۱۰ سریال ترکی جذاب نتفلیکس که باید حتماً ببینید؛ از «پرواز پرنده» تا «چیز دیگری است»

۱۰ سریال ترکی جذاب نتفلیکس که باید حتماً ببینید؛ از «پرواز پرنده» تا «چیز دیگری است»

اگر چه درام ها و محتواهای بین المللی در سال های اخیر به دلیل ظهور پدیده استریمینگ و همچنین جهانی شدن به طور فزاینده ای محبوب شده اند، اما سریال های تلویزیونی ترکی یا ترکیه ای از بزرگ ترین و مهم ترین برندگان این عرصه جدید بوده اند. ترکیه در چند سال اخیر به ویژه با کارهای فیلمسازانی چون نوری بیلگه جیلان، فیلم های پر سر و صدایی داشته است، اما درام های تلویزیونی ترکیه ای در سراسر خاورمیانه و جهان عرب محبوب تر بوده و حتی در اروپا و آمریکا نیز پرطرفدار شده اند. جای تردیدی نیست که ایرانی ها نیز به صورت گسترده ای به تماشای سریال های عمدتاً درام و عاشقانه ترکی می پردازند. اما تماشای سریال های ترکی تنها محدود به ایرانی ها نیست و اکنون سریال های ترکی در سراسر جهان تماشا می شوند.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

علی رغم اینکه زبان ترکی تنها در کشور ترکیه و برخی کشورهای همسایه مانند آذربایجان و ایران گویش ور عمده داشته یا دستکم شناخته شده است، اما موانع زبانی و فرهنگی این زبان به راحتی قابل گذر هستند. از ملودرام های پرتنش گرفته تا درام های حماسی تاریخی که پر از اکشن و مبارزه هستند، این درام های ترکیه ای برای خود شهرت و نامی دست و پا کرده اند.

اگر چه مخاطبان ایرانی از سال های قبل می توانستند سریال های ترکی را با دوبله فارسی تماشای کنند اما تا همین اواخر، پیدا کردن آن ها با زیرنویس انگلیسی برای مخاطبان انگلیسی زبان سخت بود. با این وجود، به دلیل محبوبیت بالای سریال های ترکی، پلتفرم هایی مانند نتفلیکس به آن ها توجه نشان داده و به تدریج حضور سریال های ساخت ترکیه در این پلتفرم را برای مصرف مخاطبان افزایش دادند. از آنجایی که تولیدات نتفلیکس از لحاظ کیفیت یک سر و گردن باکیفیت تر و بهتر از سریال های شبکه ها و استریمرهای دیگر هستند، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سریال ترکی برتر نتفلیکس آشنا کنیم که حتماً باید ببینید.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۱۰- As the Crow Flies (2022-تاکنون)

این سریال که در زبان ترکی به نام Kuş Uçuşu و در فارسی به نام پرواز پرنده شناخته می شود، در سال ۲۰۲۲ اکران شد، سریالی که نشان می دهد وقتی وسواس به سطح ناسالم و شدیدی می رسد، چه اتفاقی رخ می دهد. شخصیت اصلی این سریال زن جوانی است که از طرفداران پروپاقرص یک مجری بخش اخبار است، اما تصمیم می گیرد وسواس خود را به سطح بی سابقه ای برساند. او موفق می شود خود را به جایی برساند که بتواند با این مجری بخش خبر همکاری کند، اما وقتی آنچه را که می خواهد به دست می آورد، متوجه می شود که همه آنچه که انجام داده تا به اینجا برسد با تاثیرات بدی همراه بوده است.

سریال ترکی پرواز پرنده به خاطر داستان خاصش شناخته شده نیست، چون گاهی می تواند بسیار کلیشه ای و قابل پیش بینی باشد، اما بازی های بازیگران، باعث تقویت سناریو سریال می شود. همه بازیگران این سریال عملکرد بسیار خوبی داشته و علی رغم نقاط ضعف داستان، سریال کیفیت بالایی دارد.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۹- The Club (2021-2023)

فصل دوم سریال ترکی کلوپ یا Kulüp در سال ۲۰۲۳ به نمایش درآمد، اما این سریال اورجینال نتفلیکس در ابتدا دو سال قبل تر، در سال ۲۰۲۱ منتشر شده بود. داستان این سریال ترکی در دهه ۱۹۵۰ در استانبول روایت شده و در مورد شخصیت اصلی با نام ماتیلدا، یک خلافکار سابق و یهودی با ریشه اسپانیایی است که خود را برای رفتن به اسرائیل آماده می کند. اما وقتی ماتیلدا متوجه می شود که دخترش به دردسر افتاده، شروع به کار در کلوب شبانه ای می کند که او را در مقابل برخی از افراد قدرتمند شهر قرار می دهد.

شخصیت اصلی سریال کلوپ متعلق به یک اقلیت قومی و مذهبی در ترکیه است که این نوع سریال های تلویزیونی را به نوعی بازنمایی شخصیت های ناشناخته تبدیل کرده است. کلوپ از مطرح کردن موضوعاتی مانند سیاست که دیگر درام های ترکیه از آن دوری می کنند، هراسی ندارد و اگر کسی به این نوع از داستان های تاریخی علاقه مند باشد، تماشای این سریال بسیار خوشایند و جذاب خواهد بود.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۸- Midnight at the Pera Palace (2022-تاکنون)

تاکنون تنها یک فصل از سریال ترکی نیمه شب در عمارت پرا (Pera Palas’ta Gece Yarısı) ساخته شده است، و در هنگام نوشتن این مقاله، فصل دوم در میانه فیلمبرداری قرار دارد، اما باید بدانید که این سریال ترکی داستان بسیار جذابی دارد. شخصیت اصلی این سریال ترکی یک روزنامه نگار یتیم است که در حال نوشتن مقاله ای در مورد هتل پرا پالاس است و هنگامی که او در مورد زن جوانی که در دهه ۱۹۱۰ مرتکب عمل قهرمانانه ای شده، مطلع می شود، در ادمه بررسی هایش متوجه می شود که یکی از اتاق های هتل در واقع مجرایی برای ورود به گذشته است. وقتی به رختخواب می رود، خود را در استانبول سال ۱۹۱۹ می بیند که دنیایی کاملاً متفاوت از دنیای امروزی است.

به عنوان یک سریال ترکی تاریخی در مورد سفر در زمان، نیمه شب در عمارت پرا باورنکردنی است. این سریال ترکی یکی از بهترین سریال های ترکی در مورد دوران دهه ۱۹۱۰ و ۱۹۲۰ در ترکیه است و داستان بسیار خوش ساخت و قوی دارد. اگرچه ممکن است داستان سریال در ابتدا کمی دور از ذهن و ثقیل به نظر برسد، اما این سریال ترکی نتفلیکس پس از چند قسمت اول به سرعت جایگاه خود را پیدا کرده و مخاطب را جذب می کند.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۷- Who Were We Running From? (2023)

سریال ترکی از که فرار می کردیم؟ (Biz Kimden Kaçiyorduk Anne?) در سال ۲۰۲۳ منتشر شد و موضوع آن را به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که در عنوان سریال می بینید. یک مادر و دختر در حال فرار زندگی می کنند و از هتلی به هتل دیگر می روند اما دختر نمی داند که چرا مادرش آن ها را از جایی به جای دیگر منتقل می کند. آنطور که مشخص می شود، مادرش دلایل خاص خود را دارد، اما کشف حقیقت پشت وضعیت کنونی آن ها، تمام طول این مینی سریال زمان می برد.

داستان سریال ترکی از که فرار می کردیم؟ حول محور یک راز است و یکی از جذاب ترین جنبه های این سریال نتفلیکس، بحث های آن در مورد جامعه مردسالار در ترکیه است. در حالی که ممکن است داستان این سریال برای برخی جذاب و برای برخی دیگر کلیشه ای باشد، این یک سریال ترکی است که تماشای آن دستکم یک بار ارزش وقت گذاشتن را دارد.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۶- Shahmaran (2023-تاکنون)

سریالی که در سال ۲۰۲۳ از سرویس نتفلیکس منتشر شد، شاهماران (Şahmaran) سریالی ترکی است که بر اساس موجودی افسانه ای به همین نام نامگذاری شده است. زن جوانی با ماجرای مرموز مفقود شدن پدربزرگش دست و پنجه نرم می کند و برای رویارویی با او به آدانا می رود. اما در راه رسیدن به آنجا، با مار آشنا می شود، کسی که به فولکلور و افسانه های شاهماران اعتقاد دارد. اگر چه این دختر به این داستان های پریان اعتقاد ندارد، اما می فهمد که حقیقتی در پس ماجرای شاهماران نهفته است.

برای کسانی که شاید آشنایی چندانی با فولکلور ترکی و ایرانی نداشته باشند، این سریال ترکی می تواند دریچه ای کامل برای ورود به چنین فرهنگ غنی باشد. این داستان به دلیل اینکه چگونه دنیای معاصر و فولکلور را با هم ترکیب کرده بسیار جذاب است و لحظات خوشایندی را هنگام تماشای آن تجربه خواهید کرد.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۵- Another Self (2022-تاکنون)

در سریال ترکی خود دیگری یا درخت زیتون (Zeytin Agaci)، سه دوست تصمیم می گیرند به شهر آیالیک که در ساحل غربی ترکیه و روبروی یونان قرار دارد، سفر کنند. در آنجا، آن ها قصد دارند خود را از نظر روحی و عرفانی از هر چیزی که آن ها را رنج می دهد، درمان کنند، چون همه آن ها تا حدی با تروما دست و پنجه می کنند. بخشی از این تروما مربوط به نسل آن هاست، جایی که یکی از شخصیت ها با این معضل روبرو شده که خانواده اش تحت تاثیر تبادل جمعیت بین یونان و ترکیه در دهه ۱۹۲۰ قرار گرفته است.

داستان پشت پرده خودی دیگر گاهی به شدت جذاب و دیدنی است، از این لحاظ که چگونه به موضوعات حساسی می پردازد که در بحث های عمده روز ترکیه مطرح نمی شوند. در کشوری که در یک قرن گذشته با تغییرات و تروماهای زیادی روبرو شده است، سریال هایی مانند خود دیگری بیش از هر زمان دیگری لازم هستند.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۴- Fatma (2021-تاکنون)

در سریال فاطما، یک خانم نظافتچی ساده پس از ناپدید شدن شوهرش در یک سری عواقب و باورنکردنی و ناخوشایند این ماجرا قرار می گیرد. در حالی که فاطما سعی می کند بفهمد چه اتفاقی برای شوهرش افتاده است تا زندگی سابق خود را بازگرداند، در این فرآیند مرتکب قتل می شود. فاطما متوجه می شود که افشای این قتل می تواند زندگی اش را نابود کند، بنابراین برای سرپوش گذاشتن بر جنایاتی که مرتکب شده، بیش از پیش دست به جنایت می زند.

اگرچه ممکن است برخی درام ها را به طور کلی به خاطر داستان هایشان رد کنند، به خصوص وقتی پای داستان های عاشقانه به میان می آید، داستان سریال ترکی فاطما برای یک ژانر ترکی منحصر به فرد است. این سریال که به خوبی نوشته و بازی شده است، یک سریال کم تر شناخته شده نتفلیکس است که شایسته شناخت بیشتر در صحنه جهانی است، هر چند مخاطبان ایرانی به خوبی با آن آشنا هستند.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۳- The Tailor (2023)

در طول سه فصل که همگی در سال ۲۰۲۳ منتشر شدند، سریال خیاط (Terzi) پر از درام و پر از شایعه و دردسرسازی است. شخصیت اصلی این سریال یک خیاط مشهور ترکیه ای است که برای تهیه لباس عروسی نامزد بهترین دوستش استخدام شده است، اما با انجام این کار، رازهای زیادی در آستانه فاش شدن قرار می گیرند. این سریال به بیماری های روانی و تفاوت های بین خانواده ها و مردم نیز می پردازد که آن را به یک گزینه سریالی ایده آل برای کسانی تبدیل می کند که به دنبال یک پیچش منحصر به فرد در درام های کلیشه ای ترکی هستند.

خیاط می تواند غیر متعارف باشد، اما مخاطب را به خود جذب کرده و مشتاق داستان های بیشتر می کند – و به همین خاطر است که فصل های بیشتری از این سریال به سرعت بیرون می آیند. گاهی اوقات، این یک سریال تلویزیونی است که حتی به خاطر فیلمبرداری اش، بیشتر به یک فیلم شباهت دارد که تجربه دیدن آن را بیش از پیش، از ابتدا تا انتها جذاب تر می سازد.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۲- The Gift (2019-2021)

برن سات بازیگر مشهور ترک در سریال ترکی هدیه یا عطیه یا موهبت (Atiye) که در سال ۲۰۱۹ از نتفلیکس شد، ایفای نقش کرده است. از آن زمان به بعد، این سریال برای سه فصل ادامه داشته و تایید شد که فصل سوم آن، فصل پایانی است. در این سریال سات نقشه عطیه را بازی می کند که که همواره نمادی برای باروری خلق می کند بدون اینکه معنای آن را بداند. به عنوان یک نقاش و معلم، در جریان یکی از نمایشگاه های هنری عطیه، یک باستان شناس یک اثر هنری را کشف می کند که دقیقاً همان نمادی است که عطیه سال ها نقاشی اش را کشیده است.

اگر چه عطیه ممکن است تا فصل سوم برای برخی از بینندگان، جذابیت خود را از دست بدهد، اما این سریال ترکی به خاطر موفقیت در ترکیب کردن عناصر فانتزی با داستان خود و جذابیت آن، مورد تحسین قرار گرفته است. این سریال با بازی بازیگرانی که واقعا خوب نقش آفرینی می کنند مخاطب را به خود جذب می کند، حتی اگر در ابتدا علاقه ای به آن نداشته باشید. در واقع با شروع تماشای این سریال دیگر نمی توانید جلوی خود را برای ادامه تماشا بگیرید.

بهترین سریال های ترکی نتفلیکس

۱- Ethos (2020)

سریال چیز دیگری است (Bir Başkadır) که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد در شهر زیبای استانبول، پایتخت ترکیه روایت می شود. قهرمان این سریال مریم نام دارد که به عنوان نظافتچی کار می کند و شرایط سلامتی او خوب نیست، چرا که اخیراً بارها بیهوش شده است. او به سراغ روان درمانگری با پیشینه خانوادگی متفاوتی می رود- مریم از خانواده ای محافظه کار است که نه پول زیادی دارد و نه تحصیلاتی – و این موضوع با دیدگاه او نسبت به جهان در تضاد است. این سریال از طریق تجربیات مریم، عمیق تر به جامعه معاصر ترکیه می پردازد.

شخصیت های زیادی در تاروپود سریال ترکی چیز دیگری است وارد می شوند که آن را به تصویری منحصر به فرد از آنچه ترکیه امروز به نظر می رسد، تبدیل می کند. از یک خانواده کُرد گرفته تا دختری که به اطرافیانش وانمود می کند که همجنس گرا نیست، پس از تماشای سریال هایی مانند این سریال ترکی بحث های زیادی برای مطرح کردن به وجود می آید و در عین حال بحث تنوع در ترکیه نیز به میان می آید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • عرفان آذر ۲۳, ۱۴۰۲

  سریال های ترکی نتفیلکس معمولا عاشقانه نیستن و این دلیلیه‌ که سریال های تولید شبکه های تلویزیونی ترکیه رو بیشتر دوست دارم و تماشا میکنم.

 • محمد آذر ۲۵, ۱۴۰۲

  در اینجا چندین مورد اشتباه ارایه شده.
  ترکی فقط در ترکیه و آذربایجان صحبت نمی شود بلکه تعداد صحبت کنندگان ترکی در ایران بیشتر است از آذربایجان هست
  پایتخت ترکیه آنکارا هست نه استانبول.

 • قاسیم آذر ۲۸, ۱۴۰۲

  زبان ترکی علاوه بر ترکیه ، آزربایجان و ایران در قزاقستان ، ترکمنستان , افغانستان ، عراق ، ازبکستان ، چین ، قبرس و … متکلم دارد و همه این مردمان بومی های آنجا هستند