موشک دوربرد ATACMS؛ جدیدترین هدیه ایالات متحده به اوکراین چه قابلیت هایی دارد؟

موشک دوربرد ATACMS؛ جدیدترین هدیه ایالات متحده به اوکراین چه قابلیت هایی دارد؟

بر اساس گزارش های اخیر، ایالات متحده آماده ارسال موشک های بالستیک ATACMS به اوکراین است که به طور بالقوه به این کشور سلاح جدید و قدرتمندی برای استفاده علیه روسیه می دهد. این خبر را شبکه خبری ای بی سی به نقل از دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده، منتشر کرده است. مقامات اوکراینی از مدت ها پیش مدعی شده اند که این موشک ها بخش مهمی از تلاش های این کشور برای جلوگیری از حمله روسیه خواهد بود.

موشک بالستیک ATACMS چه ویژگی هایی دارد؟

ATACMS – کوتاه شده سیستم موشکی تاکتیکی ارتش (Army Tactical Missile System) – یکی از مهم ترین درخواست های اوکراین بوده است، زیرا برد بلند آن اهداف روسی خیلی دور را در برد توپخانه اوکراین قرار می دهد.

ATACMS یک موشک هدایت شونده دوربرد با برد حدود ۳۰۰ کیلومتر یا ۱۹۰ مایل است که توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده است. آمریکا از سال ۱۹۹۱ از این موشک دوربرد استفاده می کند. موشک های ATACMS را می توان از پرتابگرهای HIMARS شلیک کرد، سیستم توپخانه ای ساخت آمریکا که به یک کامیون متصل بوده و از قبل به اوکراین ارسال شده است.

اوکراین از قبل موشک های HIMARS در اختیار داشته و حدود یک سال است که از آن ها استفاده می کند – اما این موشک ها برد کوتاه تری دارند که می تواند به ۸۰ کیلومتر برسد. یک پرتابگر HIMARS می تواند شش موشک کوتاه برد را در یک گلوله باران شلیک کند یا یک ATACMS .

تحرک ناشی از اتصال به کامیون به این معنی است که موشک بالستیک ATACMS می تواند با تاکتیک های “شلیک و فرار” شلیک شود، که در آن یک گلوله پرتاب می شود و سپس سلاح قبل از اینکه دشمن بتواند موقعیتش را پیدا کند، تغییر مکان داده و برای شلیک بعدی آماده می شود.

موشک بالستیک ATACMS چه ویژگی هایی دارد؟

ATACMS کلاهکی به نام WDU۱۸ دارد که انفجاری معادل ۲۵۰ کیلوگرم TNT تولید می کند. این موشک هم کشنده است و هم بسیار دقیق. جیم گریبشو، یکی از مدیران لاکهید مارتین درباره این موشک گفته است: «دقت نقطه زنی ATACMS برای به حداقل رساندن آسیب جانبی موثر است». حملات با ATACMS به طور گسترده توسط ایالات متحده در جنگ خلیج فارس و حمله بعدی آن به عراق مورد استفاده قرار گرفت.

بن هاجز، ژنرال بازنشسته آمریکایی پیش تر گفته بود که ATACMS به اوکراین اجازه خواهد داد تا به اهداف آسیب پذیر در پشت خطوط مقدم روس ها مانند پست های فرماندهی که افسران ارشد را در خود جای می دهند یا انبارهای مهمات دسترسی داشته باشند.

موشک بالستیک ATACMS چه ویژگی هایی دارد؟

اوکراین به حامیانی مانند آمریکا اطمینان داده است که از سلاح های اهدایی برای حمله به خاک روسیه استفاده نخواهد کرد و به جای آن از هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های خود برای این کار استفاده کرده است.

آمریکا در ابتدا تمایلی به ارائه این سیستم موشکی نداشت. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در سال ۲۰۲۲ گفته بود که ارسال موشک های ATACMS به اوکراین می تواند روسیه را به تشدید درگیری ترغیب کند. وی با بیان اینکه بایدن از رفتن به سمت جنگ جهانی سوم بیم دارد، افزوده بود: «برخی قابلیت ها وجود دارد که رئیس جمهور گفته است آماده ارائه آن ها نیست».

موشک بالستیک ATACMS چه ویژگی هایی دارد؟

با ادامه جنگ، آمریکا به طور پیوسته تجهیزات قدرتمندی را در اختیار اوکراین قرار داده و پیش از این نیز مخالفت های خود را با ارسال جنگنده های اف -۱۶، تانک های پیشرفته آبرامز، مهمات خوشه ای و جنگنده های ا ف -۱۶ کنار گذاشته است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۱ نظر

ورود

 • حاج محمود شهریور ۲۰, ۱۴۰۲

  همه این اصلحه ها اساباب بازی بیش نیست

  • شایان شهریور ۲۰, ۱۴۰۲

   شما‌‌املای‌ابتدایو‌رو‌یاد‌بگیر‌بعد‌بیا‌برا‌ما‌‌با‌سواد‌بازی‌در‌بیار‌ساندیسی

  • Mahdi شهریور ۲۰, ۱۴۰۲

   ترول محبوب منی!!!❤️

  • مهدی شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

   با کوچکتر از اینها نگذاشتن روسیه کیفو بگیره و عقب روندنش اینم اولین موشک دقیقه که پشت جبهرو باهاش میزنن

  • سندرز شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

   آره هنوز به قاطر ۳۱۳ نرسیدن

 • meti شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

  حالا ما اینهمه موشک داریم(با دقت بیشتر و برد بلند تر)/ بعد همه میان میگن موشک به چه درد میخوره /بعد الان برا این موشک خارجی اب از لبه لوچتون راه افتاده به به چه چه میکنین

  • S شهریور ۲۱, ۱۴۰۲

   آخه ایرانی ….؛ هوواسونگ ۵و۶ ویا تازگیها ۷و۸، اینهمه تبلیغات و کبکبه کردن نمیخواد.اونا همش بدرد عمه ی … میخوره.لااقل نمیفهمی زود باور نباش اینقدر و احساس قدرت پوشالی نکنید با اون آت و آشغالها که با پول من و ما برای خودشان دکان باز کرده اند این….

   • meti شهریور ۲۲, ۱۴۰۲

    عه مال چین بالا نرو /خود تحقیر /

  • عباس شهریور ۲۲, ۱۴۰۲

   یکم فکر کن بعد حرف بزن، اینقدر ..نظر دادی ترجیح میدم در جهل بمونی. آشغال های … رو با موشک نقطه زن و صد درصد آمریکایی مقایسه نکن ..

   • meti شهریور ۲۲, ۱۴۰۲

    ما جاهل /تو متمدن/ ایران داری حیف میشی برو خارج 🙂

    • سعید شهریور ۲۳, ۱۴۰۲

     …به موشک های ساخت کره شمالی و روسیه می نازی که اینجا اسمشو عوض کردن توی …راضی نگه دارن