۱۰ درام جنایی ویرانگر که در پایان آن ها پرونده حل نمی شود؛ از The Entity تا Blow Up

۱۰ درام جنایی ویرانگر که در پایان آن ها پرونده حل نمی شود؛ از The Entity تا Blow Up

تریلرهای جنایی و رازهای حل نشده، شما را به درون دنیای خود می کشانند، چرا که همیشه یا بلافاصله شما را با پاسخ ارضاء نمی کنند. این فیلم ها به شما و سوژه ای که سعی در کشف آن دارند احترام می گذارند و به داستان سرعت روایت مناسبی که شایسته آن است را می دهند. تماشاگران دوست دارند هیجان زده و شگفت زده شوند و این چیزی است که سینما نشان داده توانایی ارائه آن را دارد. این ترفند می تواند شما را شوکه کند، از انتظارات شما فراتر برود و کاملاً شما را تحت تاثیر قرار دهد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

داستان های معمایی و کارآگاهی در واقع به یک تجربه دیداری تمام عیار و درگیر کننده تبدیل می شوند چرا که برای یکی شدن با شخصیت ها و اتفاقاتی باید در عمق روایت داستان غرق شوید، موضوعی که این فیلم ها را جذاب تر و فراموش نشدنی تر می سازد. یک نشانه واقعی از یک فیلم بی نقص، این است که تا مدت ها با شما می ماند و با این داستان های فریبنده، غریزه شما برای حل معماهای باز و همچنین بررسی واقعیت های تلخ از فاصله ای مناسب، محقق خواهد شد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ فیلم جنایی و معمایی ویرانگر آشنا کنیم که معمای آن ها هرگز حل نمی شود.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۱۰- The Entity (1982)

براساس رمانی نوشته فرانک دی فلیتا در سال ۱۹۷۴ که داستان عجیب دوریس بیتر را بازگو می کند، فیلم The Entity یک درام ترسناک و تاریک است که داستان یک مادر مجرد به نام کارلا موران (باربارا هرشی) را روایت می کند، زنی که توسط یک نیروی ماوراءالطبیعه مورد آزار جنسی قرار می گیرد. وقتی کارلا به روان پزشک مراجعه می کند تا به واقعیت این ماجرای مرموز پی ببرد، روانشناسش معتقد است که او به این روش خود تخریبی، به تروماهای قبلی اش واکنش نشان می دهد. هنگامی که حملات ادامه پیدا می کند و او آسیب های قابل مشاهده بیشتری روی بدنش پیدا می کند، تبدیل به موش آزمایشگاهی مورد مطالعه دانشمندان می شود، در شرایطی که کارلا به دنبال پیدا کردن کمک برای شکست این موجودیت شیطانی است.


فیلم The Entity موضوعی را بیان می کند که قرار است براساس یک داستان واقعی باشد، موضوعی که آن را تکان دهنده تر و جذاب تر می کند. با این حال، نکته جالب در اینجا این است که هیچ توضیحی در مورد اینکه چگونه چنین چیزی ممکن است وجود ندارد، موضوعی که پایان این داستان را برای تفسیر توسط معتقدان به ماوراءالطبیعه و افراد شکاک باز می گذارد و آن را به یکی از جذاب ترین داستان های تحقیقات ماوراءالطبیعه تبدیل می کند. تنها به خاطر بازی تاثیرگذار و بسیار خیره کننده باربارا هرشی هم که شده باید این فیلم را حتماً ببینید.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۹- L’Avventura (1960)

در فیلم L’Avventura، آنا (لیا ماساری) در طی یک سفر تفریحی دریایی با دوست پسر و بهترین دوستش ناپدید می شود. در نتیجه، معشوقه او، ساندرو (گابریله فرزتی) و دوست و محرم اسرارش، کلودیا (مونیکا ویتی) تصمیم می گیرند با هم به جستجوی او بروند. با این حال، با شروع و ادامه جستجو، انگیزه هر دوی آن ها کاملاً تغییر می کند. فیلم L’Avventura از آن دسته فیلم هایی است که هر چه بیشتر آن را تماشا کنید، تاثیر ماندگارتری روی شما می گذارد، چرا که همیشه چیزهای بیشتری در فیلم برای توجه وجود دارد. بعد از تماشای کامل فیلم برای بار اول، این تجربه تماشایی، تاثیرش را بر شما نشان می دهد و این همان چیزی است که این فیلم را چنین هوشمندانه ساخته است.


اولین باری که این فیلم در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد، استقبال بسیار بدی از آن شد و تماشاگران چنان با صدای بلند و به شکل ممتد شروع هو کردن فیلم کردند که کارگردان، میکل آنجلو آنتونیونی و بازیگر فیلم، مونیکا ویتی مجبور به ترک سالن شدند. خوشبختانه پس از نمایش دوم، استقبال خوبی از این فیلم شد و جایزه بزرگ هیات داوران را دریافت کرد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۸- Memories of Murder (2003)

فیلم Memories of Murder یا خاطرات قتل فیلمی بی نقص و اثرگذار از بونگ جون هو است. داستان این فیلم در سال ۱۹۸۶ در شهر هواسئونگ روایت می شود و تجاوز و قتل چندین زن را بررسی می کند تا مشخص شود که این متجاوز و قاتل سریالی کیست. به عنوان یکی از بهترین فیلم های جنایی که تا به حال ساخته شده، خاطرات قتل چاره ای جز سرک کشیدن به هر گوشه ذهن تان را برایتان باقی نمی گذارد و در عین حال که حال و هوای داستان خود را تنظیم کرده و به آرامی روایت تکان دهنده خود را می سازد، نیازمند توجه کامل مخاطب است. فیلمبرداری کاملاً فضا را به سطح جدیدی از تنش و رازآلودگی و البته ترس می برد، در حالی که شخصیت ها به گونه ای نوشته و توسعه یافته اند که به سرعت با آن ها ارتباط برقرار می کنید.


به موازات آن، این فیلم حفره های موجود در تحقیقات جنایی در کره جنوبی؛ کمبود پرسنل پلیس، یا بازجویی های اشتباه پلیس را برجسته می سازد. این فیلم همچنین تاثیر ویرانگر عاطفی که تحقیقات جنایی می توانند روی کارآگاهان و نیروهای پلیس داشته باشند را به تصویر می کشد، اثری هولناک که می تواند آن ها را در کنار قربانیان این پرونده ها نابود سازد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۷- The White Ribbon (2009)

The White Ribbon فیلمی سیاه و سفید است که داستان آن درست قبل از جنگ جهانی اول در شهر ایچوالد آلمان روایت می شود، جایی که اتفاقات ناگوار غیرقابل توضیحی برای ساکنان آن رخ می دهد. این فیلم نشان می دهد که چگونه هر رویدادی دیگری را شکل می دهد و چگونه تعاملات ما با یکدیگر تا حد زیادی شخصیت ما در آینده را شکل می دهد. خشم می تواند خشم ایجاد کند و مهربانی می تواند باعث مهربانی شود. استفاده از کودکان در فیلم برای به تصویر کشیدن رفتارهای بیرحمانه انسان نشان می دهد که آن ها چگونه بخشی از یک واکنش زنجیره ای بسیار بزرگ تر هستند. این فیلم آشکار می سازد که چگونه رنج بشریت همیشه به خاطر ایدئولوژی های فاسد و به دست خود ما به انسان تحمیل می شود

رازآلودگی در تمام طول فیلم وجود داشته و تداوم دارد و باعث می شود و در شرایطی که بیننده سعی کند ارتباط بین اتفاقات را درک کند داستان فیلم جذاب و درگیر کننده می شود. فیلم ربیون سفید کار خیره کننده ای برای به تصویر کشیدن یک دوره زمانی قدیمی از طریق فیلمبرداری و طراحی صحنه انجام می دهد که حال و هوای بسیار متمایزی به فیلم می دهد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۶- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میسوری یک فیلم برنده دو جایزه اسکار با بازی فرانسیس مک دورمند است که به شکلی گیرا و درگیر کننده، پرونده تجاوز جنسی و قتل یک دختر جوان را بررسی می کند. میلدرد هیز به تازگی دخترش را به خاطر جنایت قاتلی از دست داده که پلیس حتی پس از هفت ماه نتوانسته او را شناسایی کند. در نتیجه آتشی از درماندگی در درون این مادر ایجاد شده و خشم و اندوه او با گذشت زمان تنها شدیدتر می شود. او در نهایت به رقابت با پلیس می پردازد تا آن ها را برای بررسی عمیق تر پرونده دخترش به چالش بکشد.

با این حال، همه چیز از کنترل خارج می شود. فیلم تعادل کاملی بین کمدی و درام برقرار می کند در حالی که موضوعات خشونت، اندوه ، انتقام و حسرت را بررسی می کند. همچنین فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri شخصیت های چند بعدی را به نمایش می گذارد که به خوبی ناحیه خاکستری وضعیت انسان بسته به شرایطی که فرد با آن ها سر و کار دارد، را نشان می دهد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۵- Minority Report (2002)

گزارش اقلیت یک فیلم علمی تخیلی با بازی تام کروز است. داستان این فیلم جذاب در سال ۲۰۵۴ در واشنگتن دی سی روایت می شود و بر این ایده استوار است که سه انسان با توانایی های خاص ( به نام Pre – Cog) می توانند جرم های آینده را پیش بینی کنند و بنابراین آن ها را پیش از وقوع متوقف کنند. این گروه ویژه توسط اندرتون هدز رهبری می شوند و به شدت متعهد به متوقف کردن جنایات هستند، اما وقتی پیش بینی می شود که او در آینده ی بسیار نزدیک مرتکب جنایتی خواهد شد، اندرتون تمام تلاش خود را می کند تا بی گناهی خود را ثابت کند.

با این حال، با نرخ پیش بینی درست کامل در شش سال گذشته و نرخ قتلی که به صفر رسیده است، آیا او می تواند از سرنوشت خود فرار کند؟ فیلم Minority Report یک فیلم سرگرم کننده خالص است که شما را مجذوب خود خواهد کرد. این فیلم از نظر بصری به گونه ای ساخته شده که شما را به درون دنیای منحصر به فرد و مفاهیم جالب خود خواهد کشید که ترکیبی کامل از پیچیدگی، ماجراجویایی و غیرقابل پیش بینی بودن هستند.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۴- From Hell (2001)

From Hell یکی داستان رازآلود قتل دیگر در مورد کارگران جنسی با بازی جانی دپ است. داستان فیمل در لندن و در دوران ملکه ویکتوریا روایت می شود، جایی که گروهی از زنان فقیر در سخت ترین شرایط زندگی می کنند، زنانی که در محله های فقیرنشین سکونت دارند، توسط گروه های تبهکار مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و زندگی فلاکت باری دارند، و البته یک به یک توسط یک قاتل زنجیره ای به نام جک درنده شکار می شوند.

این فیلم تا حدودی براساس داستان واقعی یک جنایتکار ناشناس ساخته شده که دست کم ۵ زن را در نزدیکی منطقه وایت چپل در انگلستان به قتل رسانده و یکی از مشهورترین رازهای حل نشده در دنیای جرم و جنایت انگلستان تا به امروز است. در این فیلم، پراگ به لندن تبدیل می شود که طراحی تولید این فیلم را حقیقتاً خیره کننده و قابل باور می سازد. با روایتی که به طرز استادانه ای اجرا شده، فیلم From Hell به خوبی خشونت و وحشت را به تصویر می کشد و با عناصر سینمایی ظریف و بی نقص خود شما را می فریبد.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۳- The Pledge (2001)

در شهری کوچک در نوادا، یک کارآگاه بازنشسته به نام جک (جک نیکلسون) وقتی متقاعد نمی شود که همکارانش ماجرا درست متوجه شده اند، کشف راز قتل یک دختر جوان را به ماموریت نهایی خود به عنوان یک کارآگاه کارکشته تبدیل می کند. او از روش های غیر متعارف برای حل این معما استفاده می کند، اما آیا در تمام این مدت حق با او بوده است؟ فیلم The Pledge کار بسیار خوبی برای انجام یک بررسی روانشناسانه شخصیتی عالی انجام می دهد، کاری که با تم های اگزیستانسیالیسم و معمای اخلاقی در قلب داستان صورت می گیرد.

این فیلم مخاطب را با مسیری که در پیش می گیرد حیرت زده کرده و پایانی دارد که ممکن است برای بسیاری عجیب باشد، اما این پایان همان چیزی است که این فیلم را عمیقاً اورجینال و غیر تجاری می کند. با یک موسیقی جذاب، یک بازی های بی نقص در نقش مکمل و یک مسیر روایی غیر متعارف، The Pledge یک فیلم به یاد ماندنی است.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۲- Blow Up (1966)

Blow Up فیلمی از میکل آنجلو آنتونیونی و روایتگر ماجراجویی یک عکاس به نام توماس (دیوید همینگز) است که وقت خود را صرف ثبت تصاویر، به خصوص مدل های دنیا مد و فشن می کند. در یک روز منحصر به فرد، زمانی که توماس مشغول عکس گرفتن در پارک است و به خانه می رود تا آن عکس ها را با دقت بیشتری بررسی کند، به این باور می رسد که چیزی بسیار قدرتمندتر و ظریف تر در عکسی که گرفته را پیدا کرده است؛ یک قتل. با این حال، آیا چیزی که او فکر می کند درست است و واقعیت دارد یا خیر؟

فیلم به بررسی راه های اسرارآمیزی می پردازد که از طریق آن ها می توانیم چیزهایی را ببینیم و نادیده بگیریم، در حالی که سعی می کنیم تکه های این معما را کنار هم بچینیم به طوری که موضوع برایمان قابل درک شود. حقیقت چیست و آیا هنر می تواند در شناسایی آن به ما کمک کند؟ آیا دوربین فریب می دهد یا این انسان است که فریب می دهد؟ Blow Up با ابهام و رمز و راز خود ، بیننده اش را به بازی می گیرد که آن را به یکی از جذاب ترین فیلم ها در مورد ادراک از طریق عکاسی تبدیل می کند.

10 فیلم درام جنایی ویرانگر

۱- Memento (2000)

فیلم Memento داستانی جذاب از کریستوفر نولان است که به اعماق ذهن و شخصیت مردی می رود که در تلاشی عاجزانه می خواهد بداند چه کسی همسرش را به قتل رسانده است. این بازرس سابق بیمه از یک اختلاف از دست دادن حافظه کوتاه مدت رنج می برد که توانایی او برای پیشرفت در تحقیقاتش را ناکام گذاشته است زیرا او همیشه چیزها را فراموش می کند و از شکل دادن به خاطرات جدید عاجز است. با در نظر گرفتن این موضوع، آیا او می تواند با کمک دیگران موفق به کشف حقیقت شود؟

فیلم ممنتو که در میان فضایی پرتنش روایت می شود، از طریق دو جدول زمانی همگرا، یکی به صورت معکوس و دیگری به صورت رو به جلو، که نیاز به توجه کامل شما دارد، همه چیز را فاش می کند. اندوه، حافظه و ادراک با ظرافت و هوشمندی تمام با یکدیگر در هم می آمیزند تا قابلیت های جذاب مغز را کشف کنند. در ممنتو، شما احساس یک شرکت کننده فعال در داستان را خواهید داشت، در حالی که سعی می کنید تمام جزئیات مبهم این داستان را تجزیه و تحلیل کنید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود