با کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین آشنا شوید + ویدیو

با کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین آشنا شوید + ویدیو

انسان ها می توانند در مسافت های طولانی با سرعت بالایی بدوند. با این حال، حیوانات زیادی وجود دارند که می توانند به راحتی از ما پیشی بگیرند. در ادامه به بررسی برخی از کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین خواهیم پرداخت و سرعت آن ها را با سرعت انسان مقایسه می کنیم. البته اگرچه انسان ها سریع ترین حیوانات روی زمین نیستند، اما نقاط قوت دیگری هم دارند که آن ها را منحصر به فرد می کند.

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

اگر مسابقه سرعتی بین کروکودیل و اسب آبی انجام شود، کروکودیل سریعتر از اسب آبی در آب شنا می کند. بدن آن با آب سازگار است و سنگین ترین خزنده روی زمین محسوب می شود که می تواند با سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت شنا کند. اسب آبی نمی تواند شنا کند و تنها در کف رودخانه راه می رود. اما تقابل اسب آبی و کروکودیل در خشکی فرق می کند. اسب آبی در خشکی سریعتر می دود. 

یکی از کندترین حیوانات روی زمین، حلزون است. حلزون روش قابل توجهی برای حرکت با استفاده از مخاط و عضلات خود دارد. مخاط اصطکاک را کاهش می دهد و به حلزون کمک می کند تا به سطوح بچسبد، در حالی که عضلات منقبض و شل می شوند تا امواج حرکتی ایجاد کنند. 

با این حال اگر حلزون و تنبل با هم مسابقه دو بدهند، به احتمال زیاد در زمانی که تنبل خواب است، حلزون برنده مسابقه می شود. 

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

تنبل می تواند با سرعت ۰.۳۲ کیلومتر در ساعت حرکت کند و با زندگی بر شاخه های درختان و خوابیدن تا ۲۰ ساعت در روز، با سبک زندگی کند خود سازگار شده است. تنبل همچنین متابولیسم پایینی دارد و خز پر پشت آن پناهگاه جلبک ها و حشراتی است که به استتار آن در مقابل شکارچیان کمک می کند.

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

سومین حیوان کند، لاک پشت غول پیکر است که ۴ برابر سریع تر از حلزون است. لاک پشت غول پیکر عمر طولانی ای دارد و می تواند بیش از ۱۰۰ سال زندگی کند. لاک پشت غول پیکر همچنین دارای یک پوسته قوی است که از آن در برابر شکارچیان و شرایط آب و هوایی سخت محافظت می کند.

رودرانر می تواند با سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت از دست کایوت گرسنه فرار کند، اما سرعت یک کایوت دو برابر یک رودرانر است، اما نسخه کارتونی آنها خنده دارتر است!

خرس گریزلی می تواند از انسان پیشی بگیرد. سریع‌ترین انسان می‌تواند با سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت بدود، البته این سرعت برای انسانی مثل یوسین بولت امکان پذیر است. بنابراین بولت احتمالاً می تواند از دست خرس گریزلی به موقع فرار کند. اگر از او کندتر هستید، احتمالا خرس گریزلی می تواند به شما برسد.

در بین انواع خرس ها، کدام یک سریع ترین است؟

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

اگر خرس قطبی، خرس گریزلی، خرس قهوه ای، خرس آفتاب و خرس پاندا در یک مسابقه با هم رقابت کنند. گریزلی و خرس قهوه ای سریع ترین خواهند بود. آفتاب کوچکترین و کندترین آنهاست. خرس قطبی سریع است، اما به سرعت خرس گریزلی یا قهوه ای نیست. خرس پاندا کند است و احتمالا در مسابقه شرکت نمی کند و بامبو می خورد. البته می تواند از تپه ای بغلتد و از خرس های دیگر جلو بزند. خرس های پاندا یکی از کندترین خرس ها هستند، اما اگر دیدید یکی از آنها از تپه ای در حال غلتیدن به سمت شماست، فرار کنید.

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

یک بوئینگ ۷۴۷ حداکثر سرعتی در حدود ۹۹۸ کیلومتر در ساعت دارد. سریع ترین پرنده آلباتروس سر خاکستری است. این پرنده می تواند تا ۱۲۸ کیلومتر در ساعت پرواز کند و حدود ۱۰ ساعت بدون نشستن در آسمان بماند. اما شاهین بحری زمانی که مستقیم به سمت پایین شیرجه می زند تا شکارش را بگیرد، سرعتش بیشتر از آلباتروس سر خاکستری می شود.  

یک موش کور می تواند می تواند به اندازه وزن بدن خود کرم خاکی بخورد و با سرعت ۴.۵ متر در ساعت زمین را حفر کند. گورکن آمریکایی سریعتر حفاری می کند و در خشکی سریعتر می دود. تقریباً می تواند به سرعت یک انسان بدود. گورکن آمریکایی در مسابقه حفاری، موش کور را می برد.

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

یوزپلنگ سریعترین پستاندار خشکی است. یوزپلنگ با سرعت ۱۲۸ کیلومتر در ساعت می دود. یوزپلنگب به نام سارا، در ۱۱ سالگی ۱۰۰ متر را در کمتر از ۶ ثانیه دوید. او در یک باغ وحش زندگی می کرد و یک دوست توله سگ به نام الکسا داشت.

کندترین و سریع ترین حیوانات روی زمین

مورچه های نقره ای قوی و سریع هستند. آنها می توانند صدها برابر وزن خود بلند کنند و ۵۰ گام در ثانیه بدوند در مقایسه بولت می تواند ۴ قدم در ثانیه بدود. 

آخرین مدعی ما سریع ترین حیوان روی زمین است. سریع ترین حیوان روی زمین یک کنه کوچک به اندازه یک دانه کنجد است. از نظر طول بدن در ثانیه سریعتر از هر حیوان دیگری می دود. 

منبع: bright side
بدون نظر

ورود