آیا روسیه می تواند با زنده کردن ارتش تانک های زامبی خود، اوکراین را شکست دهد؟

آیا روسیه می تواند با زنده کردن ارتش تانک های زامبی خود، اوکراین را شکست دهد؟

ناوگان تانک های روسیه در اولین سال حمله به اوکراین با تلفات بیش از ۱,۸۰۰ تانک جنگی درهم شکست. این تلفات شامل نیمی از T-72 هایی بود که ستون فقرات نیروی زرهی روسیه را تشکیل می دادند. اما در حالی که اوکراین ملتمسانه از متحدان خود می خواهد تانک های بیشتری در اختیارش بگذارند، روسیه می تواند ناوگان تانک های خود را عمدتاً با تانک های بازسازی شده از انبارهایش جایگزین کند. آیا روسیه می تواند با احیای یک ارتش زامبی از انبارهای تانک خود در جنگ پیروز شود؟

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

کارخانه محبوب پوتین

روسیه تنها یک کارخانه تانک سازی به نام اورال واگن زاوود (UralVagonZavod به اختصار UVZ) یا “کارخانه ماشین های باری اورال” در نیژنی تاگیل در ۱,۶۰۰ کیلومتری شرق مسکو دارد. در طول جنگ جهانی دوم، این کارخانه با نام کارخانه تانک استالین اورال شماره ۱۸۳ شناخته می شد و به خاطر سطح تولید بالای خود، نشان لنین، بالاترین افتخار غیرنظامی اتحاد جماهیر شوروی را دریافت کرد. UVZ در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۲۵ هزار تانک T – ۳۴ تولید کرد که نیمی از تعداد کل تانک های ساخته شده بود.

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

UVZ به عنوان “کارخانه مورد علاقه پوتین” شهرت دارد، اما سال ها فساد و مدیریت ضعیف، این شرکت سابقاً مغرور را از بین برده و آن را در سال ۲۰۱۶ در آستانه ورشکستگی قرار داد، در حالی که تلاش ها برای مدرن سازی تولید متوقف شده است. UVZ واگن های باری یخچال دار و دیگر ماشین آلات شهری را می سازد، اما هنوز به قراردادهای نظامی متکی است. با این حال، مدل فوق مدرن T-14 Armata هشت سال پس از رونمایی، به دلیل مشکلات فنی بی پایان، هنوز وارد تولید انبوه نشده است. UVZ قرار است ماهانه ۲۰ تانک T – ۹۰ M بسازد، اما رقم واقعی بسیار کم تر به نظر می رسد.

سرجیو میلر، تحلیلگر مستقلی که پیش از این در سازمان اطلاعات ارتش بریتانیا فعالیت می کرد، به مجله Popular Mechanics می گوید که UVZ برای جنگ آماده نبود. او می گوید: «بعد از شروع جنگ، به دلیل تحریم ها همه کارها به حالت تعلیق درآمد. آن ها کاملاً غافلگیر شدند». تحقیقات او، براساس اطلاعات منبع باز، نشان می دهد که UVZ در طول سال گذشته تنها چهار بسته T – ۹۰ M تحویل داده است. به گفته میلر این بسته ها احتمالاً در استعداد جوخه و هر کدام شامل ۱۰ تانک بوده است. با این حال، روسیه راه دیگری برای رساندن تانک های جدید به خط مقدم دارد.

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

انبارهای نگهداری در سراسر روسیه بیش از ۱۰ هزار تانک قدیمی را در خود جای داده اند. این خودروها از تانک های تی ۹۰ تولید شده در دهه ۹۰ تا تی ۵۴ های دهه ۱۹۴۰ متفاوت هستند. تنها بخش کوچکی، شاید ۱۰ درصد، از این تانک ها هنوز قابل استفاده هستند. در حالی که تانک های مازاد ارتش آمریکا در آب و هوای خشک کالیفرنیا، در انبار سیرا ارتش نگهداری می شوند، تانک های روسی ذخیره شده سرمای شدید و باران را تحمل می کنند. همچنین مساله غارت نیز وجود دارد و گفته می شود این تانک های روسی از قطعات ارزشمند فلزی، قطعات الکترونیکی و موتوری خالی شده اند.

اما تانک های غیرقابل استفاده هنوز هم پلتفرم های خامی برای نوسازی در کارخانه های تعمیر خودروهای زرهی روسیه یا BTRZ ها هستند. نیکلاس دراموند، تحلیلگر دفاعی و مشاور صنعتی، به مجله Popular Mechanics گفته است:« با فرض اینکه مدل های قدیمی تر که در انبار نگهداری می شوند، به فراموشی و زنگ زدن سپرده نشده باشند، که یک موضوع مبهم بزرگ است، بازسازی آن ها و بازگرداندن شان به خدمت باید نسبتاً ساده باشد». او به عنوان مشاور استراتژیک بریتانیا در KMW خدمت می کند که خودروهای زرهی Boxer را به ارتش بریتانیا تحویل می دهد.

در حال حاضر سه کارخانه از این دست کارخانجات برای تعمیر تانک ها وجود دارد: OmskTransMash، کارخانه ماشین های حمل و نقل اومسک، شصت و یکمین BTRZ در نزدیکی سن پترزبورگ و ۱۰۳ BTRZ در سیبری. این کارخانه ها قبلا تانک ها را برای صادرات به ونزوئلا، ویتنام و نیکاراگوئه و همچنین نیروهای مسلح روسیه مدرنیزه می کردند. در حال حاضر، آن ها در تلاش هستند تا تلفات زرهی جنگ اوکراین را جبران کنند.

سال گذشته اعلام شد که دو کارخانه دیگر به نام های ۷۱ ام BTRZ در نزدیکی روستوف و ۷۲ ام در منطقه مسکو به زودی فعال خواهند شد که هر دو به تعمیر خودروهای آسیب دیده و نوسازی خودروهای قدیمی می پردازند.

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

ما می توانیم شما را بازسازی کنیم

فرآیند نوسازی کامل و طولانی است. در بدو ورود، هر تانک به طور کامل به حدود ۱,۰۰۰ بخش مجزا تقسیم می شود. هر قسمت برچسب گذاری می شود تا خودرویی که از آن آمده را نشان دهد، سپس برای تمیز کردن و تعمیر یا تعویض به کارگاه های تخصصی مختلف فرستاده می شود. بدنه تانک تمیز شده و با شلیک ذرات چدنی به آن، رنگ و زنگ زدگی هایش از بین می رود. موتورها بازسازی می شوند و بر روی یک پایه آزمایشی تست می شوند. توپ ها و تجهیزات تست شدع و برای بالا بردن دقت، از نو تنظیم می شوند. یکی از کارگاه ها به تعویض سیم کشی برق اختصاص دارد؛ در حالی که در هر تانک از بیش از یک مایل سیم استفاده می شود.

سپس در این تانک در صورت نیاز، قطعات ارتقا یافته به جای قطعات اورجینال مونتاژ می شود. در برخی موارد، فرآیند ارتقا گسترده است. به عنوان مثال، تبدیل یک T – ۷۲ پایه به آخرین T – ۷۲ B۳ با نصب یک موتور ارتقا یافته آغاز می شود که به جای ۷۸۰ اسب بخار، ۱,۱۳۰ اسب بخار قدرت دارد. توپ آن با یک نسخه بهبود یافته با قابلیت شلیک موشک های هدایت شونده در کنار گلوله های استاندارد جایگزین شده است. بلوک های زرهی واکنشی انفجاری برای بهبود حفاظت به بیرون بدنه اضافه می شوند. محفظه خدمه به تجهیزات پیشرفته ای از جمله دید پانورامیک برای فرمانده با تصویربرداری حرارتی برای نبرد در شب، رادیوی رمزگذاری شده دیجیتال و یک کامپیوتر بالستیک مجهز می شود.

این فرآیند ارتقا، تانک هایخرد شده را به خودروهای جنگی مدرن تبدیل می کند. این روش بسیار ارزان تر، سریع تر و ساده تر از ساخت تانک های جدید از ابتدا است. در تئوری، هر کارخانه قادر به تولید حدود ۲۰ تانک مدرن در ماه است و ظرفیت جایگزینی روسیه را از ۲۰ خودرو در ماه از کارخانه UVZ به بیش از ۱۲۰ دستگاه افزایش می دهد.

این BTRZ ها برتری بزرگی به روسیه می دهند. تنها کارخانه تانک سازی اوکراین در اوایل جنگ نابود شد، بنابراین رئیس جمهور زلنسکی باید از متحدان بخواهد که تانک در اختیار این کشور قرار دهند. اهدای این تانک ها کم و کند بوده و آمریکا، آلمان و انگلستان با اکراه با تحویل تعداد کمی از تانک های خود به اوکراین موافقت کردند. در همین حال، روسیه امیدوار است که جریان ثابتی از زره های جدید به خط مقدم برسد.

در جنگ جهانی دوم، شوروی نازی ها را با جنگ فرسایشی زمین گیر کرد. تلفات تانک های شوروی همیشه بسیار سنگین تر از تانک های آلمان بود. تلفات ناوگان تانک های روسیه در جنگ جهانی دوم سه برابر تانک های آلمانی بود، اما تعویض ها سریع تر از از دست رفتن تانک ها اتفاق می افتاد، در حالی که آلمان نمی توانست تلفات زرهی خود را جبران کند.با فعالیت کامل BTRZ ها، مسکو ممکن است به نتیجه مشابهی در مناقشه کنونی امیدوار باشد. روسیه می تواند به جنگ ادامه دهد و منتظر بماند تا غرب از حمایت از اوکراین خسته شود.

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

کمبودهای دوران جنگ

اما اینجا جنگ جهانی دوم نیست. در آن زمان، شوروی کمک های غربی ها را داشت و کاروان های قطب شمال تجهیزات صنعتی بسیار مورد نیاز این کشور را باخود می آوردند. آمریکا بیش از ۳۸,۰۰۰ نبشی و دیگر ابزارهای فلزکاری ضروری برای ساخت تانک های شوروی را تامین می کرد. این بار غرب تحریم هایی را علیه این کشور اعمال کرده و منابعی را که روسیه ممکن است برای بازسازی تانک ها روی آن ها حساب کند، را قطع می کند.

دراموند در این باره می گوید: « اگرچه اضافه کردن کاشی های زره واکنشی، اپتیک های مدرن و تجهیزات C۴I [ فرماندهی، کنترل، ارتباطات، کامپیوتر و اطلاعات ] چندان دشوار نخواهد بود، اما در دسترس بودن این موارد قطعا یک معضل است».

نیمه هادی ها بزرگ ترین مشکل روسیه هستند. تحریم های غرب پیش از این صنعت خودروسازی روسیه را که مجبور به کاهش تیراژ مدل های خود شده بود، تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر آخرین زیر مجموعه  Lada Granta فاقد تجهیزات الکترونیکی مدرن است و خبری از ABS یا کیسه هوا نیست، واحد کنترل موتور ساده سازی شده است و هیچ سنسوری در اگزوز برای رعایت استانداردهای آلایندگی وجود ندارد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که روسیه ماشین لباسشویی و دیگر کالاهای مصرفی را صرفاً برای بیرون کشیدن میکروچیپ ها برای سخت افزارهای نظامی وارد کرده است. منابع اوکراینی ادعا می کنند که UVZ به دلیل کمبود تراشه برای مدتی مجبور به توقف تولید شده بود.

تصاویری از اوکراین نشان می دهد که خودروهایی زرهی با ترکیبی عجیب از اجزای جدید و قدیمی، در حالت نیمه ارتقا یافته و در حالی که برخی از تجهیزات پیشرفته تر وجود ندارند، به میدان نبرد اعزام شده اند. برای مثال، برخی از T – ۷۲ ها با دوربین های قدیمی تر ظاهر می شوند و برخی از نسخه های ظاهراً مدرن شده نیز فاقد سنسورهای باد مورد نیاز برای اصلاح هدف گیری هستند. همچنین بسیاری از آن ها فاقد زره واکنشی بوده و حتی در برابر سلاح های ضد تانک قدیمی تر نیز آسیب پذیر هستند.

میلر همچنین این سوال را مطرح می کند که آیا BTRZ ها واقعاً می توانند تانک ها را با نرخ ادعا شده مدرن کنند یا خیر. وی می گوید: «آن ها بیشتر شبیه گروه هایی از مکانیک های تانک هستند که روی خودروهای شخصی کار می کنند. به نظر نمی رسد که چیزی بیشتر از یک خط مونتاژ باشد». دراموند نیز موافق است که آمارهای ارائه شده توسط روسیه خوش بینانه به نظر می رسند.

او می گوید: «دستیابی به این هدف به دلیل محدودیت های زنجیره تامین بسیار دشوار خواهد بود. اگر بتواند ۲۰ تانک را در ماه نوسازی کند، خوب عمل کرده است». روسیه در حال حاضر از T-62های قدیمی در اوکراین استفاده می کند و قصد دارد ۸۰۰ فروند دیگر از آن ها را نوسازی کند. این تانک ها که مربوط به دوران بیتلز هستند، می توانند کاملاً مدرن سازی شوند، اما ممکن است قبل از حمل به خط مقدم، تنها کمی تعمیر و آماده میدان نبرد شوند. به میدان آوردن تی -۶۲ ممکن است به اندازه کافی ناامیدکننده به نظر برسد، اما برخی تصاویر حتی نشان می دهند که تی -۵۴ های روسی بر روی ماشین های مسطح برای اعزام به اوکراین بارگیری شده اند؛ قدمت این تانک ها به دهه ۱۹۴۰ باز می گردد. این موضوع ممکن است به این معنی باشد که ذخایر انبارهای قابل استفاده جدیدتر نیز در حال کم شدن است.

روسیه روزی چند تانک تولید می کند؟

و تنها هل دادن فلز به جلو کافی نیست.

دراموند می گوید: « لازم به تاکید است که این تانک ها برای نگهداری و تامین قطعات یدکی به یک سیستم پشتیبانی لجستیکی در پشت خود نیاز دارند. چنین چیزی وجود ندارد و این امر توانایی روسیه در به کارگیری یک نیروی زرهی را مختل خواهد کرد».

کلیدهای پیروزی

تانک ها پیشگام و نوک پیکان هر جنگی هستند و عقل سلیم می گوید که جنگ مانوری به یک نیروی زرهی قدرتمند مانند آنچه در سال ۱۹۹۱ در کویت یا عراق در سال ۲۰۰۳ رخ داد، نیاز دارد. بدون چنین نیرویی، روسیه به حملات بیفایده پیاده نظام مانند حملات خونین در اطراف باخموت محدود خواهد شد یا به موضع دفاعی باز خواهد گشت.

دیمیتری مدودف، معاون دبیر شورای امنیت روسیه ادعا می کند که روسیه امسال ۱۵۰۰ دستگاه تانک تولید خواهد کرد که رقم بسیار خوش بینانه ای است و هنوز هم کم تر از تلفات سال اول جنگ است. موشک های جاولین، توپخانه اوکراین و هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا روز به روز تلفات سنگین تری به زره پوش های روسیه وارد می کنند. این یک جنگ فرسایشی است که به نظر می رسد روسیه در حال از دست دادن آن است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵۵ نظر

ورود

 • فرهاد تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  ب امید نابودی روسیه و متحدانش

  • نایت تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   به امید خدا روسیه و پوتین نابود میشن

  • ایمان تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   شما فکر مملکت خودت باش تو چیزی که نمیدونی دخالت نکن عقل کل

   • مسافر تیر ۲۹, ۱۴۰۲

    نکنه تو خیلی میدونی روسیه پرست

  • قنبر تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   جهان به سه قسمت تقسیم شده.آمریکاو اروپاوخاورمیانه فعلأ در قسمت آمریکا واروپا جنگی تحمیل نیست.خیر هنوز اوکراین به اروپا وناتو نپیوسته _قسمت دوم جهان یعنی شرق گرفتار جنگ است.قبلأ در بخش خاورمیانه آسیا جنگی بین ملتها با داعش تحمیل بود_همه جنگ‌ها توسط آمریکا به کشورها تحمیل می‌شود_بستگی به برداشتهای شما بزرگوارا چه مخالف چه موافق ایران داره//اما آنچه تاکنون تحقیق وبه نتیجه رسیده این است»»جنگ ها بدلیل دشمنی علیه کشورها نبوده.این دیدگاه پذیرفتنی نیست_همه جنگ ها جنبه اقتصادی دارن.
   کارخانه های آمریکا وانگلیس واسرائیل واروپا پس از مملو شدن از تسلیحات نظامی ساخته شده برای جلوگیری از حدر رفتن برای امحاء-سیاستمداران آمریکا واسرائیل واروپا جنگی را برنامه ریزی می کنند تا تسلیحات ساخته شده دپو شده در انبارها به بهانه حمایت از کشوری دیگر بر سر ملتی فرو بریزند حالا ممکن است تحت عنوان کمک نظامی آمریکا وانگلیس از تولیدکنندگان خریداری تحویل کشور درگیر شوند یا ارتش آمریکا مستقیم وارد جنگ با آن کشور می‌شود از ثروت‌های آن ملت درآمد وهزینه تسلیحات خریداری شده از کمپانی ها را پرداخت می‌کنند.یا نه مانند جنگ اوکراین آمریکا وانگلیس فقط تسلیحات نظامی را از کمپانی‌های بخش خصوصی خریداری به بهانه کمک تحویل کشور اوکراین میدن.بخش سیاسی آمریکا با تحریم روسیه مانع انتقال گاز روسیه به اروپا می شوند در عوض آمریکا گاز مورد نیاز اروپا را با گرانترین قیمت جایگزین گاز روسیه می‌کند.در جنگ علیه خاورمیانه وآسیا که هم اکنون نفت سوریه را به حق یا ناحق میبرن.ابتدا برای شروع جنگ در خاورمیانه نیاز به کار سیاسی بود.پس از برنامه ریزی شروع به آموزش تفکر داعشی در منطقه نمودن.یهو به کمک ترکیه تمام تسلیحات نظامی مورد نیاز داعش را مخفیانه تحویلش دادن مشاهده کردیم اولین روز یک کاروان با صدها خودرو مسلح به شهر موصل حمله نمودن.همان حمله که از موصل عراق شروع شد هدف عراق بود تا نزدیکی بغداد پیشروی کردن.خبری از حمله به سوریه نبود.به محض اینکه آیت الله سیستانی فرمان بسیج عمومی داد.سیاست مداران آمریکایی و انگلیسی واسرائیلی کشورهای عرب منطقه را ترساندن برای نجات خود پذیرفتن داعش به سوریه حمله کرد.اگر یادتان باشد تا صحرای سینا هم ورود کردن.چون درخواست اسراییل بود جنگ در سوریه ماندگار شد.داریم می بینیم هرزگاهی اسرائیل شهرهای سوریه را بمباران می‌کند این همان حمایت از جنگ داعش علیه سوریه است.اینکه میگم جنگها بر اساس دشمنی نیست دارید می بینید ارتش سوریه تاکنون یک گلوله بطرف اسرائیل شلیک نکرده چون ملت سوریه با ملت اسراییل دشمنی ندارن نتیجه سیاست های اقتصادی جنگ افروزانه سران اسرائیل است داریم ملت معترض را در تلاویو می بینیم دیگه_حالا بگیم سوریه برنامه اتمی دارد خیر_شک نکنید سروصدای رسانه‌ ای علیه ایران همان اهداف اقتصادی آتش افروزانه آمریکا وانگلیس واروپا واسراییل است.اما همان روشی که علیه اوکراین وسوریه ویمن در پیش گرفتن همان روش برای ایران هم هست_ابتدا تبلیغات منفی علیه ایران.وبه کارگیری گروههای ضدایرانی واغتشاش در ایران-فعلأ هرچی تسلیحات نظامی ساخته شده در انبارهای آمریکا واروپا وانگلیس واسرائیل بوده خریداری به اوکراین انتقال شدن.از این بابت سود کلانی نصیب کمپانی‌های بخش خصوصی آمریکا وانگلیس واروپا شده.هم حقوق ودستمزد کارگران خود را پرداخت کردن هم درآمد تحقیقاتی مثبتی از فروش تسلیحات نظامی خود به دولت‌های مطبوع کسب کردن_فعلأ تا یک مدتی مخالفین ایران آرام هستند.به محض اینکه کمپانی‌های تسلیحات سازی نظامی آمریکا وانگلیس واروپا واسرائیل مقدار زیادی در انبارهای آنها دپو شد مجدد مخالفین ومعارضین وگروههای ضدایرانی در فضای مجازی فعال اغتشاش ایجاد می‌کنند شاید این دفعه آمریکا وانگلیس واروپا واسراییل به ایران حمله کنند آن گروهها تشریف بیارن شروع به غارت اموال وثروت ملت کنند.یا یک گوشه درآمد یکی از پالایشگاهها توسط پایگاه آمریکا یی به حق یا ناحق استخراج وغارت شود سود عایده به گروههای ضدایرانی که به افتخار آمریکا تلاش کردن جنگی علیه ایران تحمیل شده_پس اگر هوش سیاسی دارین بدانید برنامه اتمی وموشکی وپهبادی وارسال پهباد به روسیه این‌ها همه بهانه ای بیش نیست تلاش می‌کنند به کمک شما ملت ایران جنگی علیه خودتان تحمیل کنند_نمیخاد مانند اروپا وآمریکا واسراییل وانگلیس متمدن باشید مانند جوانان عربستان متمدن باشید اجازه ندهید کشف حجاب را به زنان ودختران شما تحمیل کنند چون دارن به افتخار عربستان وسایر اعراب مرتجع زنان ودختران کشور شما را به کشف حجاب ترغیب می‌کنند تا در آینده برده جنسی خود را از ایران صادر کنند_هم اکنون دشمنان ملت ایران فهمیدن بهترین گزینه برای غارت سرمایه های ایران وغارت امنیت ملت ایران تشویق بانوان به کشف حجاب وترویج بی دینی ولامذهبی در کشور ایران است_اینها همه نشانه هایی برای آتش افروزی اقتصادی برای کسب منفعت کمپانی‌های بزرگ آمریکایی و اروپایی وانگلیسی واسرائیلی است_یکصدا گوش بفرمان رهبر خود باشید تا آسیب نبیند.موشک وقتی بیاد تو خیابان ولیعصر به زمین نمیاد حتمأ در منطقه اکباتان فرود میاد سپس می گویند ما نزدیدم کارخودشان بوده_بنده از این چیزایی میگم بترسید-دیگر کشورها را رها کنید.بفکر امنیت مثال زدنی خود باشید که امروز جهان مقابل قدرت شما ملت ایران ایول رو گفته.

   • Mahdi تیر ۲۹, ۱۴۰۲

    یه طومار پر از خضعبلات نوشتی!

    • خان داداش تیر ۳۰, ۱۴۰۲

     متاسفانه جامعه ما پرشده از آدم‌های کوته بین ک حتی نوک دماغ خودشان را هم نمیتونن ببینن
     اشکالی نداره ک درایت لازم برای تجزیه و تحلیل مشکلات بین‌المللی یا حتی کشور خودت رو نداری، اما اینکه حتی یه نگاه ب تاریخ و گذشته نیانداختی و بدون هیچ گونه آگاهی فقط دهان با کردی ویک تحلیل کامل و دقیق رو نفی میکنی،. واقعا جای تاسف داره
     دست ب اسلحه بردن و شلیک گلوله آخرین کاریه ک در یک جنگ انجام میشه، دشمن قبل از اینکه وارد جنگ بشه سعی در تقویت نقاط ضعف خودش و تضعیف نقاط قوت ما خواهد داشت
     مثلا
     مهمترین مزیت ایران، اتحاد + نیروهای نیابتی ماس
     اما چ چیز اینها رو با ما هدیه داده؟؟
     چرا نیروهای نیابتی ما جان و مال و یا حتی وقت گرانبهای خودشان را برای ما تلف می‌کنند؟؟؟؟؟
     جواب خیلی ساده است…
     عقیده و تفکر
     این دیدگاه دینی و مذهبی مشترک ماست ک باعث اتحاد نیروها در داخل و خارج کشور شده
     حالا دشمن مکار قبل از شلیک گلوله می‌خواهد این ابزار را از ما بگیرد تا اتحاد از بین برود
     اینقدر ساده‌لوحانه ب همه چیز نگاه نکنیم

     • ناشناس مرداد ۳۰, ۱۴۰۲

      امیدوارم فقط یک بمب اتم روی نیویورک بیفتد
      تمام شهر های آمریکا باید تبدیل به ویرانه و گورستان شود

    • فرزاد تیر ۳۰, ۱۴۰۲

     دقیقا.
     متاسفانه هر روزه با افزایش مهاجرت ایرانی ها که درصد بیشترشون آدم های نخبه یا با فعالیت مغزی بالاتر هستند میانگین اونچه که باقی مونده و باقی می مونه از نظر متوسط هوش و قدرت ذهنی پایین و پایین تر اومده و نتیجه اش امثال این تحلیل های بلند بالای پر طمطراق خالی از مفهوم و البته گمراه هستش.در حالی که متاسفانه نویسنده آگاهانه یا شاید ناآگاهانه حتی نمی دونه که در اشتباهه.و متاسفانه جبهه گیری علیه فهمیدن چیزی هستش که فعلا درصد کمی در کشور رو که در راس قدرت قرار گرفتند رو گرفتار کرده.امیدی هم به اصلاح نیست چون اصلاح انسان کار بسیار سخت و زمان بری هستش.

   • محمدرضا تیر ۳۰, ۱۴۰۲

    دم شما گرم اینقدر این حرفها را من توی دانشگاه داد میزنم اما کو گوش شنوا

   • خان داداش تیر ۳۰, ۱۴۰۲

    سلام، دمت گرم، کاملا درسته، جنگ باعث تضعیف اقتصادی تمام کشورهای درگیر و حتی همسایه‌ها میشه،. اما تنها کشوری ک از جنگ سود میبره اول آمریکاس و در درجات بعدی انگلیس و سرمایه گذاران اسرائیلی،. فقط کافی یه نگاه ب تاریخ همین یک قرن معاصر بندازیم،. بیش از ۲۰ جنگ کوتاه و بلند ک در تمامی آنها بدون استثناء یک طرف درگیر آمریکا بوده (یا مستقیم یا غیرمستقیم) آمریکا با اینکه حدود ۳۰۰ملیون جمعیت داره، اما بزرگترین ارتش دنیا رو داره، حتی بزرگتر از هند و چین، این همه هزینه برای چیست؟؟ و از کجا تامین میشه؟؟ جنگ تبدیل ب بخشی از اقتصاد آمریکا شده، آمریکا تنها کشوریه ک عمدا خودش رو درگیر جنگ میکنه،. چرا ک ازش منتفع میشه، از فروش تسلیحات گرفته تا غارت اموال و…

   • امین الله کریمی تیر ۳۰, ۱۴۰۲

    ما باید به کشور خودمان بیندیشیم و ما را چه به روسیه ، ایالات متحده امریکا و بریتانیا … !

   • پاسخ مرداد ۲۷, ۱۴۰۲

    چه سودی به حال آمریکا دارد؟ اینکه تجهیزاتش که به اوکراین فرستاده منهدم می‌شود؟ یا اینکه هر لحظه ممکن است با شروع یک جنگ اتمی تمام شهر هایش تبدیل به خاکستر و زمین سوخته شود؟
    آمریکا بازنده این جنگ است

 • محسن تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  شما بهتره در مورد اخبار سلبریتی ها و رژیم غذایی و خوشگلی و بدشکلی شون مطلب بزارین. در مورد مسائل تخصصی نظامی مطلب ننویسین. مگه مجبورین ؟

 • جواد شجاعی تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  تمام مطالب شما ضد روسی هست چرا از تلفات اکراین چیزی بیان نمیکنید که ۲۰ درصد از خاکشون رو از دست دادن؟

  • Mahdi تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   وای وای
   برای طرفداران روسیه ۲۰ درصد بعد از بیشتر از یک سال جنگ خیلیه😂😂😂
   عمو پوتین که میخواست ۲ روزه اوکراین رو بگیره،حالا رسیده جایی که بره از موزه تانک بیاره😂🤣

  • محمدرضا تیر ۳۰, ۱۴۰۲

   احسنت

 • بیرو تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  روسیه بی جهت واردجنگ بااکراین شد،وروبه شکست هست،روسیه ک قبل از جنگ ۲مین ارتش قدرتمند نام داشت ابروش رفت وروزبروز خدا داره انتقام کشته های بی گناه را ازش میگیره ونابود میش،ومجبورره دیگه دفاعی بجنگه که باعث تاسف،فرمانده وانگر دیروز گفت در میدان نبرد روسیه کارش افتضاح افتضاح ،واز اوکراین شکست میخوره میره پی کارش

  • مم. تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   همین درجه داران و نظامیهای روسیه در سوریه جنایت کردن. وامروز تاوان اون جنایات رو پس میدن و هر روز کشته میشوند..

 • مسافر تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  انشالله بزودی کار روسیه خائن تمومه ودیگه از روسیه چیزی نمیمونه و طرفدارانش با اون غرق میشن و به درک واصل میشوند

  • حامد تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   بزرگترین هنر اینه کاری کنی وووهر روز با میل خودش باربری کنه و فک کنه این تصمیم خودشه احمق روسیه نابود شه بعدی ایرانه ….اکراین داره تاوانه انتخاب اون زلنسکی نامرد رو میده که با قربانی کردن مردمش داره برا غرب خوش خدمتی میکنه درحالی که میتونست عضو ناتو نشه و وسط بازی کنه.اون دوست بالایی هم که گفته …خوریش به شما نیومده بله به ما نیومده همشو شما بخور کاسه لیس غرب هیچی از مسایل ژئو استراتژیک حالیتون نیست

   • Mahdi تیر ۲۹, ۱۴۰۲

    حمله ی روسیه مصداق دخالت در امور داخلی کشور های دیگه هست
    اوکراین خواسته عضو ناتو بشه،به روسیه چه ربطی داره
    بعدش هم ،پوتین بارها گفته باید به دوران شوروی برگردن،دیدیم که قبلا به گرجستان هم حمله کرد
    مقر اصلی این جنگ،فقط و فقط پوتین هست و بس.

    • شهروز تیر ۳۰, ۱۴۰۲

     دوست عزیز در شروع شکل گیری ناتو قرار دادی به امضا رسید که ناتو نباید با روسیه هم مرز باشه من کاری به درستی و غلط بودنش ندارم ولی باید به قرادادهای به این مهمی عمل کرد .ناتو متحد آمریکا هستش اگه یه وقت روسیه با آمریکا وارد جنگ بشه خیلی راحت ناتو که هم مرز روسیه هستش می‌تونه ضربه بهش بزنه این میشه نداشتن امنیت و تهدید روسیه شکی نیست تجارت آمریکا جنگه ولی خواهشاً یک مقدار عمیق‌تر فکر کنید چرا روسیه باید خودش رو درگیر جنگی بکنه که می‌دونه یک طرفش غرب و آمریکا هستش چون هر چقدر زمان می‌گذشت اوکراین و ناتو در مرز روسیه بیشتر تقویت میشد و این جنگ نیز اجتناب ناپذیر بود .فقط این وسط انسانهای بیگناه قربانی میشن از هر طرف اونم بخاطر سود و خواست دولتمردان .واقعا فکر میکنید که روسیه فکر نمی کرد که این جوری میشه .اتفاقا کاملا میدونست فقط چاره ای نداشت میدونست گذر زمان فقط شرایط رو بدتر می‌کنه.کلا دنیای امروزی همینه قوی ضعیفتر و رقبای خود رو حذف می‌کنه.مطمعن باش بعد روسیه و چین و ایران نوبت کشورهای عرب منطقه مثل عربستان و ترکیه و مصر هستش به خاطر منابعی که دارن .من کاری به جمهوری اسلامی ندارم مطمعن باش هر دولتی سر کار باشه باز هم سراغ ایران میان برای تجزیه کردنش و دزدی منابعی که داره .خواهشاً عمیق‌تر فکر کنید

   • مسعود تیر ۳۰, ۱۴۰۲

    دوست عزیز اولا شما و بزرگتر از شما که با جون و دل بهش باور دارید اون چیزی که گفتید میخورید ولی خبر ندارید دوما مردم رای دادن رئیس جمهور شده خواسته عضو ناتو بشه مگه باید از روسیه اجازه میگرفت؟ سوما شما که خبر دارید و میدونید حتما اینم میدونی که ناتو داشت از بین میرفت جنگ اوکراین و روسیه دوباره باعث شد قوی تر بشه بعدشم یکم کمتر بار ببر بجاش فکر کن ببین با این تفکر تو و امثال تو ایران با این همه منابع وسعت مردم خوب بکجا رسیده بی ارزشترین پول دنیا برای ما هست یکم کمتر بخوری و بار ببری همه چیز درست میشه کاسه لیس شرق همون روسیه یک بار هیچ قطعنامه ای رو که علیه ایران بوده رو وتو نکرده که هیچ به همشون رای مثبت داده همچنین چین حالا ببین کی کاسه لیس و باربر هست 😂 😂

    • شهروز تیر ۳۰, ۱۴۰۲

     مگه برجام امضا نکردیم خوب نتیجه چی بود .بابا بخدا من میگم این نظام بد ولی اونا اصلا با نظام کاری ندارن فقط منفعت و تجارت و تجزیه همین و تمام .چرا نمی فهمید مگه زمان شاه کم از ایران باج گرفتن بخدا برین حداقل یادداشتهای اعلم رو بخونید .با هر اعتقاد و طرز فکری که دارین حداقل رو ملت و آب و خاک کشورتون که غیرت دارین من کل حرفم اینه چه تو این رژیم چه تو رژیم بعدی جلوی استعمار ملت رو توسط غرب بگیرید بسه این همه سال تو سری خوردن بسه این همه تفرقه .این همه سال جنگ دشمنی با همسایه ها بابا بزرگتر از جعبه فکر کنید .ترکیه رو نگاه کنید چرا اقتصادش داره سقوط می‌کنه مگه تحریمه .چرا بهش جنگنده آف سی و پنج ندادن مگه عضو ناتو نیست مگه با غرب هم صدا نیست .بابا اینها سر متحد های خودشون رو میبرن و فقط سود ابر شرکتهاشون مهمه .مگه آمریکا خیلی راحت فرداد فروش زیردریایی های فرانسه به استرالیا رو از بین نبرد و استرالیا رو مجبور نکرد از خود آمریکا زیر دریایی بخره .دنیای امروز دنیای زوره اول باید قدرت داشته باشی تا بتونی حق خود و ملات رو بگیری بعد دنبال دموکراسی و آزادی عقیده باشی .اصلا فکر کنید رژیم عوض شده و مردم سالاری کامل و زندگی عالی دارین چی باعث میشه کشوری قوی تر برای منفعت خودش بهمون حمله نکنه.بعضی وقتها دشمن دشمن من دوست کنه بخدا منم از روسیه بدم میاد می‌دونم چقدر در حق ایران ظلم کرده از کمبودهای کشورم هم آگاهم ولی بعد از زمین خوردن روسیه نوبت چین و ایران هستش حالا با هر رژیمی که سر کار باشه یا با هر طرز فکری .اینها فقط میخوان کشورها کوچک باشند تا راحت کنترل بشوند و استعمار .هر جور دوست دارید فکر کنید فقط مطالعه هم بکنید اونم نه از طریق رسانه رسانه همش دروغه .کتاب بخونید تاریخ بخونید البته تا تحریف نشده چون تاریختون رو هم تحریف میکنند همین الان نسلی داریم که دلیل حمله عراق به ایران رو موجه میدونند .چند سال دیگه هم تجزیه ایران رو موجه میکنند برای مردمم ایران

 • علیرضا تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  چرا اینقدر سنگ روسیه رو به سینه می‌زنیم تاریخ درس عبرت نمیگیریم

 • مرگ بر شیطان بزرگ تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  آرزوهات دود میشه روسیه بر غربی ها ی خبیث پیروز میشه. غرب گراها هم مفلوک

  • Mahdi تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣

  • مهدی تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   فعلا که باخته از طرفیم معلوم شد جو خوابالو خیلی زرنگتر از پوتینه چون آرزوی ۱۰۰ساله آمریکائیارو برآورده کرد

  • شایان تیر ۲۹, ۱۴۰۲

   برو‌بابام‌ساندیس‌ودکا‌خور‌برو‌برا‌اربابت‌ساندیس‌بریز

  • شایان تیر ۳۰, ۱۴۰۲

   شرق‌گدا‌‌‌ساندیس زیاد نخور‌برا‌مغزت توهم‌ایجاد‌میکنه‌راستی‌‌‌روسیه‌پیش‌تزار‌پوتین‌و‌رفقا‌خوش‌میگذره

  • شایان تیر ۳۰, ۱۴۰۲

   همینو‌بگو

  • شایان تیر ۳۰, ۱۴۰۲

   برین‌بابام‌با‌این‌مرگ‌بر‌گفتناتون

 • ....... تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  واقعا نمی دونم خوش حال باشم که روسیه شکست بخوره یا ناراحت بشم چون روسیه اصولاً کشور کثیفی بود و هست ولی تنها کسی هست که ممکنه تو بخش نظامی و سیاسی و یا حتی صنعتی معامله ای با ایران داشته باشه

 • ....... تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  واقعا نمی دونم خوش حال باشم که روسیه شکست بخوره یا ناراحت بشم چون روسیه اصولاً کشور کثیفی بود و هست ولی تنها کسی هست که ممکنه تو بخش نظامی و سیاسی و یا حتی صنعتی معامله ای با ایران داشته باشه.

 • امیر تیر ۲۹, ۱۴۰۲

  روسیه یا بازمانده شوروی،یک کشور جهان سومی،کمونیستی فاشیستی و فاسد هست،،،تازه پوتین داشت این امپراطوری را بازسازی میکرد که بازی خورد و غربیا توونستن ماشین پیشرفت روسیه را متوقف و به عقب هل بدهند و پیشرفت روسیه تا قبل و بعد از برگزاری جام جهانی را با وسط انداختن اکرایین بدبخت به دور برگردون تاریخ بکشونند،زنده باد دمکراسی که رفاه داره و ننگ بر استبداد که بدبختی میاره،،،،،

 • احمد تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  هر ایرانی ای که یکم تاریخ خونده باشه می‌فهمه ضعف روسیه همیشه به نفع ایران بوده
  به امیدی نابودی روسیه و پوتین

 • ایرانی تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  به کمونیست نمیشه اعتماد کرد.چین و روسیه

  • منطقی مرداد ۲۷, ۱۴۰۲

   و همین طور به امید نابودی آمریکای شیطان صفت و انگلیس ملعون

 • آمیتا تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  پوتین کودک کش پهباد اسرائیلی خون خوار کیه

 • ناشناس تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  پوتین کودک کش پهباد اسرائیلی خون خوار کیه

 • محمد صادقی تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  روسیه صرفاً یه طبل تو خالی و قدرت پوشالی هست و فقط از حربه تهدید بمب اتمی استفاده نموده و خود را نگه داشته
  به امید نابودی همه دیکتاتور ها

 • علی تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  سلام این گفته باشم چه روسیه کمونیست ببره چه اوکراین این وسط چند صباحی دیگر سازمان ملل تصمیم میگیره که ایران بایدخرج بازسازی اکراین رابده چون پهبادبه روسیه می‌داده حالا صبرکنید وببینن مثل اون موقع که کشورهای عرب حاضربودندخسارت جنگ عراق به ایران را بدن ولی عده ای قبول نکردند وباخفت جنگ تمام شد وآخرهم این امریکابودکه شرصدام را ازسرمردم ایران کم کرد.حالا هی به روسیه ای که مجلس ایران وگنبدامام رضا رابتوپ بست التماس کنید..

 • Hoshanghedari تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  تزار جنایتکار اشغالگر روس را حتما شکست خواهید داد من مطمئنم هستم لعنت به تزار و حامی یان تزار حکومت …که پهپاد کامی کازی میده دست دیوانه چون پوتین که زن بچه مردم اوکراین بکشند

 • امیر تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  کاملا گزارش مضخرفی بود. کشوری که سالها تو جنگ سرد تونست ایستگاه فضایی راه بندازه و تقریبا ده برابر آمریکا سفینه به چند سیاره بفرسته. و هواپیماهای پیشرفته و نسل پنج تولید میکنه یعنی الان نمیتونه میکروچیپ بسازه. در ضمن اگه هم نتونه به فرض محال اگه خودش نتونه بسازه چرا از غرب وارد کنه از چین براحتی میگیره. الان غرب تو گردابی افتاده که نه میتونه کوتاه بیاد و نه پیشرفت کنه. تمامه گزارش‌هایی که کارشناسان‌ میدن فقط بازی تبلیغاتی هست

 • سامان تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  روسیه فقط در یک مورد نیمی از خاک ایران را اشغال و به خاک خودش الحاق کرد .این روسیه بود که حرم امام رضا را به توپ بست و با خاک یکسان کرد .این روسیه بود که مجلس ایران را به توپ بست و تبدیل به ویرانه ای کرد.تمام کارهایی که غربی ها بر ضد ایران انجام داده اند در برابر همین دو سه تا مورد از کارهای روسیه مثل ذره ای در مقابل دریا هستند .اون وقت ما چندتا کار کوچک غربی ها را میبینیم و آنها را روز و شب فریاد می زنیم اما چنان با اخلاص و دست به سینه از کنار کارهای روسیه میگذریم و حتی سعی در پاک کردن آنها از تاریخ میکنیم که گویی کسانی که این مسیر را پیش گرفته اند خودشان روسی باشند یا توسط روسها انتخاب شده باشند وگرنه در تیر اینصورت اینهمه نوکری مخلصانه و بندگی و خوش خدمتی را مگر میشود در یک ایرانی تصور کرد؟

 • شهروز تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  دوستان عزیز نه روسیه دوست ایران و مردمش هستش نه غرب و نه آمریکا دوست و برادری که اگر جنگ بشه از مال و جانش میگذره تا از مردم و کشورش دفاع کنه همین شما ها هستین با هر اعتقاد و مذهبی همین شما ها که پای یه مطلب دارین در جواب هم بد و بیراه میگید .آخرش همین شما ها واسه هم دیگه می‌مانید و جان فشانی میکنید یادمان باشد با هر اختلافی با هر اعتقادی همزیستی مسالمت آمیز در کنار هم را یاد بگیریم روزی که دشمن از دروازه های ایران وارد شود نه غرب و نه شرق کمکی به ما نخواهند کرد .همین شما هایی که به هم فحش میدین دوش به دوش هم صف میکشد برای دفاع از ایران .درود به شرف همتون

 • پرویز تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  سلام و درود
  آقای پوتین بی چشم و رو، مکار روبه صفت ، شیاد دورهگرد: اگر صدها هزار سلاح جنگی فوق پیشرفته جهان را داشته باشی؛ آخرش بازنده تو هستی. انشاله روزی نه چندان دور به خاطر جنایات جنگی و جنایت علیه جامعه جهانی، محاکمه خواهی شد.
  سربازان تو هیچ انگیزه ای برای جنگ ندارند؛ زیرا متجاوز هستند، اما سربازان اوکراین برای نجات کشورشان هر نوع انگیزه و نوآوری را در جنگ‌ خلق می کنند.
  اگر تاریخ را خوانده باشی، همین تاریخ معاصر را، ببین سربازان ایرانی با متجاوزین عراقی و صدامی چه کردند.
  مرگ بر تو ، ای بیمار نروومازوخیست
  نروومازوخیسم: یعنی بیماری که در برابر نیروی ضعیف صفات سادیستی دارد و در مقابل نیروی قوی تر از خود صفات مازوخیستی دارد.قاهر قدرت مغلوب و مقهور قدرت غالب.

 • امین الله کریمی تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  ما باید به کشور خودمان بیندیشیم و ما را چه به روسیه ، ایالات متحده امریکا و بریتانیا و باید به کشور خودمان بیندیشیم … !

  • شایان مرداد ۱, ۱۴۰۲

   با‌تورم‌و‌اختلاصا‌و‌بی‌ارزشی‌پولمون‌و‌کار‌با‌کشورای جهان‌سومی‌واقعا‌به‌کشورمون‌اندیشیدیم

 • اسماعیل مرداد ۱۳, ۱۴۰۲

  سلام خدمت همه دوستان ، اشتباه بزرگ روسیه این بود که وقتی دید ظرف حداکثر سه ماه نمی تواند یک جنگ چند روزه رو که پیش بینی کرده بود تمام کند ، صلح نکرد و به دنبال پایان جنگ نبود و حالا هم هرچه بگذرد تلفات بیشتری می دهد و نتیجه ای هم برایش ندارد چون قدرت روزهای اول رو هم ندارد ، ضمن اینکه آمریکا و غرب دوست داشتند روسیه وارد این جنگ شود که توان نظامی و اقتصادی خودش رو از دست بدهد چون اگر غربیها نمی خواستند روسیه به اکراین حمله کند مطمئن باشید آمریکا و ناتو قبل از حمله روسیه به اکراین نیروهای خود را در اکراین برای پیش گیری از جنگ مستقر می کردند و بعد هیچ اتفاقی نمی افتاد ولی الان وجهه روسیه در دنیا از بین رفته و در معادلات نظامی در حد حتی یک قدرت نظامی منطقه ای هم نیست چه برسد به قدرت نظامی جهانی ، حالا باز هم هرچه بیشتر این جنگ و درگیری ادامه دار باشد هم روسیه متضرر بیشتر می شود و هم از نظر اقتصادی و غذایی برای جهان هم مشکل ساز خواهد بود چون این دو کشور روسیه و اوکراین بیش از ۴۰ درصد غلات جهان را تهیه می کردند و این غلات همه نابود می شود و به دست مردم جهان نمی رسد .