۱۴ حقیقت جالب در مورد «پینک فلوید» که شاید تاکنون نمی دانستید

۱۴ حقیقت جالب در مورد «پینک فلوید» که شاید تاکنون نمی دانستید

تاثیرگذارترین و محبوب ترین گروه موسیقی راک انگلیسی در سال ۱۹۶۵ میلادی و توسط چند دانشجوی معماری به نام های سید برت، نیک میسن، راجر واترز و ریچارد رایت، تشکیل شد.

دیوید گیلمور در دسامبر ۱۹۶۸ به عنوان پنجمین عضو به گروه پیوست و به تدریج جایگزین سید برت شد که به دلیل مصرف بیش از حد مادهٔ توهم‌زای ال‌اس‌دی، سلامتی روانی خود را از دست داده بود. پس از جدایی برت از پینک فلوید، راجر واترز تبدیل به شاعر اصلی ترانه‌ های گروه شد. در این زمان بود که پینک فلوید با آلبومی همانند «نیمه تاریک ماه» به شهرت جهانی دست پیدا کرد.

پینک فلوید با موسیقی پراگرسیو و سایکدلیک، اشعار فلسفی با معانی بسیار عمیق و همچنین اجراهای زنده حرفه ای، توانست به موفقیت بین‌ المللی دست یابد.

علاوه بر این مسائل، شاید برایتان جالب باشد تا با ۱۴ حقیقت کمتر شنیده شده در مورد این گروه و فعالیت هایشان آشنا شوید. برای این منظور در ادامه با روزیاتو همراه باشید.

Pink-Floyd-6-w900

پینک و فلوید

نام گروه «پینک فلوید» از اسم دو خواننده سبک بلوز به نام های «پینک اندرسون» (کارولینای جنوبی) و «فلوید کانسیل» (کارولینای شمالی) اقتباس شده است. «سید برت»، طرفدار دو آتشه این مردان موسیقی بود.

نام پینک فلوید، در اصل از نام دو موسیقیدان بلوز به نام‌های فلوید کانسل و پینک اندرسون برگرفته شده بود که از نوازندگان سبک پیمونت بلوز به حساب می‌آمدند

وقتی راجر، ریچارد و نیک یکدیگر را ملاقات کردند

بنیان‌گذاران اصلی گروه پینک فلوید، راجر واترز، ریچارد رایت و نیک میسون در سال ۱۹۶۳ میلادی در  پلی تکنیک لندن، هنگامی که مشغول تحصیل در رشته معماری بودند، برای نخستین بار یکدیگر را ملاقات کردند. این موسسه در حال حاضر با نام دانشگاه وستمینستر شناخته می شود.

از واترز به عنوان یکی از خلاقترین آهنگسازان، ترانه سرایان و تهیه کنندگان تمام تاریخ موسیقی راک یاد می‌کنند.

نام Sid Barrett به جای Syd Barrett

4-w900

نام اصلی و واقعی سید بَرِت، «راجر کیث برت» است. هنگامی که وی فقط ۱۵ سال داشت، دوستانش او را با نام Syd خطاب می کردند. همین باعث شد تا بعدها با نان هنری «سید برت» فعالیت کند.

او در ژانویه ۱۹۴۶ متولد شده و در ۷ جولای ۲۰۰۶ چشم از جهان فروبست. وی فقط ۱۰ سال در عرصه موسیقی فعال بود و ۳۵ سال پایانی زندگی خود را در انزوا سپری کرد.

فناوری در اجراهای زنده

3-w900

پینک فلوید به عنوان یکی از پیشگامان اجراهای زنده شناخته می‌ شود که به خاطر کنسرت های پرخرج، کیفیت بالای صدا در هنگام اجرا و استفاده از افکت‌ های صوتی خلاقانه به شهرت فراوانی دست پیدا کرد. این گروه در ابتدای کار خود از پروژکتورهای تاشو و کاندوم های رنگی برای ایجاد جلوه بصری بهره می گرفت.

خلاقیت و نوآوری در چیدمان و جلوه های بصری اجراهای زنده این گروه در آن زمان زبانزد خاص و عام بود. اگر چه تلاش هایشان در این دوره زمانی عاری از هرگونه فناوری به نظر می رسد.

فعالیت های چندرسانه ای

از سال ۱۹۶۶ میلادی، تقریبا تمامی اجراهای زنده پینک فلوید با یک فیلم همراه بود که پشت سر نوازنده ها پخش می شد. این ایده باعث می شد تا هیجان و احساسات حاضرین تحریک شده و بیشتر با موزیک همگام شوند. خلق اجراهای زنده استادانه، به موفقیت بین‌ المللی پینک فلوید منجر گشته و باعث شد تا به یکی از محبوب‌ ترین و تأثیرگذارترین گروه‌ های موسیقی عامه‌پسند تبدیل شود.

عصیان یا انقلاب؟ یا حماقت؟

یکی از موفق ترین تک آهنگ های پینک فلوید با عنوان «آجری دیگری در دیوار، بخش دوم» یکی از پرفروش ترین موزیک های این گروه بود که شعر آن در اعتراض به ساختمان ها و سیاست های سخت‌گیرانه مدارس نوشته شده بود. آن ها بسیار شناخته شده و تاثیر گذار بودند و به هدفشان نیز نائل شدند و تغییرات مثبتی در سیستم آموزشی بریتانیا ایجاد شد.

مجموعه گیتارهای دیوید گیلمور

2-w900

دیوید گیلمور، نوازنده گیتار، مجموعه بسیار بزرگی از انواع گیتارهای کلاسیک دارد. او حتی مالک گیتار الکتریک «فندر استرتوکستر» با نخستین شماره سریال است؛ یعنی اولین و اصلی ترین استرتو.

سگِ آلبوم «سیموس»

سیموس نام پنجمین آهنگ آلبوم فضولی از گروه پینک فلوید است. نام آهنگ برگرفته از یک سگ با نام سیموس است که به استیو مریوت (Steve Marriot)، تعلق داشت و از صدای زوزهٔ سگ وی در نسخهٔ آلبوم این آهنگ استفاده شده است.

وقتی دانش آموزان از پینک فلوید شکایت کردند

1-w900

اگر آهنگ «آجر دیگری در دیوار، بخش ۲» را شنیده باشید، حتما می دانید که یک گروه کر از دانش آموزان مدرسه همصدا می خوانند «ما به آموزش نیازی نداریم». در سال ۲۰۰۴ میلادی، همین دانش آموزان که دیگر بزرگ شده بودند، از این گروه موسیقی شکایت کرده و از آن ها درخواست غرامت کردند.

البته شکایت آن ها از سوی دادگاه پذیرفته نشد اما بر اساس قانون می خواستند که بخشی از درآمد موزیک به آن ها پرداخت گردد.

آهنگ «آرنولد لین» بر اساس شخصیت یک سارق واقعی نوشته شده است

ترانه آهنگ «آرنولد لین» بر اساس شخصیت سارقی واقعی نوشته شده که راجر واترز وی را می شناخته است. او یک دگرپوش جنسی بوده که لباس های زنان را از ماشین های لباسشوئی عمومی می دزدیده است.

پینک فلوید ضبط موسیقی زنده داشت

promo1-w900

بد نیست بدانید در سال ۱۹۷۲ میلادی، پینک فلوید آلبومی را منتشر کرد که در آمفی تئاتر Pompeii  ضبط شده بود که هیچ تماشاگری نداشت.

«نیمه تاریک ماه» یکی از پرفروش ترین آلبوم های موسیقی تاریخ است

«نیمه تاریک ماه» یکی از موفق ترین آلبوم های پینک فلوید به شمار می رود که به مدت ۵۹۱ هفته پیاپی در صدر پرفروش ترین موزیک ها بود و بیش از ۱۰ سال یکی از ۲۰۰ آلبوم محبوب بیلبورد به شمار می رفت. به همین خاطر نام این آهنگ در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد.

در فهرست برخی دیگر از بیلبوردها این آلبوم تا ۲۶ سال در صدر محبوب ترین ها قرار داشت و همین امر ثروت هنگفتی برای گروه به همراه آورد.

کاور آلبوم موسیقی «نیمه تاریک ماه» در عرض ۳ دقیقه انتخاب شد

maxresdefault-w900

برای کاور این آلبوم، ۷ گزینه مختلف وجود داشت. وقتی از تمامی اعضای گروه خواسته شد تا مناسب ترین گزینه را انتخاب کنند، همه آن ها تصویر منشور را برگزیدند.

پینک فلوید نخستین گروه موسیقی راک بود که از سیستم صدای فراگیر استفاده می کرد

پینک فلوید از سیستم صوتی کوادرافونیک Azimuth استفاده می کرد. در سال ۱۹۶۷ در حال اجرا در یک سالن اجتماعات، ریچارد رایت ازیک جوی استیک برای ایجاد صدای فراگیر ۲۷۰ درجه ای استفاده کرد. بعدها، در سال ۱۹۷۲ میلادی آن ها این سیستم را به ۳۶۰ درجه ارتقا دادند.

آلبوم آخر

10-w900

آلبوم «رودخانه بی پایان» که در هفتم نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد، پانزدهمین و آخرین آلبوم پینک فلوید محسوب می شود. همچنین باید اشاره کنیم که در فروشگاه اینترنتی  آمازون در کشور انگلستان، بیشترین تقاضای پیش خرید را نیز در میان آلبوم های موسیقی در طول تاریخ داشته است.

رودخانه بی پایان در یک قایق صدابرداری و ضبط شده است

Astoria-628x420-w900

آخرین آلبوم پینک فلوید،  «رودخانه بی پایان» در خانه قایقی دیوید گیلمور ضبط شده است. استودیوی این قایق بسیار کوچک بود اما پاسخگوی نیاز گروه بوده است.

مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • سروش مرداد ۲۴, ۱۳۹۶

    ماندگار بی‌نظیر شاهکار خلاقیت و… زبان قاصره از توصیف این اعجوبه