سیستم گنبد آهنین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

سیستم گنبد آهنین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

گنبد آهنین، یک سیستم دفاع موشکی و از مهمترین ابزارهای تسلیحاتی اسرائیل است و در طول درگیری‌های مختلف دهه گذشته، نقش پر رنگی در کاهش تلفات و خسارات برای اسراییل داشته است. نیروهای دفاعی اسرائیل ادعا کردند که این سیستم طی حملات راکتی گروه جهاد اسلامی فلسطین در ماه مه، دقت ۹۵.۶ درصدی داشته است.

گنبد آهنین اسرائیل

توسعه گنبد آهنین اولین بار در سال ۲۰۰۷ آغاز شد. پس از آزمایش‌هایی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، اولین باتری‌های گنبد آهنین در سال ۲۰۱۱ مستقر شدند. از آن زمان این سیستم چندین بار ارتقا یافته است.

نحوه عملکرد: سیستم دفاع هوایی گنبد آهنین اسرائیل

این سیستم دفاع هوایی سیار متشکل از ۱۰ باتری است که هر کدام ۳ تا ۴ پرتابگر موشکی با قابلیت تغییر مسیر و جهت‌گیری مجدد بالا دارند. قرارگیری استراتژیک آنها مانعی دفاعی در برابر راکت‌ها، خمپاره‌ها و پهپادها برای مساحتی تا ۱۰۰ کیلومتر مربع از مناطق مسکونی ایجاد می‌کند و اسرائیل در گذشته ادعا کرده میزان موفقیت آن بالای ۹۰٪ بوده است.

گنبد آهنین اسرائیل

گنبد آهنین برای ساقط کردن پرتابه‌های ورودی طراحی شده است. این سیستم مجهز به یک رادار است که راکت‌ها را شناسایی کرده و سپس از طریق یک سیستم فرماندهی و کنترل به سرعت محاسبه می‌کند که آیا پرتابه ورودی تهدیدی ایجاد می‌کند یا احتمال دارد به یک منطقه غیرمسکونی برخورد کند. اگر راکت تهدیدی ایجاد کند، گنبد آهنین موشکی را از زمین به سمت آن شلیک می‌کند تا در هوا منهدم شود.

۱- تشخیص

رادار راکت ورودی را در فاصله ۴ تا ۷۰ کیلومتری از باتری شناسایی می‌کند و اطلاعات مسیر پرواز راکت را به مرکز فرماندهی و کنترل ارسال می‌کند.

گنبد آهنین اسرائیل

۲- پیش‌بینی

مرکز کنترل محل برخورد را محاسبه کرده و پیش‌بینی می‌کند که آیا راکت قرار است به مناطق مسکونی و زیرساخت‌ها برخورد کند یا خیر.

گنبد آهنین اسرائیل

۳- ارزیابی

سیستم، راکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که بیشترین تهدید را برای مناطق شهری و زیرساخت‌ها ایجاد می‌کنند در صورت روبرو شدن با تهدیدات چندگانه همزمان، راکت‌هایی که احتمالا به مناطق غیرمسکونی یا دریا برخورد کنند را نادیده می‌گیرد.

۴- مهار

سیستم کنترل به یک پرتابگر متصل می‌شود که در صورت تشخیص توجیه‌پذیر بودن عملیات مهار، موشکی را برای نابود کردن راکت شلیک می‌کند.

گنبد آهنین اسرائیل

برای افرادی که در زمین هستند، عملیات مهار مستقیم مانند یک صدای مهیب به نظر می‌رسد و گاهی اوقات از زمین احساس می‌شود.

گنبد آهنین اسرائیل

بنا به گفته شرکت Raytheon و مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، ۱۰ باتری گنبد آهنین در سراسر اسرائیل وجود دارد که هر کدام شامل ۳ تا ۴ پرتابگر است. این سیستم قابل حمل است و تنها چند ساعت زمان نیاز دارد تا مستقر شود و خود موشک‌های مهارکننده نیز قابلیت تغییر مسیر و جهت‌گیری مجدد بالایی دارند. آنها ۳ متر طول دارند؛ قطری حدود ۱۵ سانتیمتر دارند. گروه تحلیل امنیتی IHS Jane’s در سال ۲۰۱۲ گفت که این موشک ها در هنگام پرتاب ۹۰ کیلوگرم وزن دارند. گفته می‌شود کلاهک جنگی آنها حاوی ۱۱ کیلوگرم مواد منفجره پرقدرت دارد و برد آن از ۴ تا ۷۰ کیلومتر است.

گنبد آهنین اسرائیل

برخلاف سیستم‌های دفاع هوایی طراحی شده برای مهار موشک‌های بالستیک، گنبد آهنین راکت‌های بدون هدایت را که در ارتفاع پایین می‌مانند، نوعی که اغلب توسط گروه‌های مسلح در غزه شلیک می‌شود، هدف قرار می‌دهد.

گنبد آهنین اسرائیل

در زمان جنگ، هزینه عملیات گنبد آهنین به سرعت افزایش می‌یابد. هر موشک حدود ۴۰ هزار دلار هزینه دارد، بنابراین مهار هزاران راکت ورودی هزینه زیادی به بار می‌آورد. دولت آمریکا بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در برنامه گنبد آهنین و تحقیقات مرتبط با آن سرمایه‌گذاری کرده است. یک مقام آمریکایی به CNN گفته است که اسرائیل احتمالاً پس از حمله روز شنبه درخواست مهارکننده‌های بیشتر و کمک‌های نظامی دیگر از واشنگتن خواهد کرد.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۳۸ نظر

ورود

 • داریوش مهر ۱۹, ۱۴۰۲

  بنظر سامانه کارآمدی میاد که میتونه این حجم از راکت و موشک رو منهدم کنه)بیشتر کشته شدگان نظامی و غیرنظامی اسرائیل در تهاجم اخیر حماس هم توسط سربازان حماس بوده تا این راکتها(

  • مجید مهر ۱۹, ۱۴۰۲

   این سیستم برای انهدام موشکهای ابتدایی وکم سرعت مناسب هست این ضدموشک بااندازه کوچک موادمنفجره نمی تواندموشکهای بروزومدرن رامنهدم بکنه

   • Raza مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    برای انهدام موشکهای بروز وبالستیک سامانه فلاخن داوود+پاتریوت پک۳رو دراختیارداره اسراییل

   • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    سیستم گنبد آهنین متشکل از سه سامانه کوتاه، میان و بلند برد است. برای زدن موشک های هایپر سونیک از فلاخن داوود استفاده میکنه.

   • پاسخ آبان ۶, ۱۴۰۲

    البته خرج هزینه این آبکش کاغذی صهیونیست ها براشون خیلی زیاده

    برای زدن یک راکت دست ساز مقاومت که ۲ هزار دلار بیشتر ارزش نداره. یک موشک ضد هوایی ۱۰۰ هزار دلاری خرج می‌شود که همه موشک ها رو هم نمی‌تونه رهگیری داشته باشه

    به هر حال رژیم صهیونیستی بعد از ۲۰ سال جنگ و داشتن حمایت کل غرب حتی یک گروه فلسطینی کوچک به اسم حماس رو هم نتوانست شکست دهد

    بخاطر همین هرچه بمب و موشک داشت روی سر زن و بچه های فلسطینی ریخت و مردمی غیر نظامی رو قتل و عام و آواره ساخت

    بعد لاف زدن ها و ادعاهای رژیم صهیونیستی جالبه. تنهایی می‌خواست بیاد به جنگ با ایران و لبنان؟ (هرچند قبلاً از لبنان شکست خورده و هنوز هم فراموش نشده‌)

  • مصطفی مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   کدوم کار آمدی؟!؟! ۱: داریم دربارهی راکت حرف میزنیم، اونم راکت های ساده و اولیه و با درصد خطای بسیار بالای برخورد..نه موشک پیشرفته و نقطه زن.
   ۲:با این حال، راکت های ساده حماس،یکی در میون خورده به شهرا و سامانه نتونسته بگیره.فردا روز، این سامانه ی پر سر و صدا ،اما به شدت ضعیف،توی یه جنگ واقعی،چجوری میخاد با کشوری که موشک های هدایت پذیر ، بالستیک ، هاپرسونیک ، کروز ،با سر بارشی ،نقطه زن وغیره …. داره،مقابله کنه..یکم تفکر قبل حرف زدن،زیاد مشکل نیست.

   • رضا مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    برای انهدام موشکهای دقیق وبالستیک سامانه فلاخن داوود*پاتریوت پک۳رودر اختیارداره اسراییل.گنبدآهنین برحسب نوع تهدیدات که راکت‌های گروه های مبارزفلسطینی هستندساخته شده وبرای تهدیدی مثل بالستیکهای ایران فلاخن داوود روساختن گلم.

   • شاهرخ مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    وظیفه این گنبد مقابله با اون موشک هایی که شما میگید نیست .این بار حجم شلیک راکت خیلی بیشتر از ظرفیت گنبد اهنی بوده ولی با این خیلی از راکتها را منهدم کرده وگرنه با این همه راکت که سمت اسراییل پرتاب کردن اگه گنبد خوب عمل نکرده بود که الان اسراییل با خاک یکسان شده بود درسته تعدادی هم رد شدن که یا به مناطق بی خطر برخورد کردن یا به شهرها.البته این بار تجربه کردن و نقاط ضعف کنبد را فهمیدن و حتما بعد از جنگ گنبد را تقویت میکنن.برای موشکهای بالستیک هم از سامانه های دیگری استفاده میشه. گنبد اهنین یعنی از اینکه برای هرنوع تهدیدی الان هم اگه بهشون موشک بالستیک شلیک میشد سامانه دیگری فعال میشد.سلاح های جنگی بی دلیل مهم و مطرح نمیشن

  • پاسخ کلی مهر ۲۱, ۱۴۰۲

   همین یک جمله کافی است بقیه کامنت ها رو هم نخونید
   از آهن قراضه های لئوپارد و چلنجر و آبکش های تاد کا خیلی تعریف داشتید به راحتی در جنگ اوکراین منهدم و تکه تکه و آهن قراضه سوخته شدند
   پس غربگدایان محترم دیگر خفه باشید تا بیش از این رسوا نشوید

   وظیفه تک تک شما غربگدایان و مزدوران بی …صهیونیست در ایران جانفشانی در راه نتانیابو و بایدن مفنگی جنایتکار و آمریکای کافر جنایتکار است
   پس هر چه زودتر به جبهه های اوکراین بشتابید و به درک واصل شوید و راهی جهنم شوید

 • زندیه مهر ۱۹, ۱۴۰۲

  فعلا که عمل نکرد

  • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   بیش از نود درصد راکت هارو زده، بالاترین نرخ تاثیر گذاری رو داشته بالاتر از پاتریوت با شصت درصد

 • Alirezaaghajanloo مهر ۱۹, ۱۴۰۲

  خوبه،یعنی عالیه

 • سید مهر ۱۹, ۱۴۰۲

  این گنبد آهنین نیست که گنبد لاکیه از اونایی که نمکیای مشهد می‌خرند میفروشن تازه چون یه عالمه سوراخ داره به قیمت ضایعات بر میدارن گنبد آهنین زمانی آهنیه که از ۷هزار موشک لاقل ۶۵۰۰تارو منهدم کنه نه ۵۰۰۰ تا به هدف بخوره اسرائیل جر بخوره زنده باد فلسطین بدون گنبد بارگاه میجنگه.

 • علی سجادی مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  این مسئله راه حل ساده‌ای دارد!! امکان دارد که در فلسطین و اسرائیل احزابی تشکیل شود که هدف غایی آن ایجادیک کشور متحد و در زیر یک پرچم و یک قانون باشد اگر در هر دو کشور افراد دلسوز دو حزب مجزا تشکیل بدهند که با یکدیگر تعامل داشته باشند ممکن است افراد زیادی به این حزب بپیوندند و به آن رای بدهند و اهداف آن مشترک باشد، عادلانه رفتار کنند و در نهایت به تشکیل یک کشور واحد برسند در این صورت ضرورت جنگ از بین می‌رود و هزینه‌های نظامی صرف عمران می‌شود و در این صورت کشورهای طرفدار آنها چه در شرق و چه در غرب ضرورتی برای دخالت و حمایت از یکی از طرفین نمی‌بینند،واقعا این کارسخت است؟کافیست افرادعاقل ومیانه رووصلح طلب برای شروع،یک سایت اینترنتی تاسیس ونظرخواهی کنند،خواهنددیدکه طرفداران این دیدگاه بسیاربیش ازجنگ طلبان وتبلیغات آنان هواخواه خواهدیافت.

  • محمدباقر مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   چند سالته علی آقا؟ شما کلا یهود و ذات تمامیت خواه یهود و بهانه جویی یهود و بی صفتی یهود رو نمیشناسی. قومی که خودش رو نژاد برتر و قوم برگزیده خدا میدونه و دیگران رو حیواناتی در خدمت خودش میدونه، چطور میتونه سر عقل بیاری؟

   • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    این مثال هایی که زدی بیشتر به مسوِلان ما میخوره! ما رو آدم حساب نمیکنید و هر که افکار شمارو قبول نداشته باشه میشه آلبانی نشین!

   • عبداله مهر ۲۱, ۱۴۰۲

    محمد آقا صهیون یا صهیونیست عنوان بهتری هست. خیلی از یهودیان برعلیه اسراییل جنایتکار جبهه دارند و مخالف عملکرد این رژیم غاصب هستند

  • سیداحمد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   اگه ایران بزاره!!اما متاسفانه جنگ افروزی و دشمن تراشیهای ما در منطقه و جهان نه میزاره خودمون روز خوش ببینیم و نه دنیا وجهان

  • شاهرخ مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   حزب اله و حماس و ایران هم تفنگ به دست بهت میگن خوش امدی بفرما .در ضمن الان هم حزب صلح طلب وجود داره ولی زورشون به حماس نمیرسه ومردم هم جرات مخالفت با خماس را ندارن .مثلا در ایران اگه حرف از صلح با اسراییل بزنی چیزی به غیر از زندان و مرگ نصیبت نخواهد شد.هنوز خیلی زود هس برای این حرفها

 • تقی مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  گنبد آهنین یعنی توان مهندسی و هوش مصنوعی.بجای اخراج دانشمندان و نخبه ها بیاین از مغزشون واسه ساخت گنبد آهنی پیشرفته تر در ایران استفاده کنین.

 • محال مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  اونایی که ادعای موشک کروز و هایپر سونیک دارند یک درصد احتمال بدید این موشک ها هم مثل ماشیناشون پراید و پژو باشدپس اینقدر خوشحال نباشید

  • عموحامد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   داداش موشک ها امتحان خودشونو پس دادن خیلیاشون. بعدشم وقتی طرف مقابلت بخاطر وجود این موشک ها تا حد امکان مراقب رفتارش هس یعنی موشک هات کارشون درسته و متخصصان نظامی دشمن زبان به اعتراف گشودن

   • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

    عزیزم شما نفت به ازای غذا میدی طرف مگه مریضه هزینه حمله به تو رو بده! چی داری که حمله کنه؟

 • مهدی مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  دقیقا شباهت به پدافند هوایی ایران داره با این تفاوت که اونا نخودی رو میزنن ولی اینا خودی رو میزنن. 😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😳😅😅

 • hamed مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  بعضیا با تعصب و بی منطق کامنت میزارن نمیدونم چرا فقط میخوان بگن ما بی بته ها هم هستیم،اون از قابلمه تشخیص کروناتون خجالت بکشید بابا

  • سجاد آبان ۶, ۱۴۰۲

   آره باو کل فناوری نظامی انگلیس و آمریکا در حد همان rq170 و گلوبال هاوک بود

 • علی رامسری مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  فشل ترین و پرادعاترین سامانه پدافند هوایی در جهان هست دوتا قوطی روغن و لوله بخاری رو نمیتونه بگیره بعد اینهمه تعریف و توصیف فک کن الان سامانه s300 و s400 روسیه و پاتریوت های آمریکا مقابل پهبادهای ایرانی تو عربستان و جنگ اکراین کاملا آزمایشاشونو پس دادن که با پهباد خود یامانه رو میزدن حالا این که دوتا قوطی روغن حلبی و چارتا کاربیت رو میریزن توش موشک میسازنم نمیتونه بگیره یک درصد خیلی هنر کنه بترکونه ۱۵ تا ۲۰ درصد میگیره تمام

  • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   بیش از نود درصد زده، تمام، واقعیت با توهم فرق داره

 • ژیلا مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  شوخی نکنید دیگه،،،خخخخخخ،،،مگه عمل هم میکند،،،آبکش شکسته قشنگتره

  • عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۲

   اگر آبکش شده ناله چرا میکنید و مظلوم نمایی بزنید وتمام کنید!!!!!

  • شاهرخ مهر ۲۱, ۱۴۰۲

   عزیزم اگه خوب عمل نکرده بود که با این همه راکت که شلیک شده الان اسراییل با خاک یکسان شده بود ولی میبینی اینطور نیست مردم غزه بی خانمان و اواره و محاصره شدن .اینکه از چند هزارتا راکت تعدادیش رد بشه طبیعی هست .سامانه خودمون که یه دونه هواپیمای مسافربری نتونست تشخیص بده و دوتا موشک بهش زد .

 • محمد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  خیلی سیستمش خفنه، آدم واقعا لذت میبره از این مهندسی🔥

 • محمد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  خیلی خفنه، آدم لذت میبره از این مهندسی

 • فرزاد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  این همه دشمن اسرائیل 🙂 ولی حتی خبر ندارن جمعیت دو کشور اسرائیل و فلسطین چقدره ، اگه یه بررسی کنن میفهمن فریب خورده کیه

 • محمد مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  بنازم مهندسی رو، خیلی خفنه

 • شاهرخ مهر ۲۰, ۱۴۰۲

  دقیقا همینطوره واقعاخوب عمل کرده اگه کارامد نبود که الان تمام اسراییل با خاک یکسان شده بود ولی برعکس فلسطین ویران شده

 • ایمان مهر ۲۲, ۱۴۰۲

  حالا که فعلا سیستم های پدافند موشکیش، اون قدر کار آمد نبوده که بتونه جلوی موشک های حماس رو بگیره.
  الکی از اسرائیل و سامانه های پدافندیش غول ساخته بودند.