دکترای افتخاری برای تارانتینو؛ دی جی سینما دکتر می شود

دکترای افتخاری برای تارانتینو؛ دی جی سینما دکتر می شود

کوئنتین تارانتینو کارگردانی که فیلمسازی را پای تلویزیون،سالن درجه دو سینما،پاتوق های فیلم و ویدئو کلوپ ها آموخت دکترای افتخاری سینما دریافت می کند. کوئنتین تارانتینو به خاطر خدمات خود به دنیای سینما ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) در مراسمی در چاینیز تیه‌تر هالیوود از سوی موسسه فیلم آمریکا (AFI) مورد تقدیر قرار می گیرد.

به گزارش ورایتی، موسسه فیلم آمریکا هر سال از چهره‌های مطرح دنیای سینما تقدیر می‌کنند. سال گذشته آنجلا لنزبری و لارنس کاسدان دکترای افتخاری دریافت کردند. رابرت آلتمن، کاترین بیگلو، مل بروکس، کلینت ایستوود، راجر ابرت، نورا افرون، جیمز ارل جونز، جان لسه‌تر، اسپایک لی، دیوید لینچ، هلن میرن، هاسکل وکسلر و جان ویلیامز، از جمله کسانی هستند که در سال‌های گذشته توسط موسسه فیلم آمریکا تقدیر شدند.

تارانتینو برنده جایزه نخل طلایی بهترین کارگردان، هنرپیشه و همچنین برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه‌نویس است. وی در ابتدای دهه ۹۰ با ساخت فیلم‌هایی با ساختار غیرخطی و پست مدرن و به تصویر کشیدن خشونت تصنعی، به شهرت رسید. وی را کارگردان دی‌جی می‌نامند. دلیل این نام نیز بخاطر نحوه استفاده وی از موسیقی برای خلق صحنه‌های خاص در فیلم‌هایش است.

تارانتینو از همان ابتدا به هنر و صنعت سینما علاقه بسیاری داشت؛ وی در زمانی که مشغول یادگیری بازیگری بود، در یک مرکز اجاره فیلم (ویدئو کلوب) مشغول به کار بوده است. فعالیت تارانتیو در دهه ۱۹۸۰ و زمانی که فیلم آماتوری تولد بهترین دوستم را به نگارش درآورد و کارگردانی نمود آغاز شد. نمایشنامه همین فیلم بود که پایه‌های شکل‌گیری نمایشنامه بعدی‌اش، یعنی عشق حقیقی را شکل داد. در اوایل دهه ۱۹۹۰ تارانتینو کار خود را به عنوان فیلم‌ساز مستقل آغاز کرد و پ فیلم سگ‌های انباری را ساخت. فارغ از نوع فیلم، مجله امپایر این فیلم را «خارق‌العاده‌ترین فیلم مستقل همه زمان‌ها» نامید. پیشرفت تارانتینو با ساخت فیلم بعدیش، داستان عامه‌پسند در سال ۱۹۹۴ سرعت بیشتری به خود گرفت. این فیلم از نظر تجاری توانست موفقیت بسیاری کسب کند. این فیلم را نیز یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ می‌دانند. فیلم بعدیش نیز فیلم جکی براون بود که از روی یک رمان ساخته شده بود.

فیلم بعدی تارانتینو، فیلم مشهور بیل را بکش بود که در دو قسمت بخش ۱ و بخش ۲ (یکی در اواخر ۲۰۰۳ و دیگری در اوایل ۲۰۰۴) منتشر شد. این فیلم‌ها به‌نوعی حاوی هنرهای رزمی ژاپنی و روح فیلم‌های وسترن اسپاگتی در خود بودند. فیلم بعدی‌اش ضد مرگ نام داشت و سپس شروع به ساخت فیلم مشهور دیگرش، حرامزاده‌های لعنتی شد. این فیلم بر اساس داستانی تخیلی در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت. جنگوی آزادشده در سال ۲۰۱۲ منتشر شد که روایت‌گر دوران برده‌داری آمریکا است. جنگوی آزادشده پرفروش‌ترین فیلم تارانتینو به نسبت سایر فیلم‌هایش است و موفق به فروشی بالای ۴۲۵ میلیون دلاری شد. جدیدترین فیلم او هشت نفرت‌انگیز است که در دسامبر ۲۰۱۵ به روی پرده سینما رفت.

بدون نظر

ورود