۱۵ حقیقت جالب درباره همسترها که احتمالاً‌ تا کنون نشنیده اید

۱۵ حقیقت جالب درباره همسترها که احتمالاً‌ تا کنون نشنیده اید

خاستگاه اصلی همسترها، کشور سوریه است و عموما این جانور را حیوان آزمایشگاهی فرض می کنند. همستر، از خانواده جوندگان بوده و نوعی موش بزرگ محسوب می شود که دم بسیار کوتاه، بدن ریز با موهای ابریشم مانند و جیب دهانی دارد.

جالب است بدانید کیسه (جیب) دهانی این جانور تا شانه هایش کشیده شده است و از آن برای مخفی کردن مواد غذایی استفاده می کند.

این موجود زیبا و دوست داشتنی یکی از بهترین حیوانات خانگی برای انسان به شمار می رود زیرا به تنها زندگی کردن عادت دارد و این مساله باعث می شود از برخی بیماری ها دور بماند.

برای آشنایی بیشتر با این موش کوچک و دوست داشتنی، از شما دعوت می کنیم تا در ادامه با روزیاتو همراه باشید.

همسترها شب زی هستند

1

همسترها موجودات شب زی محسوب می شوند؛ به این مفهوم که در طول روز خوابیده و شب ها فعالیت می کنند. بیشتر همسترها در طول روز یا فقط می خوابند یا راه می روند.

تنهایی را ترجیح می دهند

2

همسترها از جمله حیواناتی هستند که تنهایی را به بودن در کنار همنوعان خود یا دیگر حیوانات ترجیح می دهند. این جانور می تواند بدون هیچ مشکلی برای مدت طولانی در قفس زندگی کند از این رو یکی از بهترین گزینه ها برای حیوان خانگی به شمار می رود.

حفاری را دوست دارند

3

همستر به طور ذاتی عادت به کندن و حفاری دارد. این موجود می تواند در زیرِ زمین تونلی به عمق حدود یکصد متر حفاری کند.

غذا را در جیب دهانی خود ذخیره می کنند

4

این موش بزرگ در دهان خود یک جیب مخفی دارد که تا شانه هایش کشیده شده است. از این رو می تواند غذای آینده خود را در آن ذخیره و نگهداری کند. جمع کردن غذا در گوشه لپ هایش این امنیت را به همستر می دهد که مواد غذایی موردنظرش در امنیت کامل قرار دارند.

جالب است بدانید این حیوانات حتی گاهی به منظور حفاظت در مقابل شکارچیان، نوزادان خود را نیز در جیب دهانی شان قرار می دهند.

همسترها نابینا متولد می شوند

5

نوزادان همستر تا دو هفته قادر به گشودن چشمان خود نیستند. گفتنی است این حیوان در بلوغ و بزرگسالی نیز دچار ضعف بینایی است و کوررنگی دارد.

همستر می تواند در یک بار زایمان تا ۲۴ نوزاد به دنیا بیاورد

6

جالب است بدانید همستر با این جثه کوچک و ظریف قادر است در هر بار بارداری تا حداکثر ۲۴ نوزاد به دنیا بیاورد. فصل تولیدمثل آن ها تابستان و بهار است که عموما قادرند تا ۷ و حداکثر ۲۴ نوزاد در یک دوره بارداری داشته باشند.

همستر می تواند زایمان خود را عقب بیندازد

7

نوع کوتوله ی همستر قادر است تولد جنین های داخل شکم خود را عقب بیندازد.

سرماخوردگی از انسان به همستر منتقل می شود

همسترها به راحتی ویروس سرماخوردگی را از انسان گرفته و بیمار می شوند. به همین خاطر لازم است در مواقع بیماری از این حیوان خانگی فاصله بگیرید.

نوع خاصی از همستر موسوم به «جی پی اس بو» وجود دارد

8

همسترها روی ران یا در شکم خود غذه بویایی دارند که با کمک آن می توانند به مسیریابی پرداخته و جهت مناسب حرکت را پیدا کنند. همچنین از این غدد برای یافتن جفت خود نیز استفاده می کنند.

همسترهای خرس مانند محبوب ترین نوع این جاندار هستند

9

گونه مرسوم و رایج همستر، پشمالو و خرس مانند بوده و به کشور سوریه تعلق دارند.

همسترها به تناسب اندام اهمیت ویژه ای می دهند

10

برخلاف بسیاری از ما انسان ها، همسترها به ورزش کردن علاقه وافری دارند. به همین خاطر است که وقتی صفحه گردان و چرخنده در قفس شان قرار می دهید، بیشتر وقت خود را در چرخیدن در آن سپری می کنند. حتی همسترهای باردار نیز قادرند در طول هر روز تا حداکثر ۸ کیلومتر بدوند.

رشد دندان های همستر هرگز متوقف نمی شود

11

اگر توجه کرده باشید، همسترها همیشه در حال جویدن چیزی هستند. دلیل این امر این است که دندان های آن ها دایما رشد می کند و اگر بیش از حد بلند شود، توان جویدن و غذا خوردن را از حیوان سلب خواهد کرد. همچنین برایشان سخت خواهد بود تا دهان خود را باز کنند. از این رو، با جویدن مداوم سعی در کوتاه نگه داشتن دندان های خود دارند.

حیوانات باهوشی هستند

12

همسترها بسیار باهوش هستند و حتی شما می توانید آموزش های لازم را به آن ها بدهید تا در بهترین حالت، ترفندهایی که آموخته اند را برایتان اجرا کنند. همچنین آن ها قادر به شناسایی اعضای خانواده خود نیز هستند.

به درخت سرو حساسیت دارند

این حیوان تقریبا همه چیز خوار محسوب می شود اما به چوب درخت سرو حساسیت داشته و قادر نیست آن را بجود.

بهترین حیوان خانگی محسوب می شوند

13

این موش های پشمالو و زیبا با دستان ریزی که ۵ انگشت دارند، یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی به شمار می روند. از آنجا که تعلیم پذیر هستند شما می توانید ساعت ها با این موجود سرگرم شده و از مشغله های زندگی فارغ شوید. حرکات و غذا خوردن همسترها بسیار جالب و دوست داشتنی است.

مطالب مرتبط
۱۱۰ نظر

ورود

 • ATANAZ مرداد ۷, ۱۴۰۰

  سلام ببخشید من همسترم یکی از پاهاش ورم کرده و کبود شده نمیدونم چشه ..میشه یه راهنمایی بکنید..

  • دوستدار حیوانات آذر ۱۲, ۱۴۰۲

   واسه منم اون شکلی شده بود، باید همه ی وسایل بازیش رو بردارید تا مجبور بشه کمتر راه بره. پاش شکسته، برای همین بهش دست نزنین تا خودش خوب بشه اگه خوب نشد یا بدتر شد ببرینش دامپزشکی

  • دوستدار حیوانات آذر ۱۲, ۱۴۰۲

   پاش شکسته. همه ی وسایل بازی شو بردار تا مجبور شه کمتر راه بره. بهش دست نزن که درد نکشه. غذا های مقوی بهش بده. اگه خوب نشد ببرش دامپزشکی

 • ضحی آبان ۱۶, ۱۴۰۰

  خیلی عالییییی

 • الهه تیر ۱۵, ۱۴۰۱

  چه مطالب مفید و خوبی

 • Neda آبان ۸, ۱۴۰۲

  سلام .من چندین ماه یک همستر دارم .خیلی بازیگوش و اصلا هم دوست ندارن بگیریش ولی دوست دارم یکی دیگه همستربخرم آیا کاردرستیه کنارهم باشن.نر هست و بازم نر می‌خوام بخرم

 • دوستدار حیوانات آذر ۱۲, ۱۴۰۲

  پاش شکسته. همه ی وسایل بازی شو بردار تا مجبور شه کمتر راه بره. بهش دست نزن که درد نکشه. غذا های مقوی بهش بده. اگه خوب نشد ببرش دامپزشکی

 • BTS :) دی ۷, ۱۴۰۲

  من می‌خوام یه همستر بخرم نمی‌دونم چطوری پدرم رو قانع کنم مادرم رو قانع کردم ولی پدرم نه؛(

 • کیومرث محمدی اردیبهشت ۵, ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید دلیل حمله همستر ماده به الت همستر نر چیست ؟چند روزه که این اتفاق هی داره تکرار میشه و همستر حامله ماده ام به الت همستر نرم حمله میکنه و اونو زخمی میکنه ؟؟