Su-75 Checkmate؛ جنگنده جدید روسیه برای مشتریان خارجی و رقیب اف- ۳۵ لایتنینگ ۲

Su-75 Checkmate؛ جنگنده جدید روسیه برای مشتریان خارجی و رقیب اف- ۳۵ لایتنینگ ۲

جنگنده Su-75 Checkmate که برای رقابت با اف -۳۵ لایتنینگ ۲ طراحی شده، یک جت جنگنده آینده روسی است که در حال حاضر توسط سوخو در دست توسعه قرار دارد. هدف این هواپیما مشتریان حساس به هزینه بیشتر است و در سال ۲۰۲۷ برای فروش در دسترس خواهد بود.

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

این هواپیما در حال حاضر در سوخوی، یکی از زیرمجموعه های شرکت United Aircraft Corporation (بخشی از شرکت دولتی روسی Rostec) در حال توسعه است. نسخه مفهومی این هواپیما برای اولین بار در نمایشگاه دوسالانه بین المللی هوا و فضای روسیه (MAKS)در سال ۲۰۲۱ مطرح شد. بعدها در همان سال، یک مدل به صورت بین المللی در نمایشگاه هوایی دبی در امارات متحده عربی به نمایش گذاشته شد. این پروژه که به طور رسمی با نام LTS (هواپیمای تاکتیکی سبک وزن) شناخته می شود، در اوایل توسعه با لقب Checkmate شناخته می شد.

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

به ادعای AviationWeek، هواپیمای Su – ۷۵ Checkmate برای پرواز در سرعت ماخ ۱.۸ تا برد ۲،۸۰۰ کیلومتر بدون نیاز به سوختگیری مجدد طراحی شده است. حداکثر وزن در هنگام برخاست ۲۶،۰۰۰ کیلوگرم اعلام شده است که شامل ظرفیت حمل بار ۷،۴۰۰ کیلوگرمی می شود. همچنین انتظار می رود که این جت دارای یک رادار آرایه اسکن شده الکترونیکی فعال، یک سیستم شناسایی نوری و رادیویی ۳۶۰ درجه، یک سیستم جمینگ الکترونیکی داخلی، یک سیستم بینایی نوری و یک سیستم ارتباطی برد وسیع باشد. سرگئی چمزوف مدیر اجرایی ارشد Rostec در ماه مه در گفتگو با وبسایت FlightGlobal تایید کرد که این جنگنده همان موتور جنگنده پنهانکار فعلی این شرکت را خواهد داشت و جدول زمانی تولید آن را تایید کرد:

” ما تجهیزات و موتور آنبرد را از نسل پنجم Su – ۵۷ قرض گرفتیم، اما آن ها را دوباره پیکربندی کردیم… ما برنامه هایی برای شروع تولید انبوه در سال ۲۰۲۷ داریم.”

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

پیش بینی های اولیه، از انجام آزمایش های پرواز تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی خبر می داد. به نظر می رسد این موضوع پس از بروزرسانی طراحی به سال ۲۰۲۴ موکول شده است.

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

آماده سازی برای تولید

گزارش های متعدد از رسانه های محلی نشان می دهد که تولید بیش از چهار نمونه اولیه در حال حاضر در کارخانه Sukhoi KnAAZ در کومسومولسک اون آمور در جریان است. پرونده های ثبت اختراع در ماه جولای نشان داد که این کانسپت در سه مدل تولید خواهد شد: یک مدل تک سرنشین، یک مدل دو سرنشینه و یک مدل بدون سرنشین. تغییرات در شکل بال و دیگر تغییرات فاش نشده آن را از نسل قبلی خود متمایز کرده و گفته می شود کار بر روی جدیدترین مدل در حال شروع است. براساس بیانیه روستک که به طور گسترده توسط مطبوعات محلی از جمله اسپوتنیک پوشش داده شده، این تغییرات برای جذب مشتریان بیشتر بوده است:

«این امر به طور قابل توجهی رقابت و جذابیت تجاری هواپیماهای تک موتوره بومی را افزایش و خطرات فنی توسعه آن را کاهش داده است… براساس کار انجام شده، طراحی اصلاح شد، که تاریخ اولین پرواز را نیز تنظیم کرد. امروز اسناد طراحی به کارخانه تولید منتقل شده و آماده سازی برای تولید اولین نمونه ها آغاز شده است».

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

این برنامه در راستای صادرات هواپیما پس از تکمیل آن پیش می رود. روستک در ابتدا برآورد کرد که ۳۰۰ فروند از این هواپیما برای صادرات، در ۱۵ سال آینده تولید خواهد شد. فروش این جنگنده تاکنون اقتصادهای نوظهور در سراسر آسیا و آفریقا را هدف قرار داده است، جایی که قیمت پایین تر آن یک نقطه فروش متمایز به عنوان جایگزینی برای جت های جنگنده گرانقیمت آمریکایی یا اروپایی است. بر اساس گزارش ریانووستی، این هواپیما با قیمت اولیه حدود ۳۰ میلیون دلار عرضه خواهد شد که یک چهارم هزینه ۱۲۰ میلیون دلاری یک اف -۳۵ است.

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

Su-75 Checkmate همه چیز در مورد جنگنده جدید روسیه

هیچ کشوری به صورت عمومی سفارش های این هواپیمای روسی را ثبت نکرده است. مذاکرات اولیه از سوی امارات متحده عربی انجام شد و رسانه های دولتی روسیه در ماه ژوئیه گزارش دادند که نیجریه نیز به این جت ابراز علاقه کرده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۴ نظر

ورود

 • فرشاد دی ۱۷, ۱۴۰۲

  چرا اینقدر کشته مرده روسیه خیانتکار هستید.
  چقدر باید خیانت کند تا بعضی‌ها متوجه بشن

  • محمود دی ۱۸, ۱۴۰۲

   عزیز دل غرب وآمریکا چه گلی به سراین مملکت زدن که شما اینقدرعلاقمند به کوبیدن یک کشور به نفع وبرای سفیدشویی غربیهاهستید.توی دنیا تمام کشورها میدونن که هیچ دوستی پایدارتاابدنیست وهرکشور براساس منافع مقطعی باکشورهای دوست یابایک کشوردیکه به مشکل میخوره.منافع وسیاست گذاری کشورما ایجاب میکنه درمقاطعی باکشورهای حتی غیرهمسودست دوستی دراز کنیم.ماحتی اگرهم بخواهیم نمیتوانیم کشورهای همسایه که دریک منطقه هستیم رانادیده بگیریم.روسیه کشورهمسایه ماست وداشتن ارتباط بااونابه خاطرشرایط منطقه اجتناب ناپذیره.اما امثال شماها چون سیاست رو به مثابه بازی‌های کودکانه ودوستی هارو بادوستی دوکودک اشتباه گرفتیدازهرفرصتی برای اراجیف گفتن استفاده می‌کنید.یکروزروابط باچین ویکروزباروسیه دستمایه گفتن حرفهای مفت برای تشویش اذهان عمومی وناآگاهان میشه.درحالیکه باوجودجنگ اوکراین علارغم تحریم های غرب برعلیه روسیه اکثرکشورهای منطقه نتنهاازروسیه فاصله نگرفتن که به فکرافزایش روابط افتادن چون روسیه وچین عصودایم شورای امنیت هستندونیازبه این روابط ضروریه دربزنگاههالازمه.حال چون ایران بااین کشورهاروابط داره وغرب بخاطرسیایتهای استعماری ومنفعت طلبانه خودش جای درروابط کشورمانداره عده ای فشاری شدن.سیاست مابراساس منافع ای که درمنطقه داریم روابط هاروشکل داده واگرروزی سیاست غربی‌ها به گونه ای باسه که منافع ماونفوذمارودرمنطقه تهدیدنکنه حتما تغییررویه خواهیم داد.چون دوستی‌ها ودشمنیهاپایدارتاابدنیستند
   غرب درراس اون آمریکا درهیچ کجای دنیا واردنشدن جزبرای غارت چپاول تغییر حکومت‌ها تاراج اموال ومنابع وکشتارمنابع انسانی و…یکم تاریخ بخون وببین که استعمارگران داری قتل عام سرخ پوستان آزمایشات بیولوژیک،انداختن بم هسته ای جنگ وکشتار مردم بیگناه چپاول نفت کشورها و…اولین بارتوسط کدوم کشورها رقصن معاصر انجام شده.
   به شماحق میدم که ندانسته حمایت کنیدزیرا آگاهی وسوادتاریخی ندارد.اماتعجب من ازاین که امثال شمابااینهمه جهل چطوراینقدراعتمادبه سقف بالای داریدکه برجها خوداظهاری میکنیدکه هیچ آن رابه دیگران هم به عنوان یک منبع معتبرعرصه میکنید.
   جمله آخربعنوان کشوری که بیش ازچندهزارسال دراین منطقه ریشه داره وقدرت بلامنازع اون بودودرایامی قدرت دنیادردستش لذاسیاست گذاری مابه گونه ای شکل گرفته که دست کشورهای استعمارگروچپاول گررااز منطقه قطع واداشتن ارتباط خوب واستفاده ازنفوذ مان منافع کشورراتامین کنیم وداشتن ارتباط ودوستی باکشورهای به این معنی نیست که کشورهاازمنافع خودبخاطر دوستی بایکدیگریگذرند.به این میگن تعارض منافع ودرهیچ کجایی نیست که تعارض واخلاقی وجودداشته باشد.
   امازمانی درهمین مملکت ابرقدرتها بدون اجازه از شخص اول اون وارد کشورمیشدند واسه برگزارمیکردندبازبدون آنکه شخص اول مملکت رادرجلسه رابدهند.وحتی بدون اجازه شاه مملکت سفیر ونیست وزیر و وزیرمشخص میکردن ومیگذاشتند.منتبع نفتی رابه یغمامیبردند وسهم ۱۷درصدی ازنفت رابمامیدادندانهم بعداز کسر خیلی از حق حسابها.که به همان هم بصورت مستقیم دسترسی نداشتیم.حال شما میخواهی به سران مملکت درس سیاست خارجه بدهی.
   برادر عزیز در راس این مملکت اگرهرکه باشدسربازانی به مانند سلیمانیها داردکه بخوبی می‌دانند چگونه بازی کنند.
   فقط یکم فکرکن بعدحرف بزن

   • —— دی ۱۸, ۱۴۰۲

    از منبر بیا پایین بابا
    کارنامه چهل و چند ساله تون معلومه با این کشور چه کردین
    با این همه منابع و ثروت روز به روز عقب گرد کردید و کشور رو به فنا دادین
    دیگه ماله کشی نکن، حنا تون رنگ نداره
    تفکر متحجر و عقب افتاده تون اینه که با تمام دنیا دشمنی کنید و زندگی رو به مردم تلخ کنید
    ببند بابا ، بیسوادی و بی لیاقتی اینها رو گردن دنیا و فلان و بهمان ننداز

   • یوسف عیدانی علیزاده دی ۱۸, ۱۴۰۲

    سلام وقت بخیر، اول بخاطر اینکه حرف اضافی بعد نباشه عرض کنم بنده ۷سال از بهترین ایامم رو در جنگ یعنی ۱۴تا ۲۱سال رو بودم پشت جبهه ای نبودم ،رزم کردم و جانباز شدم، سؤال دارم از شماها قرار بود چقدر از ما چپاول کنند(غرب)؟قرار بود چقدر از بکشند؟قرار بود چقدر کشور رو به فساد جنسی بکشند؟حالا بیاییم ببینیم چقدر نفت ارزان فروخیم،چقدر هم نتوانستیم بفروشیم ،باید بدانیم اگر از چاه نفتی که فعال است نتوان برداشت کرد دچار افت فشار میشود و دیگر مرقوم به صرفه نیست ،شد حالا ببینیم چقدر از ایرانی ها در تصادفات جاده‌ای از بین میروند به طور متوسط چیزی حدود ۱۵هزار نفر در سال ، لازم است عرض کنم در بیشترین کشته های که در عملیات های بزرگ جنگ داشتیم حدوداً ۶الی ۷هزار نفر بوده ،در بحث فساد جنسی هم می‌بینید در مملکت چه خبر است ، رانت،رشوه، اختلاس، بهداشت ،دستمزد کارگری و بازنشستگان ،فقر و روسپیگری بدون پول ، ما حتی نتوانسته ایم در کشور نظم رانندگی ایجاد کنیم هر کسی هر طور دلش میخواهد رانندگی میکند دوست من مسؤلین خیانت کار و نفوذی ها در کشور ،دکتر های بی انصاف ، بانکهای رشوه خوار و قاضی های بد اخلاق و پلیس بی انگیزه و غیر مسؤل و ادارت رشو گیرو و سنگ انداز و کارخانه داران دزد رو مثل سگ هار به جون این مردم انداخته اند تا حدی اکثر جوانان سربازان رایگان برای دشمن شده اند،پس ما برای چی انقلاب کرده بودیم ؟برای ویرانی کشورمان؟ با تشکر جانباز و رزمنده و برادر شهید

   • سعید دی ۱۸, ۱۴۰۲

    چقدر روشنفکرها و تحصیل کردهای این مملکت تلاش کردن این سرزمین به دامان کمونیست نیفته ولی متاسفانه …برای بقای خودش و حفظ قدرت وبه کمک خائنین این سرزمین موفق به انجام این کار شد و نتیجشم داریم میبینیم،،،در ضمن روسیه فعلا همسایه مانیست و که اگه بود این خرابیها صدها برابر بود،،غرب هر چقدر خیانتکار باشه هزار برابر بهتر از این کمونیستای …هستن،روسیه به مردم خودش رحم نمیکنه نمونش اکراین ولی میبینیم که چجوری غرب پشت اکراین ایستاده که اگه نبود اکراین یه هفته هم دوام نمیاورد،،تحریمهای سازمان ملل رو بخون که چجور روسیه قبل از امریکا امضا کرده چجور با سنگ اندازیها و سیاستهای کثیفش هنوز مردم بدبخت تا خرخره درگیر تحریم و بدبختی هستند

   • مهدی دی ۱۸, ۱۴۰۲

    متاسفانه درک شما به حدی نرسیده که متوجه اندازه درک دیگران بشی دوماً اگر کسی نه غربی باشه نه شرقی و به شرقی ها ایراد بگیره از اونجایی که شما شیفته شرق هستی سریع طرف رو غربی مینامی و میخوای از شرق دفاع کنی و اون شخص رو بکوبید ، من کاملاً بی طرفانه قضاوت کردم کامنت های دیگران رو خواندم و با خواندن کامنت شما چنین چیزی کاملاً هویدا شد

   • امین دی ۲۳, ۱۴۰۲

    برادر شمام زیاد نمیخواد سنگ روسیه و چین رو ب سینه بزنی، چون اون بلایی که غرب یا امریکا سره ایران و مردم ایران نیاورد رو روسیه از ۲۰۰ سال پیش تا به الان بخاطره همون همسایگی ی که با ایران داشته بسره ما اورده پس کوچه پس کوچه نرو با حرف زدنت ک مردم احمق نیستن

  • علی دی ۱۸, ۱۴۰۲

   بخدا آنقدر از این روسها نامردی و بدقولی دیدیم که به کلمه سوخو حساسیت دارم😔😔😔😔

 • ایرانی دی ۱۸, ۱۴۰۲

  خدا نکنه که این غرب پرستان جای اسمی از کشورهای شرقی مثل چین و روسیه بشنون انگار زیرشون آتیش روشن کردی
  داداش این حرف از تکنولوژی و تولیدات وتسلیحات جنگیه.ربطی به روابط نداره
  مثل این میمونه که از لیگ جزیره ومسابقه بین دوتیم گزارشی اینجا بزارن اونوقت عده ای بیان بگن چرا از انگلیس جنایتکار استعمارگر وچپاولگر منابع وثروت کشورها خبر پخش میکنید مگرنمی بینید اینها چنارها کرده یامیکنند؟!!واقعاشماها چطوری به دنیا نگاه میکنیدکه اصلا نمیشه درک کرد

  • DRN دی ۱۸, ۱۴۰۲

   شما به قول خودتون مسلمانهای ارزشی! چرا انقدر فدایی کمونیست ها هستید؟ اصلا قابل درک نیست
   البته میشه حدس زد اعتقادات شما نه از جنس معنوی بلکه مادی ست بنابراین باور شما سیاسی ست تا اعتقادی
   برای کسی که تقلید کردن جزو اصولش باشه، پس تقلید از مراجع سیاسی او امری عادی و چه بسا وظیفه ست
   در آخر منافع برای شما اهمیت داره نه ارزش های انسانی

  • Ramon دی ۱۸, ۱۴۰۲

   در مورد این جنگنده و تکنولوژی و هدف گذاری روسیه برای صادرات مطلب نوشته شده و اساسا ربطی به ایران نداره اما سیاستهای روسیه در قبال صادرات تسلیحات یه تفاوتهایی داره مثلا وابستگی شدید به سوخت با استاندارهای روسی برای این جنگنده های روسی و یا عدم کارایی در شرایط جوی عموم کشورها و یا ناکارامدی در برابر رقبا و هزینه های جانبی زیاد نسبت به رقیلا
   فعلا هم که نتونسته بازاری برای این هواپیما پیدا کنه که ثابت میکنه این هواپیمای کیش و مات خیلی دلچسب نیست

 • نیما دی ۱۸, ۱۴۰۲

  هروقت از ژیان ماشین در اومد از این ابوتیاره های روسی هم جنگنده در میاد

 • علی دی ۱۸, ۱۴۰۲

  نابود باد روسیه

 • محمود خان دی ۱۸, ۱۴۰۲

  احسنت به روسیه بزرگ و قدرتمند به امید سلته جهانی روسیه بر اروپا و امریکا