کاخ سفید همچنان تلفات می دهد؛ استعفای استیو بَنن، استراتژیست ارشد کابینه ترامپ

کاخ سفید همچنان تلفات می دهد؛ استعفای استیو بَنن، استراتژیست ارشد کابینه ترامپ

بعد از تنها گذشت ۷ ماه از شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ بسیاری از حلقه ی مشاوران تراز اول او اخراج شده و یا خود کناره گیری کرده اند. به طوری که در حال حاضر از آن جمع اولیه تنها خود دونالد ترامپ و مایک پنس، معاون رییس جمهور باقی مانده اند و به نظر می رسد که کار در دولت دونالد ترامپ تاریخ انقضای خاصی دارد. در آخرین مورد که دو روز گذشته اعلام شد، اسم استیو بَنن نیز که یکی از مشاورین و استراتژیست های ارشد دونالد ترامپ بود به لیست بلند بالای کسانی که خیلی زود و کمتر از یک سال، کار در دفتر دونالد ترامپ را به هر دلیلی کنار گذاشتد اضافه شد. این موضوع نشان می دهد که در کابینه ی آقای دونالد ترامپ و تیم مشاوران و نزدیکانش اختلافات بسیاری وجود داشته و آشفتگی در کاخ سفید کاملاً واقعی است.

البته به نظر می رسد که دونالد ترامپ در این هفت ماه ریاست جمهوری بسیار بیشتر از قبل با دنیای سیاست و روش های سیاستمداری آشنا شده و رفته رفته قصد دارد دست از رفتارهای غیرمعقول و «غیر سیاسانه» گذشته خود بردارد. وی که همواره به دلیل اظهار نظرهای بی پروا و گاه بی ملاحظه و تندروانه اش مشهور است این روزها سعی دارد کابینه ی خود را بازسازی کند و افرادی با دیدگاه های کمتر تهاجمی را در حلقه ی اطرافیان خود جای دهد. این روزها  پس از خبر کناره گیری استیو بنن از تیم مشاوران و استراتژیست های کاخ سفید، عکسی از تیم مشاوران دونالد ترامپ که روزهای اول ورود او به کاخ سفید در دفتر کار او حضور داشتند در رسانه های جهان دست به دست می شود که نشان می دهد از ۵ نفر حلقه ی اصلی اطراف رییس جمهور ایالات متحده تنها مایک پنس باقی مانده و بقیه در کمتر از ۷ ماه حضور استعفا داده یا برکنار شده اند.

این عکس که در ماه ژانویه گرفته شده، دونالد ترامپ را در میان حلقه ای ۵ نفره از مشاوران اصلی خود نشان می دهد که در حال حاضر تنها وی و معاونش در کاخ سفید حضور دارند. اولین کسی که از این حلقه ی وفادار حذف شد مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید بود که بعد از مشخص شدن شهادت دروغش در مورد رابطه اش با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در ایالات متحده اخراج شد. بعد از او نیز شان اسپایسر، مشاور رسانه ای کاخ سفید در ماه ژوئن به دلیل درگیری های لفظی که بین او و رسانه ها پیش آمد از سمت خود کناره گیری کرد. پس از او نیز رییس کارکنان کاخ سفید، ریسن پریباس که نماینده ی حزب جمهوری خواه نیز بود در ماه جولای به دلیل اختلافات درونی در کاخ سفید برکنار شد.

اما این عکس نشان دهنده ی تمامی ریزش های بزرگ در کابینه ی آقای ترامپ نیست زیرا آنتونی اسکاراموچی، مدیر ارتباطات کاخ سفید تنها پس از دو هفته انتخاب شدن به این سِمت از کار برکنار شد. افراد دیگری نیز با مناصب پایین تر از کابینه ی دونالد ترامپ جدا شده اند و باید دید که این برکناری ها و استعفاها در کاخ سفید تا کی ادامه خواهد داشت.

منبع: independent
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود