جدیدترین تانک کره شمالی؛ «آبرامز» پیونگ یانگ یا عروسکی التقاطی و پرزرق و برق؟

جدیدترین تانک کره شمالی؛ «آبرامز» پیونگ یانگ یا عروسکی التقاطی و پرزرق و برق؟

در اکتبر ۲۰۲۰، جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) در جشن ۷۵ سالگی تأسیس حزب کارگر کره از یک تانک اصلی جنگی جدید رونمایی کرد. M2020 جدید کره شمالی یک ارتقای پرزرق و برق نسبت به طراحی‌های قبلی آن است و از ظاهر آن، می‌توان تاثیرپذیری اش از خیلی تانک های دیگر، از تانک M1A2 Abrams آمریکایی گرفته تا T-14 Armata روسی را مشاهده کرد. همچنین این تانک ویژگی هایی از تانک های دیگر را در خود جای داده است، اما تاثیرات آن هر چه که باشد، M2020 یک هیولا به نظر می رسد.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

این تانک چیزی شبیه به توپ ۱۲۵ میلی‌متری ۲A46 شوروی را روی خود می بیند که در تانک‌های دیگر کره شمالی یافت می‌شود، اما این همه ماجرا نیست. علاوه بر این، تانک جدید کره شمالی دارای یک مسلسل کواکسیال، یک نارنجک انداز AGS-30 و دو موشک ضد تانک Bulsae-3 واقع در سمت راست برجک است. این موشک ها یک انتخاب غیرمعمول به نظر می رسند، زیرا تانک ها (که تصورات غلط زیادی در مورد آنها وجود دارد) برای شلیک گلوله های ضد تانک که قادر به نابود کردن اهداف، بدون اتکا به موشک هستند، طراحی شده اند. این اولین سرنخ است که نشان می دهد M2020 بیشتر واق واق می کند تا اینکه گاز بگیرد.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

در گذشته، کره شمالی T-62 های شوروی را با طرح های خود ترکیب کرده و تانک هایی التقاطی ساخته است. محدودیت‌های تولید و همچنین تعمیر و نگهداری، طراحی تانک های بومی را برای کره شمالی چالش‌برانگیز کرده است، به همین دلیل است که ظاهر M2020 در رژه مذکور بسیاری از ناظران را شگفت‌زده کرد. کیم جونگ اون این تانک را «یکی از قوی‌ترین تانک‌های جهان» اعلام کرد، اگر چه هنوز نمی توان صحت یا عدم این گفته را مشخص کرد زیرا M2020 تنها چند بار در انظار عمومی ظاهر شده است که تجزیه و تحلیل آن را تا حدودی دشوار می‌کند.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

M2020 چه تانکی است؟

اول و مهمتر از همه، M2020 نام رسمی این تانک نیست – کره شمالی نام واقعی آن را فاش نکرده است. از زمان رونمایی آن در سال ۲۰۲۰، رسانه ها آن را “M2020” نامیدند و این نام ماندگار شد. M2020 یک طراحی جدید تانک است، بنابراین مانند اکثر تانک های کره شمالی بر روی شاسی یک T-62 ساخته نشده است. این موضوع در طراحی شنی هفت چرخ آن مشهود است. علاوه بر این، تانک جدید دارای عناصر تهاجمی و دفاعی مشترکی با تانک های کشورهای دیگر است.

رسانه ها M2020 را به دلیل شباهت هایی که با تانک رزمی اصلی ایالات متحده داشت، «آبرامز کره شمالی» نامیده اند، اما این مقایسه فقط در حد ظاهری است. مشخصات این تانک به طور عمده ناشناخته است، اما کارشناسان از زمان معرفی M2020 فیلم ها و عکس های آن را تجزیه و تحلیل کرده اند و می توان در مورد تسلیحات، زره، حسگرها و موارد دیگر تانک به نتایجی دست یافت. یک واقعیت جالب این است که تانک تنها با سه خدمه دیده شده است.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

این به معنای وجود اتولودر یا گلوله گذار خودکار برای توپ آن است که نیاز به گلوله گذار انسانی را رفع می کند. این یک پله بالاتر از طراحی های قبلی کره شمالی است که به طور بالقوه باعث می شود این تانک جدید در میدان جنگ مفیدتر باشد. این حدس و گمان بر اساس فیلم کوتاهی است که کره شمالی منتشر کرده است، بنابراین ممکن است یک گلوله گذار در داخل تانک وجود داشته باشد که در تصاویر دیده نشده است. با این حال، با توجه به موقعیت راننده در مرکز تانک درست قبل از برجک، احتمالاً M2020 تنها به سه خدمه برای انجام عملیات نیاز دارد.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

قابلیت های دفاعی تانک M2020

یکی از نکات اصلی استفاده از تانک ها در میدان نبرد، داشتن خودرویی تهاجمی است که ضمن محافظت از خدمه خود، اهداف را نیز منهدم می کند. این تعادل هر طراحی تانکی است – فدا کردن قابلیت های تهاجمی برای قابلیت های دفاعی و بالعکس. به نظر می رسد M2020 از تعادل نسبتاً سازش ناپذیری بین این دو استفاده می کند و زره آن دارای چندین ویژگی متمایز است که در تانک های مدرن روسی و غربی یافت می شود.

تانک M2020 دارای چیزی است که به نظر می رسد یک زره ترکیبی در اطراف بدنه اصلی تانک باشد. علاوه بر این، جدیدترین تانک کره شمالی دارای زره‌ای برای محافظت از محفظه موتور عقب و پشت برجک نیز هست. صفحات و دامن های لاستیکی از هفت چرخ جاده ای محافظت می کنند. از نظر وزن، احتمالاً این تانک در محدوده وزنی ۵۰ تنی قرار دارد که آن را سبکتر از M1A2 آبرامز ایالات متحده با ۶۸ تن وزن می کند. M2020 همچنین دارای زره ​​های واکنشی و همچنین چهار سیستم حفاظت فعال (APS) بسیار موثر است که می تواند از آن در برابر نارنجک های راکتی و مهمات مشابه محافظت کند.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

کره شمالی این قابلیت را در یک ویدیوی کوتاه، اما فقط با یک RPG نشان داد، بنابراین مشخص نیست که آیا سیستم APS تانک M2020 می‌تواند یک گلوله نفوذ در زره یا گلوله‌های ضد تانک با قابلیت انفجار قوی شلی کشده از یک تانک دشمن را متوقف کند یا خیر. همچنین، این ویدئو ممکن است آنقدر که به نظر می رسد واقع گرایانه نباشد، زیرا کره شمالی یک ماشین تولید کننده پروپاگانداست. همچنین، محل قرار گرفتن این سیستم نیز مشکوک است، زیرا آنها به داخل برجک وارد می شوند که به طور بالقوه زره را تضعیف می کند.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

قابلیت های تهاجمی

M2020 دارای قابلیت های تهاجمی متعددی است. سلاح اصلی آن همان توپ اصلی فوق الذکر است که می تواند انواع مهمات را شلیک کند. تسلیحات اضافی شامل یک مسلسل کواکسیال و یک نارنجک انداز AGS-30 است. در حالی که همه اینها تسلیحات تانک نسبتاً استانداردی هستند، وجود دو موشک ضد تانک Bulsae-3 در سمت راست برجک غیرعادی است و احتمالاً فقط برای نمایش به آن اضافه شده اند.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

تانک M2020 اولین تانکی نیست که چنین تسلیحاتی را در خود دارد، اما چنین موشک هایی برای یک تانک غیر معمول است. اضافه شدن یک موشک انداز کناری، بارگذاری مجدد را دشوار و خطرناک می کند و نیاز به حمل چندین نوع مهمات را ضروریت می بخشد. این امر فضای از قبل تنگ تانک را محدودتر می‌کند، بنابراین در یک کلام، گنجاندن پرتابگر در این تانک عجیب است. موشک ها توانایی بالایی برای از کار انداختن یا انهدام اهداف زرهی دارند، اما توپ اصلی برای همین کار تعبیه شده است.

بسیاری از قطعات روی تانک احتمالاً ماکتی هستند، زیرا کره شمالی در به دست آوردن قطعات لازم برای نصب آنها با مشکل مواجه خواهد شد. به همین دلیل، به احتمال زیاد M2020 هایی که توسط کره شمالی به نمایش گذاشته شده اند چیزی بیش از یک نمایش نیستند – نمایشی از قدرت برای ایجاد ترس در دشمنان کره شمالی. در حالی که این کشور ممکن است در نهایت M2020 را به میدان نبرد بیاورد و آن را آزمایش کند، کره شمالی تجربه زیادی در نبرد زرهی ندارد.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

آیا تانک جدید کره شمالی برای ایالات متحده و کره جنوبی نگران کننده است؟

به نظر می رسد نگرانی زیادی از بابت M2020 برای ایالات متحده و کره جنوبی وجود ندارد. هر ۹ تانک در زمان رونمایی از استتار بیابانی استفاده می کردند که در شبه جزیره کره کمک چندانی نمی کند. این استتار در نهایت به یک الگوی جنگلی تغییر یافت، اما یک درک نادرست آشکار از نیازهای استتار مدرن را نشان داد. کره شمالی از اوایل دهه ۱۹۵۰ تاکنون هیچ نبردی با حضور تانک ها نداشته است و زمانی که این کار را انجام داد، نیروهای زرهی ایالات متحده و بریتانیا، تانک های کره شمالی را له کردند. در حالی که کره شمالی توانایی زرهی خود را بازیافته است، اما این نیرو آزمایش نشده است، از تجهیزات قدیمی و ناهماهنگ استفاده می کند و با نیروهای زرهی مدرن قابل مقایسه نیست.

تانک M2020 ظاهراً این مشکل را برای کره شمالی برطرف می کند، اما بعید است که این تانک به اندازه ادعای این کشور عملیاتی باشد. این کشور به فریبکاری مشهور است، بنابراین به احتمال زیاد M2020 اثبات یک نسخه مفهومی یا یک تانک ایده آل است که ممکن است روزی به ثمر بنشیند. در حالی که اجزای اصلی آن احتمالاً کار می کنند، قطعات پرزرق و برق تر، سیستم دفاع فعال، اپتیک ها و موشک های ضد تانک احتمالاً کار نمی کنند و تنها برای نمایش به این بدنه اضافه شده اند.

M2020 ویژگی های جدیدترین تانک کره شمالی

اگر کره شمالی زره ​​پوش های خود را به سمت جنوب سوق دهد، با تانک ها و خدمه های تانک ایالات متحده و کره جنوبی روبرو خواهند شد که از بیش از ۷۰ سال تجربه رزمی بهره می برند. این واقعیت را هم اضافه کنید که تانک‌های ایالات متحده و متحدانش از بهترین تانک های مدرن جهان هستند، و بعید است که M2020 یا سایر زره‌پوش های کره شمالی دوام زیادی در برابر آن ها داشته باشد، زیرا علیرغم زرق و برقشان، توانایی و کارآیی زیادی ندارند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود