۷۴ ضربه شلاق برای مهندس زنی که حجاب از سر برداشت؛ زینب کاظمی کیست؟

۷۴ ضربه شلاق برای مهندس زنی که حجاب از سر برداشت؛ زینب کاظمی کیست؟

زینب کاظمی مهندسی که زمستان سال گذشته در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران اقدام به برداشتن حجاب کرده بود، به اتهام «جریحه‌ دار کردن عفت عمومی» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. دادگاه وی روز ششم شهریور ماه برگزار شده است.

با این حال، زینب کاظمی ۳۸ ساله با انتشار پستی در اینستاگرامش از تعلیق ۵ ساله ی حکم ۷۴ ضربه شلاق خود از سوی دادگاه خبر داده اما با اشاره به شیوه ی قانونگذاری مجلس در لایحه ی حجاب پیش‌ بینی کرده که به‌ زودی مجرم شناخته شده و حکمش اجرا خواهد شد.

او همچنین مدعی شده دلیل برداشتن حجابش اعتراض به «تبعیض همیشگی نسبت به خانم‌ها»، «ضرب و شتم مهندسان معترض به روند رأی‌‌گیری» و «تقلب در رأی‌گیری» مجمع بود.

زینب کاظمی کیست

زینب کاظمی کیست؟

بهمن ماه ۱۴۰۱ ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد یک زن در سالن برگزاری انتخابات هیات رئیسه ی سازمان نظام مهندسی استان تهران در برابر حاضران اقدام به کشف حجاب کرده و سپس سالن را ترک کرده بود.

این زن مهندس زینب کاظمی بود و گفته می شد یکی از کاندیداهای رد صلاحیت شده ی انتخابات بود.

زینب کاظمی کیست

انتشار این ویدئو سر و صدای زیادی به پا کرد و بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.

یک روز بعد از این اتفاق، خبرگزاری تسنیم از تشکیل پرونده ی قضایی برای زینب کاظمی خبر داد و نوشت: «در توضیحات فیلم به دروغ ادعا شده بود این فرد به دلیل بدحجابی رد صلاحیت شده بود.»

همچنین سازمان نظام مهندسی استان تهران با انتشار اطلاعیه‌ای رد صلاحیت زینب کاظمی را رد کرد. در این اطلاعیه آمده بود: «خانمی که در جریان انتخابات کشف حجاب کرد، ردصلاحیت نشده بود و در حال استفاده از فرصت معرفی خود بود.»

بهمن مومنی مقدم، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران نیز درباره ی این ماجرا گفت: «در مجمعی که برگزار شد، به هیچ‌وجه بحث تاًیید صلاحیت مطرح نبود. در واقع در آن جلسه قرار بود هیات رییسه سنی و اصلی مجمع انتخاب شوند که بر اساس دستور سازمان برگزار شد. خانم کاظمی یکی از کاندیدا‌هایی بودند که برای حضور در هیئت رییسه اصلی در آن جلسه حضور داشتند. ظاهراً قبل از آمدن روی سن، همکاران درباره نوع پوشش تذکر داده بودند که او هم پذیرفته بود و با حجاب کامل روی سن رفت. در واقع ایشان دچار هیجان شد و بدون اینکه مساًله‌ای درباره رد یا تأیید صلاحیتش باشد، شالش را روی سن پرت کرد و پایین آمد. خانم کاظمی از افراد با سابقه سازمان هستند و به همین دلیل تصمیم به تلاش برای حضور در هیات رییسه گرفتند. بازهم تکرار می‌کنم تا پیش از اینکه ایشان روی سن بیایند، هیچ بحثی درباره رد صلاحیت ایشان مطرح نشده بود.»

زینب کاظمی کیست

چند روز بعد، زینب کاظمی با انتشار ویدئویی در اینستاگرامش از اقدام خود ابراز پشیمانی و از اذهان عمومی عذرخواهی کرد.

او در این ویدئو گفت که اعتراض او صرفاً جنبه ی درون صنفی داشت. کاظمی همچنین تأکید کرد اقدام او بدون برنامه ی قبلی و به صورت لحظه ای در اثر فشار روانی ناشی از برخوردهای ناشایست صورت گرفته با مهندسان بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • ایرانی اصیل شهریور ۱۸, ۱۴۰۲

  درود به این زن شجاع

 • تونیک شهریور ۱۸, ۱۴۰۲

  خاک بر سر قوه قضائیه 😄

 • احسان شهریور ۱۹, ۱۴۰۲

  رانت خوارها هم ۷۴ میلیارد وام بدون تضمین دریافت میکنند.

 • حامد شهریور ۱۹, ۱۴۰۲

  همین زنا و مردای شجاع تومارتون رو بهم میپیچن در نهایت