آخرین خبرها از مجرمان اینترنتی

از سوء استفاده واتس آپی تا کلاهبرداری به سبک مدلینگ!

بدون نظر
کیش تور

مجرمان اینترنتی و کلاهبرداران سایبر، هر روز با شگرد های جدید، فضای جامعه اطلاعاتی کشور را تهدید کرده و برای هزاران نفر در طول سال، مشکل آفرین می شوند. سرویس با مجرمان سایبر روزیاتو هم چون روال شنبه ها، نگاهی دارد به آخرین گزارشات از فعالیت های پلیس سایبر ایران. با ما همراه باشید.

 

اغفال گری واتس آپی دختری از پسران نوجوان

1-w900-h600

یك بانوی شیرازی با حضور در پلیس فتا استان فارس شیراز اظهار كرد: چندی پیش متوجه تغییر  رفتار پسر ۱۵ ساله‌اش شده است به گونه‌ای که وی به طور مشکوکی تا نیمه‌های شب مشغول کار کردن با تلفن همراه خود است.

مادر این پسر پس از زیر نظر گرفتن فرزند نوجوانش و صحبت با وی متوجه می‌شود که وی با دختری ۲۵ ساله در یکی از کافی‌ نت‌ های شهر آشنا شده و دختر با صحبت‌های اغوا کننده پسر را اغفال و با دادن شماره تلفن به پسر رابطه آن‌ ها در شبکه اجتماعی واتساپ ادامه پیدا کرده و در نهایت با جلب رضایت پسر (ارسال عکس دختر) چندین عکس شخصی از طرف پسر برای این خانم ارسال شده است و بعد از چند روز دختر پسر را تهدید می‌کند اگر مبلغ ۲ میلیون تومان برایش واریز نکند عکس‌هایش را برای خانواده‌اش و در اینترنت پخش می‌کند.

با تلاش کارشناسان فنی پلیس فتا برای یافتن متهم و جلوگیری از انتشار تصاویر این نوجوان، بعد از دو روز مشخص شد پرونده این متهم، تنها به جریان پسر نوجوان ۱۵ ساله ختم نمی‌شود و او شاکیان مشابه دیگری نیز دارد. متهم طی یک عملیات اطلاعاتی شناسایی، دستگیر و پس از آن‌كه به جرم خود اقرار كرد با تشكیل پروند به مراجع قضایی معرفی شد.

توصیه پلیسی: : همان‌گونه که فرزندان خود را از مزایای شبکه‌های اجتماعی آگاه می‌سازید و اجازه استفاده از این گونه شبکه‌ها را به آن‌ها می‌دهید از مشکلات این‌گونه شبکه‌ها نیز آنها را مطلع كنند تا چنین اتفاقاتی دامن‌گیر زندگیتان نشود و این که به راحتی به اشخاص اعتماد نکرده و عکس‌های شخصی خود را در اختیار افراد به ظاهر دوست قرار ندهید.

 

شیوه های کلاهبرداری سایبری در شبکه های اجتماعی

4-w900-h600

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه شاهد افزایش روزافزون کانال‌ها و صفحات فروش کالا و خدمات در شبکه‌های اجتماعی هستیم، گفت: کاربران باید توجه داشته باشند و فریب این تبلیغات را نخورده و در دام بزهکاران و کلاهبرداران سایبری نیفتند.

سرگرد حمید کیانی با بیان اینکه کسب و کارهای اینترنتی ساز و کار مشخصی دارد و فروشگاه‌های فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی باید نشان اعتماد الکترونیکی از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک دریافت کنند، اظهار کرد: تبلیغات انجام شده در شبکه‌های اجتماعی از سوی کانال‌ها و صفحاتی صورت می‌گیرد که نشان از نداشتن ساز و کار های قانونی است و این کانال‌ها و صفحات فاقد نشان نماد اعتماد الکترونیکی هستند.

با توجه به نداشتن نماد اعتماد الکترونیکی بهتر است که کاربران فریب تبلیغات این کانال‌ها و صفحات را در شبکه اجتماعی نخورده و از این دست کانال‌ها خرید نکنند.

بزهکاران سایبری با استفاده از تبلیغات غیر واقعی و دورغین، در این کانال‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی کاربران را نسبت به خریداری اجناس صوری خود ترغیب می‌کنند  پس ازو جلب اعتماد کاربران، مبالغ هنگفتی را به بهانه فروش کالاهای نو یا دست دوم از آنها کلاهبرداری می‌کنند و دیگر شما این کانال یا صفحه را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده نمی‌کنید یا به تماس‌های شما پاسخگو نیستند.

به دام انداختن کاربران در درگاه‌های جعلی و فیشینگ بانکی یکی دیگر از شگردهای بزهکاران و کلاهبرداران سایبری است که در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ فروش کالا یا خدمات می‌کند. همچنین ارسال کالای تقلبی یا دست دوم برای خریدار یا نفرستادن کالا از سوی این کانال ها و صفحات وجود دارد.

بخش زیادی از کالاها و خدمات تبلیغ شده در کانال‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی کالاها و خدمات ممنوعه است و این شگرد باعث می‌گردد که خریداران این دست کالاها و خدمات اقدام به شکایت  علیه این کانال‌ها و صفحات دروغین و جعلی نکنند و در پی شکایت نکردن کاربران اشاهد آنیم که این کانال ها  همچنان به اعمال مجرمانه خود ادامه می دهند.

توصیه پلیسی: حتما برای خرید در فضای مجازی از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند خرید نمایند و برای صحت نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه‌ها نیز می‌توانند به سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیک مراجعه نمایند. سرگرد کیانی در خاتمه از کلیه کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند.

عامل انتشار محتوای غیر اخلاقی در کهکیلویه و بویر احمد دستگیر شد

5-w900-h600

رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: فردی که در شبکه اجتماعی اقدام به انتشار مطالب غیر اخلاقی می‌کرد شناسایی و دستگیر شد.

طی رصد و پایش کارشناسان پلیس فتای استان در فضای مجازی صفحه‌ای در یکی ازشبکه‌های اجتماعی شناسایی که گرداننده صفحه مذکور اقدام به تشویق و ترغیب دیگران به مسائل غیر اخلاقی و درج تصاویری مبتذل و مستهجن با متن‌هایی غیر اخلاقی بر روی پروفایل خود می‌کرد؛ رسیدگی به موضوع و شناسایی و دستگیری متهم در دستور كار مأموران پلیس فتا استان قرار گرفت.

مأموران پلیس فتا پس از هماهنگی با مراجع قضائی با انجام اقدامات فنی و همچنین استعلام از مراجع ذی‌ربط مالک خطوط تلفن همراه را شناسایی و طی عملیات غافلگیرانه متهم را ‌در یکی از شهرهای استان دستگیر کردند.

در تحقیق از متهم ابتدا همه چیز را انکار اما در مواجهه با مستندات پرونده به بزه انتسابی خود اعتراف کرد و گفت: متهم اعلام نمود خطوط مذکور متعلق به خودش می‌باشد و هدف از انتشار مطالب و تصاویر مذکور برای سرگرمی و گذراندن اوقات فراغت در شبکه اجتماعی انتشار می‌دادم.

گیلان و مجرمان تلگرامی

6-w900-h600

رئیس پلیس فتای استان گیلان از دستگیری عاملان انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی خبر داد و گفت: طبق قانون جرایم رایانه‌ای‌، مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و پیام رسان‌های موبایلی ، جزای نقدی و حبس‌، است.

در پی ارجاع چند فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به دادخواهی تعدادی از شهروندان گیلانی مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی آنان در تلگرام و اینستاگرام، موضوع به صورت ویژه در دستورکار پلیس فتا قرار گرفت.

با پی جویی‌های فنی‌و پلیسی، عاملان انتشار تصاویر خصوصی شهروندان گیلانی در شبکه اجتماعی دو  مرد ۲۱ و ۳۹ ساله اهل و ساکن رشت شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شدند .

با توجه به ادله  كشف شده، متهمان به صراحت به بزه انتسابی خود و اینکه با انتشار تصاویر خصوصی در تلگرام و اینستاگرام و نسبت دادن مطالب ناروا و خلاف واقع قصد هتک حیثیت نمودن قربانیان را داشتند، اعتراف و انگیزه خود را از اینکار تسویه حساب شخصی عنوان کردند.

رئیس پلیس فتای استان گیلان گفت،  متهمان جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت معرفی شدند.

نکته مهم: طبق قانون هر كس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و با علم به تغییر یا تحریف آن را منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

باجگیر تلگرامی دستگیر شد

فرمانده انتظامي شهرستان آباده از دستگیری باجگیر تلگرامی توسط پلیس فتا كه به عناوين مختلف با تهديد بانوي شهروند آباده‌اي درفضاي مجازي قصد رسیدن به اهداف شيطاني خود را داشت خبر داد.

پليس فتای اين فرماندهي با دريافت مرجوعه‌اي از خانم غ، دال بر هك تلگرام وي و ربودن عكس و فيلم‌هاي خانوادگي و تهديد به انتشار آن در فضاي مجازي توسط شخصي ناشناس كه خود را سام … معرفي مي‌كرده و در پي رسيدن به مقاصد شيطاني خود بوده است دست به كار شد.

هكر براي واقعي نشان دادن تهديد خود اقدام به ارسال برخي از اين تصاوير براي ساير مخاطبين خانم غ نموده بود. این مقام انتظامی ادامه داد: با بررسي‌هاي فني و تخصصي به صورت شبانه روزي پس از ۴۸ساعت این باجگیر تلگرامی شناسايي وبا هماهنگي با پليس فتای آبادان و پليس اطلاعات خرمشهر و ورود به مخفي گاه متهم و جمع آوري ادله مستدل و مستند از رايانه متهم نامبرده دستگير شد.

شبکه های اجتماعی در فارس خبر ساز شد

7-w900-h600

رئيس پليس فتا فارس از دستگيري فردي در اين استان خبر داد که اقدام به فريب و انتشار عکس هاي دختران نوجوان در شبکه هاي اجتماعي مي كرد.

شاکي اين پرونده چند خانواده دختران نوجوان هستند که با مراجعه به پليس فتا و ارائه مرجوعه قضايي مدعي شده اند عکس هاي فرزندشان در فضاي مجازي انتشار يافته که با توجه به حساسيت موضوع، پرونده بلافاصله در دستور کار کارشناسان اين پليس قرار گرفت.

با تشکيل پرونده در پليس فتا، ماموران اقدامات فني خود را جهت شناسايي متهم يا متهمين آغاز کردند که بلافاصله پس از شناسايي آدرس و مشخصات متهم، با کسب حکم قضائي وي را دستگير و به پليس فتا انتقال دادند.

رئيس پليس فتا استان فارس اعلام کرد: متهم در ساعات ابتدايي دستگيري خود مدعي مي شود که از موضوع بي خبر است و اشتباهي صورت گرفته که پس از رويت مستندات و ادله ديجيتال به بزه انتسابي خود اعتراف کرد و داستان را اينگونه تشريح مي کند که همه روزه پس از تعطيلي دختران مدرسه اي و به بهانه هاي مختلف از جمله ازدواج، با اين دختران کم سن و سال ارتباط برقرار کرده و از آنان مي خواهد تا عکس هاي خود را در شبکه هاي اجتماعي براي او بفرستند.

متهم بلافاصله پس از دريافت عکس ها و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ آن ها را با عکس هاي مستهجن در يک قالب قرار داده و پس از ارسال آن عکس براي آن دختران و تهديد، از آن ها تقاضاهاي نامعقول و خلاف عفت مي كرد که متهم بلافاصله پس از انتقال به دادگاه روانه زندان شد.

توصیه پلیسی: با ارتباط مثبت و مفيد با فرزندان خود آنان را از عواقب دوستي ها و ارتباطات ناصحيح آگاه سازند و از ارسال عکس هاي شخصي خود در شبکه هاي اجتماعي جدا خودداري كنند.

کلاهبرداری به سبک مدلینگ!

8-w900-h600

رئيس پليس فتا فارس از شناسايي و دستگيري فردي خبر داد که با اغفال دختر نوجوان در شبکه اجتماعي تلگرام، از وي اخاذي مي كرد.

چندي پيش دختر نوجوان ۱۶ ساله با مراجعه به پلیس اعلام کرد  مدتي پيش در گروه هاي تلگرامي با تبليغاتي در خصوص کانال مدلينگ طراحي لباس مواجه شده که به دليل علاقه وي به مدل هاي لباس وارد آن کانال شده است.

پس از چند روز، فردي که خود را مدير آن کانال معرفي کرده بود، در پيام هايي از عکس پروفايل اين دختر نوجوان تمجيد مي كند و خود را مسئول برگزاري شو لباس و مدلينگ معرفي و مي گويد؛ چهره او يکي از بهترين ها در اين زمينه خواهد بود و در نهايت از اين دختر نوجوان مي خواهد تا تعدادي از عکس هاي شخصي خودش را براي وي بفرستد وي نيز اين کار را انجام مي دهد.

رئيس پليس فتا استان فارس گفت: اين اخاذ اينترنتي پس از دريافت عکس هاي اين دختر نوجوان شروع به تهديد وي مي کند و از او مي خواهد که مبالغي را به حسابش واريز كند.   دختر فريب خورده که براي حفظ آبروي خود چاره اي جز تن دادن به اين خواسته هاي اخاذ نمي يابد تصميم مي گيرد مقداري از طلاهاي خود را بفروشد تا بلکه بتواند وي را راضي کند اما اين پايان کار نيست و بلافاصله پس از انتقال مبلغ مورد نظر، دوباره درخواست مبالغ بيشتري مي كند كه اين دختر راهي جز مراجعه به پليس نمي يابد.

با مطرح شدن اين موضوع تيمي از اداره مبارزه با جرائم سايبري تشکيل شده و ماموران با اقداماتي فني و تخصصي، موفق به شناسايي متهم شدند.

رئيس پليس فتا استان فارس بيان كرد: متهم مردي ۳۰ ساله ساکن يکي از شهرستان هاي استان فارس است که در ابتدا منکر انجام هرگونه عمل مجرمانه اي مي شود اما در ادامه با ديدن مستندات و ادله ديجيتال به بزه انتسابي خود اعتراف کرده و با دستور قضائي روانه زندان شد.

 

صرفا جهت اطلاع

۱-۹۹ ٪ پرونده های واصله به پلیس فتا، به شناسایی و دستگیری کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر منتهی می شود.

۲- در بین استان هایی که جرایم اینترنتی دارند به ترتیب استان تهران مقام اول٬ خراسان رضوی دوم و فارس و آذربایجان شرقی و اصفهان بیشترین آمار ثبت جرایم اینترنتی را به خود اختصاص داده اند.

۳-  متوسط سنی مجرمین اینترنتی در کشور ۱۸ تا ۲۵ سال است .

۴-فقط ۳ درصد از جرایم رخ داده در حوزه اینترنتی کشور به جرایم اخلاقی مربوط می شود٬ ۱۸ درصد بحث انتقام جویی را در بر می گیرد.

۵-جرایم سایبری در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

۶-کلاهبرداری از طریق بانکداری مجازی، بیش از ۴۹ درصد جرایم سایبری کشور را تشکیل می دهد.

کیش تور
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود