ویدئوی اسلوموشنی که طریقه باز شدن بال های کفشدوزک را نمایش می دهد [تماشا کنید]

ویدئوی اسلوموشنی که طریقه باز شدن بال های کفشدوزک را نمایش می دهد [تماشا کنید]

از آنجا که بال های عقب کفش دوزک ها در یک پوسته قرمز خال دار مخفی شده، دانشمندان نمی توانستند به طور دقیق مکانیسم باز شدن بال ها و پرواز این حشره را ردیابی کنند. اما به لطف ویدئویی که «کازویا سایتو» منتشر کرده، می توان فهمید که این حشرات ریز و بانمک چگونه بال هایشان را باز و سپس پرواز می کنند.

در این ویدئو که با تکنیک اسلوموشن گرفته شده، خواهید دید که محققان با شبیه سازی پوسته ی بال پینه دوز، به صورت سه بعدی توانسته اند مکانیزم حرکتی بال های عقب را تشخیص دهند.

بر اساس این کشف، گفته می شود که کفش دوزک ها بال های خود را که زیر یک پوسته براق و خالدار مخفی کرده اند، همچون اوریگامی تا می کنند.

برای دیدن اینکه چگونه این بال ها در چنین فضای محدودی جمع می شود، محققان رزین مقاوم در برابر اشعه یو وی همانند ژل ناخن ساخته و بر اساس آن متوجه شدند که بال کفشدوزک به شکل حرف انگلیسی Z جمع می شود. در نهایت نیز این چین ها به صورت فنری باز شده و حشره را آماده پرواز می کنند.

در شکل A بال عقبی تا نشده را در تصویر سمت چپ- بالا می بینید. تصویر پایین سمت راست نیز نمای بزرگنمایی شده از دایره سفید رنگ بالاست. در مقایسه با قسمت های دیگر، محل تلاقی رگه های اصلی (SV1 و SV2) از نظر ضخامت فرقی با بقیه ندارند اما شکل آن ها خمیده است. در شکل B بال عقبی تا شده را مشاهده می کنید. رگه های اصلی به شکل استوانه خم شده اند (دایره سفید) و همانند فنرهای دایره ای به نظر می رسند.
در شکل A بال عقبی تا نشده را در تصویر سمت چپ- بالا می بینید. تصویر پایین سمت راست نیز نمای بزرگنمایی شده از دایره سفید رنگ بالاست. در مقایسه با قسمت های دیگر، محل تلاقی رگه های اصلی (SV1 و SV2) از نظر ضخامت فرقی با بقیه ندارند اما شکل آن ها خمیده است.
در شکل B بال عقبی تا شده را مشاهده می کنید. رگه های اصلی به شکل استوانه خم شده اند (دایره سفید) و همانند فنرهای دایره ای به نظر می رسند.

از شما دعوت می کنیم ویدئوی یاد شده را در زیر مشاهده کنید. با روزیاتو همراه باشید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود