معرفی و آموزش ایده های بسیار جذاب برای عکاسی در داخل و خارج از خانه [قسمت اول]

معرفی و آموزش ایده های بسیار جذاب برای عکاسی در داخل و خارج از خانه [قسمت اول]

عکاسی کردن یکی از لذت بخش ترین و شیرین ترین تجربه هایی است که نه تنها جنبه هنری و پیام‌رسانی دارد، بلکه می تواند یک سرگرمی فوق العاده عالی نیز بشمار رود.

شما می توانید ساعت ها با دوربین دیجیتال یا دوربین موبایل سرگرم بوده و صحنه هایی را به ثبت برسانید که منحصر به نگاه شما هستند. البته این موضوع در مورد اشخاصی مصداق پیدا می کند که از این هنر برای علاقه شخصی بهره می گیرند و قصد درآمدزایی با آن را ندارند. ژانر کاری افراد یاد شده کاملا متفاوت است و آن ها اغلب با موضوعات مشخص و دیکته شده سروکار دارند.

اگر شما هم جزو گروه اول هستید، شاید بد نباشد در راستای بهبود قوه خلاقه خود، تمریناتی را به طور مرتب انجام دهید که یاری‌رسان بوده و موجب پیشرفت شما می شوند.

مثلا می توانید هر هفته، پروژه واحدی را برای خود تعریف نموده و فقط در همان سبک یا موضوع عکاسی کنید.

در همین راستا، ما در ادامه این مطلب بیش از ۲۰ موضوع و ژانر را به عنوان ایده ارائه داده ایم تا بتوانید بر اساس آن ها، هدف ذکر شده در بالا را محقق سازید. در قسمت اول به معرفی پروژه هایی پرداخته ایم که می توانید در خانه به انجام برسانید. همراهمان باشید.

پروژه هایی که می توانید در خانه انجام دهید

۱- هنر ثبت قطره آب

ایده این عکاسی بر این اساس است که یک ظرف آب را به حالت تعلیق درآورده، یک قطره آب درون آن بچکانید و سپس، لحظه پاشیدن قطره را ثبت کنید. در این مدل از عکاسی، سرعت شاتر حرف اول را می زند.

برای ثبت تصویر بالا دو عدد فلاش روی پایین ترین سرعت خود (۱/۱۲۸th) تنظیم شده اند، دیافراگم  f/22 و آب با صمغ زاناتان ترکیب شده تا محلول چسبنده و غلیظ تری ایجاد کند.

۲- ثبت افتادن جسم در آب

برای گرفتن این عکس به یک مخزن شیشه ای که کاملا تمیز باشد، آب تصفیه شده و شفاف، تصویر پس‌زمینه رنگی، سه پایه و فلاش نیاز دارید. تصویر پس‌زمینه را در پشت مخزن آب بگذارید، سپس نور فلاش را روی مخزن تنظیم کنید. دوربین را روی سه پایه ثابت کرده و فوکوس را روی حالت دستی قرار دهید.

برای این عکاسی باید سرعت شاتر را روی سریع ترین حالت ممکن قرار داده، ایزو را روی ۲۰۰ یا ۱۰۰ و دیافراگم را روی f/8 بگذارید. وقتی همه چیز آماده بود، جسم دلخواه را درون آب انداخته و بدون معطلی شاتر را فشار دهید.

۳- عکاسی با دود

عکاسی از دنباله ای که دود ایجاد می کند یکی از محبوب ترین سبک های عکاسی است. برای این منظور لازم است ابتدا چندین عکس از دود در فرم های گوناگون ثبت کنید. سپس یک صفحه خالی در فتوشاپ باز کرده، یکی از عکس های گرفته شده از دود را در آن قرار دهید. سپس گزینه ترکیب (blending) را انتخاب کرده و روی Warp Transform برای تغییر شکل، کلیک کنید. این کار را تا زمانی که فرم دلخواه خود را به دست بیاورید، تکرار کنید.

۴-  خلق منظره با مواد غذایی

برای ایجاد کمی تنوع در عکاسی از غذا، می توانید از آدمک های مینیاتوری کمک بگیرید. فقط کافی است، این اسباب بازی ها را موجود زنده فرض کرده و با کمک موادغذایی برای آن ها داستان‌گویی کنید. مثلا آدمک ها را به گونه ای روی کلم ها بگذارید که گویا در حال کوهنوردی هستند. سپس از زاویه ای درست با نور مناسب، عکس بگیرید.

۵- عکس فاین آرت از موادغذایی

عکاسی هنری یا فاین‌آرت نوعی عکاسی است که هدف اصلی آن ابراز دیدگاه‌های خلاق و الهام هنری عکاس است. عکاسی خلاقانه در مقایسه با عکاسی خبری و اجتماعی، یک چیدمان، ترکیب بندی، انتخاب یک فضا با دیدی خاص و یک خلق هنرمندانه با ابزار عکاسی است.

برای گرفتن عکس در این ژانر در فضای داخلی خانه، فقط به لایت‌باکس و چاقوی تیز نیاز دارید. برای این منظور، میوه و سبزیجات را بسیار باریک برش دهید، آن ها را روی لایت‌باکس چیده و عکس بگیرید. توجه داشته باشید که دوربین را روی لایو‌ویو قرار دهید و فوکوس هم دستی باشد تا همه جزئیات لازم ثبت شوند.

دیافراگم را روی  f/8 تنظیم کنید تا عمق دید کافی در اختیار داشته باشید. سپس نورسنجی دوربین را یک تا ۳ استاپ بالاتر از نور روشن قرار دهید تا دوربین به اشتباه تصور کند که نور کم است و تصویر با نور مناسب ثبت گردد.

۶- گل در یخ

اگر دوست دارید یک تابلوی عکس بسیار زیبا برای اتاق خواب یا نشیمن خود ثبت کنید، فقط کافی است یک گل زیبا را درون یک ظرف پلاستیکی در فریزر منجمد کنید. البته، برای این منظور لازم است از آب جوشیده و تصفیه شده استفاده کنید که کمترین املاح را در خود داشته باشد که پس از یخ بستن، کاملا شفاف و شیشه ای بشود.

برای این منظور، یک ظرف را با آب خالص پر کنید، گل را در کف ظرف به وسیله یک شئی جانبی ثابت کنید. سپس آن را در فریزر بگذارید تا منجمد شود. یخ را روی کاسه شیشه ای قرار داده و روی زمینه سفید بگذارید تا نور از میان بلوک یخی عبور کند.

فلاش را فقط از یک جهت به یخ بتابانید، به سوژه نزدیک شده و عکس را به صورت کلوزآپ ثبت کنید.

۷- عکاسی آبستره (انتزاعی) با روغن

یکی از راحت ترین روش های عکاسی انتزاعی در خانه، استفاده از روغن و آب است. برای گرفتن عکسی همانند تصویر بالا، به روغن و آب نیاز دارید. درون یک ظرف شیشه ای، آب بریزید، روی آن چند قطره روغن خوراکی بچکانید. سپس، زیر ظرف شیشه ای کاغذهای رنگی گذاشته و از زاویه دلخواه عکاسی کنید.

۸- هنر بازتاب

وقتی نور از آب عبور می کند، دچار شکستگی شده و در نتیجه تصاویر موجود در پشت یک ظرف آب به صورت کاملا دفرمه دیده می شود. به این پدیده انکسار نور می گویند و شما می توانید با استفاده از آن، عکس های هنری زیبایی به ثبت برسانید.

برای این منظور، به چند شیشه آب، فلاش، سه پایه و کاغذی با طرح راه راه سیاه و سفید نیاز دارید. کاغذ طرح دار را در پشت شیشه های آب بگذارید، شیشه ها را در اندازه های متفاوت از آب پر کنید. دوربین را روی سه پایه ثابت کرده و از زاویه دلخواه عکاسی نمایید.

۹- بوکه طبیعت بی جان

یک تکه فویل مچاله شده می تواند پایه یک عکس هنری را تشکیل دهد. یک شئی بی جان را روی سطح شیشه ای/ آینه قرار دهید. یک تکه ورقه آلومینیومی را مچاله کرده و در پشت جسم بگذارید. با استفاده از چراغ قوه، چراغ مطالعه یا فلاش اکسترنال، روی فویل نور بتابانید. دیافراگم را تا حد امکان باز بگذارید، در طول نوردهی، روی سوژه نور بتابانید و عکس را بگیرید.

۱۰- حباب های بوکه

هایلایت های کوچک در عکس گاهی به بوکه های زیبا تبدیل می شوند. البته در این مدل از عکاسی، نور حرف اول را می زند. منبع نور را در فاصله ای از سوژه قرار دهید که در منطقه فوکوس قرار نداشته باشد. لیوان را به لنز نزدیک کرده و روی آن فوکوس کنید. سوژه را به نحوی بچرخانید تا اینطور به نظر برسد که بوکه ها از داخل لیوان همانند حباب خارج می شوند.

از این تکنیک می توانید برای ثبت بوکه از بخار لیوان های چای و قهوه هم استفاده کنید.

۱۱- عکاسی از طبیعت بی جان با خطوط نوری

برای ثبت چنین عکسی لازم است سرعت شاتر را روی ۳۰ ثانیه یا بیشتر بگذارید، دیافراگم را روی f/8 تنظیم کنید. سپس، همزمان با نگه داشتن کلید شاتر، چراغ قوه رنگی را دور سوژه موردنظر خود حرکت کنید و اجازه دهید عکس با تکنیک نوردهی طولانی مدت ثبت شود. پس از پایان یافتن طراحی با چراغ رنگی، شاتر را رها کنید.

در قسمت دوم این مطلب که در هفته آینده منتشر خواهد شد، به معرفی پروژه هایی خواهیم پرداخت که می توانید در بیرون از خانه اجرا کنید.

منبع: techradar
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود