با داگزیم آشنا شوید؛ اولین دورگه‌ی تایید شده سگ و روباه که در برزیل پیدا شد + ویدیو

با داگزیم آشنا شوید؛ اولین دورگه‌ی تایید شده سگ و روباه که در برزیل پیدا شد + ویدیو

دانشمندان جهان تا به امروز توانسته اند چندین حیوان تراژنی را با وارد کردن ژن‌های یک گونه به گونه دیگر ایجاد کنند. اخیراً، دانشمندان همین کار را برای ایجاد کرم ابریشم و عنکبوت که ابریشم با کیفیت تری تولید می‌کنند، انجام دادند. علی‌رغم این موفقیت‌ها، بشر در ابتدای راه ساخت حیوانات هیبریدی یا دورگه است، اما این کار قرن هاست که در طبیعت انجام می شود. اکنون، دانشمندان وجود اولین گونه دورگه تایید شده سگ و روباه در جهان را تایید کرده‌اند.

مردم در طول تاریخ گزارش‌هایی از مشاهده احتمالی درورگه های سگ و روباه ارائه داده‌اند، اما هیچ‌کدام تاکنون تأیید نشده بود. تخمین زده می‌شود که روباه‌ها حدود ۷ میلیون سال پیش از بقیه گروه سگ‌سانان جدا شده‌اند. دانشمندان معتقد بودند روباه‌ها و سگ‌های اهلی از نظر تکاملی بسیار متفاوت هستند و امکان آمیزش بین آنها نیست. اما اولین دورگه سگ و روباه کشف شده در جهان به نام داگزیم (dogxim) که نامش ادغامی از واژه dog و graxaim-do-campo، نام پرتغالی روباه پامپا، تشکیل شده است، همه چیز را تغییر داد.

«داگزیم» اولین موجود دورگه سگ و روباه در جهان

داگزیم روزهای اولیه زندگی‌اش را در حیات وحش گذراند، اما در سال ۲۰۲۱ با یک ماشین تصادف کرد و به یک مرکز نگهداری حیات وحش در جنوب برزیل منتقل شد. در آنجا، مراقبان انسانی‌اش رفتار و ویژگی‌های غیرمعمول او را مشاهده کردند. او مانند سگ پارس می‌کرد، اما صورت و گوش‌هایش نوک‌تیزتر از بیشتر سگ‌ها بود. نکته اصلی اما این بود که داگزیم غذای سگ را رد می‌کند و ترجیح می‌دهد موش شکار کند و بخورد.

«داگزیم» اولین موجود دورگه سگ و روباه در جهان

برای اطمینان، کارکنان این مرکز حفاظت و بازیابی حیوانات وحشی برزیل با ژنتیک‌دانان دانشگاه فدرال ریو گرانده دو سول و دانشگاه فدرال پلوتاس تماس گرفتند که DNA داگزیم را آزمایش کنند. آزمایش‌ها تأیید کردند که داگزیم فرزند یک ماده روباه پامپا و یک سگ نر اهلی است و این یافته‌های تاریخی در مجله حیوانات منتشر شد.

یکی از دلایل اصلی باور دانشمندان بر عدم توانایی آمیزش سگ‌ها و روباه‌ها، تعداد متفاوت کروموزوم‌های آنها بود. سگ‌های اهلی ۷۸ کروموزوم دارند در حالی که روباه‌های پامپا تنها ۷۴ کروموزوم دارند. در مورد داگزیم، آزمایش‌های ژنتیکی تأیید کردند او ۷۶ کروموزوم دارد.

«داگزیم» اولین موجود دورگه سگ و روباه در جهان

علاوه بر واداشتن ما به تجدید نظر در آنچه درباره تکامل سگ سانان می‌دانیم، وجود داگزیم ممکن است نشان‌دهنده افزایش تماس بین گونه‌های وحشی و اهلی نیز باشد. در حالی که ترکیب دو گونه یک تاکتیک بقایی رایج در طبیعت است، می‌تواند این هشدار را بدهد که ما و حیوانات خانگی ما، بیش از حد در محیط‌زیست نفوذ کرده ایم.

منبع: syfy
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود