صحبت های جنجالی چهره اصولگرا درباره مقصر بودن مردم در تورم و قانع نبودن ایرانی ها

صحبت های جنجالی چهره اصولگرا درباره مقصر بودن مردم در تورم و قانع نبودن ایرانی ها

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده ی سابق مجلس و از چهره های اصولگرا با صحبت های خود درباره ی عوامل تورم کشور خبرساز شده است. حجت الاسلام مصباحی مقدم در مصاحبه ی جدیدی با وبسایت خبری «جماران» یکی از مقصران اصلی تورم کشور را انتظار تورمی مردم دانسته و همچنین درباره ی علل عدم رشد اقتصادی کشور در مقایسه ای با کشور چین گفته است ایران مردم قانعی مثل چینی ها که به یکی دو وعده غذا در شبانه روز اکتفا می کنند را ندارد. این اظهارات حجت الاسلام مصباحی مقدم بازتاب زیادی داشته و با انتقاداتی مواجه شده است.

مصباحی مقدم

حجت الاسلام مصباحی مقدم در بخشی از گفتگوی خود با وبسایت «جماران» در پاسخ به سؤالی درباره ی تورم کشور گفت:

عوامل تورم بخشی اقتصادی و بخشی غیراقتصادی است. در بخش غیراقتصادی، بحث انتظارات تورمی بالا، مطرح است. مردم انتظار تورم بالاتر را دارند. خود این امر عامل افزایش تورم می‌شود. علاوه بر این، شرایط سیاسی و مسائل سیاسی تاثیرگذار است. مسائل سیاسی و خارجی تاثیر روانی بر روی جامعه گذاشته است. این تاثیر روانی منشا اصلی وضعیت فعلی تورم ماست.

او همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ی عدم رشد اقتصادی کشور با آوردن مثالی از کشور چین گفت:

چین ۴ دهه رشد بالای ده درصد را تجربه کرده و توانسته از یک کشور به شدت فقیر با جمعیت انبوه خارج شود و به کشوری تبدیل شود که جایگاه دوم اقتصاد دنیا را دارد. پس این نشان می‌دهد شدنی است. چین ظرفیت‌های ما را ندارد. موقعیت جغرافیایی چین موقعیت ما نیست. چین به اندازه موقعیت و شرایط ما نیست. موقعیت انرژی که ما داریم چین ندارد. البته موقعیت جمعیتی که چین دارد را ما نداریم. آن جمعیت قانع است، جمعیتی که به دوعده یا یک وعده غذا در شبانه روز اکتفا می‌کند. این فرهنگ کاملاً متفاوتی است.

صحبت های حجت الاسلام مصباحی مقدم واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی و رسانه ها پی داشته است.

احسان بداغی، فعال رسانه ای در توییتر خود در واکنش به صحبت های حجت الاسلام مصباحی مقدم نوشت:

یک عذرخواهی هم بابت غذا خوردن به حضرات انقلابی بدهکار شدیم. بماند اینکه معلوم نیست سند اینکه مردم چین روزی دو وعده غذا می‌خورند و به همین دلیل توسعه یافتند، کجاست؟

مصباحی مقدم

وبسایت خبری «اعتمادآنلاین» نیز به اظهارات خبرساز حجت الاسلام مصباحی مقدم اینگونه واکنش نشان داد:

با اصولگرایی که در دولت روحانی برای معیشت مردم دلسوزی می‌کرد اما امروز دو وعده غذا در روز را زیاد می‌داند، آشنا شوید!

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تازگی علت اصلی تورم را انتظار تورمی مردم دانسته و گفته است: مردم چین قانع هستند و به یکی دو وعده غذا در شبانه روز اکتفا می کنند اما مردم ما اینگونه نیستند!

این اظهارات در حالی است که او در سال‌های آخر دولت روحانی در مصاحبه‌ای با انتقاد از تورمی که دولت را مقصر آن دانسته و برای معیشت مردم ابراز نگرانی کرده بود!

او در ۲۵ شهریور سال ۹۹ در مصاحبه با تسنیم گفته بود: طی این سالها ما همواره تورم دورقمی داشتیم، همواره دچار کسری بودجه‌های بزرگ بودیم و همواره بیکاری دورقمی داشتیم. علاوه بر این مسائل، اتفاق دیگری که رخ داده است، افزایش شکاف ثروت و فقر است، به عبارت دیگر یک عده خیلی ثروتمند و یک عده بسیار گسترده فقیرتر شدند به طوری که برای تامین حداقل‌های معیشت‌شان دارند دست و پنجه نرم می‌کنند و واقعاً‌ به سختی زندگی را می‌گذرانند.

مصباحی مقدم

همچنین وسایت خبری «عصر ایران» با یادداشتی انتقادی به صحبت های حجت الاسلام مصباحی مقدم واکنش نشان داد. در بخش هایی از این یادداشت آمده است:

آقای مصباحی مقدم کاملا درست می فرمایند؛ چین در ۴ دهه گذشته با رشد اقتصادی بالا و مستمر توانسته است ۸۰۰ میلیون نفر را از زیر خط فقر خارج کند و همین ۳ سال پیش بود که با خارج کردن ۹۰ میلیون فقیر باقی مانده در فقر مطلق طی ۸ سال، جشن پیروزی بر فقر مطلق برگزار کردند.

این که آقای مصباحی مقدم اکتفای مردم چین به یک یا دو وعده غذایی را از دلایل توسعه چین شمرده است نیز از آن حرف های عجیب و غریب است چرا که اگر قرار باشد با نخوردن توسعه یافت، باید در سال های اخیر، شاهد بیشترین توسعه در ایران می بودیم چرا که طی این سال ها میزان مصرف گوشت، لبنیات، میوه و … در ایران کمتر و کمتر شده و حتی بهار امسال اعلام شد که حجم خرید مواد غذایی مردم نسبه به سال گذشته، ۳۰ تا ۳۵ درصد افت کرده است و برعکس، مدام بر تعداد مرفهین چینی افزوده شده و اکتفا به یک یا دو وعده غذا در چین به خاطره ها پیوسته است و عجالتاً ما ایرانی ها هستیم که به استناد آمار، کمتر می خوریم.

مزید اطلاع آقای مصباحی مقدم باید گفت که سرانه مصرف گوشت (قرمز،طیور، ماهی) در ایران سالانه ۳۴ کیلو است و در چین بیش از ۶۰ کیلوگرم. یعنی مردم چین که آقای مصباحی مقدم می گوید به یکی دو وعده غذایی قانع اند، فقط در فقره گوشت، بیشتر از ایرانی ها می خورند و حال بماند سایر اقالام غذایی! (تازه آمار چین مربوط به ۲۰۱۷ هست و امار جدیدی پیدا نکردیم و قطعا اکنون این رقم بیشتر شده است چون آمار واردات و تولید گوشت در چین طی این سال ها رو به فزونی بوده است.)

به راستی از نظر آقای مصباحی مقدم و همفکران ایشان، واقعاً مردم ایران چقدر باید نخورند که کشورشان توسعه پیدا کند؟ و با به راستی، وضعیت خورد و خوراک خودشان چگونه است؟!

اگر چین چنان رشدی کرده که به تنهایی ۱۰ درصد از جمعیت کل جهان را از زیر خط فقر خارج ساخته، دلیل اش این نیست که مردمانش امروز نیز روزی یک یا دو وعده غذا می خورند. دلیل اش این بود (و هست) که برای مسوولان چینی، ملاک و معیار اصلی، بهبود شاخص های اقتصادی، سود ملی و ثروتمندتر شدن کشورشان است و مرفه تر شدن مردم شان.

مثلاً اگر مسوولان چینی می دیدند که تحریم های کشورشان باعث فقر مردم می شود، حتماً با مذاکره و بده بستان، کاری می کردند که تحریم ها لغو شود، نه این که افتخارشان این باشد که توانستند بعد از سال ها، پول خود را از کره جنوبی به قطر منتقل کنند و زیر نظر آمریکا غذا و دارو بخرند و از آن به عنوان دستاورد دیپلماتیک یا گشایش اقتصادی یاد کنند!

یا اگر مجمع تشخیص مصلحتی در چین بود، حتماً به عضویت چین در FATF رأی مثبت می داد تا تبادلات اقتصادی کلان کشور و نیز معاملات تاجران چینی در جای جای جهان، راحت تر صورت بگیرد و چین در کنار کره شمالی و میانمار، تنها کشورهای جهان نباشد که در فهرست سیاه FATF هستند. اگر هم نماینده ای، اراجیفی مانند این می گفت که طبق FATF باید فلان ژنرال مان را تحویل آمریکا دهیم، او را به خاطر این دروغگویی خلاف مصالح ملی، محاکمه می کردند.

جالب اینجاست که ایشان تقصیر تورم را نیز متوجه “انتظارات تورمی” همین مردمی می کند.

باید به ایشان یادآور شد که مردم در خلأ درگیر انتطار نمی شوند بلکه انتطارات آنها، تابعی از عملکردهای مثبت با منفی مسوولان است. اتفاقاً همین چند مثالی که ایشان زده، حکایت از آن دارد که هر اقدامی برای تنش زدایی با جهان و عادی سازی روابط، چقدر می تواند سازنده باشد و هر عملی عکس این، تا چه اندازه تاثیرات مخرب بر زندگی مردم دارد.

اگر مردم انتظار تورم بالاتر را دارند علتش این است که اثری از هوشمندی و کارآمدی در تصمیمات موثر بر تورم نمی بینند و الا خود آزاری ندارند که با انتظارات تورمی بالا، تورم را بالا ببرند و فقیرتر شوند!

اذعان امام جمعه تهران به عدم تأثیر تحریم ها بر زندگی مسئولان

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران و نایب رئیس اسبق مجلس در سخنرانی جدید خود با اذعان به اینکه تأثیر تحریم ها بر زندگی مردم و نه مسئولان کشور بوده اظهار کرده است همین امر سبب شده تغییری در شیوه ی مدیریت کشور ایجاد نشود، چرا که مسئولان خود فشار تحریم ها را تجربه نمی کنند. وی در اینباره گفت:

فشار تحریم روی وضع زندگی مردم تاثیر گذاشته، اما آیا اثری از این فشار تحریمی روی زندگی نمایندگان مجلس، نهاد‌های دولتی و ما مسئولان دیده‌اید؟

انتقاد تند سعید قاسمی از رئیس جمهور

سعید قاسمی که از حامیان سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری بود، به وی بابت عدم کنترل قیمت ها و گرانی اعتراض تندی کرده است. ویدئوی جدیدی از سخنان این فعال سیاسی اصولگرا و سردار بازنشسته سپاه که با اظهارنظرهای جنجالی اش شناخته می شود، منتشر شده که وی در آن خطاب به ابراهیم رئیسی می گوید:

آقای رییسی تکلیف مارو معلوم کن، یا خودت با اون‌ها همدستی و داری شامورتی بازی در میاری یا اصلا فرمون دست تو نیست.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • نسل سوخته تیر ۵, ۱۴۰۲

    آقای مصباحی برای اینکه نشون بده که برای انقلاب وایران ارزش بیشتری قائل هست اول ازهمه خدایشان روزی دوبار غذا میل بفرمایند آنهم غذای مردم تهیدست و فقیر ودوم اینکه از ثروت خصوصی خودشان نیمی از آنرا به دولت هدیه کنند جهت پیشرفت کشور واسلام. اگر ایشان این کارها را کردند معلومه که اعتقاد به حرفهایشان را دارند والا فقط مرگ حقه برای همسایه