کشف نمونه ای دیگر از اژدهای دریایی در آب های استرالیا

کشف نمونه ای دیگر از اژدهای دریایی در آب های استرالیا

در دریا ها و اقیانوس ها، جانورانی زندگی می کنند که دیدنشان هر کسی را شگفت زده می کند. ما قبلا در مقاله ای طولانی، جانوران اعماق اقیانوس ها را مورد بررسی قرار داده ایم. اکنون قصد داریم نمونه ای را بررسی کنیم که در سطح جهان بسیار کم یافت می شود.

«اژدهای دریایی» جانوری است که گمان می شد تنها دو نمونه از آن در آب های دنیا وجود دارد. اما دانشمندان به تازگی سومین نمونه ان را نیز مشاهده کرده اند. پژوهشگران برای تحقیقات خود، از وسیله ای کوچک و کنترلی استفاده نمودند تا بتوانند اطلاعات خود در این زمینه را کامل کنند.

آقای جوزف استیلر همراه با همکارانش، این جانور نایاب را در زیستگاهش یعنی اعماق دریا پیدا کردند. دانشمندان می توانند از طریق ویدیوی منتشر شده، اطلاعات زیادی درباره رفتار و آناتومی اژدهای دریایی به دست آورند.

Ruby-Seadragon-Rock-Australia.jpg.838x0_q80

دو نمونه دیگر این آبزی با نام های «اژدهای دریایی برگ دار» و «اژدهای دریایی معمولی» نیز در آب های استرالیا یافت شده اند. نمونه جدید کشف شده از برخی جهات با همتایان خود تفاوت دارد. در وهله نخست، خبری از زائده و برگ های دو گونه دیگر نیست. به علاوه، دم آب زی جدید مجعد است و نوک آن نیز رنگ زرد دارد؛ موضوعی که در دو جانور دیگر مشاهده نمی گردد. رنگ یاقوتی آن نیز در نوع خود بی نظیر جلوه می کند.

این تفاوت ها برخی جنبه های تکاملی این جانوران را پیچیده می سازد. وجود برگ ها و یا زائده ها، باعث می شد که جانور بتواند خودش را استتار نماید؛ موضوعی که در اعماق زیاد و کم نور اقیانوس ها مفید واقع می شود و نوع یاقوتی از آن بی بهره است.

استیلر و همکارانش تلاش می کنند که برای نمونه جدید، همان شرایط حفاظتی گونه ای دیگر اژدهای دریایی را فراهم آورند تا از این بتوانند این آبزی خوش رنگ را حفظ نمایند. ویدیوی زیر اژدهای دریایی یاقوتی را به شما نشان خواهد داد.

منبع: mnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود