با درمان های بدون دارو و خانگی سردرد آشنا شوید

با درمان های بدون دارو و خانگی سردرد آشنا شوید

سردرد یکی از شایع ترین دردهایی است که در میان تمام افراد دیده می شود. این درد که در مواقعی آنقدر آزار دهنده می شود که مانع از انجام فعالیت های موثر روزانه می گردد، گاه و بی گاه به سراغ افراد می آید.

سردرد در میان تمامی افراد از پیر و جوان، زن و مرد و حتی کودکان نیز دیده می شود.

اگرچه برخی از این سردردها می تواند به دلیل ابتلا به برخی امراض جدی و خطرناک باشد و باید هرچه زودتر مورد رسیدگی قرار گیرد اما انواع روزمره آنها که براثر خستگی، کار، استرس روزمره و بی خوابی به وجود می آیند درمان های ساده تر خانگی ای نیز برای شان در نظر گرفته شده.

در ادامه شما را با راهکارهای خانگی از بین بردن سردرد و بدون استفاده از دارو آشنا خواهیم کرد:

درمان با قهوه 

1

در مطالعه انجام پذیرفته شده در مرکز مطالعاتی در الینویز، نشان داده شد، کافئین با کم کردن میزان تورم رگ های خونی می تواند هم در میزان شدت و هم در تداوم سردرد ایفای نقش کند.

در این مطالعه گروهی که سردرد داشتند و تنها کافئین مصرف کردند تا ۵۸ درصد بهبود کامل پیدا کردند و تمام نشانه های سردرد در آنها از بین رفت.

در میان گروه دیگری که به همراه کافئین، ایبوپروفن نیز خورند این درد تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده و از بین رفت. بنابراین زمانی که سردرد گرفتید بد نیست که یک فنجان قهوه بنوشید.

کمپرس گرم یا سرد

2

اگر سردردهایی از نوع سردردهای مرتبط با استرس، اضطراب و یا کم خوابی گرفتید می توانید یک پارچه تمیز را در داخل آب گرم قرار داده و آب آن را بگیرید و همانند کمپرس آن را روی سر و گردن خود بگذارید.

در مورد سردردهای مرتبط با میگرن می توانید این کار را با کمپرس آب سرد انجام دهید.

ماساژ درمانی

4

با انگشت وسط خود مناطقی را که در راستای سوراخ بینی تان قرار دارند را به آرامی در جهت عقربه های ساعت و به صورت دورانی به مدت ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ دهید.

پاشویه مخصوص سردرد 

5

خونی که در پایین بدن قرار دارد، می تواند باعث کاهش فشار رگ های خونی در سر شود. بنابراین بهتر است درمان خانگی را از پایین ترین نقطه بدن تان یعنی پاها آغاز کنید.

برای ایجاد آرامش در رگ های خونی سر، ترکیبی از آب گرم و پودر خردل را ترکیب کرده و پاهای تان را در دورن آن قرار دهید. بعد از گذشت نیم ساعت، پاها را از داخل تشت خارج کرده و با حوله خشک کنید.

چای زنجبیل 

8

زنجبیل خصوصا برای درمان میگرن بسیار موثر است. برای تهیه یک چای زنجبیل تازه، سه فنجان آب را با ۲ قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده، بجوشانید. اجازه دهید به مدت ۴ تا ۵ دقیقه باقی بماند.

سپس آن را از داخل یک صافی مخصوص چای عبور دهید و محلول بدست آمده را میل کنید. البته چای های کیسه زنجبیل هم در دسترس هستند اما نوع تازه آن می تواند کارآیی بیشتری داشته باشد.

هِدبند درمانی 

7

با کمک یک روسری یا پارچه محکم سر خود را ببندید تا جریان خون در جمجمه را کاهش دهید تا همانند نبض نزد. بعد از چند دقیقه احساس بهتری خواهید داشت.

منبع: rd
بدون نظر

ورود