سقوط ۶۰ درصدی قدرت خرید مردم در آذرماه؛ رکورد ۳۰ ساله تورم شکسته می‌شود

سقوط ۶۰ درصدی قدرت خرید مردم در آذرماه؛ رکورد ۳۰ ساله تورم شکسته می‌شود

بانک مرکزی پس از توقف انتشار داده‌های تورمی، از ابتدای امسال تا آبان‌ماه، به‌تازگی با انتشار گزارش تورم آذرماه، اعلام کرد که به نظر می‌رسد تورم سال ۱۴۰۲، رکورد تورم سال ۱۳۷۴ را که ۴۹ درصد بود، خواهد شکست.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه شهری در آذرماه ۱۴۰۲، ۵۴.۲ درصد و نرخ تورم میانگین شهری در این ماه، ۵۵.۹ درصد اعلام شد.

انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده در سال جاری ازسوی بانک مرکزی تا پاییز امسال متوقف شده بود، اما اکنون با انتشار گزارش تورم آذرماه، بانک مرکزی اعلام کرده است که به نظر می‌رسد تورم سال ۱۴۰۲، رکورد تورم سال ۱۳۷۴ را که بنا به اعلام بانک مرکزی، ۴۹درصد بوده است خواهد شکست.

رکوردشکنی تورم پس از ۳۰ سال؛ سقوط ۶۰ درصدی قدرت خرید مردم در آذرماه

مقایسه تورم منتشر شده در دو مرجع آماری مرکز آمار و بانک مرکزی نشان می دهد این ارقام در ارزیابی بانک مرکزی بیشتر بوده است.

پیش از این مرکز آمار، نرخ اعلامی تورم نقطه به نقطه را ۴۰.۱ درصد و تورم میانگین را ۴۴.۱ درصد اعلام کرده بود. بر این اساس، گزارش بانک مرکزی از تورم نقطه به نقطه اعلام شده توسط مرکز آمار ۱۴درصد و از میانگین تورم، حدود ۱۶درصد بالاتر است.

رشد میانگین شاخص قیمت مصرف کننده در دوازده ماه منتهی به هر مقطع زمانی نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان‌دهنده تورم سالانه است.

پیش از این و در مهرماه امسال، تورم میانگین تقریبا معادل با نقطه‌به‌نقطه اعلام شده بود که ۵۴ درصد و در بالاتر از مرز ۵۰ درصد قرار گرفته است.

یک نظر

ورود

  • توانا اسفند ۸, ۱۴۰۲

    جناب رئیسی ناهار خوردین ؟ تبریک میگم