همه چیز در مورد جنگنده رافال داسو؛ هواپیمای چند منظوره و نسل ۴.۵ فرانسه

همه چیز در مورد جنگنده رافال داسو؛ هواپیمای چند منظوره و نسل ۴.۵ فرانسه

هواپیمای بال دلتا یا مثلثی یکی از جالب ترین انواع جت های جنگنده است. شاید شناخته شده ترین جنگنده بال دلتا در سراسر جهان، یوروفایتر تایفون (Eurofighter Typhoon) باشد. با این حال، هواپیمایی داسو (Dassault Aviation) متعلق به فرانسه، یک جنگنده بال مثلثی در زرادخانه خود دارد که دو دهه فعالیت موثر اثبات شده در نیروی دریایی فرانسه و استقرارهای دیگر در سراسر جهان را در کارنامه دارد. در واقع این جنگنده به قدری در دنیا محبوب است که شرکت داسو مدل های صادراتی بیشتری از آن را نسبت به فروندهای در اختیار فرانسه به خارج فروخته است.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

رافال (Rafale) یک جنگنده دوباله دلتا است که در طیف گسترده ای از وظایف فعالیت می کند. رافال در دفاع هوایی، حملات عمقی، شناسایی و حملات ضد کشتی برتری دارد. این جنگنده در دو نوع تک صندلی و دو صندلی و برای عملیات های زمینی و دریایی طراحی شده است. این جنگنده بسیار سریع و چابک بوده و قادر به حمل مقدار قابل توجهی تسلیحات است. این ها همه جزئیات ریز و درشت مربوط به جنگنده رافال داسو هستند که شاید بخواهید از آن ها مطلع باشید.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

طراحی، مهندسی و فناوری مدرن

برخلاف همتای یوروفایتر خود، بالچه های جلو در رافال بسیار به بال دلتا نزدیک تر هستند. داسو می گوید که تحقیقاتش در حوزه مناسبات سیال نشان می دهد که نزدیک تر نگه داشتن بالچه ها به بال، امکان گستره وسیعی از موقعیت های مرکز ثقل را فراهم می کند و امکان حرکات آکروباتیک شدید را در تمام رشته های پروازی فراهم می کند. چابکی این جنگنده حتی در سناریوهای زاویه حمله شدید با بار کامل تسلیحات تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

رافال غالباً با مواد کامپوزیتی ساخته می شود. این امر آن را در مقایسه با هواپیماهای تمام آلومینیومی و بدنه تیتانیومی بسیار سبک تر می کند. علی رغم سبکی، بدنه رافال بسیار قوی و مستحکم است. حد بار آن تا ۹ G مثبت و -۳.۲ G است. حداکثر سرعت ماخ ۱.۸ و سقف پروازی اش نیز ۵۰ هزار پا است.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

رافال همچنین دارای یک سیستم راداری پیشرفته است که هم قابلیت تشخیص رو به بالا و رو به پایین با امکان ردیابی چند هدف را دارد. این هواپیما همچنین دارای تولید نقشه سه بعدی بلادرنگ برای شرایط کور است و در حال حاضر تنها هواپیمای جنگنده با این عملکرد است. در نهایت، یک سیستم نمایش پیشرفته نصب شده بر روی کلاه ایمنی دارد که داده ها را مستقیماً در مقابل چشمان خلبان و اپراتور سلاح نمایش می دهد.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

سلاح های گسترده

بدنه سبک رافال امکان حمل مقدار قابل توجهی تسلیحات را فراهم می کند. کل قابلیت بار خارجی آن نزدیک به ۹.۱ تن است. این هواپیما همه چیز از موشک های هوا به هوا گرفته تا بمب های هدایت نشده کلاسیک را حمل می کند.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

در داخل، رافال دارای یک توپ ۳۰ میلی متری است که قادر است تا ۲,۵۰۰ گلوله در دقیقه را شلیک کند. همچنین موشک های هوا به هوای دوربرد Metero ، موشک های حرارتی “فراتر از برد بصری” Mica، موشک هدایت شونده برد بلند هوا به سطح Hammer ، موشک دوربرد SCALP، موشک ضد کشتی AM39 Exocet و بمب های کلاسیک را حمل می کند. ترکیب تسلیحات و چابکی آن، داسو رافال را به یکی از معدود هواپیماهایی تبدیل می کند که در جریان یک تمرین آموزشی در امارات متحده عربی، یک اف -۲۲ رپتور آمریکایی را هدف قرار می دهد.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

در حال حاضر، داسو رافال در هشت کشور در حال خدمت است. مصر، هند، قطر، یونان، کرواسی، امارات متحده عربی و اندونزی همگی رافال را در ناوگان نظامی خود دارند. البته نیروی دریایی فرانسه و نیروی هوایی و فضایی فرانسه نیز ناوگانی از رافال را در اختیار دارند.

ویژگی ها و قابلیت های جنگنده رافال فرانسه

ویژگی های جنگنده رافال

 • اولین پرواز: ۱۹۸۶
 • طول بال ها: ۱۰۹ متر
 • طول: ۱۵.۳ متر
 • ارتفاع: ۵.۳ متر
 • وزن در حالت خالی: ۱۰ تن
 • حداکثر وزن در هنگام بلند شدن: ۲۴.۵ تن
 • سوخت داخلی: ۴.۷ تن
 • سوخت خارجی: تا ۶.۷ تن
 • حداکثر پیشرانه: دو موتور هر کدام ۷.۵ تن
 • حداکثر سرعت: ۱.۸ ماخ
 • ارتفاع پرواز: ۵۰,۰۰۰ پا
 • موتور: دو موتور توربوفن M88-4E که هر کدام تا ۵۰ کیلوتن پیشرانه خشک و ۷۵ تن پیشرانه با پس سوز تولید می کنند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود