۱۵ خودرو برتر سال ۲۰۲۴ بر اساس میزان مصرف سوخت؛ از نیسان ورسا تا کیا نایرو

۱۵ خودرو برتر سال ۲۰۲۴ بر اساس میزان مصرف سوخت؛ از نیسان ورسا تا کیا نایرو

با توجه به اینکه قیمت بنزین هنوز هم بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از مردم دوست دارند و هر روزه خبرهایی در مورد افزایش قیمت آن به گوش می رسد و همچنین تغییرات آب و هوایی با سرعتی نه چندان خوشایند، صرفه جویی در مصرف سوخت یکی از دغدغه های اصلی کسانی است که به دنبال خرید یک خودروی جدید هستند. البته که می توانید از خودروهای الکتریکی استفاده کنید هر چند این گزینه دستکم در داخل ایران چندان در دسترس نیست، اما از نظر زیست محیطی کمی زمان می برد تا نتیجه اش را نشان دهد و محدودیت های عملی نیز دارد. بسیاری از مردم یک خودروی هیبریدی را انتخاب می کنند، در حالی که برخی از آن ها هنوز به خودروهای با سوخت فسیلی علاقمند هستند. به همین خاطر لیستی از اقتصادی ترین خودروهای جدید از لحاظ مصرف سوخت که می توانید در سال ۲۰۲۴ خریداری کنید را تهیه کرده ایم.

شایان ذکر است که این فهرست تنها شامل خودروهایی با مدل سال ۲۰۲۴ می شود و اقتصادی ترین خودرویی که می توانید بخرید، هنوز هم هیوندای آیونیک مدل سال گذشته است. هیچ چیز در سال ۲۰۲۴ موفق نشده است که تاج و تخت کمترین میزان آلایندگی را از این خودرو بگیرد.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

چگونه این فهرست را تهیه کرده ایم؟

برای گردآوری این فهرست ما از نرخ مجموع مقدار مایل در هر گالن (MPG) استفاده کردیم که برای مخاطبان ایرانی به کیلومتر و لیتر تبدیل شد. این رتبه بندی نرخ متوسط مصرف سوخت یک خودرو در شهر و بزرگراه را معیار قرار داده است و در نتیجه برخی از خودروهای این لیست ممکن است در یکی از این دسته بندی ها بهتر از خودروهای بالاتر عمل کنند. آمار مورد استفاده یا از وب سایت سازنده یا وب سایت اقتصاد سوخت وزارت انرژی آمریکا استخراج شده است.

شایان ذکر است که این ارقام در عین رسمی بودن، تنها برآوردی براساس مجموعه ای از آزمون های استانداردی است که توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا انجام شده است. اقتصاد واقعی سوخت می تواند براساس عوامل مختلفی از جمله سبک رانندگی، سرعت متوسط، میزان وزنی که خودرو حمل می کند و حتی مواردی مانند ارتفاع تغییر کند. خودروهای الکتریکی و پلاگین هیبریدی به دلایل زیادی از جمله این واقعیت که جداگانه از خودروهای بنزینی و هیبریدهای معمولی تست و ارزیابی می شوند، کنار گذاشته شدند.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۵- نیسان ورسا

کم مصرف، ارزان قیمت و نسبتاً کوچک یک نژاد در حال مرگ در دنیای خودروهاست و این خیلی ناراحت کننده است. در حالی که شاسی بلندهای محبوبی مانند میتسوبیشی میراژ به زودی به یک توهم مبهم تبدیل می شود، نیسان هنوز هم به خودروهای کوچک خود پایبند است. ورسا (Versa) یک مدل ۲۰۲۴ دارد و هنوز هم برای خودرویی بدون پیشرانه هیبریدی بسیار اقتصادی است. در شهر، ورسا حدود ۷.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود. این میزان در بزرگراه به ۵.۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر افزایش می یابد و در مجموع به عدد ۶.۷ لیتر در ۱۰۰ لیتر می رسیم. راندمان این خودرو در بزرگراه بسیار چشمگیر است و اگر این لیست را بر اساس بهترین حالت مصرف سوخت قضاوت می کردیم، ورسا در رتبه بسیار بالاترری قرار می گرفت.

در حالی که نگرانی های زیست محیطی کاملاً معتبر هستند، بسیاری از علاقه به اقتصاد سوختی صرفاً مالی است. به همین دلیل، باید قیمت شرکت تولید کننده این خودرو کوچک نیسان را نیز در نظر بگیریم. شما می توانید یکی از این خودروها را با قیمت کمی بیش از ۱۶ هزار دلار (در خارج از ایران) تهیه کنید که آن را به یکی از خودروهای ارزان قیمت این لیست تبدیل می کند. در حالی که برخی مدل های دیگر ممکن است مصرف سوخت کمی بهتری داشته باشند، مدت زمان زیادی طول می کشد تا این تفاوت قیمت جبران شود. اگر می توانید با یک خودرو سواری کوچک کنار بیایید، ورسا انتخاب بسیار مناسبی است.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۴- فولکس واگن جتا

جتا (Jetta) مدتی است که به یکی از خودروهای محبوب فولکس واگن تبدیل شده است. این خودرو برای اولین بار در اواخر دهه ۷۰ میلادی راهی جاده ها شد و از آن زمان تاکنون همان مفاهیم اصلی را حفظ کرده است. این خودرو سایز منطقی داشته و قابل اطمینان است و از نظر مالی هم در پمپ بنزین ها شما را ورشکسته نمی کند. با اینکه این خودرو جثه بزرگی ندارد، اما دقیقاً یک خودرو کوچک هم نیست. پلتفرم این خودرو با آئودی A۴ مشترک است که یکی از گزینه های بهتر است وقتی پای سدان های کوچک در میان باشد.

VW Jetta با ۶.۷ لیتر مصرف سوخت به ازای ۱۰۰ کیلومتر در جایگاه مشترک سیزدهم لیست ما قرار دارد. این خودرو در شهر چندان اقتصادی نیست و مصرف سوخت آن بیش از ۸ لیتر به ازای ۱۰۰ کیلومتر است، اما در بزرگراه شرایط بهتر است. اگر این خودرو را به جاده ای باز ببرید می توانید با مصرف ۵.۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، تمام روز را با این خودرو رانندگی کنید. این مقدار مصرف برای یک خودروی فول سایز و بدون پیشرانه هیبریدی کاملاً قابل توجه است و برای کسی که خواهان یک روش حمل و نقل سنتی تر و در عین حال صرفه جویی هرچه بیشتر در زمینه سوخت گیری است، انتخاب مناسبی به شمار می رود.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۳- تویوتا گرند هایلندر هیبریدی

گاهی اوقات یک کراس اوور برایتان راضی کننده نیست و شما به یک شاسی بلند سه ردیفه سایز متوسط نیاز دارید. شما هنوز هم می توانید آن را بدون به خطر انداختن صرفه جویی در مصرف سوخت به دست آورید، اما این انتخاب شما را به خودروهای بسیار کمی محدود می کند که یکی از آن ها تویوتا گرند هایلندر (Grand Highlander) هیبریدی ۲۰۲۴ است. با وجود اندازه بزرگ تر، هایلندر هیبریدی در مجموع به ازای ۱۰۰ کیلومتر حدود ۶.۷ لیتر سوخت مصرف می کند که قابل احترام است. این رقم ممکن است به طور قابل توجهی کم تر از برخی از هیبریدی های فوق العاده کارآمد در ادامه لیست ما باشد، اما در مقایسه با اکثر خودروها به طور کلی شگفت انگیز است. بله، پیشرانه هیبریدی به این معنی است که مقایسه مستقیمی نیست، اما مصرف ۶.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر باعث می شود که بسیاری از سدان های معمولی و حتی برخی از خودروهای کامپکت نیز در مقایسه با آن پرمصرف به نظر برسند. و این یکی سه ردیف صندلی در خود دارد.

از نظر نقاط ضعف، مثل بسیاری از SUV های مدرن دیگر، به نظر می رسد که قیمت گذاری آن بالاست. قیمت نسخه پایه غیر هیبریدی از بیش از ۴۳,۰۰۰ دلار شروع می شود و اگر همه چیز را بخواهید، شاید مجبور شوید حدود ۶۰ هزار دلار پرداخت کنید. با این حال، گرند هایلندر احتمالاً بزرگ ترین و کاربردی ترین خودروی این لیست است.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۲- هوندا سیویک

هوندا سیویک (Civic) با وجود اینکه مدتی پیش نوع هیبریدی خود را رها کرد، اما همچنان خودرویی اقتصادی است. این کراس اوور ژاپنی در مجموع ۶.۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند که در بزرگراه به عدد بسیار به صرفه تر ۵.۶ لیتر و در شهر به عدد هنوز قابل توجه ۷.۱ می رسد. همه این موارد زمانی تکان دهنده تر به نظر می رسد که در نظر بگیرید این خودرو از یک پیشرانه یک لیتری نیرو نمی گیرد، بلکه به جای آن یک موتور دو لیتری با توانایی تولید ۱۵۸ اسب بخار قدرت در زیر کاپوت خود دارد.

در سال آینده می توانید هوندا سیویک را در جایی بالاتر در این لیست مشاهده کنید. این سازنده ژاپنی اعلام کرده است که نسخه هیبریدی سیویک را برای سال مدل ۲۰۲۵ عرضه خواهد کرد. این خودروها از اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه خواهند شد.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۱- میتسوبیشی میراژ

با مجموع مصرف ۶ لیتر سوخت به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر، میتسوبیشی میراژ (Mirage) در جایگاه دهم فهرست خودروهای اقتصادی ما قرار دارد. این خودروی کوچک ژاپنی که در فهرست خودروهای اقتصادی سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۲ نیز جای داشت، در شهر ۶.۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند که بسیار قابل توجه است و این عدد در بزرگراه به کمتر از ۵.۵ نیز می رسد. این اعداد آن را از نظر مصرف سوخت به یک رهبر در کلاس خود تبدیل کرده و از کیا ریو محبوب جلو می اندازد. با این حال، این پیروزی برای نجات این هاچ بک کوچک ژاپنی کافی نیست.

اگر چه میراژ به راحتی در لیست اقتصاد سوختی ما جای می گیرد، اما قرار است در سال ۲۰۲۵ – حداقل در مورد آمریکای شمالی – حذف شود. میتسوبیشی تصمیم دارد عرضه این خودرو را در کشوری که خودروهای کوچک هیچگاه فروش خوبی نداشته اند متوقف کند. همچنین باتوجه به اینکه شرکت های بیشتری تصمیم به اضافه کردن یک عنصر الکتریکی به موتور محصولات خود گرفته اند و موتورهای احتراقی کوچک تر و کارآمدتر همچنانبه سمت سرنوشت دایناسورها می روند، می توان به این نتیجه رسید که در لیست ۲۰۲۵ خودروهای هیبریدی و با موتورهای کمتر احتراقی بیشتری وجود خواهند داشت.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱۰- تویوتا کراون

تویوتا کراون (Crown) که در جایی بین یک سدان سایز متوسط و بزرگ قرار می گیرد و در عین حال چندین المان SUV مانند را در خود جای داده، برای کسانی که خواهان یک خودروی بزرگ تر هستند اما از کامیونت ها و SUV های سنتی خوششان نمی آید، یک انتخاب مناسب به شمار می رود. به این موارد چند نکته لوکس را نیز اضافه کنید و متوجه می شوید که یکی از بهترین هیبریدی های حال حاضر بازار را در برابر چشمان خود دارید. از نظر صرفه جویی سوخت، که در اینجا به دنبال آن هستیم، کراون عدد ۵.۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر در بزرگراه و ۵.۶ لیتر در شهر را به ثبت رسانده است. این عدد در مجموع به ۵.۶ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر می رسد، اما برای همه مدل های کراون صدق نمی کند. همانند سال های گذشته، مدل “پلاتینیوم” موتور قدرتمندتری دارد و در نتیجه به صرفه جویی در مصرف سوخت ضربه قابل توجهی وارد می کند.

اگر نشسته اید و منتظر هستید تا کراون به طور کامل کراس اوور شود، خبرهای خوبی در راه است .تویوتا کراون سیگنیا قرار است سال آینده عرضه شود و انتظار می رود به کسانی که به دنبال یک کراس اوور هیبریدی باکیفیت و درجه یک هستند، گزینه دیگری بدهد.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۹- لکسوس ES 300h

اگر خواهان یک خودروی لوکس در زندگی خود هستید، اما هنوز هم نگران میزان هزینه ای هستید که باید در پمپ بنزین پرداخت کنید، احتمالا زمان آن رسیده است که لکسوس را در نظر بگیرید. بله، این روزها خودروهای اقتصادی مختلفی با آپشن های لوکس زیاد وجود دارند، اما لکسوس بهتر از هر برند لوکس دیگری در لیست خودروهای اقتصادی ما قرار گرفته است و این کار را با یک سدان هیبریدی انجام می دهد.

لکسوس ES ۲۰۲۴ در مجموع ۵.۴ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند و این دقیقاٌ در مورد عملکرد آن در شهر و بزرگراه نیز یکسان است. در مسافت های بین شهری این عدد به ۵.۴ لیتر می رسد، در حالی که در یک محیط شهری کمی از مقرون به صرفگی آن از دست رفته و به عدد کمی بیش از ۵.۸ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر خواهیم رسید. بنابراین می خواهید در همه جاها یک خودروی لاکچری در کنار خود داشته باشید، لکسوس ES ۳۰۰ h گزینه مناسب پیش روی شماست. شایان ذکر است که انواع غیر هیبریدی ES از مصرف سوخت به مراتب بدتری رنج می برند، بنابراین اگر قیمت بنزین دلیل ثابتی برای نگرانی باشد، باید به سراغ گزینه هیبریدی بروید.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۸- هوندا اکورد هیبریدی

نقشه راه EV هوندا شامل برخی برنامه های برقی سازی سنگین است که احتمالاً طی چند سال آینده به ثمر خواهند نشست. با این حال، آن ها هنوز بنزین را رها نکرده اند. برخی از خودروهای این شرکت ژاپنی نشان می دهند که برای سبز ماندن نیازی به برقی شدن نیست و یکی از آن ها هوندا آکورد (Accord) هیبریدی است. تیپ هیبریدی این سدان محبوب می تواند در مجموع به عدد قابل توجه ۴.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برسد و این یعنی حتی زمانی که قیمت بنزین به طرز آزاردهنده ای بالا باشد، تعادل حساب بانکی شما چندان به هم نخواهد خورد.

مصرف سوخت این خودرو در شهر ۴.۸ لیتر به ازای هر صد کیلومتر و ۵.۴ لیتر در بزرگراه است. بنابراین فرقی نمی کند که اکورد را کجا می راندید، باید مسافت زیادی را با یک باک پر طی کنید. با این حال، اکورد به طور قابل توجهی برای رانندگی در محیط شهری مناسب تر از جاده باز است. همانند بسیاری دیگر از هیبریدی های این لیست، در صورت انتخاب یک گزینه غیر هیبریدی، افت شدیدی رخ می دهد و صرفه جویی سالانه در مصرف بنزین می تواند قابل توجه باشد. شاید استفاده از پیشرانه هیبریدی اکورد در هنگام خرید هزینه بیشتری داشته باشد، اما این احتمال وجود دارد که در زمان فروش خودرو مقدار بیشتری سود کنید.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۷- تویوتا کرولا هیبریدی

تویوتا کرولا (Corolla) چندین دهه است که در بازار حضور دارد و نسخه هیبریدی ۲۰۲۴ هم به خوبی مجهز، مقرون به صرفه و فوق العاده اقتصادی است. این خودرو در مجموع ۴.۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کند که در شهر به عدد ۴.۴ نیز می رسد. اما در بخش بزرگراهی کمی عملکرد کرولا پایین می آید و به عدد ۵.۶ لیتر می رسد، بنابراین می توان این خودروی هیبریدی کوچک تویوتا را یکی از گزینه های شهری دانست. مصرف سوخت نیز نسبت به سال گذشته که پیشرانه هیبریدی کرولا در مجموع ۵ لیتر بود، کمی بهبود یافته است.

هرچند این خودرو به اندازه پرایوس و دیگر خودروهای تویوتا موفق نیست، اما هنوز هم یک محصول هیبریدی بسیار قوی از این شرکت است که بیش از ۲۰ سال است بازار هیبریدی ها را در اختیار دارد. از نکات منفی آن می توان به این نکته اشاره کرد که در قسمت پشتی آن کمی جا تنگ است و ظاهر نه چندان خوشایندی دارد. با این حال، اگر شرایط شما با نقطه قوت آن همسو باشد، باز هم می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در جبهه اقتصاد سوختی، کرولا در میانه فهرست ما در جایگاه خوبی قرار دارد.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۶- سوزوکی سویفت

اگر گزینه مورد نظر شما خودروهای کامپکت و کوچک باشد، پس در پیدا کردن چیزی بهتر از سوزوکی سویفت (Swift) ۲۰۲۴ مشکل خواهید داشت. این خودروی کوچک ژاپنی از یک موتور ۱.۳ لیتری سه سیلندر نیرو می گیرد که به عنوان یک هیبریدی ملایم در دسترس است. این پیکربندی، آیرودینامیک و مقرون به صرفگی مصرف سوخت خود را بهبود بخشیده و به عدد ۴.۷ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت می رساند که بسیار قابل توجه است.

سویفت ۲۰۲۴ در اواخر سال ۲۰۲۳ در ژاپن رونمایی شد و تاریخ توزیع آن اوایل سال ۲۰۲۴ اعلام شد. شایان ذکر است که سویفت به جای بازار آمریکا، در بازار اروپا عرضه می شود؛ بنابراین ممکن است در کشور خود با آن مواجه نشوید. قیمت گذاری معمولاً چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار است. باوجود اندازه کوچک این خودرو، نمی توان انتظار زیادی از موتور کوچکش داشت. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو چیزی در حدود ۱۳.۲ ثانیه اعلام شده که در گذشته چندان خوب نبود و اکنون که خودروهای الکتریکی شتاب بهتری پیدا کرده اند به نظر می رسد شتاب چندان خوشایندی نباشد.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۵- هیوندای سوناتا هیبریدی

هیوندای سوناتا (Sonata) هیبریدی پس از کسب مدال برنز در لیست ۲۰۲۳ ، چند پله سقوط می کند، اما هنوز هم برای کسانی که به دنبال یک سدان خانوادگی اقتصادی هستند، انتخاب خوبی است. میانگین مصرف سوخت آن ۴.۵ لیتر است که در هنگام حرکت در شهر به ۴.۷ و در بزرگراه به ۴.۳ می رسد. شایان ذکر است که این اعداد همان مقدار مصرف سوخت در مجموع ، بزرگراهی و شهری است که مدل ۲۰۲۳ داشت؛ بنابراین اگر اقتصاد سوخت دغدغه اصلی شما باشد، برداشتن یک مدل کمی قدیمی تر با قیمت تخفیفی اصلاً انتخاب بدی نیست.

در مورد دلایلی که شما را از برخی از سدان های اقتصادی لیست ما دور می کند، سوناتا ۲۰۲۴ کمی بازطراحی شده و در حال حاضر یکی از سدان های اسپرت خوش قیافه در رده قیمتی خود است. ظاهر آن که هم در داخل و هم در خارج بهتر شده، از نظر ظاهری کمی آن را به هیوندای آیونیک نزدیک تر کرده است.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۴- تویوتا کمری هیبریدی

در جایگاه چهارم مشترک با هیوندای سوناتا، تویوتا کمری ۲۰۲۴ (یا نسخه هیبریدی آن) قرار دارد. کمریِ امسال دارای نرخ مصرف مجموع ۴.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که در شهر به ۵.۱ و در بزرگراه به ۴.۴ لیتر می رسد. این مسافت در هر نسخه متفاوت است و اگر نوع هیبریدی را انتخاب نکنید ممکن است این نرخ آسیب قابل توجهی ببیند. برخی از هیبریدی های کمری بنزینی امسال می توانند مصرف سوخت زیادی تا نزدیک به ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر نیز داشته باشند. اگر چه از نظر تاریخی بد نیست، اما این عدد کم تر از نیمی از چیزی است که با نوع هیبریدی به دست می آورید.

در حالی که نسخه غیر هیبریدی کمری کمتر اقتصادی است، اما هنوز هم در سال ۲۰۲۴ یک گزینه خوب است. این موضوع در سال آینده تغییر خواهد کرد؛ زمانی که خودروساز ژاپنی با مدل ۲۰۲۵ به سمت هیبریدی شدن پیش می رود.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۳- کیا نایرو

کیا ممکن است این روزها تمرکز خود را بیش از پیش به سمت خودروهای برقی معطوف کرده باشد، اما نباید از این واقعیت غافل شد که این شرکت کره ای هنوز اقتصادی ترین کراس اوور هیبریدی بازار را در Niro FE تولید می کند. کیا نایرو در مجموع مصرف ۴.۴ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را به ثبت می رساند که به ۴.۴ لیتر در شهر و ۴.۳ لیتر در بزرگراه تقسیم می شود.

قیمت این خودرو نسبت به خودروهای جدید بسیار مناسب بوده و نسخه LE آن تنها ۲۷ هزار دلار قیمت دارد. به طور مناسبی، نسخه پایه مقرون به صرفه ترین گزینه در زمینه مصرف سوخت نیز هست. در سوی دیگر طیف، نسخه SX Touring با قیمت ۳۵،۳۴۰ دلار عرضه می شود که چندان ارزان نیست اما هنوز برای یک کراس اوور با گران ترین بسته متصل به آن در زمره ارزان قیمت ها قرار می گیرد. یک کراس اوور که در این لیست در رتبه بالایی قرار می گیرد، به خودی خود جالب توجه است، چرا که ارزشش را دارد که کمی مقرون به صرفگی مصرف سوخت را برای افزایش فضا و سایر مزایایی که با این پلتفرم حاصل می شود، قربانی کرد. با این حال، اگر اقتصاد سوخت برای شما همه چیز است، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۲- هیوندای الانترا هیبریدی

هیوندای الانترا (Elantra) هیبریدی با مصرف ۴.۳ لیتر سوخت در ۱۰۰ کیلومتر، خود را در رتبه دوم لیست ما قرار می دهد. اقتصاد سوختی بین نسخه های ۲۰۲۴ النترا متفاوت است و در واقع نسخه Hybrid Blue است که مصرف ۴.۶ در شهر و حدود ۴ به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر در بزرگراه را به ثبت می رساند.

در حالی که هیوندای النترا بلو هیبریدی در مجموع خود را در رتبه دوم می بیند، اما در زمینه رانندگی در بزرگراه اقتصادی ترین خودروی این لیست است. به همین دلیل، اگر مسافت زیادی را بین شهرها طی می کنید و مانور شهری کمتری دارید، احتمالاً باید به سراغ این سدان با مصرف سوخت پایین بروید. باتوجه به آنچه گفته شد، تفاوت بین برترین جایگاه های لیست ما چندان چشمگیر نیست و تنها اختلاف چند کیلومتری در هر لیتر بین هر گزینه وجود دارد. سبک رانندگی شما و همچنین وزنی که حمل می کنید، به احتمال زیاد به اندازه یک یا دو جایگاه در این لیست بر اقتصاد سوخت شما تاثیر خواهد گذاشت.

بهترین خودروهای سال 2024 بر اساس مصرف سوخت

۱- تویوتا پرایوس

تویوتا پرایوس (Prius) پس از حضور در این فهرست در چند سال گذشته، بالاخره جایگاه نخست لیست سالانه اقتصادی ترین خودروها را از آن خود کرده است. باتوجه به اطلاعات منتشرشده، یکی از انواع پرایوس توانسته به عدد ۴.۱ لیتر سوخت به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر در شهر و ۴.۲ در بزرگراه برسد. عدد مجموع به کمی بیش از ۴.۱ لیتر می رسد، اگرچه نتایج واقعی ممکن است بسته به استفاده فردی و سبک رانندگی شما متفاوت باشد.

بزرگ ترین بهبود در سال های اخیر، مسافت قابل پیمایش بزرگراه با هر لیتر است که از زمان عرضه مدل ۲۰۲۲، ۱.۳ کیلومتر به ازای هر لیتر سوخت بهبود یافته است. بسیاری از هیبریدی ها در بزرگراه ها دچار مشکل می شوند چرا که باتری های آن ها وقتی خودرو با سرعت ثابت در حال حرکت است، از مواردی مانند ترمز احیاکننده بهره نمی برند.

برای کسانی که می خواهند همه چیز را به اوج برسانند، نسخه PHEV در قالب تویوتا پرایوس پرایم در دسترس است. این در حالی است که پرایوس پایه (با مصرف سوخت ۴.۱ لیتر سوخت) با قیمت ۲۷،۹۵۰ دلار در دسترس است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود