جنجال تغییر محل نشست خبری وزیر امور خارجه عربستان؛ ماجرا چه بود؟ + ویدئو

جنجال تغییر محل نشست خبری وزیر امور خارجه عربستان؛ ماجرا چه بود؟ + ویدئو

وزارت امور خارجه ایران به ادعای جنجالی مطرح شده درباره ی علت تغییر محل نشست خبری وزیر امور خارجه عربستان واکنش نشان داد. روز گذشته برخی رسانه ها مدعی شدند محل نشست خبری مشترک وزرای خارجه ی ایران و عربستان در ساختمان وزارت امور خارجه کشورمان به طور ناگهانی و در لحظات آخر، به خواست طرف سعودی و به دلیل وجود تصویری از شهید سلیمانی تغییر کرد.

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

در پی توافق تهران و ریاض در پکن برای ازسرگیری روابط، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان دیروز شنبه ۲۷ خرداد برای نخستین بار پس از ۷ سال قطع روابط دو کشور، به منظور دیدار و گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر کرد.

قرار بود وزرای خارجه ی ایران و عربستان پس از پایان مذاکرات خود در یک نشست خبری مشترک در ساختمان وزارت امور خارجه ی کشورمان در جمع خبرنگاران نیز حضور یابند، اما انتشار یک خبر درباره ی تغییر ناگهانی و لحظه آخری محل این نشست جنجال برانگیز شد.

روز گذشته یکی از خبرنگاران روزنامه جام جم، متعلق به صدا و سیما با انتشار ویدئویی از ساختمان وزارت امور خارجه مدعی شد محل نشست خبری وزرای خارجه ایران و عربستان به‌ درخواست طرف سعودی و به دلیل وجود تصویری از شهید قاسم سلیمانی تغییر کرده است. محل این نشست از تالار آیینه به سالن مذاکرات ساختمان وزارت امور خارجه تغییر یافت.

خبرگزاری های داخلی نیز تصاویر مختلفی از محل اولیه و ثانویه ی نشست خبری وزرای خارجه ایران و عربستان منتشر کردند.

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

این خبر بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشت.

خبرگزاری تسنیم در اینباره مدعی شد:

همه چیز به صورت عادی پیش می‌رفت و قرار بود نشست در سالن همیشگی و با تابلوی شهید سلیمانی برگزار شود اما یکی از خبرنگاران اصلاح‌طلب توئیتی را علیه عربستان و شبکه العربیه منتشر کرد و با رجزخوانی، طرف عربستانی را تحریک کرد و به همین دلیل محل مذاکرات تغییر کرد!!

رحمت‌الله بیگدلی، فعال سیاسی هم در واکنش به این خبر در توییتی نوشت:

تصور کنید این عقب‌نشینی در زمان روحانی روی می‌داد الان کفن‌پوشان حرفه‌ای چه می‌کردند؟

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم در توییتر خود اینگونه واکنش نشان داد:

با تغییر محل مصاحبه مخالف نیستم. اصولا اصل ایجاد این روابط مستلزم رعایت برخی نکات است.ولی آنانی که تا دیروز حاج قاسم را فریاد می‌زدند اگر این اتفاق در زمان ظریف رخ می‌داد چه می‌کردند؟‌ سرتان را پایین بگیرید و بروید. خود را در حد یک مهره حقیر تنزل داده بودید بیشتر ادامه ندهید.

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

این ادعا واکنش وزارت امور خارجه ایران را به دنبال داشت.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه گمانه زنی های رسانه‌ای در خصوص تغییر محل گفتگوهای رسانه‌ای دو وزیر را بی‌اساس دانست و دلیل این تغییر را بروز مشکل فنی و عدم امکان اجرا در محل تعیین شده قبلی دانست که با تعییر مکان، این گفتگو در محل مذاکرات رسمی برگزار شد.

نشست خبری وزیر خارجه عربستان

به دنبال سفر وزیر امور خارجه عربستان به ایران، رسانه های سعودی اعلام کردند سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد بعد از عید قربان کار خود را رسماً آغاز خواهند کرد.

در روزهای گذشته رضا غیبشاوی، روزنامه نگار مدعی شد سفارت عربستان در تهران به طور موقت و تا تعیین تکلیف ساختمان سفارت این کشور در هتل اسپیناس پالاس ِ تهران مستقر شده است. به گفته ی وی، سعودی ها یک طبقه از این هتل را برای اسکان دیپلمات‌ های خود و بخش اداری سفارت رزرو کرده اند. ساختمان سفارت عربستان در تهران ۸ سال پیش به آتش کشیده شده بود.

پیش از این، سفارت و سرکنسولگری ایران در ریاض و جده و نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی طی روزهای ۱۶ و ۱۷ خرداد ماه به طور رسمی بازگشایی شده بود.

بدون نظر

ورود