکل اقدام کنید. در غیر صورت، آسیب به بخش‌های مختلف پیانو به مرور شدیدتر شده و صدای پیانو به طور کامل قطع خواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است بلندگوی پیانو آسیب دیده باشد یا تنظیمات بلندگو دستکاری شود. در این حالت، بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا وضعیت بلندگو را چک کنید. همچنین ممکن است تنظیمات سطوح بیس و تریبل آسیب دیده باشد. از دیگر دلایل قطع شدن صدای پیانو، آسیب دیدن تراشه صدای آنبرد است. در صورتی که این تراشه قدیمی شود، قابلیت تولید صدای باکیفیت را نخواهد داشت. در موارد شدید، صدای پیانو به طور کامل قطع می‌شود.

این مشکل چگونه برطرف می شود؟

با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توان مشکل قطع شدن یا خراب شدن صدای پیانو را برطرف کرد. در ادامه برخی از این روش‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

·         اتصالات برق را بررسی کنید.

اولین راه حل برای رفع مشکل قطع شدن صدای پیانو، این است که اتصالات برق را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است قطع شدن سیم برق منجر به قطع صدای پیانو شود. بنابراین مطمئن شوید که سیم‌های برق به درستی وصل شده است. اگر از آداپتور برق متناوب استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که آداپتور سالم است و عملکرد درستی دارد. در صورتی که اتصالات برق مشکلی نداشت، باید مسائل دیگری را بررسی کنید.

·         پیانو خارج از کوک

علت قطع شدن صدای پیانو دیجیتال + راهکار

همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین دلایل خراب شدن یا قطع شدن صدای پیانو این است که پیانو از کوک خارج شود. به همین دلیل، باید تنظیمات کوک پیانو را بررسی کنید. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای پیانیست‌های مبتدی ایجاد می‌شود این است که چگونه باید کوک پیانو را تنظیم کرد؟ برای انجام این کار می‌توانید از نرم افزارهای رایجی که برای آموزش کوک کردن پیانو طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

·         جک هدفون را بررسی کنید.

یکی دیگر از روش‌های برطرف کردن قطعی صدا در پیانو، بررسی جک هدفون است. برای انجام این کار، اتصالات جک هدفون را بررسی کرده و مطمئن شوید که درست کار می‌کند. در صورتی که از جک هدفون صدا خارج می‌شود، بنابراین ممکن است مشکل قطعی صدای پیانو به علت آسیب رسیدن به کارت صدا باشد.

·         کابل ها/اتصالات  را چک کنید.

یکی دیگر از اقداماتی که باید برای برطرف شدن قطعی صدای پیانو انجام دهید، این است که کابل‌ها و اتصالات صدا را بررسی کنید. مطمئن شوید که همه کابل‌ها به درستی وصل شده باشند یا شل نباشند. علاوه بر این، بهتر است کابل‌هایی که قدیمی و فرسوده به نظر می‌رسند را یک بار جدا کرده و مجدداً وصل کنید. برخی از پیانیست‌ها از تقویت کننده صدا استفاده می‌کنند، بهتر است اتصالات تقویت کننده را نیز بررسی کنید.

پیشگیری از قطع شدن صدای پیانو

کیفیت صدای پیانو دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد. گاهی اوقات ممکن است هنگام نواختن پیانو احساس کنید صدای پیانو قطع شده است یا کیفیت سابق را ندارد. عوامل مختلفی مثل آسیب رسیدن به قطعات داخلی پیانو، منجر به قطعی صدا و خراب شدن آن می‌شوند. همانطور که گفته شد، آسیب رسیدن به صفحه رزونانس یا پین بلاک از دلایل خراب شدن صدای پیانو هستند.

علاوه بر این، آسیب رسیدن به بلندگو یا تراشه آنبرد ممکن است منجر به قطع شدن صدای پیانو شود. بهتر است برای رفع این مشکلات، تمامی اتصالات پیانو و قطعات داخلی را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که مشکل حل نشد، باید به یک مرکز تعمیر و نگهداری پیانو مراجعه کنید.توجه کنید که مهمترین عاملی که از قطع شدن صدای پیانو جلوگیری می کند، خرید پیانو با کیفیت بالاست. برخی از نکات مهم که باید هنگام خرید پیانو به آن توجه کنید، کیفیت چوب پیانو یا کیفیت صدای پیانو است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۸ نظر

ورود

 • ماهور خرداد ۳, ۱۴۰۲

  مرسی
  خیلی کاربردی بود

 • مهدی خرداد ۳, ۱۴۰۲

  صفحه رزونانس پیانوی دیجیتال من خراب شده بود خداروشکر تو این گرونیا تعمیرات پیانو خوبی نصیبم شد و سریع درستش کردن.
  ممنون مقاله خوبی در مورد انواع ایرادات پیانو بود.

 • فاطمه خرداد ۳, ۱۴۰۲

  مطلب مفیدی بود ممنونم

 • ماکان رنجبری خرداد ۳, ۱۴۰۲

  مقاله شما خیلی کاملتر از جاهای دیگه بود. یک دو تا مقاله رو خوندم فقط نوشته بودن احتمال داره مشکل از ناکوک بودن پیانو و یا خراب شدن سیم صفحه باشه.

 • مجتبی خرداد ۳, ۱۴۰۲

  خیلی عالی بود لطفا برای رفع ایرادات گیتار هم مطلب بزارید

 • سحر خرداد ۳, ۱۴۰۲

  ممنون از اطلاعات کاملی که در اختیار گذاشتین

 • سیما باقری خرداد ۳, ۱۴۰۲

  واقعا خدا خیرتون بده با این مطلب مفیدتون نجاتم دادین

 • هانیه خرداد ۳, ۱۴۰۲

  پیشنهاد می کنم اگه صدای پیانوتون قطع شد حتما اول از همه اتصالات برقش رو چک کنین