آیا جوجیتسو برزیلی مهم ترین ورزش برای موفقیت در هنرهای رزمی ترکیبی است؟

آیا جوجیتسو برزیلی مهم ترین ورزش برای موفقیت در هنرهای رزمی ترکیبی است؟

در اوایل تاریخ UFC مشخص شد که جوجیتسو برزیلی (BJJ) یک هنر رزمی بسیار موثر از نظر کاربرد در مبارزه است. رویس گریسی برنده UFC 2 ،UFC 1 و UFC 4 شد و به دنیا نشان داد که دانشی که از مبارزه در وضعیت خاک و سابمیشن (Submission) دارد، برای شکست دادن حریفان بزرگ‌تر و قوی‌‌تر کافی است.

چرا جوجیتسو تا این اندازه در MMA مهم است؟

با این حال با رشد و توسعه هنرهای رزمی ترکیبی (MMA)، شاهد تغییر قهرمانان به سمت ورزشکارانی بود‌ه‌ایم که مهارت‌های همه‌جانبه‌ و جامعی داشته‌اند. امروزه برترین های هنرهای رزمی ترکیبی به‌طور مداوم در حوزه های مختلف تمرین می‌کنند. قهرمانان زیادی را با پیشینه کشتی گیری یا بوکس و کیک بوکسینگ دیده‌ایم که باعث شده برخی طرفداران این سوال را مطرح کنند که آیا جوجیتسو برزیلی هنوز بخشی ضروری از تمرینات MMA است.

بیایید ببینیم چرا جوجیتسو جزء مهمی از هنرهای رزمی ترکیبی است و همیشه هم خواهد بود.

جوجیتسو مهارت های دفاعی شما را می‌سازد

چرا جوجیتسو تا این اندازه در MMA مهم است؟

یکی از مزایای اصلی یادگیری جوجیتسو برزیلی برای ام ام ای این است که شما را برای دفاع در برابر سابمیشن آماده می‌کند. اگر جوجیتسو را آموزش دیده باشید، احساس درماندگی ماه های اول را به خوبی می‌شناسید؛ وارد باشگاه می‌شوید و آنهایی که حتی کمی در این رشته تجربه دارند می‌توانند به راحتی شما را سابمیت کنند.

حتی اگر در تمام رشته های رزمی دیگر در سطح جهانی باشید، بلد نبودن جوجیتسو نقطه ضعف بزرگی در مبارزه MMA خواهد بود. در حداقل‌ترین حالت ممکن باید در دفاع سابمیشن سررشته داشته باشید. این نه تنها به شما کمک می‌کند تا از تلاش های سابمیشن سطح بالا جلوگیری کنید بلکه اعتماد به نفس بیشتری برای حمله به شما خواهد بخشید.

وقتی به مهارت های دفاعی خود اطمینان داشته باشید ریسک کردن و حمله کردن بسیار آسان‌تر خواهد شد، زیرا می‌دانید که اگر در موقعیت بدی قرار بگیرید مهارت لازم برای بیرون آمدن از آن را دارید.

جوجیتسو به شما کمک می‌کند فاصله را کنترل کنید

چرا جوجیتسو تا این اندازه در MMA مهم است؟

همان‌طور که یک بوکسور تراز اول می‌تواند فاصله را در حالت ایستاده مدیریت کند، جوجیتسوکار هم می‌تواند در خاک فاصله را مدیریت کند. این موضوع چرا مهم است؟

تصور کنید در موقعیت پایین قرار دارید و هیچ کنترلی بر فاصله بین خود و حریفتان ندارید. در این حالت شما آماده ضرباتی خواهید بود که می‌توانند به مبارزه پایان بدهند، به‌خصوص اگر راهی برای ایجاد سریع فاصله نداشته باشید.

در حالی که این موضوع به‌طور قطع برای بازیکنی که در موقعیت پایین‌ است صدق می‌کند،‌ وقتی بالا هستید هم به همان اندازه مهم است. وقتی لازم است حریف خود را کنترل کنید و می‌خواهید از موضع قدرت ضرباتتان را فرود بیاورید، دانستن چگونگی نزدیک کردن فاصله با حریف بسیار ارزشمند است.

جوجیتسو به شما این امکان را می‌دهد که مبارزه را به پایان برسانید

چرا جوجیتسو تا این اندازه در MMA مهم است؟

همه ما مسابقاتی را دیده‌ایم که در آن یک مبارز پس از دفاع های پی در پی به پیروزی می‌رسد. در حالی که این برای افراد غیرحرفه‌ای ممکن است شانس محض به نظر برسد اما اغلب نتیجه سال‌ها مهارت آموزی است.

جوجیتسو بدون شک بهترین هنر رزمی برای پایان دادن به مبارزه است. یک مشت به‌جا و به‌موقع اغلب می‌تواند مبارزه را پایان دهد.

گاهی مشت یا لگدی که اکثر ورزشکاران رزمی را ناک اوت می‌کند به سختی باعث زمین خوردن یک حریف می‌شود. این موضوع به‌ویژه در سطوح بالاتر MMA دیده می‌شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • rezaheshmaty999@gmail.com مرداد ۲۸, ۱۴۰۲

  من عاشق جیو جوجیتسوام هماهنگ گردم باداداشیم بریم دوتای بریم یکم راهش روره میگه خسته میشیم میمونیم تو ترافیک بهونه میاره کیسمون میکنن همش بهونه راه کار بدید

 • rezaheshmaty999@gmail.com مرداد ۲۸, ۱۴۰۲

  سن یکیمون ۲۸یکیمون ۲۵ خواستم بپرسم بااینکه راهش دوره و اقلب تو ترافیک ایاارزششو داره بااین سن قدم برایم باهمه سختیای ک داره

  • امیرحسین مرداد ۲۹, ۱۴۰۲

   چه جالب. منو برادرم هم از تابستون امسال وارد این رشته شدیم سنمون ۱۸ و ۲۳ . با وجود اینکه وسیله نقلیه نداریم اما خب به واسطه علاقه و سلامتی جسمانی و حتی کاربردی که داره ارزش اینو داره که خودمونو به باشگاه برسونیم هرچند که هدفمون در حد حرفه ای نیس چون راه ما تحصیله. در کل اگر از این رشته ورزشی لذت می‌برید هیچ ضرری بهتون نخواهد رسید