برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ معرفی شدند

بلاخره برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ اعلام شدند. جشنواره فیلم کن امسال بیشتر درباره عشق بود؛ در مورد اینکه چگونه عشق خنثی می شود، چگونه آن را انکار می کنند، چگونه آن را اشتباه تفسیر می کنند، چگونه آن را پرورش می دهند و چگونه زنده می ماند. مراسم اختتامیه ۷۶اُمین جشنواره فیلم کن با اعلام برندگان در سالن گرند لومیر کاخ جشنواره کن برگزار شد.

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن در حالی به پایان رسید که در بخش مسابقه اصلی شاهد رقابت ۲۱ فیلم بود و در نهایت فیلم فرانسوی Anatomy of a Fall ساخته جاستین تریه موفق به کسب نخل طلای بهترین فیلم شد و جایزه بزرگ هیات داوران نیز به The Zone of Interest ساخته جاناتان گلیزر رسید.

امسال روبن اوستلوند، فیلمساز مطرح سوئدی است (که خودش از جمله معدود کارگردان برنده دو جایزه اصلی کن است،) ریاست هیات داوران بخش مسابقه اصلی را بر عهده داشت و جولیا دوکورنو کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی برنده نخل طلای ۲۰۲۱، مریم توزانی کارگردان و فیلمنامه نویس مراکشی، دنیس منوچه بازیگر فرانسوی، رونگانو نیونی نویسنده و کارگردان زامبیایی-انگلیسی، بری لارسون بازیگر، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی، پل دانو بازیگر، نویسنده و کارگردان آمریکایی، عتیق رحیمی نویسنده و فیلمساز افغانستانی و دامین شیفرون نویسنده و کارگردان آرژانتینی دیگر اعضای هیات داوران هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن بودند که مسئولیت دشوار انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم و دیگر جوایز از جمله جایزه بزرگ هیات داوران، جایزه هیات داوران، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و زن و… را برعهده داشتند.

فهرست کامل برندگان جشنواره کن ۲۰۲۳ از این قرار است: 

نخل طلایه بهترین فیلم:

Anatomy of a Fall به کارگردانی جاستین تریه

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

جایزه بزرگ هیات داوران:

The Zone of Interest به کارگردانی جاناتان گلیزر

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

بهترین بازیگر مرد:

کوجی یاکوشو برای فیلم Perfect days به کارگردانی ویم وندرس

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

بهترین بازیگر زن:

مروه دیزدار برای فیلم About dry grasses به کارگردانی نوری بیلگه جیلان

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

جایزه هیات داوران:

Fallen Leaves به کارگردانی آکی کوریسماکی

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

بهترین کارگردان:

ترن آن هونگ برای فیلم The Pot Au Feu

بهترین فیلمنامه:

یوجی ساکاموتو برای فیلم Monster به کارگردانی هیروکازو کوئیدا

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

دوربین طلایی (بهترین فیلم اول جشنواره):

Inside the Yellow Cocoon Shell به کارگردانی فام تین آن

برندگان جشنواره فیلم کن 2023

نخل طلای بهترین فیلم کوتاه:

“۲۷” به کارگردانی فلورا آنا بودا

پیش از این فیلم The Zone of Interest ساخته جاناتان گلیزر جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه جشنواره را از نگاه هیات داوران انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) کسب کرده بود.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن که می‌توان آن را مهم‌ترین جشن سالانه سینمای جهان دانست، از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت) در جنوب فرانسه آغاز به کرد و امشب ۲۷ می (۶ خرداد) با برگزاری مراسم اعطای جوایز به کار خود پایان داد.

بدون نظر

ورود