۱۰ فیلم ترسناک برای کسانی که از «اتاق فرار» خوششان می آید؛ از No Escape تا The Game

۱۰ فیلم ترسناک برای کسانی که از «اتاق فرار» خوششان می آید؛ از No Escape تا The Game

فیلم Escape Room یا اتاق فرار ساخته سال ۲۰۱۹ که تا حدود زیادی به آثار کلاسیکی چون Cube و Saw وام دار است، این بازی پازلی مشهور را گرفته و به یک بازی مرگبار تبدیل می کند. اگرچه این فیلم در میان منتقدان چندان محبوب نبود، اما طرفداران مشتاق یک قاتل معمایی جدید اهمیتی به این نقدها ندادند؛ و این فیلم با بودجه ۹ میلیون دلاری در گیشه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار فروش داشت. اتاق فرار اگرچه به هیچ وجه یک فیلم بی نقص به حساب نمی آید، اما یک ماجراجویی هیجان انگیز و سرگرم کننده در میان مجموعه های فوق العاده از لوکیشن ها و فضاهای به شدت ترسناک است.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

فیلم های زیادی در طول این سال ها ساخته شده اند که به مفاهیم و موضوعات مشابهی پرداخته اند. اغلب یک بازی یا یک آزمایش وجود دارد، چیزی که بسیار کنترل شده است، حتی اگر در نگاه اول اینطور به نظر نرسد. گاهی اوقات آن ها به چندین لوکیشن متفاوت کشیده می شوند، در حالی که دیگران روایتشان را در یک اتاق واحد اجرا می کنند. اغلب اوقات، این فیلم ها موضوعات مربوط به جامعه و تعصبات ناخودآگاهی که همه ما با خود داریم را مورد بجث قرار می دهند. بعضی از آن ها بسیار عالی هستند، و بعضی دیگر از فرط بد بودن، خوب هستند، اما این ها ۱۰ فیلم ترسناکی هستند که اگر اتاق فرار را دیده اید و نیاز به یک بازی مشابه دارید، باید آن ها را تماشا کنید.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۱۰- No Escape (2020)

No Escape یا راه فراری نیست که با نام “مرا دنبال کن” نیز شناخته می شود، تله های اتاق های فرار و رسانه های اجتماعی مدرن را گرفته و آن ها را به سناریویی از نوع فیلم های Hostel پیوند می زند. کول، سلبریتی ولاگر مشهور دهمین سالگرد راه اندازی کانال یوتیوب خود را جشن می گیرد و دوستانش ترتیبی می دهند تا با او به یک اتاق فرار اختصاصی در مسکو بروند. سفر آن ها با اتفاقات عجیبی شروع می شود، اما با شروع اتاق فرار همه چیز تغییر می کند و آن ها متوجه می شوند که در خطری واقعی قرار دارند.

ویل ورنیک، کارگردان No Escape، در مصاحبه ای با LRM Online اظهار داشته که اینفلونسرهای شبکه های اجتماعی مانند کیسی نیستات و لوگان پال منبع الهامی برای فیلم او بوده اند، به ویژه روایت هایی که حول شخصیت هایشان ساخته اند و چگونگی تاثیر آن در زندگی واقعی شان. راه فراری نیست به هیچ وجه بی نقص نیست – شکل گیری داستان به شدت کند است – اما نتیجه آن یک ادای احترام خونین و سرگرم کننده به ژانر فرعی شکنجه عریانِ اواسط دهه ۲۰۰۰ است.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۹- Stay Alive (2006)

زنده بمان یک فیلم “خوب” نیست، اما تماشای آن با دوستان برای ساعاتی خنده، خوب و لذت بخش است. این فیلم داستان گروهی از گیمرهای جوان را دنبال می کند که با مرگ مرموز یکی از دوستانشان دور هم جمع شده اند. در میان وسایل او یک بازی منتشر نشده به نام “زنده بمان” وجود دارد که آن ها با هم بازی اش می کنند.

هنگامی که بازیکنان شروع به مردن به همان شیوه شخصیت هایشان در بازی می کنند، هاچ و گروه دوستان رو به زوالش باید بفهمند که چگونه قبل از تمام شدن زمان خود در بازی پیروز شوند. با داشتن فرانکی مونیز بلافاصله پس از بازی در سریال Malcolm in the Middle (در نقش شخصیتی به نام سوینک) و یک استفاده نامناسب عجیب از افسانه الیزابت باتوری، زنده بمان از آن دست سرگرمی های احمقانه سینمایی است که تنها در اواسط دهه ۲۰۰۰ می توانید پیدا کنید.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۸- Circle (2015)

در فیلم علمی تخیلی ترسناک دایره یا Circle، فیلم های ۱۲ مرد خشمگین با منطقه گرگ و میش ترکیب می شوند. پنجاه غریبه با هم در یک فضای خالی تاریک از خواب بیدار می شوند، در حالی که در دو دایره متحدالمرکز در اطراف یک گنبد سیاه ترسناک ایستاده اند. غریبه ها که نمی دانند چطور سر از آنجا درآورده اند یا حتی کی هستند، به سرعت متوجه می شوند که بخشی از یک آزمایش بیمارگونه هستند که آن ها را مجبور می کند هر دو دقیقه به یک نفر رأی دهند تا بمیرد.

هرج و مرج زمانی به وجود می آید که هر فرد سعی می کند تقلب کند، با دیگران معامله کند، چانه زنی کند یا با منطق راه خود را برای زنده ماندن باز کند، بدین ترتیب زشت ترین و تاریک ترین جنبه های گروه و کل بشریت آشکار می شود. اگرچه ساختار این فیلم کمی خشک و بدون جذابیت بصری و ظرافت است، اما کلیت فیلم یک داستان مرموز تأمل برانگیز است که فضا را برای مخاطبان باز می گذارد تا درباره چگونگی عملکرد خودشان، اگر در چنین شرایطی قرار می گرفتند، نظریه پردازی کنند.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۷- The Belko Experiment (2016)

آزمایش بلکو این سوال را مطرح می کند که مردم برای بقای خود تا کجا پیش خواهند رفت. آزمایش بلکو که توسط جیمز گان نوشته شده است، یک آزمایش روانی مملو از خونریزی است. این فیلم نیمی Battle Royale و نیمی Saw است، که سیاست های سمی حوزه اداری را گرفته و آن ها را مرگبار می سازد. در یک روز کاری معمولی، ۸۰ کارمند شرکت بلکو در داخل دفتر کار خود گرفتار می شوند. روی سیستم ارتباطی داخلی شرکت صدای ناآشنایی وجود دارد که به آن ها دستور می دهد دو نفر از همکاران خود را بکشند یا عواقب آن را متقبل شوند.

وقتی زمان به پایان می رسد، کارمندان متوجه می شوند که صدا دروغ نمی گوید. دو نفر کشته می شوند و مشخص می شود که دستگاه های ردیابی که توسط این شرکت برای “امنیت” در سر آن ها کار گذاشته شده، در واقع بمب هستند. با مواجه شدن کارمندان با معضل اخلاقی کشتن یا کشته شدن، تنش ها به شدت افزایش می یابد. آزمایش بلکو مانند آزمایش زندان استنفورد، دشمنی های دنیای واقعی را گرفته و خشونت هولناک آن را به شدت و به شکلی پوچ گرایانه و بی معنی افزایش می دهد، فیلمی که باعث می شود تا یک تجربه تماشای فیلمِ سرگرم کننده و تفکر برانگیز داشته باشید.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۶- Exam (2009)

تلاش برای به دست آوردن یک شغل جدید می تواند یک کابوس باشد، و تریلر روانشناختی بریتانیایی Exam یا امتحان در سال ۲۰۰۹ این کابوس را به اوج پتانسیل خود می رساند. هشت کارجو توسط شرکت معتبر DATAPREV برای تکمیل یک ارزیابی اشتغال دعوت شده اند. با این حال، وقتی آن ها به شرکت مراجعه می کنند، متوجه می شوند که “آزمون” تنها یک سوال واحد است و صفحات آزمون آن ها کاملاً خالی است. این گروه برای پیدا کردن سوالی که بتواند شغلشان را تضمین کند تلاش می کنند، اما تنش ها افزایش می یابد و کارجوها خیلی زود علیه یکدیگر دست به توطئه و دشمنی می زنند.

Exam فیلم کوچکی است که تنها در یک اتاق اتفاق می افتد و این موضوع به تنش ها می افزاید، در حالی که ما سعی می کنیم نه تنها راز این آزمون را کشف کنیم، بلکه واقعیت این دنیای عجیب خارج از اتاق امتحان را نیز درک کنیم. این فیلم، هوشمندانه به بررسی معضلات جامعه و مفاهیم از پیش تعیین شده ای می پردازد که بینندگان را تا آخر در حالت اضطراب و استرس و البته حدس زدن نگه می دارد.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۵- The Cabin in the Woods (2011)

زمانی که سال ۲۰۱۲ به پایان رسید، دوران خون پاشی که توسط Saw و Hostel به وجود آمده بود به پایان رسید و برای تقلیدهای طنزآمیز آماده بود. در این شرایط بود که جاس ودون و درو گودارد با فیلم کلبه ای در جنگل یا The Cabin in the Woods وارد شدند، فیلمی که تقلید هوشمندانه ای از جایی است که این ژانر رفته بود و هنوز هم یک فیلم ترسناک سرگرم کننده دیوانه وار است. این فیلم روایتگر سفر گروهی از دانشجویان به کلبه ای مرموز برای گذراندن تعطیلات است. در سرداب کلبه، دانشجویان چندین اثر هنری عجیب و غریب پیدا می کنند، پیش از این که یکی از آن ها متن طلسم یا نفرینی را از یک دفترچه خاطرات بخواند و ویرانی مطلقی به بار آورد.

اما همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست.در یک مرکز دور از دسترس عموم، گروهی از تکنسین ها در حال نظارت و دستکاری سرنوشت گروه هستند و در عین حال از مرگ اجتناب ناپذیر آن ها استقبال می کنند. کلبه ای در جنگل پاسخی به یک دهه خون پاشی در ژانر وحشت و بازسازی های مشابه در این ژانر بود و ودون در مصاحبه ای با توتال فیلم آن را یک “نامه نفرت عاشقانه” برای این ژانر توصیف کرد. این فیلم روایتی بامزه و خونین از تمام چیزهایی است که طرفداران ژانر وحشت باید ببینند.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۴- The Game (1997)

The Game یا بازی فیلمی است که دیوید فینچر بلافاصله بعد از فیلم موفق هفت یا Se7en ساخت و اگرچه در گیشه به خوبی فیلم قبلی این کارگردان عمل نکرد اما یکی از فیلم های محبوب کالت نزد طرفداران فینچر است. نیکولاس ون اورتون یک بانکدار و سرمایه گذار متکبر و ثروتمند است که قصد دارد تولد ۴۸ سالگی خود را جشن بگیرد. برای این کار، برادرش کنراد به او بلیتی برای یک بازی عجیب متعلق به یک شرکت مرموز به نام خدمات سرگرمی مصرف کننده یا CRS می دهد.

پس از یک ارزیابی فیزیکی و روانی طولانی و همه جانبه، نیک برای بازی رد می شود، یا آیا واقعاً رد می شود؟ زندگی این بانکدار با محو شدن مرزهای بین واقعیت و بازی از کنترل خارج می شود. نیک اگر بخواهد زنده از بازی بیرون بیاید، باید برای کشف حقیقت بجنگد. فینچر از آن زمان نارضایتی خود را از نتیجه این پروژه سینمایی ابراز کرده و در سال ۲۰۱۴ به ایندی وایر گفته که نباید آن را کارگردانی می کرد، اما تماشای این فیلم برای طرفداران فیلم هایی که مخاطب را در تمام مدت روی با استرسی زایدالوصف رو صندلی هایشان نیم خیز نگه می دارد، بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۳- Cube (1997)

فیلم مکعب با الهام گرفتن از اپیزود “پنج شخصیت در جستجوی خروجی” از سریال منطقه گرگ و میش، داستان پنج شخصیت را دنبال می کند که در زندانی کافکایی به دام افتاده اند. آن ها نمی دانند چطور به آنجا وارد شده اند یا چرا. این گروه برای پیدا کردن راه فرار از هزارتوی عجیبی در یک ساختار صنعتی با یکدیگر همکاری می کنند، اما با گذشت زمان و سخت شدن فرار، همه چیز از از کنترل خارج می شود. آیا فرار حتی امکان پذیر است یا همه این ها یک بازی بیمارگونه است؟

نقدها برای Cube در هنگام انتشار، متوسط بود، اما از آن زمان به بعد این فیلم به یک اثر کالت کلاسیک تبدیل شد که دنباله ها و بازسازی هایش هرگز نتوانستند کیفیت و جذابیت آن را تکرار کنند. Cube کابوسی ترسناک و دارای فضای تنگ و تاریک است که سعی نمی کند بیش از حد پرهیجان یا حماسی باشد و برای به تصویر کشیدن موضوعات بیهودگی و شرایط انسانی به داستانی قوی و کارگردانی فوق العاده خود متکی است.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۲- Battle Royale (2000)

برخلاف هر فیلم دیگری در این فهرست، بتل رویال در مرکز خود رازی ندارد که فقط منتظر افشا شدن آن باشید. در آینده ای نزدیک، ژاپن از یک بحران بزرگ اقتصادی و بیکاری شدید رنج می برد که متعاقباً نرخ بزهکاری نوجوانان را به شدت افزایش داده است. برای مقابله با این معضل، دولت “قانون بی آر” را تصویب می کند، یک بازی بی رحمانه که در آن یک کلاس به شکل تصادفی از دانش آموزان باید کشته یا خود کشته شوند، و تنها یک نفر به عنوان پیروز از این بازی بیرحمانه بیرون می آید.

اگر این روایت برایتان آشناست، به این دلیل است که: چندین فیلم محبوب جوانان در اواسط دهه ۲۰۰۰ مانند The Hunger Games، The Maze Runner و Divergent همگی از مفاهیم و تم های مشابهی بهره می برند، اما هیچ کدام از آن ها به اندازه این فیلم برای به تصویر کشیدن خشونت واقعی چنین شرایطی پیش نمی روند. این کودکان با یک کار غیرممکن روبرو هستند و تماشای مرگ اجتناب ناپذیر آن ها با جزئیات خونین به همان اندازه که تکان دهنده است، رضایت بخش نیز هست.

ترسناک ترین فیلم ها شبیه اتاق فرار

۱- Saw (2004)

وقتی صحبت از معماها و تله های ترسناک سینمایی به میان می آید، اره برقی هنوز هم در اوج قدرت قرار دارد و هیچ چیز نمی تواند بالاتر از اولین فیلم فرانچایز اره قرار بگیرد. علی رغم شهرت این فرانچایز، اولین اره به طرز شگفت انگیزی در بخش “پورن شکنجه” کنترل شده عمل می کند. این یک تربلر رازآلود ساخته شده با دقت فراوان است، یک مسابقه کلوستروفوب در برابر زمان که به آرامی لایه های روایی خود را تا صحنه نهایی تکان دهنده اش کنار می زند.

عکاسی به نام آدام از خواب بیدار می شود تا خود را در یک کابوس واقعی ببیند: او در یک حمام نفرت انگیز و ناآشنا به زنجیر کشیده شده است. در کنار او یک مرد زنجیر شده دیگر به نام دکتر لارنس گوردون و یک جسد وجود دارد. گوردون به این نتیجه می رسد که آن ها احتمالاً در دستان قاتل اره برقی باشند، قاتلی زنجیره ای که قربانیانش را به انجام بازی های وحشتناک و هولناک مجبور می کند.

با گذشت زمان و آشکار شدن حقیقت، آدام و گوردون باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، معمای قاتل اره برقی را حل کنند. اره برخلاف فرانچایزی که به وجود می آورد، یک تریلر متفکرانه است که از ترساندن، گیج کردن و ناراحتی مخاطبانش لذت می برد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • ناشناس۲ مرداد ۲۸, ۱۴۰۲

  یا خدا من دیگه شبا نمیخوابم
  هرکی مثل من فوبیای تاریکی و تنهایی داره لایک کنه ببینم تنها نیستم😜

 • علی مرداد ۳۰, ۱۴۰۲

  فیلم آخر اره برقی نیست اره مویی هست

 • علی شهریور ۱, ۱۴۰۲

  عالی بود