نگاهی به رتبه بندی ۱۵ ناوگان تانک برتر جهان + اینفوگرافیک

نگاهی به رتبه بندی ۱۵ ناوگان تانک برتر جهان + اینفوگرافیک

تانک مدرن که به شدت مسلح است، یک ماشین تسلیحاتی همه کاره و متحرک و یک قطعه حیاتی از جنگ معاصر است. اینفوگرافیک زیر، ۱۵ ناوگان تانک برتر جهان را با استفاده از داده های گزارش تعادل نظامی ۲۰۲۴ موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) نشان می دهد.

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

بیایید نگاهی دقیق تر به ۳ ناوگان برتر بیندازیم:

۱. ایالات متحده آمریکا

به عنوان قدرت برتر نظامی جهان، شاید تعجب آور نباشد که ایالات متحده با اختلاف زیاد از سایرین، بزرگترین ناوگان تانک جهان را داشته باشد. در مجموع، ایالات متحده بیش از ۴۵,۰۰۰ خودروی جنگی زرهی به همراه ۲,۶۴۰ تانک MBT و ۱۲,۸۰۰ وسیله نقلیه در انبار دارد که از این تعداد ۲,۰۰۰ تانک جنگی اصلی هستند.

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

ایالات متحده در حال آموختن درس هایی از جنگ اوکراین است، جایی که سلاح های ضد تانک تأمین شده از غرب و توپخانه متمرکز اوکراینی، تانک های روسی را نابود می کنند. در نتیجه، ایالات متحده اخیراً ارتقای تانک M1 Abrams را لغو کرد تا بتواند یک ارتقای جاه طلبانه تر را انجام دهد.


آمریکا نگران افزایش اعتماد به نفس چین و احتمال درگیری نظامی بر سر تایوان است که در آن نیروهای هوایی و دریایی نقش کلیدی خواهند داشت. اما یک شبیه سازی جنگی اخیر نشان داد که نیروهای زمینی مکانیزه و زرهی تایوان که با تجهیزات آمریکایی مسلح شده اند، برای دفاع از استقلال تایوان در برابر چین بسیار حیاتی هستند. بنابراین آمریکا باید هم به نیروی هوایی و دریایی و هم به تقویت نیروهای زرهی و مکانیزه تایوان توجه کند.

۲. روسیه

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

در زمان نگارش این مقاله، روسیه تقریباً ۲,۸۰۰ تانک جنگی اصلی را از زمان حمله به اوکراین از دست داده است. با توجه به این که در نسخه ۲۰۲۲ تراز نظامی، تخمین زده می شد که روسیه ۲,۹۲۷ MBT داشته باشد، این آمار نشان دهنده‌ی خسارات سنگینی است.

روسیه تا حدودی با افزایش تولید داخلی توانسته است حدود ۲,۰۰۰ MBT را در این زمینه حفظ کند. بسیاری از کارخانه های نظامی توسط شرکت دولتی Rostec تصرف شده اند و اکنون به صورت شبانه روزی کار می کنند. روسیه همچنین در حال حاضر یک سوم کامل بودجه خود را برای دفاع هزینه می کند که معادل حدود ۷.۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

روسیه همزمان، ذخایر دوران شوروی خود را که قبل از اعزام به جبهه مدرن شده اند، جمع آوری کرده اند. اینکه چقدر آنها می توانند این ذخایر را حفظ کنند یک سوال بی جواب است. ذخایر آنها زیاد است، اما بی پایان نیست. در جدول زیر ذخایر نظامی روسیه آورده شده است:

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

۳. چین

ارتش آزادی بخش خلق چین هیچ وسیله نقلیه زرهی در انبار ندارد، که تعجب آور نیست وقتی در نظر بگیرید که چین به سرعت ارتش خود را مدرن می کند و انبارها معمولاً پر از مدل های قدیمی تر هستند.

چین همچنین یکی از بزرگترین ناوگان خودروهای زرهی جهان را دارد که پس از ایالات متحده در رتبه دوم قرار دارد. آنها بیشترین تعداد تانک سبک و خودروهای جنگی پیاده نظام را دارند.

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

این تجهیزات، اگر چین قصد الحاق تایوان به چین را با زور داشته باشد، نقشی حیاتی خواهند داشت. در چنین شرایطی، یگان های مکانیزه سبک زرهی باید با سرعت حرکت کنند تا پیش از ورود متحدان غرب به کارزار، جزیره را تصرف نمایند. شایان ذکر است که چین یکی از بزرگترین ناوگان های تانک های آبی-خاکی را در جهان در اختیار دارد.

آیا دوران تانک به سرآمده است؟

نگاهی به رتبه بندی 15 ناوگان تانک برتر جهان

در آغاز حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از صاحب نظران به سرعت پیش بینی کردند که دوران تانک به سرآمده است. با توسعه خودروهای زرهی از راه دور و خودکار توسط ایالات متحده و چین، شکل آینده تانک ها ممکن است بسیار متفاوت باشد. اما امروزه در میدان نبرد، هیچ چیز دیگری نمی تواند از نظر قدرت آتش، تحرک و قابلیت بقا با تانک ها برابری کند.

منبع: visualcapitalist
مطالب مرتبط
۲۵ نظر

ورود

 • رضا اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  آمار ایران که غلطه حالا بقیرو نمیدونم ایران بسیار بسیار قویتر از این حرفا هست

  • احمدی اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   آره حتما تو راست میگی شماها از پاکستان هم ضعیف تر هستید

   • امیررضا اسفند ۲۹, ۱۴۰۲

    داداشم جوری میگی از پاکستان ضعیف تری شاید خود کشورش چرت و پرت باشه ولی در همه زمینه های نظامی یه ابر قدرته بعد چرا انتظار داری که کشور ۲۵۰ میلیونی پاکستان باید ارتشش با کشور ۸۵ میلیونی ایران برابر باشند
    بابا چهار برابر ما جمعیت دارن ولی فقط دو برابر ما تانک داره اون چین ۱۶ برابر ما جمعیت داره ولی فقط ۱۰ برابر تانک داره یکم نسبت به جمعیت بسنجی میفهمی که نه ایران برا خودش کسیه

  • ...داداش اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

   ایران …

 • رضا اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  روسیه متجاوز حالا اینقدر تانک داره که تو باتلاق اوکراین فرو رفته.زنده باد اوکراین

  • علی اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   ظاهرا شما قبل از جنگ اوکراین کرونا نگرفتید که میگید زنده باد اوکراین،تیم زلسنکی کرونا رو تو دنیا پخش کرد چون تنها راه درمان کرونا،مصرف مواد مخدر بود و تیم زلنسکی از مافیای مواد مخدر امریکای لاتین تغذیه میشن،حالا بگو زنده باد اوکراین

   • مهیار اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

    این جدید بود . 🤣 مشخصه ساقیت حلال خوره

   • Seda pishe فروردین ۱, ۱۴۰۳

    خداوکیلی فازتون چیه

  • مهران اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   آفرین رضا، درود به اوکراین مظلوم که بهش حمله و تجاوز شده که باعث ویرانی و کشتار و آوارگی میلیونها شهروند شده و لعنت خدا و ۱۲ امام و ۱۲۴ هزار پیغمبر خدا به روسیه متجاوز اشغالگر جنایتکار خائن.

   • Seda pishe فروردین ۱, ۱۴۰۳

    اگه من ساقی تو را گیر بیارم

 • ناشناس اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  آمریکا …میخوری ایران روسیه و چین ابر قدرتمند ترین جهان وسلام آمریکا جلو ما عددی نیست

 • ... اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  ایران بسیار قوی تر از اینها است .

 • احمدی اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  روسیه تا قبل از جنگ اوکراین بیشترین تعداد تانک داشت بعد آمریکا ولی توی جنگ اوکراین پنجاه درصد ظرفیت زرهی خودش و سی درصد ظرفیت کل نیرو دریایی خودش نابود کرده و بیست درصد ظرفیت هوایی خودش الان که دیگه یکی و یا دو عدد بیشتر ببریوف آ پنجاه یا همون آواکس پیشرفت بیشتر نداره چون اوکراین سی و خورده ای اون ها را در حملات‌ موشکی و پهپاد نابود کرد روسیه رو به پایان این اعداد که گفتم کم نیست سی درصد ظرفیت دریایی یک کشور نابود بشه و غرق بشه کم نیست

  • Су-57 اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   سلطان روسیه ۱۲۰۰۰ تانک داشت که زلنسکی منقلی میگه ۲۰۰۰ تا رو زده که همون هم موثق نیست ولی اگه به همون استناد کنیم یک ششم تانکهاش میشه
   سی درصد ظرفیت دریاییش نابود نشده، کلا ۱۰-۱۲ تا از ناوگان دریای سیاهش نابود شده، حتی یه بار اوکراین خبر نابودی یک کشتی رو داد ولی روز بعدش عکس کشتی سالم بیرون اومد و پوتین اون رو به عنوان سرفرماندهی ناوگان دریای سیاه منصوب کرد! روسیه هم کلا ۱۰ آواکس نداشت چه جوری اوکراین ۳۰ تا رو زده؟ کلا ۲ تا نابود شدن که اون هم خود روسیه با پدافند خودی زد…. در کل هم زیر ۲۰ جنگنده از دست داد که نصف همون هم با پدافند خودی زدن

 • عطا اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  داداش طبق آمار رسمی ایران بیش از ۴۰۰۰ تانک داره درضمن تمام این آمار هم غلط مثلاً اینجا آمریکا رو بزرگترین کشور دارای تانک میدونه با بیش از ۶۰۰۰۰ تانک اصلاً این آمار نوجومی و تنها تانک آمریکا ام ۱ آبرامز که حدود ۸۰۰۰ ازش ساخته شده و یک تعدادی هم به بقیه کشور ها فروخته شده و تقریباً حدود ۷۰۰۰ تا از این تانک در آمریکا فعال همچنین چندین سال هست که روسیه بزرگ ترین ناوگان زرهی جهان رو داره و تانک های روسیه هم حدود ۱۱۰۰۰ تا هست نه ۲۳۰۰۰ تا خود ترکیه هم تابه حال حدود فقط ۴۰۰۰ تانک از دیگر کشور ها خریده و خودش هم تانک آلتای رو تازه داره تولید و فوقش بتونه ۱۰۰ از اون داشته باشه حالا من نمیدونم این ۱۱۰۰۰ از کجا اومد این مقاله یکمی آمار رو یا خیلی برده بالا یا خیلی کم کرده

  • .... نه اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   اقا عطا ۶۰ هزار تعداد کل خودرو زرهی نه فقط تانک‌

 • حامد اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  آمارا کلا غلت بود روسیه بزرگترین دارنده تانک در جهان ولی در این لیست روسیه رو در جایگاه دوم قرار دادین بعدشم روسیه تانک‌های دوران شوروی که در انبار ها بودن و بازنشته شده بودن رو در جنگ اوکراین استفاده کرده تمام تانک‌ های روسیه که در اوکراین منهدم شدن تانک‌های قدیمی و بازنشسته بودن روسیه در جنگ اوکراین از تسلیحات قدیمی که در انبارها بازنشسته بودن رو استفاده کرده تسلیحات جدیدشو استفاده نکرده اگرم گرده باشه یه تعداد کمی از تسلیحات جدیدشو استفاده کرده

 • .... اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  اقا عطا ۶۰ هزار تعداد کل خودرو زرهی نه فقط تانک‌

 • مانلی اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  اونایی که میگن ایران قویه فازشون چیه، بعدشم …، درسته جمهوری اسلامی کلی موشک و نیروهای نیابتی داره ولی در مقابل ارتش آمریکا عددی نیست اگه آمریکا بخواهد بهش حمله مستقیم کنه به خاک و خون میکشه کل جمهوری اسلامی و تاسیسات هسته ای رو.

  • جانم فدای رهبر اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

   منظورت ارتش همجنسگراهاس؟ جنگ اتفاق بیفته، امریکا کلا همجنسگرا میفرسته که عرضه جنگ ندارن

  • مسافر اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

   شما درست می‌فرمائید آمریکا ۲۰ بعلاوه ناتو ۲۰ سال توی افغانستان بودند حتی نتونستند یک گروه تروریستی را نابود کنند و با خفت که همه دیدند شبانه از افغانستان فرار کردند.

 • . سلیم اسفند ۲۷, ۱۴۰۲

  زیاد مطمئن نباش، باور کن من خیلی بیشتر میدونم چه خبره

 • عبدالله اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

  یک کلیپ مقایسه ای قبلا دیده بودم که ایران و پاکستان را مقایسه میکرد که کلا ایران نصف پاکستان تانک و هواپیما و هلیکوپتر و نفربر داشت یعنی قدرت ایران نصف پاکستان هست و از نظر موشکی و پهبادی دو کشور را نزدیک بهم مقایسه کرده بودند و از نظر اتمی هم که پاکستان بمب اتم داشت و ایران ندارد ولی خوب بمب اتم به کاری هیچ کشوری نمیاد ولی داشتمش مشکلی نداره ولی هنوز که هنوزه کشورهای اروپایی محل ساخت موشک و تانک و هواپیما هستند ولی ارتش چندان قدرتمندی ندارند یا شاید نمیخوان صداشو در بیارند به جز روسیه و فرانسه و بریتانیا که ارتش قدرتمندی دارند و کلا ایران قدرت دفاعی اش از قدرت تهاجمی اش بیشتر هست و کلا فقط چند کشور هستند که قدرت تهاجمی دارند که شامل آمریکا و فرانسه و بریتانیا و روسیه و چین میشه یعنی بخوان حمله کنند احتمال زیادی در پیروزی دارند یا میتوانند دست بالا را داشته باشند هرچند روسیه و آمریکا همیشه به کشورهای ضعیف تر از خودشان حمله میکنند و هیچ وقت با کشوری که در حد خودشان باشد درگیری مستقیم نخواهند داشت و همیشه احتمال پیروزی را در نظر میگیرند و بعد حمله میکنند ایران و هند و پاکستان و ترکیه قدرت نظامی منطقه ای هستند ولی قدرت تهاجمی قدرتمندی ندارند ولی از نظر دفاعی خوب هستن الان در جنگ اجماع جهانی خیلی مهم هست مثلا روسیه برای حمله به اوکراین از اجماع جهانی برخوردار نبود و در جنگ با افغانستان هم از اجماع بلوک شرق برخوردار بود ولی آمریکا برای حمله به عراق و افغانستان از اجماع جهانی برخوردار بود که توانست هردو کشور را فتج کند ولی در جنگ با ویتنام فقط از اجماع بلوک غرب بهر میبرد برای همین نتوانست حریف ویتنام شمالی شود که از حمایت شدید بلوک شرق به ویژه چین و شوروی بهره میبرد در جنگ کره هم باز همین داستان بود و بلوک غرب یعنی آمریکا و بریتانیا سعی در گسترش مرزهای کره جنوبی داشتند و بلوک شرق یعنی چین و شوروی سعی در گسترش مرزهای کره شمالی داشتند در کل امکان حمله به ایران وجود ندارد چون باید اجماع وجود داشته باشد و حملخ به ایران از سوی چین و روسیه خیلی راحت تر از حمله آمریکا به ایران هست چون احتمالا بلوک غرب از حمله روسیه و چین به ایران حمایت میکنند ولی بلوک شرق هیچگاه از حمله آمریکا به ایران حمایت نمیکنند و احتمالش زیاده که غیر مستقیم درگیر شوند تا جلوی مداخلات بلوک غرب را بگیرند

 • الیرزا اسفند ۲۸, ۱۴۰۲

  فقط اونجاش که یه عده میرید زیر پرچم آمریکا یه عده زیر پرچم پوتین و جوری غیرتی برخورد میکنید انگار مال خودتونه. این وسطم متأسفم برای این اخبیونی که فقط بلدن بگن ایران قویه و تا امروز همینطوری کله رو تو برف کردن. لطفاً یبارم که شده بفهمین که ساکنین این کشور فقط و فقط خودشونو تو ساید خودشون دارن. نه پوتین نه ترامپ نه سه نقطه.