آن «فیلم» را فراموش کن

آن «فیلم» را فراموش کن

در عرصه سینما فیلم هایی هست که کارگردانان و تهیه کنندگانش پس ازساخت دوست ندارند از آن هابه عنوان یک تجربه خوش یاد کنند و ازساخت آن هااظهار ناخرسندی می کنند .حتی بعضی از آن ها برخی آثار رادر کارنامه شان خط می گیرند. در این میان مهم بازیگران هستندکه پس از پذیرفتن نقش ها و بازی در فیلم های پیشنهادی در گفت و گو با نشریات ،مجلات تخصصی سینما و خبرگزاری هااز حضوردربعضی آثار سینمایی ابراز پشیمانی و حتی عذرخواهی کرده‌اند . حال ممکن است برای پشیمانی شان دلایلی موجه یا غیر قابل توجیه بیاورند اما همین که این شجاعت و صراحت را دارند که اعتراف کنند از نقش آفرینی در برخی فیلم ها پشیمان اند جای تامل و درنگ دارد . ولی نکته مهم تر این است که آیا پس از آن در فیلم ضعیف تری حضور نیافته اند که برای توجیه پشیمانی شان از بازی در آن ها عذر بدتر از گناه بیاورند؟ در این نوشتار به پشیمانی برخی بازیگران از نقش آفرینی در برخی فیلم هایی که در آن ها حضور داشته اند و همچنین دلایلی که برای پشیمانی شان آورده اند پرداخته ایم.

کارگردان‌ را دوست دارم اما فیلم‌ها را نهمحمدرضا فروتن
محمدرضافروتن بارها اعلام کرده است از حضور در دو فیلم «داوودنژاد» پشیمان است. وی می‌گوید: الان چندان از بازی در فیلم‌هایی نظیر «بازنده» و «مجردها» پشیمان نیستم. اما از بازی در دو فیلم «هشت پا» و «ملاقات با طوطی» احساس پشیمانی می‌کنم. گرچه از آشنایی با داوودنژاد و کار با او بسیار خوشحالم. من به عشق فیلم «مصائب شیرین» داوودنژاد با او همکاری کردم و متاسفانه در این دو کار با فیلم نامه ای از قبل نوشته شده رو به رو نبودیم . داوودنژاد را خیلی دوست دارم ولی این فیلم‌ها را دوست ندارم. یعنی این سینمایی نیست که من دوست داشته باشم در آن باشم.

تکرارتجربه های تلخ

رادان
بهرام رادان با ادای احترام به کیمیایی از «سربازهای جمعه» خرده گرفته و گفته است: « به عنوان بازیگر وتماشاگر، فیلم نامه و فیلم «سربازهای جمعه» را دوست نداشتم و ندارم». وی از «چهارانگشتی» سعید سهیلی هم به عنوان «تجربه ای تلخ» یاد می‌کند و می‌گوید: «فیلم نامه را که خواندم، دیدم نقش متفاوتی است. خودم را کامل در اختیار کارگردان قرار دادم اما نتیجه چیزی نشد که فکر می‌کردم. «رز زرد» داریوش فرهنگ را نیز به خاطر مسائل مالی پذیرفتم. البته فکر می‌کردم فیلم خوبی می‌شود که نشد.» بهرام رادان بیش از همه «ازدواج صورتی» منوچهر مصیری را نقطه تاریک دوران بازیگری‌اش می‌داند.

سرم را بالا نمی گیرم

افشار
مهناز افشار پس از بازی در فیلم ضعیف «امشب شب مهتابه» محمد هادی کریمی تصمیم گرفت گزیده‌کار شود . تعارف را کنار گذاشت و بی‌پرده گفت: «این فیلم فیلمی نیست که مهناز افشار سرش را به خاطر آن بالا بگیرد. نه قصه‌اش را دوست داشتم و نه دستمزد بالایی برای بازی در آن گرفتم. به من گفتند فیلم یک ورژن ایرانی از «زندگی من» با بازی نیکول کیدمن است . وی البته به دیگر انتخاب‌های اشتباهش نیز اعتراف کرده و گفته است: در کارنامه‌ام «دختری در قفس» قدرت ا… صلح میرزایی را هم دوست ندارم ودر «نگین» اصغر هاشمی هم نقش اصلا مال من نبود.

بی حوصلگی کارگردان و داستان بی منطق

اوتادی
به عقیده بسیاری از منتقدان «دعوت» یکی از ضعیف‌ترین فیلم‌های حاتمی‌کیاست اما در میان بازیگرانش فقط لیلا اوتادی نظرش را علنی کرد.وی گفت: «خیلی خوشحال شدم اپیزود«دانشجو» با بازی من در «دعوت »حذف شد. چون آخرین بخش فیلم آقای حاتمی‌کیا بود و به نظرم ایشان یک مقدار بی‌حوصله بودند. هرچه سعی کردم نتوانستم منطقی از داستان این اپیزود به دست آورم، برای همین با پژمان بازغی تصمیم گرفتیم فقط بازی کنیم تا فیلم برداری تمام شود. با این که با تمرین زیاد مخالفم اما چندین جلسه تمرین رفتم و حتی نقش مقابل من ۳ بار عوض شد ولی خیلی خوشحالم که «دانشجو» کنار گذاشته شد».

پشیمانی کارشناسانه
مهران مدیری پس از بازی در «دایره زنگی» اعلام کرد: «دایره زنگی فیلمی نشد که فکر می‌کردم. شاید خانم بخت آوراز نظر خودشان فیلم خوبی ساخته باشند، اما من «دایره زنگی» را اثری خوب در کارنامه‌ام نمی‌دانم». مدیری همچنین با اعتراف به این که از بازی در فیلم «توکیو بدون توقف» پشیمان است اظهار کرد: «از کارگردانی دیگران وقتی برایشان بازی می کردم، حرص می خوردم. اما وقتی می پذیرفتم کاملا خود را می سپردم و حرفی نمی زدم. وی در برنامه «هفت» نیز تصریح کرد: برخی کارهایم مثل «جایزه بزرگ»، «نقطه چین»، «ویلای من» و … را اصلاً دوست ندارم وبه نظرم بچه گانه و ضعیف اجرا شده اند.»

کاش نقشم را بازی نمی کردم
زهرا حاتمی همسر زنده یاد علی حاتمی و مادر ستاره محبوب سینما لیلا حاتمی که سال گذشته در فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» صفی یزدانیان با دختر و دامادش علی مصفاهمبازی بود در گفت وگو با “شرق” از حضور در “تختی” بهروز افخمی ابراز پشیمانی کرده و گفت:«با شروع ساخت فیلم تختی در نقش خودم (همسر علی حاتمی) حضور داشتم که چقدر هم پشیمانم و کاش بازی نمی کردم ، در پروژه «تختی» آقای شایسته به من پیشنهاد کردند نقش همسر علی حاتمی را خودم بازی کنم. من هم پذیرفتم چون بیشتر فیلم‌برداری هم در خانه من بود در تیتراژ هم آمد: با حضور افتخاری زهرا حاتمی».

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود