با ۵ گونه از مارمولک های نادری آشنا شوید که قابلیت های خارق العاده ای دارند

با ۵ گونه از مارمولک های نادری آشنا شوید که قابلیت های خارق العاده ای دارند

بعضی اوقات چیزهایی از مارمولک ها می بینیم که باعث می شود فکر کنیم آن ها به دنیای گذشته و از بین رفته تعلق دارند اما برخی از آن ها رفتارهای پویایی را از خود نشان می دهند که ما را شگفت زده می کنند. مارمولک ها و سوسمارها خزندگان خونسردی هستند که دمای بدنشان به محیط اطراف وابسته خواهد بود. به همین دلیل است که برای مثال کروکودیل ها را همواره در حال آفتاب گرفتن مانند یک توریست در سواحل فلوریدا می بینید. از این رو همین ماهیت خونسرد بودن بسیاری از ما بر این باوریم که خزندگان علاوه بر خونسردی در حرکت کردن و رفتار، موجودات گوشه گیری نیز باشند اما سوسمارها و مارمولک هایی نیز در حیات وحش وجود دارند که رفتارها و ویژگی های جالبی دارند و در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با برخی از این موجودات جالب آشنا کنیم.

۱- سوسمار جزایر سلیمان

سوسمار جزایر سلیمان که به سوسمار دم قلابی نیز مشهور است در گروه ای اجتماعی بسیار کوچکی زندگی می کند که برای گونه های مارمولک و سوسمار دیگر کاملاً غیرمعمول است. البته این سوسمار رفتارهای عجیب دیگری نیز دارد. بسیاری از خزندگان تخم می گذارند و پس از پایان تخم گذاری تخم های خود را رها می کنند اما سوسمار دم قلابی که روی درختان جزایر سلیمان زندگی می کند زنده زا بوده و بین شش ماه تا یکسال از نوزاد خود مراقبت می کنند، درست مانند آن چه که در بسیاری از پستانداران رخ می دهد. همچنین این گونه از بزرگترین سوسمارهای جهان به شمار آمده و طول آن به سه فوت نیز خواهد رسید.

۲- مارمولک شاخدار

بهتر است در مورد مارمولکی حرف بزنیم که در صورت احساس خطر از چشمان خود خون پرتاب می کند. مارمولک شاخدار که در نواحی جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک زندگی می کند می تواند خون بدنش را از طریق چشم هایش به بیرون و به سمت موجودی که او را تهدید می کند بپاشد. حتی زمانی که شکارچی این مارمولک که نوعی روباه است مارمولک شاخدار را می بلعد نیز این مارمولک با پاشیدن خون از درون چشمانش سعی می کند از خود دفاع کند. جالب این که این گونه ی مارمولک از این حربه ی دفاعی خود تنها در مواجهه با سگ سانان و گربه سانان مانند کایوت ها و گربه های دم کوتاه آمریکایی استفاده می کند و در صورت مواجهه با پرندگان و دیگر خزندگان دست به پاشیدن خون نخواهد زد. جالب این که مزه ی این خون باعث می شود که مزه ی بدی در دهان شکارچی به وجود آمده و وی مجبور شود از خوردن شکار خود صرفنظر نماید.

۳- مارمولک خال خالی

مارمولک های نر خال خالی که در آمریکای شمالی و مکزیک زندگی می کند به سه دسته تقسیم می شوند که یک بازی سنگ-کاغذ- قیچی بی پایان را با هم بازی کرده و این موضوع نقش مهمی در تکامل آن ها داشته است. در واقع مارمولک های خال خالی نر معمولا سه رنگ دارند که یکی از این مارمولک ها دو گونه ی دیگر را از میدان به در می کند. بزرگ ترین و خطرناک ترین نوع مارمولک خال خالی مارمولک نر نارنجی زنگ است که به دلیل جثه ی بزرگ و قدرتشان بزرگ ترین قلمرو و بیشترین ماده ها را در اختیار خود دارند. نرهای گلو آبی نیز برای محافظت از قلمروهای کوچک خود با هم متحد می شوند و با هم از ماده های کمی که دارند مراقبت می نمایند.

مارمولک های خال خالی نر زرد رنگ نیز که به «آب زیر کاه» شهرت دارند به صورت مخفیانه وارد قلمرو مارمولک های نارنجی نر شده و با ماده هایی که از آن ها محافظت نمی شود جفت گیری می کنند. مطالعات نشان داده که این سه نوع مارمولک خال خالی در حدود یک میلیون سال است که به همین شکل روی این کره خاکی زندگی می کنند و هر ساله رنگ غالب تغییر پیدا می کند. وقتی که برتری رنگ غالب از بین می رود همواره مارمولک های زرد رنگ برتری می یابند.

۴- مارمولک های پرنده

این مارمولک ها که به خوبی خود را استتار می کنند در مناطق جنوب شرقی آسیا یافت می شوند و ظاهر جذاب و کارتونی خاصی دارند. مارمولک های پرنده با توجه به شکل خاص بدن و پهن بودن دست و پاهایشان می توانند از درختی به درخت دیگر پرواز کنند.

۵- سوسمار پشت سفالی

بدن سوسمار پشت سفالی طوری است که به راحتی نمی توانید تشخصی دهید دارد می رود یا می آید! در واقع سر و دم این سوسمار بسیار شبیه هم است و این موضوع یک وسیله ی دفاعی منحصر به فرد برای این گونه به شمار می آید. از آن جایی که شکارچیان برای از پای درآوردن شکار خود معمولاً به سر آن حمله می کنند پس داشتن دو سر حربه ی خوبی برای گیج کردن شکارچی خواهد بود

منبع: nationalgeographic
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • علی مهر ۱۰, ۱۳۹۶

    چه باحال

    • فاطمه فروردین ۲۴, ۱۴۰۰

      فک کن اون مارمولکه که میتونه پرواز کنه یه دفعه بیوفته رو سرت??