آیا کریستیانو رونالدو به رکورد ۱,۰۰۰ گل در دوران حرفه ایش خواهد رسید؟ + تحلیل های آماری

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد ۱,۰۰۰ گل در دوران حرفه ایش خواهد رسید؟ + تحلیل های آماری

کریستیانو رونالدو با وجود ۳۸ سال سن و ظاهراً در گرگ ومیش دوران حرفه ای خود، هیچ نشانه ای از کند شدن نشان نمی دهد. در حالی که بحث بر سر این موضوع که آیا رونالدو یا مسی بهترین بازیکن تمام ادوار است، برای همیشه ادامه خواهد داشت، این فوق ستاره پرتغالی با زدن ۴ گل در دو بازی اخیر تیم ملی کشورش، کیفیت خود را نشان داد.

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

دو گل او در پیروزی ۵ بر صفر مقابل بوسنی و هرزگوین به این معنی است که رونالدو اکنون ۱۲۷ گل ملی در ۲۰۳ بازی به ثمر رسانده، در حالی که او در مجموع ۸۵۹ بار در طول دوران حرفه ای خود موفق به گلزنی شده است.

رونالدو که در سال ۲۰۲۲ به بهترین گلزن تاریخ فیفا تبدیل شد، پس از درخواست خورخه نونو پینتو، رئیس باشگاه پورتو، تاکید کرد که می خواهد قبل از بازنشستگی ۱,۰۰۰ گل به ثمر برساند. رونالدو در این باره گفته است: «او [پینتو] چالش رسیدن به ۱۰۰۰ گل را برایم به وجود آورد. خیلی سخت است، اما باید دید از نظر روحی و انگیزه چطور هستم. اگر از نظر جسمی، پاهایم به همان خوبی که با آن ها رفتار می کنم، با من رفتار کنند. ببینیم چه می شود. قبل از اینکه به ۱۰۰۰ برسم اول باید به ۹۰۰ برسم. فکر می کنم به این عدد برسم. من همیشه به اهداف کوتاه مدت فکر می کنم. هدف گذاری برای ۹۰۰ گل؟ در این مورد مطمئن هستم, اما برای ۱۰۰۰ گل, کار بسیار سختی است».

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

با توجه به اینکه هیچ کس در دنیای فوتبال تا به حال به مرز ۱۰۰۰ گل نرسیده است، شاید تعجبی نداشته باشد که حتی رونالدو – که همیشه به توانایی خود اطمینان دارد – در مورد احتمال دستیابی به این رکورد تردید داشته باشد. اما با توجه به این که این بازیکن ۳۸ ساله با ۹ گل در ۷ بازی، عضوی کلیدی از تیم ملی پرتغال در رقابت های انتخابی یورو ۲۰۲۴ بوده است و انتظار می رود تابستان آینده هدایت تیمش را در این تورنمنت برعهده داشته باشد، آیا می تواند به رکورد ۱۰۰۰ گل رسمی دست یابد؟

مهاجم پرتغالی بعد از بریس دوشنبه شب، در سال تقویمی جاری با ۴۰ گل زده، بهترین گلزن جهان در سال جاری است و بعد از او نیز ارلینگ هالند قرار دارد. با نرخ کنونی، رونالدو با ۴۰ گل زده در طول ۲۹۰ روز در سال ۲۰۲۳، نرخ ۰.۱۴ گل برای هر روز را ثبت کرده است و انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۳ به عدد ۵۰ گل برسد.

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

اگر این روند ادامه پیدا کند، برای رونالدو ۹۳۶ روز طول می کشد تا ۱۳۱ گل باقی مانده را به ثمر برساند. بنابراین این اتفاق در تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۲۶ رخ خواهد داد. با این حال اگر بخواهیم به شکل دیگری به این موضوع نگاه کنیم، رونالدو ۲۲ فصل فوتبال بازی کرده و در این مدت ۸۵۹ بار گلزنی کرده است که این رقم برای هر فصل به طور متوسط ۳۹.۰۵ گل بوده است.

این اندازه گیری در حالی صورت می گیرد که برای رسیدن به رکورد ۱۰۰۰ گل، این بازیکن ۳۸ ساله به ۳.۶ فصل دیگر نیاز دارد، به این معنی که در نقطه ای از پایان فصل ۲۰۲۶ – ۲۷ که در آن نقطه رونالدو ۴۲ ساله خواهد بود، این رکورد به دست خواهد آمد.

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

همچنین، با توجه به اینکه رونالدو ۸۵۹ گل در ۱۱۹۰ بازی حرفه ای با نرخ ۰.۷۲ گل در هر مسابقه به ثمر رسانده، برای زدن ۱۴۱ گل نهایی خود به ۱۹۶ مسابقه نیاز دارد. از آنجایی که این بازیکن ۳۸ ساله قرار است در تمام رقابت های امسال حدود ۴۰ بازی برای النصر و در مجموع حدود ۱۰ بازی برای تیم ملی پرتغال انجام دهد، باز هم رونالدو باید در سال ۲۰۲۷ به دنبال زمانی برای شکستن رکورد ۱۰۰۰ گل باشد.

رونالدو در حال حاضر در ۸ بازی لیگ برتر عربستان در فصل جاری ۱۰ گل به ثمر رسانده است که یکی از آن ها را به دلیل مصدومیت از دست داده است، به این معنی که در طول ۳۴ بازی، انتظار می رود او ۴۱ بار موفق به گلزنی شود.

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

بدین ترتیب رونالدو تا قبل از یورو ۲۰۲۴ پنج گل دیگر برای تیم ملی پرتغال و ۳۱ گل دیگر در لیگ برتر عربستان به ثمر خواهد رساند، به این معنی که با شروع تورنمنت یورو ۲۰۲۴، رونالدو می تواند تعداد گل های دوران حرفه ایش را به ۸۹۰ گل برساند.

سپس با توجه به میانگین ۵۰ گل در هر سال تقویمی، همراه با طول غیرقابل پیش بینی حضور پرتغال در یورو ۲۰۲۴، همراه با بازی ها برای النصر، او می تواند انتظار داشته باشد که تا زمان جام جهانی ۲۰۲۶ به رکورد ۱۰۰۰ گل برسد.

با این حال باز هم لازم به ذکر است که باتوجه به نامشخص بودن تقویم داخلی و بین المللی پس از تابستان ۲۰۲۴، سنجش چشم انداز آینده رونالدو دشوار است. شرایط جسمانی و مصدومیت ها نیز بیش از پیش این رکوردشکنی را پیچیده می سازد.

آیا کریستیانو رونالدو به رکورد 1000 گل می رسد؟

همچنین مشخص نیست که آیا رونالدو که ۴۰ گل از رقیب اصلی اش مسی جلوتر است، پس از تابستان آینده به بازی ملی ادامه خواهد داد یا خیر. حتی اگر فرم و آمادگی جسمانی برای رونالدو طبق شرایط کنونی پیش برود، چالش رسیدن به ۱۰۰۰ گل کار سختی خواهد بود. با این حال، این کار شدنی است و اگر او بخواهد به آن دست یابد، احتمالا زمانی بین تابستان ۲۰۲۶ و پایان فصل ۲۰۲۶ – ۲۷ خواهد بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امین مهر ۲۹, ۱۴۰۲

    من به این اسطوره ها ایمان دارم (رونالدو و مسی )ولی بازم کار بسیار سختی هستش و خیلی کارا کردن که از سخت هم اونورتره ببینیم چی میشه.اگه خدا یاری کنه