۱۸ حقیقت جالب درباره خون و گروه های خونی که نمی‌دانستید

۱۸ حقیقت جالب درباره خون و گروه های خونی که نمی‌دانستید

همه ما می‌دانیم که سیستم خون بدن انسان حقیقتا پیچیده است، به همین دلیل شناختن گروه خونی و مراقبت از قلب از اهمیت بالایی برخوردار است. متأسفانه بسیاری از افراد واقعیت‌های زیادی را درباره بدن خود نمی‌دانند. در ادامه حقایق علمی جالبی در مورد خون انسان آورده‌ایم که احتمالا بسیاری از آنها را تا الان نمی‌دانستید.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۲۰ حقیقت خواندنی درباره ویژگی های شگفت انگیز بدن انسان که نمی دانستید

۱. برای تخلیه تمام خون یک انسان بالغ، ۱,۱۲۰,۰۰۰ پشه لازم است.

۲. قلب برای گردش خون چنان فشار شدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند جریان بالایی از خون را آزاد کند.

۳. انسان می‌تواند بدون نبض زندگی کند. در سال ۲۰۱۲، پزشکان دستگاهی را در بدن فردی ۵۵ ساله نصب کردند که به خون اجازه می‌داد بدون نبض در سراسر بدن او به گردش دربیاید.

۴. مردی به نام استن لارکین در حالی که منتظر دریافت پیوند بود ۵۵۵ روز بدون قلب زندگی کرد. قلب او با وسیله‌ای که در کوله پشتی اش حمل می‌کرد جایگزین شد. به این وجود او حتی قادر بود بسکتبال بازی کند.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۵. یک فرد می‌تواند ۴۰ درصد از خون خود را از دست بدهد و همچنان زنده بماند. البته انتقال خون به موقع لازم است.

۶. احتمال بروز حملات قلبی در اولین روز کاری هفته تا ۲۰ درصد بیشتر از سایر روزهای هفته است.

۷. ضربان قلب بر روحیه ما تأثیر می‌گذارد. دانشمندان این پدیده را زمانی که قلب جدیدی به یک مرد اهدا شد مورد مطالعه قرار دادند. پس از جراحی، ذهن، احساسات و اعمال او به شیوه‌‌ای غیرعادی تغییر کرد.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

خون از چه ترکیباتی تشکیل شده است + اینفوگرافیک ترکیبات خون

۸. برای کاهش خطر حمله قلبی، باید صبح ها به آرامی از خواب بیدار شوید و شدت تمرینات ورزشی عصرگاهی را کاهش دهید.

۹. آب نارگیل به دلیل ترکیب مشابه با پلاسمای خون می‌تواند جایگزین آن شود.

۱۰. گروه خونی ما بر سلامت‌مان تاثیر می‌گذارد. افراد دارای گروه خونی O مستعد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیستند و خطر کمتری برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان آنها را تهدید می‌کند.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۱۱. افراد با گروه خونی A باید به سطح کلسترول خون خود بیشتر توجه کنند. آنها در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب هستند.

۱۲. افراد با گروه خونی B باید به خاطر داشته باشند که مستعد ابتلا به دیابت و سرطان پانکراس هستند.

۱۳. افراد با گروه خونی AB باید مراقب حافظه و تمرکز خود باشند زیرا احتمال اختلال شناختی در آنها ۸۲ درصد بیشتر از سایر انواع گروه های خونی است.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۸ راز مهیج درباره بدن انسان که احتمالاً نشنیده اید

۱۴. نوشیدنی های انرژی زا نحوه ضربان قلب را تغییر می‌دهند. دانشمندان دریافته‌اند که پس از نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا، میزان کافئین دریافتی تا سه برابر بیشتر از سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه یا نوشابه های گازدار است. علاوه بر این، نوشیدنی های انرژی زا بر ضربان قلب ما تأثیر می‌گذارند و در مواردی ممکن است باعث تشنج یا مرگ شوند.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۱۵. رژیم غذایی گروه خونی بی‌تاثیر است. دانشمندان دانشگاه تورنتو ثابت کرده‌اند که رژیم های غذایی خاص بر اساس گروه خونی افراد یک افسانه است.

۱۶.در ژاپن، صنعت خاصی از کالاها شامل مواد غذایی، محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی برای گروه های خونی مختلف وجود دارد.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۱۷. عملکرد ورزشی به گروه خونی فرد بستگی دارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان داد که افراد با گروه خونی O استقامت بهتری نسبت به سایر انواع گروه های خونی دارند. دانشمندان در بین واترپلوبازان تراز اول، هیچ فردی با گروه خونی AB پیدا نکرده‌اند. اما مزایای گروه خونی O تنها در صورتی موثر است که فرد به طور منظم ورزش کند.

۱۸ حقیقت جالب درباره خون انسان که نمی دانستید

۱۸. شخصیت ما به گروه خونی مان بستگی دارد. دانشمندان بین شخصیت افراد و گروه خونی آنها ارتباطی پیدا کرده‌اند. در ژاپن، مردم بر این باورند که گروه های خونی بر ویژگی های شخصیتی افراد و موفقیت آنها در کار و روابط شخصی تأثیر می‌گذارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود