ثروتمندترین کارگردانان جهان در سال ۲۰۲۳؛ از کریستوفر نولان تا استیون اسپیلبرگ

ثروتمندترین کارگردانان جهان در سال ۲۰۲۳؛ از کریستوفر نولان تا استیون اسپیلبرگ

در حالی که ما اغلب خود را شیفته هنرپیشه های فریبنده زن و مردی (بازیگرانی خوش قیافه که جوایز سینمایی متعددی دریافت می کنند) می بینیم که به فیلم ها و سریال های تلویزیونی محبوب حیات می بخشند، فراموش نکنیم که این ذهن های درخشان پشت دوربین – کارگردانان – هستند که در واقعیت شایسته قدردانی ما هستند. آن ها مسئول چیزهایی هستند که شما بر روی صفحه نمایش می بینید – آن انتخاب های بی نقص بازیگران و شکل دادن به چشم انداز کلی پروژه سینمایی یا تلویزیونی.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

ما چهره های شاخصی مانند جورج لوکاس، نابغه ای که فرنچایزهای جنگ ستارگان و ایندیانا جونز را خلق کرد و پیتر جکسون، مغزمتفکر پشت اقتباس های سینمایی ارباب حلقه ها و هابیت ها را داریم. از جمله افرادی که شهرت شان را هم در نویسندگی و هم در کارگردانی به سبک سینمایی نمادین خودشان به دست آورده اند، می توان به کریستوفر نولان، مغز متفکر فیلم های تلقین و بین ستاره ای اشاره کرد که قرار است در ماه جولای امسال، اوپنهایمرِ مورد انتظار خود را منتشر کند؛ جیمز کامرون، سازنده ترمیناتور و تایتانیک که آواتار ۲ او سال گذشته پرفروش شده و مورد تحسین قرار گرفت، بیش از یک دهه پس از اولین قسمت آن که رکورد فروش تاریخ سینما را شکست.

بنابراین، یک سوال مهم باقی می ماند: ثروتمندترین کارگردان در میان همه این فیلمسازان مشهور کیست؟ در ادامه این مطلب ثروتمندترین کارگردانان جهان در سال ۲۰۲۳ را به ترتیب مقدار ثروتشان رتبه بندی کرده ایم.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۱۲- کریستوفر نولان- ۲۵۰ میلیون دلار

این کارگردان ۵۲ ساله بریتانیایی – آمریکایی نابغه، برخی از بهترین و خاطره انگیزترین لحظات سینمایی دو دهه گذشته از جمله ممنتو (۲۰۰۱)، شوالیه تاریکی (۲۰۰۸)، بین ستاره ای (۲۰۱۴)، دانکرک (۲۰۱۷) و تنت (۲۰۲۰) را ساخته است. تازه ترین فیلم او، اوپنهایمر، پیش از اکران در ژوئیه امسال سر و صدای زیادی به پا کرد و داستان واقعی جی. رابرت اوپنهایمر (با بازی کیلیان مورفی بازیگر سریال پیکی بلایندرز)، فیزیکدان نظری که اولین بمب هسته ای جهان را توسعه داد، است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۱۱- جی جی آبرامز – ۳۰۰ میلیون دلار

جی. جی. آبرامز ۵۷ ساله، بیشتر به خاطر ساخت فیلم های علمی تخیلی شناخته می شود و این افتخار را داشته است که در ساخت Star Trek و Star Wars به عنوان دو رقیب مشهور نقش آفرینی کند. مشهورترین آثار این کارگردان آمریکایی سینما و تلویزیون عبارتند از فلیسیتی (۱۹۹۹)، سریال ایلیاس (۲۰۰۱ – ۲۰۰۵)، ماموریت: غیرممکن ۳ (۲۰۰۶)، سفر ستاره ای (۲۰۰۹) و جنگ ستارگان: ظهور اسکای واکر (۲۰۰۹).

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۱۰- ایوان ریتمن – ۳۰۰ میلیون دلار

یکی از نام های کم تر شناخته شده در این لیست، ایوان ریتمن بزرگ و فقید بود که با فیلم Ghostbusters محصول ۱۹۸۴ و دنباله آن در سال ۱۹۸۹ و کمدی هایی مانند My Super Ex – Girl Friends (۲۰۰۶) و No Strings Avengers (۲۰۱۱) به شهرت رسید. این فیلمساز چکسلواکی – کانادایی در زمان مرگش در سن ۷۵ سالگی در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰۰ میلیون دلار ثروت داشت.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۹-ریدلی اسکات – ۴۰۰ میلیون دلار

این کارگردان انگلیسی در سال ۱۹۷۹ با ساخت فیلم بیگانه به شهرت رسید و از آن زمان تا به امروز، کارگردانی مجموعه ای از آثار کلاسیک چون بلید رانر (۱۹۸۲)، تلما و لوئیز (۱۹۹۱)، جی آی جین (۱۹۹۷)، گلادیاتور (۲۰۰۰) و هانیبال (۲۰۰۱) را بر عهده داشته است. آثار جدیدتری چون مریخی (۲۰۱۵) و خاندان گوچی (۲۰۲۱) به ثروت ۴۰۰ میلیون دلاری او افزوده اند، در حالی که فیلم حماسی تاریخی آینده او، ناپلئون با بازی واکین فینیکس، اسطوره دنیای بازیگری خواهد بود. اسکات ۸۵ ساله همچنین برای بر روی چندین آگهی کانال شماره ۵ در طول دهه ها فعالیت داشته است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۸- فرانسیس فورد کوپولا- ۴۰۰ میلیون دلار

در دهه ۷۰، فرانسیس فورد کوپولا هم مسئول ساخت فیلم حماسی پدرخوانده و هم تصویر دلخراش جنگ ویتنام در اکنون آخرالزمان بود. در حالی که کارهای بعدی او هرگز به آن قله های شهرت و اعتبار نرسیدند، اما کوپولا در سال های بعد با دراکولای برام استوکر (۱۹۹۲) و تویکست (۲۰۱۱) به ثروت اندوزی ادامه داد. سوفیا، دختر این کارگردان ۸۴ ساله آمریکایی، نیز سازنده فیلم های مشهوری مانند گمشده در ترجمه و ماری آنتوانت است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۷- مل گیبسون – ۴۲۵ میلیون دلار

این یکی کمی متفاوت است زیرا مل گیبسون بخش عمده ای از ثروت خود را از طریق بازیگری به دست آورده است. با این حال، او کارگردان هم هست و این نیویورکی ۶۷ ساله استعداد خود را در ساخت فیلم هایی از جمله شجاع دل (۱۹۹۵) اثبات کرده است، فیلمی که خود نیز نقش اول آن را بازی می کند، و همچنین فیلم های مصائب مسیح (۲۰۰۴) و هکساو ریج (۲۰۱۶) که از ماندگارترین فیلم های تاریخ سینما هستند.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۶- مایکل بی- ۴۵۰ میلیون دلار

مایکل بی که به خاطر ساخت فیلم هایی با بودجه زیاد و سرعت بالا شناخته می شود، در این فهرست رتبه ۶ را به خود اختصاص داده که بخش عمده ای از آن را می توان به نقش کارگردانی در پنج فیلم از فرنچایز ترانسفورمرها نسبت داد. با این حال این کارگردان ۵۸ ساله، فیلم های پرفروش و موفقی مانند پسران بد (۱۹۹۵)، صخره (۱۹۹۶)، آرماگدون (۱۹۹۸)و پرل هاربر (۲۰۰۱) را نیز در کارنامه خود دارد.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۵- تایلر پری- ۸۰۰ میلیون دلار

با نزدیک به یک میلیارد دلار ثروت در بانک، تایلر پری در رتبه ۵ این لیست قرار دارد. در حالی که همه این ثروت از کارگردانی حاضل نشده، این کارگردان و مجری ۵۳ ساله که با شاهزاده هری و مگان مارکل و اپرا وینفری دوستی نزدیکی دارد، با فرانچایز Madea، ملاقات با براون ها (۲۰۰۹ – ۲۰۱۰)، بی رحم (۲۰۲۰ – ۲۰۲۳) و غیره برای ما جذابیت کمدی زیادی به ارمغان آورده است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۴- جیمز کامرون- ۸۰۰ میلیون دلار

کامرون پس از ساخت فیلم های ترمیناتور، تایتانیک (۱۹۹۷) و آواتار (۲۰۰۹)، برای خود تجمل زمان را خرید و حدود ۱۳ سال منتظر ماند تا فناوری رویایی اش از راه برسد تا آواتار: راه آبی (Avatar: The Way of Water) را در سال گذشته را محقق کند. جبران زمان از دست رفته؟ این فیلمساز ۶۸ ساله کانادایی دو فصل دیگر در این فرانچایز هم برنامه ریزی کرده است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۳- پیتر جکسون- ۱.۵ میلیارد دلار

اولین کارگردان میلیاردر لیست ما کسی نیست جز پیتر جکسون، فیلمساز نیوزیلندی که وظیفه چالش برانگیز و در عین حال بسیار ارزشمند رساندن حماسه ارباب حلقه ها به پرده سینما را به عهده گرفت. این استاد ۶۱ ساله سینما می تواند از درآمد هنگفت ناشی از سه گانه ارباب حلقه ها و هابیت ها به خاطر جایگاهش در باشگاه دارندگان ثروت ۱۰ رقمی تشکر کند. این فیلم ها در سراسر جهان ۶ میلیارد دلار فروش داشته اند. او در سال ۲۰۲۱ بخشی از فروشگاه جلوه های دیجیتال Weta را به قیمت ۱.۶ میلیارد دلار نقد و مقداری سهام به یونیتی سافت فروخت.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۲- استیون اسپیلبرگ- ۸ میلیارد دلار

نیک نام مشهور دیگر که در این سال ها میلیاردها دلار درآمد داشته، استیون اسپیلبرگ است. در حالی که ارقام ارائه شده در مورد ثروت اسپیلبرگ متفاوت هستند، سلبریتی نت ورث تخمین می زند که او ۸ میلیارد دلار در حساب خود داشته باشد.

این نابغه سینما ۷۶ ساله که با لقب “پادشاه سرگرمی” شناخته می شود، محبوب همگان بوده و شاهکارهای سینمایی فراموش نشدنی مانند آرواره ها (۱۹۷۵)، ای. تی (۱۹۸۲)، پارک ژوراسیک (۱۹۹۳)، فهرست شیندلر (۱۹۹۳)، اگه میتونی منو بگیر (۲۰۰۲) و البته چهار فیلم اول ایندیانا جونز در تابستان امسال (جیمز منگولد کارگردانی فیلم پنجم که شکستی بزرگ بود را بر عهده گرفت، فیلمی که اخیراً منتشر شده است) را خلق کرده است.

ثروتمندترین کارگردان های جهان

۱- جرج لوکاس- ۱۰ میلیارد دلار

جورج لوکاس ۷۹ ساله ثروتی ۱۰ میلیارد دلاری را جمع آوری کرده و جالب اینکه او تنها شش فیلم در زندگی اش کارگردانی کرده است. با این حال، سومین فیلم او چیزی نبود جز جنگ ستارگان (۱۹۷۷)، و او کنترل خلاقانه و حقوق پرسود تجاری این فرنچایز را در اختیار داشت! همچنین ایده پردازی و تولید سری فیلم های ایندیانا جونز و سپس استخدام اسپیلبرگ برای کارگردانی آن نیز به لوکاس برمی گردد. در سال ۲۰۱۲، لوکاس با فروش شرکت فیلمسازی لوکاس فیلم خود به دیزنی به قیمت ۴.۱ میلیارد دلار پول نقد و سهام، به ثروت خالص خود افزود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • علیرضا تیر ۳۱, ۱۴۰۲

  لعنتی به اسپیلبرگ نگو نیک نام ،….تو تو کشور مسلمانانی نه یهودیان،….میدانی فهرست شیندلر خون چند کودک فلسطینی را مباح کرد،میدانی هلوکاست را این بی شرف تو مغز دنیا جان داد،نیکنام برای کی

 • Arshiya تیر ۳۱, ۱۴۰۲

  پس مارتین اسکورسیزی چی

  • hb تیر ۳۱, ۱۴۰۲

   میبنید که اکثرشون تخیلی و رویا ساز تشریف دارن مخصوصا میلیاردیاش
   اسکورسیزی ژانر وسبکش متفاوت استاد درام و زندگی واقعی
   که ظاهرا سودآور نیس متاسفانه

 • مصطفی رحیمی مرداد ۲۳, ۱۴۰۲

  جرج لوکاس بهترینه واقعن