آیا ریختن شکر در باک بنزین خودرو باعث از کار افتادن موتور آن می شود؟

آیا ریختن شکر در باک بنزین خودرو باعث از کار افتادن موتور آن می شود؟

همه ی ما شنیده ایم که ریختن شکر در باک خودرو باعث از کار افتادن موتور آن می شود. آیا شکر به یک ماده ی چسبناک تبدیل شده و تمامی قطعات موتور را در بر می گیرد یا سیلندرهای موتور را کاراملی کرده و آن ها را از کربن پر می کند؟ جواب را در ادامه بخوانید.

اگر شکر به تزریق کننده های سوخت یا سیلندرها برسد برای شما و خودرویتان دردسرساز خواهد شد اما این موضوع به دلیل دانه های شکر خواهد بود و نه ترکیبات آن، به همین دلیل است که برای باک خودرو فیلتر گذاشته می شود.

Shop 2-4-2011 019-w700

حتی اگر شکر نیز بتواند در موتور خودرو تغییر شکل بدهد باید بدانید که در بنزین حل نخواهد شد از این رو نمی تواند در موتور به حرکت درآید. این موضوع تنها از روی فرض گرفته نمی شود زیرا در این مورد آزمایشاتی صورت گرفته است. در سال ۱۹۹۴، یک استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا به نام جان تورنتون، مقداری بنزین را به مقداری شکر ترکیب کرد که با اتم های کربن رادیو اکتیو نشانه گذاری شده بودند. وی از یک سانتریفیوژ برای بیرون کشیدن شکر حل نشده استفاده کرد و مقدار رادیو اکتیویته بنزین را اندازه گیری کرد تا ببیند که چه مقدار از شکر حل شده است.

در نهایت معلوم شد که در بهترین حالت کمتر از یک قاشق چای خوری از شکر در ۵۷ لیتر بنزین حل خواهد شد که برای به وجود اوردن مشکل در موتور خودرو کافی نخواهد بود.اگر زمانی که شکر را به باک خود اضافه می کنید باک پر نباشد مقدار کمتری از شکر در آن حل خواهد شد زیرا کم بودن میزان بنزین قابلیت حل شدن شکر را کاهش خواهد داد.

شکر از بنزین سنگین تر است بنابراین در کف باک خودرو ته نشین می شود و مقدار بنزینی که باک در خود جای می دهد را کاهش خواهد داد. در صورتی که در این شرایط ترمز بگیرید یا از روی دست انداز رد شوید، مقداری از این شکر در فیلتر بنزین گیر می کند. بدین ترتیب شما باید چندین بار فیلتر بنزین خود را عوض کنید تا شکر موجود در باک خودرو به کلی خارج شود و در صورتی که این کار را نکنید شکر موجود در باک جلوی رسیدن بنزین به موتور را خواهد گرفت. اگر مقدار شکر بسیار زیاد باشد باید باک را خارج کرده و آن را کاملاً تمیز کنید که این کار برای یک مکانیک زیاد سخت نخواهد بود.

bad-stuff-w700

چه چیزی موتور خودروی شما را از کار می اندازد؟

آب در بنزین باعث از کار افتادن موتور خودرو خواهد شد زیرا در فرآیند احتراق خلل وارد می کنند. در واقع آب روی بنزین شناور مانده و به جای بنزین، بیشتر آب یا ترکیبی از آب و بنزین وارد موتور می شود. البته این موضوع نیز باعث وارد آمدن صدمه ی شدید به موتور نمی شود و از طریق تمیز کردن باک و موتور مشکل برطرف خواهد شد.

منبع: thoughtco
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • سعید مرداد ۲۰, ۱۳۹۹

    آب روی بنزین شناور نمیشه بلکه برعکس، بنزین و سایر مواد نفتی و روغنی بخاطر چگالی کمتر نسبت به آب، روی آب شناور میشن.