Sunflower 200؛ آیا چین هم پهپاد ایرانی شاهد ۱۳۶ را کپی کرده است؟

Sunflower 200؛ آیا چین هم پهپاد ایرانی شاهد ۱۳۶ را کپی کرده است؟

یک رسانه اوکراینی به نام Defense Express مدعی شده است که ظاهراً چین نسخه اختصاصی خود از پهپاد ایرانی شناخته شده و پرطرفدار شاهد ۱۳۶ ساخت هسا را توسعه داده است. این پهپاد که Sunflower 200 نام دارد، ظاهراً از کیفیت بالایی برخوردار بوده و کپی بسیار نزدیکی از پهپاد اصلی ایرانی است. این پهپاد که برای اولین بار در نمایشگاه Army-2023 در چین به نمایش گذاشته شد، نگرانی هایی را در میان کشورهای غربی در مورد محبوبیت و کسترش دارندگان این هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی مطرح کرده است.

چین هم پهپاد شاهد 136 ایرانی را کپی کرد

هواپیمای بدون سرنشین کپی برابر اصل

هواپیمای بدون سرنشین شاهد ۱۳۶ که اوکراین و کشورهای غربی حامی اش مدعی هستند توسط روسیه با تغییر نامش به گران – ۲ (Geran-2) در جنگ علیه اوکراین به کار گرفته شده است، یک هواپیمای بدون سرنشین خودکار ایرانی با ملخ پسین و از نوع کامیکازه یا انتحاری است که توسط شرکت صنایع هواپیماسازی ایران طراحی و ساخته شده است تا به عنوان مهمات پرسه زن عمل کند. این مهمات پرنده برای حمله به اهداف زمینی از فاصله دور طراحی شده است. این پهپاد در دسته های پنج تایی یا بیشتر از قفسه پرتاب شلیک می شود تا با سرکوب کردن قابلیت های مقابله سیستم های دفاع هوایی، آن ها را از کار بیندازند. اولین ویدیو عمومی از این پهپاد در دسامبر ۲۰۲۱ منتشر شد.

چین هم پهپاد شاهد 136 ایرانی را کپی کرد
پهپاد شاهد ۱۳۶

“شاهد ۱۳۶” دارای شکل بال مثلثی یا دلتا و صاف برای افزایش پایداری در حین پرواز است و همچنین با تیغه های تثبیت کننده قرار گرفته در نوک بال ها برای کنترل بیشتر همراه است. بخش دماغه این هواپیمای بدون سرنشین کلاهک قدرتمندی را حمل می کند که وزن آن حدود ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم تخمین زده می شود. این هواپیمای بدون سرنشین که وزنی در حدود ۲۰۰ کیلوگرم دارد، می تواند با سرعت بیش از ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت پرواز کند، طول بال ۲.۵ متر و برد آن به ۲۵۰۰ کیلومتر می رسد.

چین هم پهپاد شاهد 136 ایرانی را کپی کرد

گفته می شود نسخه جدید چینی ها از این پهپاد ایرانی حدود ۱۷۵ کیلوگرم وزن دارد؛ اما به نظر می رسد ظرفیت کلی بار، ابعاد و برد مشابهی داشته باشد. این هواپیمای بدون سرنشین جدید همچنین دارای ظرفیت سوخت اعلام شده ۱۶۰ لیتر است که می تواند نشان دهنده ظرفیت نسخه اصلی آن یعنی شاهد- ۱۳۶ باشد.

قاب پرتاب و مونتاژ هواپیماهای بدون سرنشین قابل حمل هستند که به این پهپاد و لانچر آن اجازه می دهند روی هر کامیون نظامی یا تجاری سوار شود. این هواپیما با زاویه کمی رو به بالا با کمک سیستم پرتاب راکت (RATO) پرتاب می شود. پس از پرتاب، موتور پیستونی چهار سیلندر مادو MD – ۵۵۰ ساخت ایران، وظیفه تامین نیروی پهپاد را هنگام پرواز بر عهده می گیرد. احتمالاً نسخه چینی نیز به همین شکل توسعه یافته است.

چین هم پهپاد شاهد 136 ایرانی را کپی کرد

مشخص نیست که چین چه تعداد و با چه سرعتی قصد دارد هواپیماهای بدون سرنشین “Sunflower ۲۰۰” خود را تولید کند. همچنین رسانه های غربی مدعی شده اند که هنوز مشخص نیست که آیا آن ها تنها برای اهداف نظامی چین در نظر گرفته شده اند یا به روسیه صادر خواهند شد. در هر صورت، آنطور که وبسایت اوکراینی مدعی شده، به نظر می رسد که نیروهای ارتش روسیه در حال حاضر چندین تامین کننده بالقوه برای این مهمات های پرسه زن مرگبار داشته و خودشان نمونه های مشابهی را تولید کرده اند. در حالی که ایران صادرات هرگونه پهپاد نظامی، از جمله پهپادهای شاهد ۱۳۶ به روسیه، پس از حمله این کشور به اوکراین را رد کرده است، روسیه خود در بیش از یک سال اخیر پهپادهای کامیکازه متعددی را مورد استفاده قرار داده که ساخت خود این کشور بوده اند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • بابک شهریور ۵, ۱۴۰۲

    قرار شد چین ۱۵ هزار پهباد شاهد ۱۳۶ از ایران بخرد چی شد .کپی کرد خوب شماهم از چین شکایت بکنید. فقط یاد دارید از آمریکا شکایت بکنید. حالا چین به شما هواپیمای جنگی میفروشه یا میگه تحریمیت. شماهم به چین بگید ما تحریمیم. نمیتونیم اجازه بدیم به شما که کپی بکنید