توفان ایرما در جزایر کارائیب بیش از ۱۰ کشته برجای گذاشت

توفان ایرما در جزایر کارائیب بیش از ۱۰ کشته برجای گذاشت

بر اساس جدیدترین گزارش ها، طوفان ایرما در جزایر کارائیب بیش از ۱۰ کشته برجای گذاشته است. همچنین سازمان ملل گمانه‌زنی کرده که در روزهای آینده حدود ۳۷ میلیون نفر باید از منطقه طوفان خارج شوند.

طوفان ایرما با بادهایی به سرعت ۳۰۰ کیلومتر از شدیدترین طوفان های استوایی است که تا کنون در اقیانوس اطلس ثبت شده است.

این طوفان در ۱۵ شهریور به جزیره باربودا رسید. ایرما بعد از آن که حدود یک ساعت و نیم در این منطقه وزید، مسیر سن بارتلی، جزیره محبوب گردشگران و جزیره سن مارتین را پیش گرفت.

به گفته مقام‌های محلی، در سن مارتین ۹۵ درصد خانه‌ها خراب شده‌اند. سیستم‌های برق رسانی، آب و سوخت در مناطق طوفان زده در هم شکسته است.

رسیدن طوفان ایرما به جمهوری دومینیکن و هائیتی موجب نگرانی شدید شده است. هائیتی، یکی از فقیرترین کشورهای حوزه کارائیب است. طوفان در آن‌جا می‌تواند ویرانی ‌شدیدی برجای گذارد. در حال حاضر در هائیتی وضعیت قرمز اعلام شده است.

گفتنی است، فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گزارش کرده است که توفان ایرما تا کنون به بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر خسارت جانی و مالی وارد کرده و با حرکت به سوی مناطق دیگری از حوزه کارائیب و آمریکا، چند میلیون تن دیگر را نیز تهدید می‌کند.

در کوبا، دولت حدود ده هزار جهانگرد خارجی را از اماکن تفریحی ساحلی به نقاط امن‌تر انتقال داده و در سراسر این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

منبع: telegraph ، cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود