رسانه روس رواج وسیله بازی «فیجت اسپینر» را توطئه مخالفان برای فریب کودکان اعلام کرد

رسانه روس رواج وسیله بازی «فیجت اسپینر» را توطئه مخالفان برای فریب کودکان اعلام کرد

این روزها تب استفاده از یک وسیله ی بازی بسیار کوچک و ساده به نام «فیجت اسپینر» (fidget spinner) بالا گرفته و همه آن را برای کنترل استرس و افزایش تمرکز توصیه می کنند اما این اسباب بازی کوچک باعث بروز مشکلاتی در روسیه شده است. برخی طرفداران دولت روسیه رواج فیجت اسپینرها را برنامه ای از پیش تعیین شده از جانب مخالفان برای تبدیل کردن کودکان به «زامبی هایی» بی قرار و شرور از طریق «تکنولوژی های سیاسی» عنوان کرده اند.

یکی از سردبیران شبکه ی خبری «PolitRussia» به نام روسلان اوستاشکو این سخنان جالب را در مورد فیجت اسپینرها گفته که رسانه ی متبوع او از رسانه های طرفدار دولت به شمار می آید. بر اساس گزارش روزنامه ی نیویورک تایمز، اوستاشکو برای یک گزارش ویژه در برنامه ی خبری شبکه ی روسی زبان «Rossiya 24» حاضر شد و صحبت هایی را در مورد خطرات این ابزار بازی شیطانی برای کودکان عنوان کرد و با اعلام آغاز تحقیقات در این مورد گفت:” این که چرا این وسیله در حال حاضر تا این حد در روسیه محبوبیت یافته است بسیار مرموز به نظر می رسد”.

maxresdefault-w700

فیجت اسپینرها ابزارهای جالب و مفرحی هستند بنابراین استفاده از آن ها در سراسر جهان رواج پیدا کرده است. البته امروزه در روسیه دیده می شود که بسیاری از فروشندگان این ابزار بازی بنرهایی همراه خود دارند که روی آن ها نوشته شده:«اسپینرهای ناوالنی» و از آن جایی که الکسی ناوالنی مهم ترین و قدرتمندترین رهبر مخالفان حکومت روسیه است نسبت دادن این ابزارهای بازی به توطئه ی مخالفان از جانب رسانه های طرفدار دولت جالب تر از پیش می شود. ناوالنی به شدت با سیاست های دولت روسیه مخالف است و به همین دلیل زندگی او به طور متناوب به زندان ختم می شود. ویدیویی که در ادامه ی مطلب می بینید الکسی ناوالنی را در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش و در حال بازی کردن با فیجت اسپینر در ماه می گذشته نشان می دهد.

اوستاشکو با در دست گرفتن یکی از این فیجت اسپینرها ادعا می کند که رواج آن در روسیه یک دسیسه ی آشکار برای کشاندن کودکان به طرف تاریک سیاست است. وی در این باره می گوید:” آن هایی که تکنولوژی های سیاسی را می شناسند به خوبی می فهمند که این ابزار ساده توده ها را به راحتی کنترل خواهد کرد”.

موسسه ی حمایت از حقوق مصرف کنندگان روسیه روز سه شنبه در تلاش برای آرام کردن والدین مضطرب اعلام کرد که این موسسه نگرانی های گسترده در میان والدین و معلمان را درک کرده و در تحقیقات تاثیر این وسیله بر روی کودکان با موسسات تحقیقاتی سلامتی کودکان همکاری خواهد کرد. در ادامه می توانید ویدیو گزارش سردبیر روسی طرفدار دولت را ببینید.

منبع: gizmodo
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود