آیا ابوبکر البغدادی، رهبر داعش واقعا کشته شده است؟

آیا ابوبکر البغدادی، رهبر داعش واقعا کشته شده است؟

هر از چند گاهی خبر می رسد که ابوبکر البغدادی، رهبر بدنام گروه داعش کشته شده اما هیچ جزییاتی در مورد نحوه ی کشته شدن او و اسناد و مدارک آن مخابره نمی شود. آخرین بار روسیه ادعا کرد که در یک حمله ی هوایی به مرکز تجمع افراد بلندمرتبه داعش در سوریه، ابوبکر بغدادی نیز کشته شده اما پنتاگون، گروه های کورد و مقامات رسمی عراق این موضوع را به دیده ی شک نگریسته و اعلام کردند که نمی توان به این موضوع اطمینان داشت و حتی چندی بعد پنتاگون رسماً اعلام کرد که به احتمال فراوان، ابوبکر البغدادی هنوز زنده است.البته مقامات ترکیه نیز ادعا کرده اند که بر اساس گفته های مکرر منابع خبری خود به این نتیجه رسیده اند که البغدادی کشته شده است. اما همه ی آن چیزی که در مورد کشته شدن یا زنده بودن ابوبکر البغدادی می دانیم چیست؟

گروهی که اولین بار مرگ ابوبکر البغدادی را تایید کرد گروهی موسوم به دیده بان حقوق بشر در سوریه بود که موسسه ای بریتانیایی برای رصد شرایط جنگی در سوریه به شمار می آید. معمولاً بیانیه ها و اخبار این گروه از اعتبار بالایی برخوردار است و در ۶ سال گذشته که اتش جنگ داخلی و نیابتی در سوریه جریان داشته خبرهایی که از این گروه مخابره شده در اکثر قریب به اتفاق موارد درست از آب درآمده است. به همین دلیل این ادعا جدی گرفته شده است.

اما خبرگزاری رسمی داعش با نام «اعماق» هنوز هیچ خبری در این مورد مخابره نکرده و مرگ البغدادی را تایید ننموده است و شاید همه منتظرند که این رسانه مرگ سرکرده ی داعش را تایید کند تا همه از مرگ خطرناک ترین انسان روی کره زمین مطمئن شوند. البته تجربه های قبلی نشان داده است که حتی در صورت واقعیت داشتن مرگ البغدادی نیز روزها، هفته ها و شاید ماه ها طول بکشد تا این خبرنامه مرگ او را تایید نماید زیرا این رسانه معمولاً برای اعلام چنین خبرهایی همیشه زمان های مناسب و خاصی را انتخاب می نماید.

البته قبلاً نیز بارها اعلام شده بود که ابوبکر البغدادی در نتیجه ی حملات هوایی کشته شده است و در آخرین مورد نیز وزیر دفاع روسیه اعلام کرد آن ها بر این باورند که ابوبکر البغدادی همراه با تعدادی دیگر از فرماندهان عالی رتبه ی داعش اواخر ماه می در یک حمله ی هوایی جنگنده های روسی در سوریه کشته شده اند اما هیچ مدرک یا دلیلی برای اثبات این ادعای خود ارائه نداد. اما پنتاگون، مقامات رسمی عراق و نیروهای کورد سوریه که در عراق و سوریه علیه شبه نظامیان داعش می جنگند این ادعای مقامات روس را با دیده ی شک نگریسته و از تایید آن خودداری کرده اند.

یکی از مقامات کاخ سفید گفته است که در داستان ارائه شده توسط مسکو در مورد این حمله و صدماتی که به نیروها و پایگاه های داعش وارد شده «ضعف هایی» دیده می شود. رامی عبدالرحمان، رییس گروه دیدبان حقوق بشر در سوریه گفته است که بر اساس گفته های منابع آن ها یکی از رهبران داعش در استان دیرالزور تایید کرده که یکی از نفرات بلند مرتبه ی این گروه در حملات نیروهای مخالف کشته شده که به نظر عبدالرحمان کسی جز ابوبکر البغدادی نیست. اگر چه اعتراف به این که افراد این گروه توانسته اند با یکی از رهبران داعش صحبت کنند بر آتش انتقادها از این گروه افزوده و اعتبار آن ها را خدشه دار خواهد کرد اما این که گروه دیده بان حقوق بشر سوریه برای چنین خبری اعتبار و آبروی خود را در معرض چنین خطر بزرگی قرار داده می تواند بر امکان درست بودن اصل خبر بیفزاید.

البته این گروه هیچ حرفی در مورد زمان، مکان و چگونگی مرگ ابوبکر البغدادی نزده و تنها گفته که وی در ماه های اخیر در استان دیرالزور حضور داشته است. سوالات بسیاری در مورد ابوبکر البغدادی وجود دارد به خصوص به این دلیل که وی تنها یک بار در سال های اخیر در انظار عمومی ظاهر شده است و آن ها زمانی بود که تاسیس خلافت اسلامی عراق و شام را در مسجد جامع موصل در تابستان ۲۰۱۴ اعلام نمود. وی هم به دلیل مسایل امنیتی و حفظ جان و هم افزودن بر وجهه ی قهرمانانه و فراانسانی خود که از آن به «کیش شخصیت» یاد می شود خود را از نظرها پنهان کرده و جز افراد نزدیک وی کسی از محل زندگی و حضور او خبر ندارد.

در کل مرگ ابوبکر البغدادی، در صورت واقعی بودن خبر کشته شدنش، ضربه ی سختی برای این گروه خواهد بود اما داعش نشان داده که از سازماندهی بسیار خوبی برخوردار بوده و می تواند در شرایط بحرانی به سرعت نیروهای و برنامه هایش را از نو ساماندهی نماید.

منبع: independent
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • یوسف ب شهریور ۲۱, ۱۳۹۹

    انشاالله که به جهنم واصل شده،چنین نفراتی حیف نام انسان که به آنها اطلاغ داده شود،با این همه جنایت که علیه بشریت انجام داد،به نظرم حتی نباید ابوبکر البغدادی را با هر حیوانی مقایسه کرد،چون آن حیوان شخصیتش بالاتر از ابوبکر البغدادی ست و به آن حیوان بی زبان توهین بزرگی نموده این اگر اورا با ابوبکر البغدادی مقایسه کرده باشیم.
    ومن الله توفیق….