حوله حمام را هر چند وقت یکبار باید شست و آیا این کار ضرورت دارد؟

حوله حمام را هر چند وقت یکبار باید شست و آیا این کار ضرورت دارد؟

رعایت بهداشت فردی و عمومی از جمله مسائل پراهمیتی است که خصوصا در سال های اخیر و در حوزه سلامت بسیار بدان پرداخته شده. در این میان تعویض مداوم مسواک هر چند ماه یک بار، شستن یا ضدعفونی کردن دست ها پس از دست دادن و تماس آنها با وسایلی که در دسترس عموم هستند و بسیاری دیگر از موارد به کرات توصیه می شوند.

آنچه این بار نظر متخصصان بهداشت و خصوصا میکروبیولوژیست ها را به خود جلب کرده، بررسی باکتری هایی است که در داخل حوله های حمام شکل گرفته و سبب ایجاد بو در آنها می شود. شاید پیش از خواندن نتایج پژوهش های محققان که آنها را در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت، اهمیت چندانی به بهداشت حوله های حمام نمی دادید و از این پس برای تان اهمیت ویژه ای پیدا کند.

دکتر «فیلیپ تیرنو»، یکی از بهترین میکروبیولوژیست های حال حاضر جهان و استادیار دانشگاه پزشکی «نیویورک»، حوله مرطوب را مکان مناسبی برای رشد میکروارگان ها می داند. وی می گوید، حوله ها مکان بسیار مناسبی برای شکل گیری و رشد انواع باکتری ها هستند چرا که رطوبت، هوای گرم و اکسیژن کافی، ادامه حیات را برای باکتری های یاد شده فراهم می آورد. «تیرنو» بر این باور است که هر جا که رطوبت وجود داشته باشد، میکروب ها نیز دیده می شوند.

به دلایل یاد شده، «تیرنو» توصیه می کند که پس از سه بار مصرف حوله باید آن را در داخل ماشین لباسشویی انداخته و پس از هر بار مصرف باید حتما به طور کامل آن را خشک کرد. بهترین عاملی که می تواند به شما در یافتن بهترین زمان برای شستشو کمک کند، بوی حوله است. «تیرنو» می گوید: “اگر از حوله هر بویی به مشام برسد، نشان دهنده رشد میکروب در داخل آن است. بنابراین باید شسته شود.”

وی می افزاید با هر بار استفاده از حوله برای خشک کردن و زمانیکه آن را به بدن تماس می دهید، پوست خود را به باکتری های احتمالی موجود در آن آغشته می کنید و تمام هدف خود از رفتن به حمام را نیز از بین می برید.

0

زمانیکه حوله خود را با فرد دیگری به اشتراک می گذارید، با ارگانیسم هایی تماس پیدا می کنید که بدن تان به آنها عادت ندارند. «تیرنو» از این میان به «استافیلوکوکوس اورئوس» به عنوان یکی از باکتری های احتمالی اشاره می کند. وی خاطر نشان می کند این باکتری در گرما فعال تر شده و سبب ایجاد جوش های پوستی و عفونت می شود.

البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشیم که همه انواع باکتری ها برای بدن زیان آور نیستند. در واقع برخی بدون آسیب و برخی دیگر مفید نیز هستند. بر اساس نظریه ای که از آن به «نظریه بهداشت» یاد می شود، قرار گرفتن در معرض باکتری ها و برخی عفونت های خاص، خصوصا در سنین جوانی، به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می انجامد. بنابراین بدن در آینده می تواند به راحتی در مقابله با باکتری های خارجی به مبارزه برخیزد.

مسلما هیچ کس علاقه ای به داشتن یک حوله ی بدبو ندارد خصوصا زمانیکه آن بو به وجود برخی از باکتری های در حال حیات مرتبط باشد.

دکتر «تیرنو» هشدارهایی را در مورد رعایت بهداشت حوله های شخصی داده و به مراقبت و شستشوی به موقع این حوله ها توصیه فراوان می کند.

منبع: businessinsider
بدون نظر

ورود