کشتی ای معلق و الماس گون، بر فراز ساختمان شهری بندری؛ حاصل نبوغ زاها حدید

زاها حدید، نخستین زن برنده نوبل معماری، پایان پروژه الماسین خود را ندید

کشتی ای معلق و الماس گون، بر فراز ساختمان شهری بندری؛ حاصل نبوغ زاها حدید

زمانی که در بهار امسال معمار زن برجسته جهان به نام زاها حدید، ناگهان درگذشت، جوایز طراحی و معماری بناهای هنوز تکمیل نشده وی به افسانه تبدیل شدند.

زمانی که وی درگذشت در حدود ۱۳ بنای معماری اش در مناطق مختلف جهان درحال ساخت بودند که یکی از این بناها، Antwerp Port Hous بود که در سال ۱۳۸۹ طراحی شده بود.

روز اول مهرماه در یکی از شهرهای ساحلی بلژیک، به نام انترپ (Antwerp)، یکی از ۴ بنای خانم حدید که بناست پاییز امسال افتتاح شوند، رونمایی شد. برای ساخت این بنا، حدود ۵۵.۶ میلیون دلار هزینه شده که ۲.۳ میلیون دلار آن را دولت متقبل شد.

1

در کنار آب های شهر ساحلی انتوِرپ، نشستن و به بنای پروت هوس نگاه کردن، حال و هوای خاصی دارد. این بندر به عنوان دومین بندر بزرگ اروپاست که سالانه حدود ۱۵.۰۰۰ کشتی تجاری و ۶۰.۰۰۰ قایق از آن عبور می کنند. همچنین سالانه ۲۶ درصد از کشتی های کانتینر اروپا با بیش از ۲۰۰ میلیون تن کالا از این شهر عبور می کنند.

2

این بنای حدودا ۱۲.۰۰۰ متر مربعی که ۹۵ سال نیز از عمر آن می گذرد، سابقا یک ایستگاه آتشفشانی بود که مدتی رها شده بود. قسمت فوقانی این بنا تغییرکاربری داده و مبدل به یک بنای شیشه ای مجسمه ای شکل شده که ظاهر یک کشتی را پیدا کرده گویی که از الماس ساخته شده باشد. برخی از پنجره های این ساختمان شفاف هستند در حالیکه دیگر پنجره ها رفلکس اند و دقیقا همان الگویی که الماس در خود دارد را تداعی می کند.

3

این بناکه ظاهری شبیه به الماس دارد، درست در شهری بنا شده که سالانه در حدود ۳۴ میلیارد دلار جواهر از آن جابجا می شود.

در داخل این بنا دفاتر و کافه هایی تعبیه شده. حدود ۵۰۰ کارمندی که اکنون در این ساختمان مشغول به کار هستند پیش از ساخت این بنا، در مراکز پراکنده ای در سطح شهر مشغول به کار بودند که به مدد ساخت این ساختمان دور هم جمع شده اند.

حدید به عنوان معمار این بنا، پورت هوس، شهرت فراوانی برای ساخت بناهای neofuturistic داشت. (نئوفیوچراستیک سبکی در هنر است که مربوط به آینده ای نو می شود). به علاوه وی نخستین زن مسلمانی بود که جایزه پریتزکر (Pritzker) یعنی همان جایزه نوبل معماری را از آن خود کرد. حدید، در طول  ۴ دهه فعالیت خود، موفق به طراحی و ساخت بناهای باشکوهی شد که در بیشتر آنها فرم های هندسی و منحنی های زیبایی دیده می شود.

بنای پورت هوس واقع در شهر انترپ یکی از زیباترین و باشکوه ترین بناهای به جا مانده از این هنرمند معمار است.

4

منبع: businessinsider
یک نظر

ورود

  • شهرام مهر ۵, ۱۳۹۵

    به علاوه وی نخستین زن مسلمانی بود
    واقعا مسلمان بود؟