ماهواره «برادر بزرگ» که می تواند روی همه ما زوم کند در سال ۲۰۲۵ به فضا می رود

ماهواره «برادر بزرگ» که می تواند روی همه ما زوم کند در سال ۲۰۲۵ به فضا می رود

کارشناسان حریم خصوصی در مورد ساخت ماهواره جدیدی که قادر به جاسوسی از هر حرکت شما بوده و قرار است که در سال ۲۰۲۵ به فضا پرتاب شود، هشدار داده‌اند.

این ماهواره که توسط شرکت نوپای آلبیدو ساخته شده، دقت بسیار بالایی دارد و می‌تواند روی افراد یا پلاک‌های خودرو از فضا زوم کند و این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی در مورد امکان جاسوسی و زیر نظر گرفتن افراد شده است.

آلبیدو ادعا کرده که این ماهواره نرم‌افزار تشخیص چهره نخواهد داشت، اما در این مورد توضیحی نداده که آیا از حریم خصوصی افراد محافظت می‌کند یا خیر.

آلبیدو، ۲ قرارداد میلیون دلاری جداگانه با نیروی هوایی ایالات متحده و مرکز اطلاعات هوایی و فضایی ملی آمریکا برای کمک به دولت این کشور جهت نظارت بر تهدید‌های احتمالی امضا کرده است.

این شرکت، علاوه بر ۴۸ میلیون دلاری که در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ جمع‌آوری کرده بود، در ماه گذشته ۳۵ میلیون دلار دیگر جمع‌آوری کرد تا به تجاری‌سازی ماهواره‌های مدار بسیار پایین زمین (VLEO) بپردازد.

به گفته تافر حداد، یکی از بنیانگذاران آلبیدو، او و تیمش امیدوارند که در نهایت ناوگانی متشکل از ۲۴ فضاپیما داشته باشند.

جنیفر لینچ، مشاور عمومی بنیاد مرز‌های الکترونیکی در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفته است:

این ماهواره در واقع یک دوربین غول‌پیکر در آسمان است که هر دولتی می‌تواند در هر زمانی بدون اطلاع ما از آن استفاده کند. قطعاً باید نگران باشیم.

آلبیدو در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد و در سال ۲۰۲۱ ساخت ماهواره‌های خود را با فناوری نمای نزدیک که استفاده از آن با اقدامات دولت ترامپ برای تسهیل مقررات دولتی در مورد وضوح ماهواره‌های غیرنظامی در سال ۲۰۱۸ ممکن شد، آغاز کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، شیوه‌های استاندارد کاهش زباله‌های مداری ایالات متحده را به‌روز کرده و دستورالعمل‌های جدیدی را برای طراحی و عملیات ماهواره‌ها ایجاد کرد.

بر اساس مقررات قبلی اداره ملی اقیانوسی و جوی، ساخت ماهواره‌ای با دقت بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر غیر قانونی بود؛ در این محدوده تنها می‌توان ماشین‌ها و خانه‌ها را شناسایی کرد.

اما بر اساس تصویب قانون جدید در دولت ترامپ، ماهواره‌ها اجازه یافتند که اشیایی به اندازه ۱۰ سانتی‌متر را در فضا ردیابی کنند.

اکثر ماهواره‌ها در فاصله ۱۶۰ کیلومتری تا ۲ هزار کیلومتری از زمین در حال چرخش هستند و در حال حاضر همه آن‌ها می‌توانند روی اجسامی با قطر حدود ۳۰ سانتی‌متری فوکوس کنند.

از این فاصله، ماهواره‌ها فقط می‌توانند چیز‌هایی مانند علائم خیابان‌ها و شماره‌های دم هواپیما را مشاهده کنند، اما آلبیدو قصد دارد که ماهواره‌هایش دقت بیشتری داشته باشند.

ماهواره‌های این شرکت تصاویری با قطر ۱۰ سانتیمتر را با آینه‌های تلسکوپی که به اندازه یک هزارم اندازه مو‌های انسان هستند، ایجاد خواهند کرد. این تلکنولوژی به کسانی که از این ماهواره استفاده می‌کنند، اجازه می‌دهد که اشیا، مکان‌ها و افراد را با دقت بیشتری مشاهده کنند.

این ماهواره‌ها در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار قرار می‌گیرند و می‌توانند برای اقدامات نجات‌دهنده‌ای مانند کمک به مقامات در نقشه‌برداری از مناطق سانحه‌دیده استفاده شوند.

ماهواره‌های آلبیدو از یک رابط بصری برای نظارت و ردیابی تصاویر موجود و خط لوله تحویل مبتنی بر ابر برای جمع‌آوری اطلاعات در کمتر از یک ساعت استفاده می‌کنند.

حداد در یک فروم عمومی به نگرانی‌هایی مبنی بر این که ماهواره‌ها حق حریم خصوصی افراد را از بین می‌برند، پرداخت و گفت که این شرکت از پیامد‌های حفظ حریم خصوصی و احتمال سوء استفاده کاملاً آگاه بوده و انتظار دارد که به این موضوع در طول زمان پرداخته شود.

وی تأیید کرد که وضوح ۱۰ سانتی‌متری ماهواره قادر به شناسایی افراد خواهد بود، اما مدعی شد که این شرکت مشتریانش را تنها به صورت موردی تأیید خواهد کرد.

در ماه مارس سال ۲۰۲۲، آلبیدو قراردادی ۱.۲۵ میلیون دلاری با نیروی هوایی ایالات متحده برای مرحله دوم توسعه امضا کرد تا مشخص شود که آیا این ماهواره‌ها می‌توانند لوله‌های موشک در کشتی‌های جنگی، سخت‌افزار در ون‌های الکترونیکی و پوشش‌های مقاومت‌زدای جت‌های جنگنده را شناسایی کنند یا خیر.

این شرکت همچنین گفته که ماهواره‌های آن می‌توانند به دولت‌ها کمک کنند که «نقاط حساس را رصد کنند، ابهامات را از بین برده و به سرعت اقدام کنند».

در ماه‌آوریل سال ۲۰۲۳، آلبیدو قرارداد دیگری به ارزش ۱.۲۵ میلیون دلار با مرکز ملی اطلاعات هوایی و فضایی آمریکا که تهدیدات خارجی را ارزیابی می‌کند، برای تصویربرداری مادون قرمز حرارتی شبانه امضا کرد که تصاویر مرئی و حرارتی را برای تشخیص فعال یا غیر فعال بودن یک جسم و حرکت یا سکون آن ترکیب می‌کند.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • kargariran اسفند ۹, ۱۴۰۲

    با احترام به علم (نقل قول)
    اولا که چنین ابزاری که بتواند انسان‌های روی زمین را و از فاصله ی بسیار نزدیک شناسایی نماید و حتی تمام افراد همه‌ی کشورها را چه از روی سلول یا ژن یا دی ان ای زیر نظر داشته باشد و با توجه به پیشرفتهای چشمگیر علم ، اگر حتی از خیلی وقت پیش هم ساخته شده و در حال بهره وری به صاحبان و مخترعینش اما..؟؟

    اما سوال اینجاست که وقتی که خداوند که فرموده یا وعده داده است که قیامتی هست و روزی پرده ها و جلوی دیدگان همه کنار خواهند رفت و اما ما انسانها احتمالا بدون ترس از خدا و این اتفاق ، همچنان در حال ارتکاب جرم و گناه و ظلم و طمع و غیره ، دیگر ترس از شکستن حریم خصوصی جلوی انسان و همنوع چه معنا یا چه فایده‌ای خواهد داشت..؟؟(بنوعی ، وقتیکه از کسیکه باید بترسیم یا شرم نماییم نمی‌کنیم اما از سایر انسانها و مخلوقات….)(واقعا کمی عجیب نیست..؟؟)

  • متین، اسفند ۱۰, ۱۴۰۲

    یکی از مهمترین کارهای که ماهواره انجام میدهد ،بیدار کردن مردم ،،که یک ..خون بی سواد سوارشدن نشه،