آشنایی با هنر بیرق دوزی و نگاهی به تصاویر کارگاه های تولید پرچم ویژه محرم

آشنایی با هنر بیرق دوزی و نگاهی به تصاویر کارگاه های تولید پرچم ویژه محرم

تا چند سال پیش، دوخت بیشتر پرچم‌ها در مشهد انجام می‌شد. اما اکنون چندین سال است که در تهران هم گلدوزی و دوخت پرچم انجام می‌شود. البته، تهران کمی گران‌تر از مشهد است.

هچنین باید گفت که در گذشته، بیشتر پارچه‌های محرم از مخمل کاشان بود، اما اکنون بیشتر پارچه‌ها یا ساتن است یا جیر که بسته به نوع دوخت و آرم هیأت و گلدوزی که روی پارچه انجام می‌شود، قیمت‌های آن از ۱۵۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان متغیر است. کارشناسان این امر می گویند که برخی از پارچه‌ها اگر ضخیم باشند کار شکیل‌تر می‌شود و کار روی آن برای تولیدکننده آسان‌تر خواهد بود. اما اگر پارچه ظریف باشد، دوخت و دوز کمی سخت‌تر می‌شود.

در حال حاضر، بیشتر پارچه‌های موجود در بازار، چینی است، اما مردم ترجیح می‌دهند که از پارچه ایرانی‌ استفاده کنند. جالب است بدانید که بسیاری از این پرچم‌ها که در ایران گلدوزی به کشورهای مجاور مثل عراق فرستاده می‌شود.

همچنین گفتنی است که اقلام مورد نیاز عزاداری علاوه بر ناصر خسرو، در راسته‌های دیگری ازجمله خیابان انقلاب و خیابان مهستان هم عرضه می‌شود. قیمت‌ها در خیابان مهستان تا ناصر خسرو که در دهه محرم مرکز فروش ادوات محرم است تا ۲۰ درصد گران‌تر است. در خیابان انقلاب هم بیشتر پرچم‌های آماده به فروش می‌رود و میانگین قیمت پرچم‌ها براساس نوع کار، مخمل و پارچه به کارگرفته شده در آن و میزان نقش و نگار گلدوزی شده روی آن‌ها تعیین می‌شود.

قیمت‌ها از یک مغازه به مغازه دیگر متفاوت است. این قیمت‌ها بسته به نوع پارچه و نوع گلدوزی فرق می‌کند. قیمت پرچم با علامت طلا کوب شده، پرچم سه گوش و پرچم کتل، متفاوت است. پرچم کتل در مغازه‌ها با انواع پارچه‌ دیده می‌شود. قیمت این نوع پرچم از ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است و بنوع پارچه آن و اینکه ساتن، مخمل، جیر یا مخمل کاشان باشد، بستگی دارد. پرچم دوچوبه در سال گذشته ۶۵ تا ۳۰۰ هزارتومان به فروش می‌رفت، درسال جاری میانگین قیمتی معادل ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان دارد. پرچم ستونی نیز قیمت‌های متفاوتی دارد که میانگین پنج تا ۲۰ هزارتومان است.

با این مقدمه، از شما دعوت می کنیم تا در ادامه تصاویر کارگاه های تولید بیرق را در سطح شهر تهران مشاهده کنید. همراهمان باشید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود