«بن هور» جدید در غبار تاریخ گم شد

«بن هور» جدید در غبار تاریخ گم شد

پنجاه و هفت سال پیش اکران فیلم «بن هور» از شهر نیویورک آغاز شد و در کوتاه زمانی طوفانی به پا کرد که تمام امریکا و کم کم سالن های سینمای دیگر کشورها را نیز در برگرفت. «بن هور» با کسب یازده جایزه اسکار تبدیل به یک اتفاق درسینما شد و نمونه ای گشت عالی برای فیلم حماسی در سینمای هالیوود.

«بن هور» جدید نشانی از آن طوفان ندارد و فروش هفته اول اش خبر از گم شدن در غبار تاریخ می دهد، این فیلم با داشتن بیش از سه هزار سالن در امریکا هفته نخست اکران را با شکست آغاز کرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، فیلم مورد اشاره به کارگردانی «تیمور بکمامبتوف» به صورت گسترده در بیش از سه هزار سینمای آمریکا اکران شد و در افتتاحیه با فروش ناامید کنندۀ ۱۱.۴ میلیون دلار به کار خود پایان داد. با در نظر گرفتن بودجۀ ۱۰۰ میلیون دلاری فیلم این میزان فروش یک شکست تجاری است.

در این میان «جوخۀ انتحار» در سومین هفته اکران نیز بدون رقیب ماند و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای آمریکا را برای خود نگاه داشت. این فیلم با فروشی برابر با ۲۰.۷ میلیون دلار در ۳۹۲۴ سالن سینما مجموع فروش داخلی خود را به ۲۶۲.۳ میلیون دلار رساند. با در نظر گرفتن فروش ۳۰۰ میلیون دلاری «جوخۀ انتحار» در دیگر کشورها مجموع فروش جهانی فیلم هم اکنون از مرز ۵۰۰ میلیون دلار گذشته است.

البته پرفروش‌ترین فیلم در بازارهای بین‌المللی نه «جوخۀ انتحار» بلکه «زندگی پنهان حیوانات خانگی» با فروش ۴۵ میلیون دلاری بود. فیلم مذکور که اکران جهانی خود را دیرتر از اکران آمریکا آغاز کرده است در مجموع تا کنون به فروشی برابر با ۶۷۴.۵ میلیون دلار در سراسر جهان دست پیدا کرده است.

ssl

به بازار سینمای آمریکای شمالی که برگردیم، «مهمانی سوسیسی» از شرکت سونی دومین فیلم پرفروش پایان هفته بود. این انیمیشن متفاوت در انتهای هفته‌ای که گذشت به فروشی برابر با ۱۵.۳ میلیون دلار دست یافت. مجموع فروش مهمانی سوسیسی در سینماهای آمریکا در مدت ۱۰ روز ۶۵.۹ میلیون دلار است که با در نظر گرفتن بودجه نسبتاً پایین آن موفقیت تجاری چشمگیری است. افت فروش این فیلم نسبت به هفته نخست اکران ۵۵ درصد بود.

شاید با شنیدن نام «بن هور» بی‌اختیار یکی از کلاسیک‌های موفق تاریخ سینما در خاطرمان زنده شود اما «بن هور» جدید در نظر تماشاگران آمریکایی عاری از هرگونه جذابیتی بود و اکران آن در افتتاحیه به یک شکست تجاری کامل بدل شد.

در تابستانی که به گفتۀ راب مور معاون اول کمپانی پارامونت قطعا زمان دشواری برای بازسازی‌ها و دنباله‌های سینمایی است، «بن هور» در دیگر کشورهای جهان نیز اکران شد اما در آن‌ها نیز موفقیتی به دست نیاورد و در حدود یک سوم بازارهای موجود سینمای جهان ۱۰.۷ میلیون دلار دیگر فروخت تا مجموع فروش جهانی خود را به ۲۲ میلیون دلار برساند. بهترین عملکرد فیلم در گیشۀ سینماهای مکزیک و برزیل روی داد.

با بررسی میانگین سنی تماشاگران «بن هور» به راحتی درمی‌یابیم که جوانان چندان علاقه‌ای به تماشای این فیلم نداشتند. در آمارهای ارائه شده حدود ۹۵ درصد از تماشاگران فیلم بالای ۲۵ سال و ۵۱ درصد آن‌ها زن بودند.

جک هیوستون، توبی کبل، رودریگو سانتورو، نازنین بنیادی و مورگان فریمن بازیگران این فیلم هستند که تصویرسازی سینمایی از کتاب «بن هور» نوشته لیو والاس در سال ۱۸۸۰ است و بازسازی نسخه کلاسیک فیلم نیست که سال ۱۹۵۹ به سینما آمد.

دیگر فیلم تازه اکران شده در سینمای آمریکا «سگ‌های جنگ» بود که با فروش ۱۴.۳ میلیون دلاری در افتتاحیه رتبه سوم جدول فروش را در اختیار گرفت. این فیلم نخستین اثر سینمایی تاد فیلیپس پس از سه‌گانۀ «خماری» است. مایلز تلر و جونا هیل بازیگران «سگ‌های جنگ» هستند. این فیلم درباره دو مرد جوان اهل فلوریدا است که به دلالان بین‌المللی اسلحه بدل می‌شوند.

WAR DOGS

انیمیشن «کوبو و دو رشته» چهارمین فیلم پرفروش‌ سینمای آمریکا بود. این انیمیشن در افتتاحیه به فروشی برابر با ۱۲.۶ میلیون دلار دست پیدا کرد. داستان این انیمیشن بر زندگی پسری جوان تمرکز دارد که در راه رسیدن به یک مقصد قهرمانانه دست به ماجراجویی می‌زند. صداپیشگان مشهور «کوبو و دو رشته» شارلیز ترون، رالف فینس، جرج تاکه‌یی، رونی مارا و متیو مک‌کانهی هستند.

در این میان فیلم «اژدهای پیت» از کمپانی دیزنی این پایان هفته را با فروشی برابر با ۱۱.۳۳ میلیون دلار به انتها رساند. مجموع فروش داخلی «اژدهای پیت» ۴۲.۹ میلیون دلار و مجموع فروش جهانی آن ۵۷.۱ میلیون دلار است.

ناتالی پورتمن در فیلم «داستان عشق و تاریکی» نخستین بار کارگردانی یک اثر بلند سینمایی را تجربه کرده است. «داستان عشق و تاریکی» که این پایان هفته به صورت محدود در سینماهای آمریکا به نمایش درآمد، نخستین نمایش جهانی خود را سال ۲۰۱۵ در جشنواره بین‌المللی فیلم کن تجربه کرده بود. این فیلم زندگینامه‌ای تاریخی است که پورتمن علاوه بر کارگردانی در آن ایفای نقش هم می‌کند. «داستان عشق و تاریکی» در دو سینما به نمایش درآمد و به فروشی برابر با ۳۶ هزار دلار دست پیدا کرد تا میانگین فروش ۱۸ هزار دلار در هر سالن سینما را به نام خود ثبت کند.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود