۱۰ روش هوشمندانه برای غلبه بر انسان‌های منفی

از انسان های منفی دوری کنید

۱۰ روش هوشمندانه برای غلبه بر انسان‌های منفی

معاشرت و هم‌صحبتی با انسان‌های منفی یکی از عذاب‌آورترین مسائلی است که تقریبا همه مجبوریم با آن کنار بیاییم. احتمالا شما هم در میان دوستان، فامیل یا همکاران خود کسی رادارید که دروغ‌گو، حیله‌گر، چاپلوس، شایعه‌پراکن، خودخواه یا دو رو باشد. این‌ها همگی صفت‌های انسان‌های منفی هستند که با حضورشان برای طولانی‌مدت موجب تخریب آرامش اطرافیان خود می‌شوند.

این افراد به‌خوبی راه ورود به زندگی و حریم شخصی مردم را یافته و خود را در هر موضوعی دخالت می‌دهند. برای این کار نیز باسیاست کامل رفتار می‌کنند. ابتدا زمینه‌های لازم برای قبول خود در میان جمع‌های گوناگون را مهیا نموده و سپس به‌گونه‌ای جلوه می‌دهند که دوست هستند و وجودشان در کنار شما ضروری است. پس‌ازاینکه وارد یک جمع شدند، شروع می‌کنند به القا حس‌های منفی و طوری رفتار می‌کنند که اطرافیان حس امنیت و آرامش خود را از دست بدهند.

شک نداشته باشید که این افراد به‌راحتی قادر خواهند بود جلوی پیشرفت شمارا گرفته و روال عادی زندگی‌تان را بر هم بزنند. بزرگ‌ترین خطر هم‌نشینی با آن‌ها نیز این است که به‌تدریج و بدون اینکه متوجه شوید، همانند آن‌ها شده و یک انسان منفی بین و منفی‌باف و بی‌حوصله خواهید شد.

اما همیشه برای هر مشکلی یک‌راه حلی هم وجود دارد. برای اینکه توان تشخیص این تیپ از شخصیت‌ها را داشته باشید و بتوانید از آن‌ها دوری‌کنید، توصیه می‌کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بدانید افراد باهوش در مقابله با افراد منفی چگونه رفتار می‌کنند.

افرادی که دنبال جلب‌توجه هستند را نادیده بگیرید

افراد منفی همیشه و در هر حالتی دنبال جلب‌توجه اطرافیان خود هستند. آن‌ها برای این منظور از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. به‌طور مثال، اگر در جشن تولد یکی از دوستان حضورداشته باشند، از حسادت اینکه همه توجه‌ها به صاحب‌مجلس است، دست به دامن هر ترفندی می‌شوند تا نگاه‌ها را به سمت خود برگردانند. مثلا با صدای بلند حرف می‌زنند، لطیفه تعریف می‌کنند، شیرین‌کاری یا فعالیت‌های کوچکی انجام می‌دهند تا مهمان‌ها به او توجه نمایند.

اگر در این امر موفق نشوند، بر شدت خودنمایی‌هایشان خواهند افزود و حتی شاید به کارهای احمقانه نیز دست بزنند. به‌طور مثال، در میان شادی اطرافیان شروع کنند به اعتراض کردن و ایراد گرفتن.

بهترین روش برای رهایی از دست این‌گونه افراد، بی‌اعتنایی و نادیده انگاشتن آن‌هاست.

رازهای زندگی خود را با کسانی که اهل غیبت هستند در میان نگذارید

افراد منفی عموما پشت سر کسانی که حضور ندارند حرف زده و از کارهای آن‌ها ایراد می‌گیرند. اما گولشان را نخورید، زیرا این کارشان به‌منزله این نیست که به شما اعتماد دارند، بلکه در اولین فرصت احتمال دارد که رازهای خود شمارا نیز برای دیگران گفته و اصطلاحا پشت سرتان غیب کنند. این حرف بردن و حرف آوردن موجب ایجاد تنش بین دو نفر شده و رابطه‌های دوستانه را بر هم می‌زند.

برای دوری از چنین مشکلاتی بهتر است از افرادی که غیب می‌کنند دوری کرده و اگر در جمعی حاضر هستید که همگی به این کار مبادرت می‌ورزند، جلوی زبان خود را گرفته و در صحبت‌هایشان سهیم نشوید.

وقت خود را با دوستان قابل‌اعتماد و صادق سپری کنید

افراد باهوش  به این موضوع کاملا واقف هستند که هرکسی را در دایره دوستان خود وارد نکرده و گول ظاهر افراد را نخورند. آن‌ها عموما با تعداد محدودی دوست هستند که همگی‌شان شایستگی اعتماد و صداقت رادارند. باهوش‌ها به‌خوبی می‌دانند که دوستان وفادار و یکرنگ کمیاب بوده و ازاین‌رو برای حفظ رابطه خود تلاش می‌کنند.

از انسان‌های دورو پرهیز نمایید

این افراد با برنامه‌ریزی کامل و بی‌رحمی، حسی را در وجود شما ایجاد می‌کنند تا به‌واسطه آن کارهایی را انجام دهید که آن‌ها بتوانند در آینده از این موضوع برای اهداف شوم خود بهره بگیرند. بنابراین بسیار مهم است که از این شخصیت‌ها دوری‌کنید. برای این امر باید ابتدا آن‌ها را بشناسید. ازجمله نشانه‌های تشخیص این افراد این است که در حضورشان احساس عصبی بودن، غمگینی، بی‌کفایتی یا عدم تعادل روحی دارید. این افراد با حرف‌ها و رفتارهای خود، بدون اینکه متوجه شوید این حس‌های منفی را در شما ایجاد نموده و از اینکه بازیچه دستشان شده‌اید، لذت می‌برند.

از دروغ‌گوها دوری‌کنید

افرادی که مثل آب خوردن دروغ می‌گویند به‌اندازه‌ای زرنگ هستند که شما به‌راحتی گولشان را خورده و حرف‌هایشان را باور می‌کنید. معاشرت با آن‌ها موجب تضعیف روحیه و ناراحتی‌های کوچک یا بزرگ شما می‌شود و بهتر این است تا حد امکان از معاشرت با آن‌ها بپرهیزید.

با کسانی که بی‌احترامی می‌کنند دمخور نشوید

توهین، شکل‌های مختلفی دارد. فارغ از نوعی که به‌راحتی می‌توان آن را تشخیص داد، روش‌های دیگری نیز برای این امر وجود دارد. به‌طور مثال، وقتی این جملات را می‌شنوید: «من هرگز اعتمادبه‌نفس اینکه این لباس را بپوشم ندارم»، «تو خیلی بانمکی و خودت این را نمی‌دانی» یا «تو چه آدم خوبی هستی» این توهم برایتان ایجاد می‌شود که منظور دقیق او چه بوده؟ آیا واقعا قصدش تعریف است یا می‌خواهد با کنایه مساله ای را به شما گوشزد نماید!

از کسانی که خود را مظلوم نشان می‌دهند دوری‌کنید

برخی از انسان‌های منفی با نقاب زدن به چهره و خود را مظلوم و بی‌دفاع نشان دادن، سعی در جلب‌توجه افراد دارند. به‌طور مثال، اگر به آن‌ها پول قرض داده باشید با ادای انسان‌های شرمنده را درآوردن طوری رفتار می‌کنند که باور کنید، توان پس دادن پول را ندارند. یا اگر در کار یا تحصیل خود موفق نباشند، با دلایلی دروغین سعی می‌کنند بقیه را مجاب کنند که تقصیر از جانب آن‌ها نیست. این افراد همیشه دلیلی برای کارهای اشتباه خود دارند.

ترجیحا با مظلوم‌نماها معاشرت نداشته و دلتان به حالشان نسوزد زیرا آن‌ها امواج منفی زیادی با خود دارند که می‌تواند در زندگی شخصی شما هم تاثیر بگذارند.

از خودشیفته‌ها دوری نمایید

افراد خودشیفته به‌شدت خود را قبول داشته و ازاین‌رو با دیده حقارت به اطرافیان می‌نگرند. این شخصیت‌ها برای جلب‌توجه و نمایش موفقیت‌های خود تلاش می‌کنند و ازاین‌رو بهترین راهکار، نادیده گرفتنشان است. با بی‌محلی کردن به این افراد می‌توانید نقشه‌های آن‌ها را نقش بر آب‌نمایید.

ایرادهای انسان‌های منفی را به آن‌ها گوشزد کنید

افرا موردبحث همیشه برای کارهای اشتباه خود بهانه و توجیه دارند. حتی اگر به‌طور کاملا واضح تقصیرها به گردنشان باشد هم باز به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که تا کسی دیگر را مقصر جلوه دهند. برای ایستادن در مقابل انسان‌های منفی بهترین کار این است که اشتباه‌ها یا دروغ‌های آن‌ها را به خودشان یادآوری نموده و تذکر دهید. البته قبولاندن این مساله به‌هیچ‌عنوان آسان نیست اما بدون شک جلوی پیشرفتشان را خواهد گرفت.

محبت‌های دروغین را قبول نکنید

یک ‌ضرب‌المثل آفریقایی هست که می‌گوید: «از مرد برهنه‌ای که به تو لباس می‌دهد، بترس!» به این مفهوم که چیزی را از طرف کسی که موقعیت یا شایستگی پرداخت آن را ندارد، قبول نکنید. به‌طور مثال، فردی که مملو از حسادت و کمبودهای عاطفی است، هرگز نمی‌تواند به دیگران محبت نماید. بنابراین هرگز گول این افراد را نخورده و وارد بازی‌های احساسی وی نشوید.

منبع: lifehack
دیجیاتو
بدون نظر

ورود