چرا بالا رفتن از پله علی رغم برخورداری از تناسب اندام، سبب نفس نفس زدن می شود؟

چرا بالا رفتن از پله علی رغم برخورداری از تناسب اندام، سبب نفس نفس زدن می شود؟

این احتمال وجود دارد که از تناسب اندام خوبی برخوردار باشید، به طور مداوم به باشگاه بروید و توانایی این را نیز داشته باشید که تمام مسیر رفت و برگشت به سوپرمارکت اطراف منزل خود را بدوید اما زمانیکه می خواهید از پله ها بالا بروید چطور؟ افرادی که اضافه وزن ندارند و از تناسب اندام خوبی نیز برخوردارند، در هنگام بالا رفتن از پله به نفس نفس زدن افتاده و از این موضوع شکایت می کنند. اما دلیل اصلی این امر چیست؟

در تصویر پله هایی را ملاحظه می کنید که برای رسیدن به مکان معروفی به نام Koko Head Trail در جزیره Oʻahu در هاوایی ناگزیر به بالا رفتن از آن هستید. پیمودن این راه قدیمی بسته به قدم هایی که بر می دارید چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. بسیاری از افراد برای پیمودن این مسیر در میانه راه استراحت می کنند. حتی خوش اندم ترین فرد نیز ممکن است در میانه راه لحظاتی را استراحت کند و سپس به حرکت خود ادامه دهد.

علت اصلی این امر نیز این است که برای پیمودن هر پله، عضله متفاوتی درگیر می شود این در حالی است که در هنگام راه رفتن معمولی این اتفاق نمی افتد. بنابراین زمانیکه از وضعیت راه رفتن به بالا رفتن از پله وارد می شویم و در هر قدم خود را به سمت بالا می کشیم، انرژی را با سرعت بیشتری مصرف می کنیم و همین امر نیز موجبات نفس نفس زدن مان را فراهم می آورد.

00

یکی از مربیان خبره نیویورکی به نام «جو هولدر» در این باره می گوید: “شما مسیر جدیدی را با سرعت به بدن خود معرفی می کنید و در عرض کمتر از ۱۰ ثانیه از روند استراحت به فاز حرکتی سریع وارد می شوید. این بدان معناست که وارد فضایی با اکسیژن کمتری می شوید و دوباره باید به وضعیت نرمال باز گردید و بدن تان برای انجام این کار تنها زمان اندکی در حدود ثانیه دارد.”

برای اینکه بتوانید با نیروی جاذبه زمین به مبارزه برخاسته و به حرکت خود به سمت بالا ادامه دهید، ماهیچه های بیشتری را درگیر می کنید و به اکسیژن بیشتری نیز نیاز دارید. همین امر سبب می شود که نفس نفس بزنید. از آنجایی که نفس کشیدن تان با یک حرکت قدرتی نیز همراه شده بر حسب میزان تناسب اندام تان، موقیعت های سخت و سخت تری را در تنفس کردن تجربه می کنید. البته در این میان برخی با سرعت بیشتری این کار را انجام می دهند.

خبر خوب آن است که همانند هر کار دیگری با انجام تمرین بیشتر قادر خواهید بود که وضعیت را بهبود ببخشید و بدن را تقویت کنید. بر اساس یافته های  Greatist notes می توانید اندام های تحتانی بدن خود را با انجام ورزش های خاصی مقاوم تر کنید. به علاوه می توانید تمرین بالا رفتن از پله ها را در مقایسه با گذشته بیشتر انجام دهید.

منبع: vitals.lifehacker
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود