اولین تصاویر از خط تولید انبوه پهپاد ایرانی شاهد-۱۳۶ در روسیه + ویدیو

اولین تصاویر از خط تولید انبوه پهپاد ایرانی شاهد-۱۳۶ در روسیه + ویدیو

برای اولین بار تصاویری از داخل یک کارخانه در روسیه منتشر شده است که ادعا می شود در آن هواپیمای بدون سرنشین تهاجمی سری شاهد-۱۳۶ ایران تحت لیسانس تولید می شود. ویدیویی که خط مونتاژ این کارخانه را به تصویر می کشد، نشان می دهد که ده ها هواپیمای بدون سرنشین با نام Geran (geranium به معنای گل شمعدانی در زبان روسی) در حال ساخت هستند و این خبر بدی برای اوکراین است که از اکتبر ۲۰۲۲ مورد حمله مداوم این پهپادها قرار گرفته است.

این ویدیو که تنها ۱۷ ثانیه است، امروز در کانال های روسی و اوکراینی در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام به اشتراک گذاشته شده است. این کارخانه در یلابوگا در منطقه تاتارستان در جنوب شرقی روسیه تاسیس شده است.

در این ویدیو می توان نسخه های ساخت روسیه از شاهد ایرانی را مشاهده کرد که نام گران را به زبان سیریلیک روی بال های خود دارند. این هواپیماهای بدون سرنشین دارای استابلایزرهای عمودی هستند که در بالا و پایین نوک بال ها باز می شوند و به طور کلی بزرگ تر از نمونه های مشابه شاهد- ۱۳۱ هستند (که در آن استابلایزرها در زیر نوک بال ها باز نمی شوند). اوکراین مدعی است که روسیه از هر دو نوع پهپاد ایرانی در جنگ با این کشور استفاده می کند اما ظاهراً در حال حاضر تمرکز روی نسخه بزرگ تر شاهد-۱۳۶ است که بردی بیش از ۱,۶۰۰ کیلومتر دارد.

پهپادهایی که در این ویدیو و عکس های مربوطه دیده می شوند، ظاهراً همگی بدون واحدهای پیشرانه یا آویونیک (و احتمالاً بدون کلاهک) در حال مونتاژ هستند، اما تعداد کلی آن ها قابل توجه و نگران کننده برای اوکراین است.

اولین تصاویر از خط تولید انبوه پهپاد شاهد 136 در روسیه

دو رنگ مختلف از قالب های پهپادی در این ویدیو دیده می شود که برخی به رنگ خاکستری روشن و برخی دیگر به رنگ خاکستری تیره – زغالی هستند. طرح سیاه برای عملیات های شبانه بهینه سازی شده و وضوح بصری را کاهش می دهد.

با این حال، نشانه هایی نیز وجود دارد که نشان می دهد “شاهدهای شب” روسی ممکن است از نوعی مواد یا پوشش های رادارگریز، حتی اگر نسبتاً ابتدایی باشند، برای کمک به فرار از رادار استفاده می کنند. بهبود دیگری که در زمان تولید این پهپاد رخ داده، ساختار کامپوزیتی متفاوتی است که احتمالاً به تولید انبوه آن کمک می کند و می تواند به کاهش ردپای راداری آن نیز کمک کند.

گفته می شود که این کارخانه در آوریل ۲۰۲۳ در تاتارستان تاسیس شده است. اخیراً منابعی در اوکراین گزارش داده اند که این کارخانه قبلاً از قطعات ایرانی استفاده می کرد اما در سال آینده میلادی به طور کامل به استفاده از قطعات روسی تغییر رویه خواهد داد.

اولین تصاویر از خط تولید انبوه پهپاد شاهد 136 در روسیه

شواهد نشان می دهد که به جای کلاهک های انفجاری ترکشی اصلی، در نسخه های روسی این پهپاد از کلاهک مملو از توپ های تنگستن استفاده می شود. این تغییر باعث می شود که اثر ویرانگر ترکشی مخرب تری تولید شود.

اولین تصاویر از خط تولید انبوه پهپاد شاهد 136 در روسیه

مقامات اوکراینی ادعا کرده اند که کلاهک های جدید یک بخش اضافی ساخت روسی بوده اند و این نشان می دهد که این کلاهک ها به پهپادهایی که در داخل روسیه مونتاژ می شدند اضافه شده و بقیه قطعات ایرانی بوده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • Gh اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

  یه s300 میخواستن به شما بدن، پدر همرو در اوردن تا دادن، تازه پولشم از قبل گرفته بودن، حالا چطور یک تکنولوژی نظامی رو هرچند ارزان و ساده، اما استراتژیک و مهم رو به این راحتی در اختیار اینها قرار میدید؟ با اینهمه توابعی که در سازمان های بین المللی و بین ملت ها برای ایران داره؟ روسیه یک کشور اشغالگر و اوکراین مدافع شناخته میشه. تازه گفته شده قطعاتشم توسط خود روسیه تامین میشه، یعنی عملا هیچ آورده مالی هم برای ایران نداره.

  • ؟! اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

   داستان ارباب و رعیت هست دادا چرا جوش میزنی؟
   منافع کجا بود؟ دلت خوشه ها
   اینا هرچی از موشک و پهپاد ساختن ، کپی دست چندم از چین و روسیه هست ، دیگه نمیتونن واسه اربابشون ناز کنن دیگه 😆
   بعدشم اینا واسه مردم بی دفاع و مظلوم ایران لات و گردن کلفتن، واسه ارباب ، رعیت توسری خورن 🤣

   • محمد اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

    تو اگه حرف نزنی کسی نمیگه لالی!!

   • محمد اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

    تو اگه حرف نزنی کسی نمیگه لالی!!
    بعدم اگه روسیه پهپاد داشت دیگه چرا بیاد از ایران بگیره
    قانون ارباب راعیتی وقتی به وجود اومد که پنج تا کشور شدن اعضای شورای امنیت چرا باید کشورهایی مثل چین روسیه آمریکا فرانسه انگلیس برای دنیا تصمیم بگیرند اگه این قوانین مثل بین المللی عادلانه باشه
    باید همون جوری که نیجر یک رای داره روسیه هم یک رای داشته باشه همون جوری که جیبوتی یک رای داره چین هم رای داشته باشه باید همون جوری که کنگو یک رای داره آمریکا هم یک رای داشته باشه باید همون جور که نپال یک رای داره انگلیس هم یک رای داشته باشه…… نه اینکه هر کشوری بخواد بقا داشته باشه باید به این پنج کشور باج بده و این مختص فقد ایران نیست

   • محمد اسفند ۱۸, ۱۴۰۲

    آخه احمق روسیه به فناوری ایران نیاز داره چراچرت پرت میگی
    بعد اگه اینا کمی دست چنده چرا روسا باید بیان از ایرانیا بخر یا چینی‌ها سفارش۱۵هزارتایی بدن

  • محمد اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

   دوست عزیز هر کشوری وقتی به تکنولوژی های جدید میرسه تکنولوژی قدیمی و منسوخ خودش رو به کشور های دیگه میفروشه الان خود روسیه اس ۵۰۰ داره ولی به هیچ کشوری نمیده یک دهه دیگه وقتی تونست تکنولوژی جدیدی و پیشرفته تری دست پیدا کنه و اس ۵۰۰ منسوخ شد با قیمت بالا میفروشش به کشورهای دیگه ایران اگه پهپاد های ۱۳۶ یا مهاجر ۶ رو داده به روسیه شک نکن پهپاد های ویژه تر و خاص تری داره که هنوز روشون نکرده مثلا پهپاد ۲۳۸ که همین پهپاد ۱۳۶ هست با موتور توربو جت و در سه کلاس زد رادار زد اهداف متحرک زد اهداف ثابت ساخته شده هم به تعداد محدود به روسیه داده شده مطمئن باش از این ها پیشرفته ترم هم تو زراتخانه ایران هست

  • محمد اسفند ۱۸, ۱۴۰۲

   چون به خاطرش ۱.۷میلیارد دلار طلاگرفتن

 • محمود اسفند ۱۶, ۱۴۰۲

  اروپا و امریکا باید به قدرت نظامی ما باید واقف گردند

 • محمد صادق منافی‌ اسفند ۱۹, ۱۴۰۲

  خدایا شکرت