هنرپیشه های ایرانی روی فرش های قرمز چه می پوشند ؟

از ترانه علی دوستی تا فاطمه معتمد آریا

هنرپیشه های ایرانی روی فرش های قرمز چه می پوشند ؟

گزارش امروز مد گردی روزیاتو اختصاص دارد به مد گردی هنرپیشه های سینمای ایران در جشنواره های بین المللی در دو دهه اخیر و بررسی استایل مد و لباس هنرپیشه های زن سینمای ایران روی فرش قرمز رویداد های معتبر سینمایی جهان.

1-w900-h600

(لیاس خاص لیلا حاتمی بازیگر سینمای ایران در مراسم کن ۲۰۱۲ میلادی)

دنیای رد کارپت مانند دنیای رد کارپتی ها، جالب و پر حاشیه است. هر کس روی فرش قرمز هنرمندان بیاید، عکس و مشخصاتش به سراسر دنیا مخابراه می شود. مهم نیست کی هست و چه کاره هست و چه استعدادی دارد. این خاصیت فرش قرمز هست. هر جور تیپ و لباس و سر و وضعی داشته باشید، مطرح می شوید. همه می گویند حتما مد است! این دنیای رد کارپت هست.

2-w600-h600

(رد کارپت را بعضی ها مترادف سرمایه داری و پول می دانند- ابزاری برای پول دار ها)

مراسم اسکار و گلدن گلوب و گرمی که هر ساله در آمریکا برگزار می شود و سیلی از سلبریتی های پرده نقره ای را به سمت برترین مراسم هنری در این کشور می کشاند،‌ همواره با حاشیه هایی از جنس مد و لباس و همراه می شود که استقبال جهانی فعالان سبک زندگی و صنعت مد و تبلیغات نیز به دنبال دارد. وقتی حاشیه مهم تر از متن می شود را می توان در رویداد های جهانی تقدیر از هنرمندان سال در عرصه های مختلف دانست که اسکار و گلدن گلوب، بارز ترین و شاخص ترین آن به شمار می رود. حاشیه مراسم هنری معتبر سال که شاید از مراسم اعطای جایزه نوبل یک میلیون دلاری به برترین های علم و فناوری جهان نیز شور و هیجان بیش تری داشته باشد، همواره با استقبال مخاطبان در سراسر جهان مواجه شده است. سلبریتی های پرده نقره ای چه زن و چه مرد، با مد و لباس و کلسیونی از ساعت و جواهرات و کیف های دستی و لباس های مختلف رنگارنگ، روی محیطی که فرش قرمز نام دارد رژه می روند و شکار صد ها فلان دوربین خبرنگاران از اقصی نقاط جهان می شوند.

3-w600-h600

این که چه کسی لباس فلان شخصیت هنری را طراحی و دوخته است، جواهرات فلان سلبریتی را کدام برند طراحی کرد، آیا اجاره ای هست یا واقعی، بدلی هست یا واقعی، و صدها سوال حاشیه ای دیگر سبب می شود تا دنیای سلبریتی ها هم چنان دنیای جذاب و رنگارنگ و پر حاشیه باشد. سلبریتی هایی که در فرش قرمز ها رژه می روند، سفیران تبلیغاتی برند های مختلف مد و لباس هستند که از این فرصت برای درآمد زایی مکمل خود و هم چنین ابزاری برای معرفی گسترده و سریع محصولات جدید طراحان مد و لباس بهره می گیرند.

4-w900-h600

(تصویری از جوایز معتبر دنیای سینما و تلویزیون که سلبریتی ها را بر روی فرش قرمز می کشاند)

امروزه فرش قرمز، بخش جدایی ناپذیر از رویداد های هنری به خصوص در عرصه سینما را شامل شده است و از اسکار تا کن و حتی فشن ویک های پاریس و لندن و نیویورک، شاهد رژه سلبریتی های زن و مرد با مد و لباس های مختلف هستیم. در واقع اکثریت سلبریتی هایی که موفق به حضور در جشنواره هاای هنری و رویدادهای فرهنگی و هنری متنوع در سراسر جهان می شوند، همواره علاقمند هستند تا با تیپ و استایل خاص که توسط مشاوران و طراحان مد و لباس برای استایل آن ها طراحی شده است، روبروی دوربین خبرنگاران حاضر شوند. الگویی که در سراسر دنیا گسترش یافته و به نظر می رسد، به بخشی از فرهنگ رویداد های هنری تبدیل شده است.

6-w600-h600

(آنجلینا جولی روی فرش قرمز مراسم اسکار)

اکنون در یک دهه اخیر، با رشد فناوری اطلاعات و انقلاب شبکه های اجتماعی، شاهد مخابره شدن لحظه ای جدید ترین تصاویر رژه سلبریتی های مختلف بر روی فرش قرمز رویداد های هنری هستیم. هر تصویری از فلان لباس یک سلبریتی ، ظرف چند دقیقه به میلیون ها نفر در سراسر گیتی انتقال می یابد و با موجی از کامنت ها و لایک و استدلال ها رو به رو می شویم.

7-w600-h600

(عوامل فیلم گاوخونی در سال ۲۰۰۴ میلادی از جمله نخستین تصاویر بازیگران ایرانی روی فرش قرمز بود)

در واقع رسانه فرش قرمز، امروزه یکی از برترین رسانه ها برای فعالان صنعت فشن برای معرفی ظرفیت های جدید مد و لباس شده است. ظرفیتی که امروزه،‌سلبریتی های پرده نقره ای ایران را نیز با خود همراه کرده است. ایرانیان ظرف ۲ دهه اخیر به دستاورد های هنری متعددی در سینمای جهان دست یافته اند. نامزدی مجید مجیدی در اسکار و نخل طلای عباس کیارسمتی در کن فرانسه و اسکار اصغر فرهادی برای separation و ده ها موفقیت هنری دیگر ایران در عرصه سینما، زمینه حضور سلبریتی های ایرانی روی فرش قرمز های مراسم معتبر را فراهم کرده است.

۲ نخل طلا برای فیلم salesman اصغر فرهادی در کن ۲۰۱۶ که به تازگی به دست آمد، بار دیگر زمینه حضور هنرپیشه های ایرانی را روی فرش قرمز فراهم کرد و تصاویر لباس و برندی که هنرپیشه های کشور مان بر تن داشتند را بر روی جلد مجلات معتبر مد و لباس و سینمای دنیا منعکس کرد.

نیکی کریمی،مریلا زارعی، ساره بیات، نگار جواهریان، فاطمه معتمد آریا، ستاره پسیانی، لیلا حاتمی و ترانه علی دوستی را باید از جمله هنرپیشه های زن سینمای ایران دانست که سبک مد و لباس آن ها با استقبال نشریات مد و لباس و سینما در سال های اخیر مواجه شده است. این سوال همیشه مطرح هست که آیا

گزارش امروز مد گردی روزیاتو اختصاص دارد به مروری بر تیپ و استایل هنرپیشه های ایرانی در جشنواره های سینمایی چند دهه اخیر.

ترانه علی دوستی

8-w600-h600

ترانه علی دوستی از من ترانه ۱۵ سال دارم رسول صدر عاملی  به دنیای بازیگری حرفه ای وارد شد و تا همین آخری ها که در سریال ویدئویی شهرزاد ایفای نقش کرد، هم چنان یکی از بازیگران فعال سینمای کشورمان بوده است. حضور وی به همراه عوامل سازنده فیلم فروشنده اصغر فرهادی در مراسم کن ۲۰۱۶ فرانسه، فرصتی برای نمایش سبک مد و لباس ترانه که کاملا با سبک مد سلبریتی های شرکت کننده در کن امسال متفاوت بود، فراهم کرد.

9-w900-h600

(تصویر ترانه علی دوستی با تیپ جدید در مراسم کن ۲۰۱۶ فرانسه که رنگ کرم ساده با لباسی به سبک مانتوی بلند و پوشیده با کیف دستی کوچکی ست کرده بود)

10-w900-h600

(تصویر حضور ترانه علی دوستی در حاشیه مراسم هنری کن ۲۰۱۶ فرانسه-کت سفید رنگ بدون دکمه با پیراهنی سفید رنگ و گردن بند بدلی بلند قرمز رنگ با شلواری پوشیده ست شده است)

استایلی کاملا پوشیده که تصویر متفاوتی از دختران ایرانی را به دنیا مخابره می کرد. تصویری که شاید به نظر خیلی ها با سبک لباس پوشیدن این روز های دختران ایرانی در خیابان و مکان های عمومی متفاوت است و به قول بعضی ها، فقط به درد فرش قرمز می خورد! خوب البته این برداشت برای همه نوع لباس هایی که سلبریتی ها در مراسم هنری به تن دارند صادق است. اما به هر حال، نوع انتظار برخی ها از مد و لباس سلبریتی های ایرانی در مراسم هنری جهانی آن هست که به نوعی منطبق با عرف ایرانی اسلامی پوشش ایرانیان باشد. حال تا چه اندازه این خواسته عملی هست، پاسخش را شما حدث بزنید!

11-w900-h600

(تصویر ترانه علی دوستی با لباس بلند مشکی روی فرش قرمز مراسم کن ۲۰۱۶)

گفته شده است که نگار نعمتی، طراحی مد و لباس خانم ترانه علی دوستی در مراسم فوتوکال کن را بر عهده داشت و از کلاه پولک دار به عنوان جایگزینی برای روسری استفاده گردید. کیفی که با لباس های شب سِت شده بود، به دلیل خطوط اسلیمی قلمکاری شده روی آن، از مجموعه کارهای «سورمه سرفراز» انتخاب شد.

جواهراتی هم که ترانه بر تن داشت، از مجموعه کلکسیون جواهرات محمد شهرابی بود و اجاره ای به نظر می رسد.

مریلا زارعی

12-w600-h600

مریلا زارعی و طرح لباس لاجوردی رنگ الهام گرفته شده از گل های لاله عباسی در فرش ایرانی در جشنواره آسیا پاسفیک ۲۰۱۴ میلادی

مریلا زارعی، هنرمند نام آشنای سینمای ایران در یک دهه اخیر هست در رویداد های داخلی و خارجی با موفقیت های متعددی همراه شده است. وی را در لباسی لاجوردی رنگ، ۲ سال پیش در مراسم اسکار آسیا مشاهده کردیم که با لباسی پوشیده و بلند و خاص روی فرش قرمز آمد.

آنا ثانی – طراح این لباس – درباره آن به ایسنا گفته بود که در طراحی این لباس، در واقع  رقصی از نقش‌ها و رنگ‌ها و صلابت و پایداری از خطوط هندسی را روی این لباس انجام داده و هنگامی که شروع به پیاده کردن گل‌های لاله‌عباسی روی پارچه کرده است،  به نظرش این کار درست امد. در واقع طراح این لباس جذاب،  ساختارشکنی و تلفیق نقش قالی و معماری را انجام داد که خیلی در لباس هنرمندان پرده نقره ای به چشم نمی خورد.

طراح این لباس عنوان کرده بود که در بحث اقتباس صرفا از یک فرم خاص در معماری بهره نگرفته و در بین نقوش هندسی با اقتدار به‌دنبال نرمش زنانه‌ای می‌گشته که آن را در طرح لاله‌عباسی فرش پیدا می کند و این‌گونه طرح قالی و معماری به هم گره خورد. درباره طیف رنگی هم دقت شد تا کار با هم ادغام شود و در عین حضور، نرمش و قرابت رنگی کنار هم داشته باشند. بنابراین گل قالی هم به خانواده لاجوردی‌ها پیوست و ما حصل کار تصویر بالا شد.

نیکی کریمی

14-w600-h600

(نیکی کریمی در اختنامیه فیلم ونیز ایتالیا با لباسی پوشیده و مشکی رنگ که مانیکور و کیف دستی آن کاملا با لباس بلند بالای ایشان و گوشواره خوشه ای الماس ست شده است)

یکی از فعال ترین هنرپیشه های سینمای ایران در داخل و خارج هست که چند سالی در کسوت کارگردانی هم حضور دارد. نیکی کریمی، یکی از فوق ستاره های سینمای ایران به شمار می رود که به واسطه میمیک چهره و بازی توان مندش در سه دهه فعالیت هنری مستمر با کارگردان های مشهور ایران، یکی از ۵ سلبریتی بانو در سینمای ایران به شمار می رود. نیکی کریمی اگر چه قد بلندی ندارد، اما میمیک چهره اش، او را تا حدودی خاص کرده است و توانسته با کمک مشاوران مد و لباس خود، روش فرش قرمز ها نیز نظر ها را به خود جلب کند.

15-w600-h600

(تصویری متفاوت از پوشش نیکی کریمی در جشنواره فیلم ونیز ایتالیا که طیف های مختلفی از رنگ صورتی کم رنگ را در این نوع لباس خاص از ایشان شاهد هستیم. شال آبی رنگ و پیراهنی پوشیده با آستین بلند، جلوه ای به حضور ایشان روی رد کارپت داده است)

16-w600-h600

(تصویر استایل نیکی کریمی روی فرش قرمز جشنواره فیلم ونیز در کنار امیر آقایی و وحید جلیلوند)

نیکی کریمی حتی به عنوان داور نیز در  مراسم هنری حضور یافته و در این کسوت نیز، با کلکسیونی از مد و لباس روبروی فلاش دوربین ها قرار گرفته است. نیکی خانم را در سال ۲۰۰۵ میلادی با فیلم یک شب در جشنواره کن دیدیم که ۲ سال بعد با مانتو و شلوار سفید رنگی که حاشیه دوزی هایی برگرفته از نقوش سنتی ایران روی ان دیده می شد، ظاهر شد.

تیپ متفاوت و رنگارنگ خانم کریمی همواره با شال همراه شده است و تا کنون استایل وی را با کلاه ، همانند استایل مریلا و ترانه مشاهده نکردیم.

17-w600-h600

(تصویر نیکی کریمی با مانتو و شلوار سفید رنگ در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۵ که با لباس های دیگر ایشان متفاوت است)

18-w600-h600

(تصویری متفاوت از استایل نیکی کریمی در جشنواره فیلم استرالیا در سال ۲۰۱۳ میلادی)

19-w600-h600

(تیپ خاص نیکی کریمی به عنوان داور جشنواره)

20-w600-h600

(استایل کم تر دیده شده خانم نیکی کریمی در جشنواره فیلم مهربان در ابوظبی امارات متحده عربی)

لیلا حاتمی

21-w600-h600

(لیلا حاتمی و لباس سبز رنگ پوشیده بلند در مراسم فرش قرمز کن ۲۰۱۲ میلادی)

نامی آشنا برای هنر دوستان و علاقمندان به سینمای ایران. نامی که تداعی کننده سعدی سینمای ایران یعنی علی حاتمی فقید است. لیلا را با لباس های مختلف در جشنواره های متعدد داخلی و بین المللی دیده ایم. موفقیت های هنری لیلا در فیلم ها و سریال ها در داخل و خارج از کشور از وی یک سلبریتی تمام عیار ساخته است.

لباس او در مراسم اختتامیه جشنواره کن سال ۲۰۱۲ از سوی سایت مرکز «World Fashion Trends» – یکی از مهم‌ترین مراکز لباس و مد دنیا – جزو ۱۰ لباس برتر قرار گرفت. این هنرمند در این مراسم، یک پیراهن با بالاتنه سفید و دامن مشکی پوشید که روی کمر آن یک گل قرمز طراحی شده بود.

23-w600-h600

(لباس لیلا حاتمی در مراسم فرش قرمز کن ۲۰۱۲)

لباس ۱۸۰ ساله این هنرمند در جشنواره کن ۲۰۱۴ نیز توجه بسیاری را جلب کرد. ایده پوشیدن این لباس را مهرنوش شاه‌حسینی – طراح لباس – داده بود.همان زمان، شاه‌حسینی درباره‌ی این لباس تاریخی‌، به خبرنگار ایسنا گفته بود که این کت ‌و دامن به خانواده‌ی سنتی وی تعلق دارد و تا به امروز فقط یک‌بار از آن استفاده شده و پس از آن در صندوقچه‌ی شخصی و خانوادگی‌مان نگهداری می‌شد. مادرم فقط به ‌خاطر ارادتی که به لیلا حاتمی و خانواده‌ی او دارد، حاضر شد این لباس را در اختیار ما قرار دهد. خانم حاتمی برای این لباس ارزش زیادی قائل شد و بسیار خوشحال بود که در این مراسم بین‌المللی، سهمی در معرفی فرهنگ و یکی از هنرهای اصیل ایرانی دارد.»

24-w600-h600

(تصویر لیلا حاتمی در لباسی سراسر سفید با شال سفید بلند در کنار اصغر فرهادی و دخترش)

25-w600-h600

(تصویر لباس لیلا حاتمی در جشنواره SPIRIT AWARDS آمریکا)

26-w600-h600

(تصویر لباس لیلا حاتمی در کنار علی مصفا (همسرش) و دو فرزندانشان در جشنواره فیلم آسیایی)

 

ساره بیات

27-w600-h600

(پوشش خاص ساره بیات در کنار پژمان بازغی در جشنواره کن ۲۰۱۶)

نامی آشنا برای سینما دوستان در سال های اخیر که جوایز زیادی را به خانه برده است.

28-w600-h600

(تصویری از ساره بیات در حاشیه جشنواره کن فرانسه که او را با مانتوی جلو باز طرخ دار مشاهده می کنیم)

29-w600-h600

(استایل ساره بیات روی فرش قرمز مراسم اختتامیه کن ۲۰۱۵)

30-w600-h600

(تصویر ساره بیات روی فرش قرمز کن با کتی سفید رنگ و پیراهنی یقه بسته که با شلوار بند مشکی رنگ ست شد)

مهتاب کرامتی

31-w600-h600

(تصویری از مانتوی جذاب مهتاب کرامتی در جشنواره فیلم شانگهای)

مهتاب کرامتی خودش دستی بر آتش دنیای رنگارنگ و جذاب مد و لباس دارد و او را با لباس جذابی در جشنواره فیلم شانگهای مشاهده کردیم. با یک لباس بلند مشکی با سارافونی بلند و ترکیبی از رنگ‌های زرد، بنفش، قرمز، نارنجی و صورتی همراه با زیورآلات خاص لباسش، ترکیبی از استایل خاص بازیگر نقش اول فیلم جامه دران در سرزمین چشم بادامی ها بود.

32-w600-h600

(تصویری از استایل خیابانی مهتاب کرامتی در شانگهای چین)

نگار جواهریان

33-w600-h600

(استایل نگار جواهریان و فاطمه معتمد آریا در جشنواره فیلم آسیا پاسفیک با مانتو هایی با نقوش ایرانی)

نگار جواهریان یکی از سلبریتی های فعال ایران روی فرش قرمز به شمار می رود که اخیرا او را به  به نمایندگی از عوامل فیلم «حوض نقاشی» برای دریافت جایزه در جشنواره ۲۰۱۳ آسیا پاسیفیک مشاهده کردیم که او  با یک بلوز و دامن بلند مشکی و نیم‌چادری از حریر با رودوزی‌های طلایی در این مراسم شرکت کرد.

فاطمه معتمد آریا

35-w600-h600

(تصویری از استایل خیابانی فاطمه معتمد آریا در خیابان های اروپای در حال فوتوو شوتینگ)

 

36-w600-h600

(فاطمه معتمد آریا در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۴)

نقوشی از شاهنامه فردوسی که بر روی مانتوی فاطمه معتمد آریا بود، بااستقبال گسترده طراحان و دختران جوانی ایرانی مواجه شد و این طرح ها در اینستاگرام با مبالغ به نسبت بالایی به فروش رسید.

مد گردی با سلبریتی های ایرانی در جشنوراه های هنری از شانگهای و ونیز گرفته تا مراسم اسکار و کن فرانسه نشان می دهد که طراحی لباس های شکلیل و فاخر که الگو گرفته از نقوش ایرانی و اسلامی اصیل هستند، در انتقال فرهنگ تمدن بزرگ ایران به جهانیان موثر است. به هر حال باید بهتر و بیش تر از این رسانه فرش قرمز و فرصت حضور سلبریتی ها برای نشان دادن مد و لباس و ترکیب فاخر پوشش ایرانی به مخاطبان مد و لباس سراسر دنیا استفاده کرد. فرصتی که می تواند سبب اشتغال زایی مولد در کشور شده و محصولات طراحان مد و لباس ایرانیان را به کشور های مختلف دنیا برساند. دنیای مد و لباس سلبریتی  ها در مراسم مختلف به خصوص فشن ویک ها و مراسم سینمایی، توان مندی بالایی در عرصه تبلیغات و فشن دارد که به نظر می رسد گروهی در بنیاد ملی مد و لباس ایرانی دز وزارت ارشاد کشورمان بتواند در این حوزه بیش از پیش تلاش کند. تعیین کارگروهی برای ارائه مشاوره به سلبریتی ها جهت حضور موثر در مراسم هنری با طرح های مد و لباس خاص و فاخر، راهکاری هست که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر هنری می تواند بخش های مختلفی را به عرصه مد و لباس برای سلبریتی ها وارد بازی کند.

۷ نظر

ورود

 • nazi مرداد ۸, ۱۳۹۵

  اووووووووووه
  چه لباس هایی .
  خیلی جالب بود.
  خیلی مرسی

 • کیمیا رحمتی مرداد ۸, ۱۳۹۵

  درود
  میشه لطفا طراح این لباس های خوشگل رو هم معرفی کنید. خوشمان اومد. مخصوصا لباس نیکی کریمی. فکر کنم طراحش یه دختر جوان تهرانی باشد که در اینستاگرامش دیده بودم.

 • زهرا لطفی مرداد ۸, ۱۳۹۵

  واقعا قشنگه اشعارررررررررررررررررر فارسی روی مانتو معتمد آریا.اووووف. .
  کلا هنرمند خوش لباس و خوش استایلی هست فاطمه خانم. باریکلا. کلی برای دوستام فرستادم

 • مهدی مرداد ۱۰, ۱۳۹۵

  با سلام
  نویسنده محترم لطفا متن رو بازبینی کنید. کارگردان من ترانه ۱۵ سال دارم آقای رسول صدر عاملی هستن
  موفق باشید

 • ترنم مرداد ۲۸, ۱۳۹۵

  با سلام
  اینها هیچوقت نمی توانند نمادی از هنر باشند این هنر پیشه های قلابی هنر را به لجن کشید ه اند اینها بر کدام دین و آیین هستند ؟ تمام ادیان بر حجاب زن اهمیت داد ه اند یک همچنین زنهایی چرا باید نام خود را هنر پیشه بگذارند من و تمام ملت مسلمان ایران از اینگونه زنها به امام زمان شکایت میکنیم.

  • حق اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

   حق با شماست این اعمال در شأن بانویی که مقتدایش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است ،نمی باشد
   تا حالا فکر کردید آیا با این نوع پوشش ولباس حضرت فاطمه سلام الله به اونها نگاه میکنه؟؟؟فاطمه دختر پیامبر که قامتشون رو کسی ندیده بود چه برسه به چهرشون…

 • صبا بهمن ۱۱, ۱۳۹۵

  فقط لباس های ترانه علیدوستی قشنگ بودن.اون لباس سبزه لیلاحاتمی چی بود؟؟؟