محققان دلیل بوی بد و شدید ادرار گربه را کشف کردند

محققان دلیل بوی بد و شدید ادرار گربه را کشف کردند

مهم نیست که این موجودات کوچک چقدر بامزه باشند، بوی بد ادرار گربه انکارناپذیر است، به‌خصوص هنگام اسپری کردن یا نشانه‌گذاری. دانشمندان هرگز دقیقاً مطمئن نبودند که چرا ادرار اسپری‌شده نسبت به آنچه در ظرف خاک باقی می‌ماند بدبوتر است اما اکنون برخی از آنها معتقدند که جواب این سوال را یافته‌اند.

محققان دانشگاه ایواته ژاپن کشف کردند که ادرار گربه‌ها حاوی سطوح بالایی از پروتئینی به نام کوکسین است.

به عقیده آنها این ماده شیمیایی «ترشَوَندگی» ادرار را افزایش می‌دهد؛ به این معنی که به سطوح می‌چسبد و به سرعت خشک می‌شود و ترکیبات فرار بدبوی زیادی را آزاد می‌کند.

با این حال اگر از این بوی بد در خانه خود خسته‌ شده‌اید دانشمندان می‌گویند یک راه ساده برای از بین بردن آن وجود دارد.

چرا ادرار گربه این‌قدر بدبوست؟

گربه‌ها مانند بسیاری از حیوانات دیگر از طریق بو با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و ادرار خود را روی سطوح عمودی مانند دیوارها و درختان می‌پاشند.

اما برای انسان‌هایی که باید با پیام‌های بویی گربه خود کنار بیایند، نتیجه یک بوی بسیار تند است.

تا همین اواخر برخی دانشمندان تصور می‌کردند ادرار گربه‌ها به این دلیل هنگام نشانه‌گذاری بوی بدتری می‌دهد که حاوی مواد شیمیایی اضافی از ترشحات کیسه مقعدی است.

برای آزمایش این نظریه، دانشمندان نمونه‌هایی از ادرار نشانه‌گذاری، ادرار طبیعی و ادراری که با استفاده از کاتترهای مجرای ادرار مستقیماً از مثانه گربه‌ها جمع‌آوری شده بود، گرفتند.

چرا ادرار گربه این‌قدر بدبوست؟

هنگامی که این نمونه‌ها به صورت شیمیایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، مشخص شد ادرار گربه‌ها، صرف نظر از اینکه از کجا آمده، شباهت بالایی دارد.

رفتار گربه‌هایی که نمونه‌ها را استشمام کردند نیز نشان داد که نمونه‌های یک حیوان چه اسپری شده باشند و چه نه، بوی مشابهی می‌دهند.

این نشان می‌دهد که ادرار اسپری شده و ادرار موجود در ظرف خاک در سطح شیمیایی یکسانی قرار دارند، حتی اگر از سوی یک ناظر انسانی بسیار متفاوت به نظر برسند.

با این حال محققان در طول آزمایش خود متوجه شدند که نمونه ادرار گربه‌ها به راحتی به داخل سرنگ‌های پلاستیکی مورد استفاده برای انتقالشان می‌چسبند. این مکانسیم آنها را بر آن داشت تا مکانیسم‌های اساسی را بررسی کنند.

پیش‌تر مشخص شده بود که ادرار گربه حاوی سطوح بالایی از کوکسین است که به بوی متمایز ادرار گربه کمک می‌کند. با این حال مشخص نشد که این چه تاثیری بر بوی ادرار هنگام اسپری شدن دارد.

چرا ادرار گربه این‌قدر بدبوست؟

به طور کلی، با کاهش کشش سطحی، ترشوندگی مایع روی سطح جامد افزایش می‌یابد. بر این اساس محققان فرض کردند که غلظت بالای پروتئین در ادرار گربه ممکن است کشش سطحی ادرار آن را کاهش و انتشار ترکیبات فرار ادرار را افزایش دهد.

با مقایسه ادرار گربه با نمونه‌هایی که پروتئین از آن‌ها خارج شده بود، محققان دریافتند که ادرار حاوی پروتئین، کشش سطحی بسیار پایین‌تری دارد و در طول آزمایش چسبندگی قابل‌توجهی به صفحات شیشه‌ای عمودی نشان داد.

چرا ادرار گربه این‌قدر بدبوست؟

محققان می‌گویند برای از بین بردن بوی گربه، صاحبان آنها می‌توانند یک مهارکننده کوکسین را به غذای گربه خود اضافه کنند. با این حال هشدار می‌دهند که این کار دشواری است.

به عنوان یک جایگزین ساده‌تر، دانشمندان توصیه می‌کنند که با ترکیبات حاوی یون‌های فلزی مانند طلا، نقره و مس این نواحی را پاک کنید. این یون‌ها با مواد شیمیایی فرار که بو را تولید می‌کنند، پیوند می‌یابند و بو را در منبع آن از بین می‌برند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود