زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

اگر قبل از انجام جراحی این انتخاب را داشتید که بین یک جراح زن یا مرد یکی را انتخاب کنید چه می کردید؟ آیا اصلاً جنسیت جراح برای شما اهمیت دارد؟

بر اساس مطالعات جدیدی که نتایج آن در «BMJ» به چاپ رسیده محققان همین سوال را از خود پرسیده و به دنبال جواب آن رفته اند. جراحی از دیرباز حرفه ای بوده که مردان انحصار تقریباً کامل آن را در دست داشته اند: ابتدا به این دلیل که عموماً زنان کمتری در دانشکده های پزشکی ثبت نام می کردند،دوم به این دلیل که به زعم مردان، زنان نمی توانستند در اتاق عمل تصمیمات مهمی را اتخاذ کنند که مرگ یا زندگی بیمار را در پی داشت. اما مطالعات چند سال اخیر نشان داده میزان مرگ و میر در میان بیمارانی که توسط جراحان زن جراحی شده اند بسیار کمتر از آمار تلفات در میان بیماران جراحی شده توسط همکاران مردشان بوده است.

علاوه بر این بیمارانی که توسط جراحان زن جراحی شده اند مشکلات بعد از جراحی کمتری داشته و به ندرت پس از ترخیص از بیمارستان بار دیگر برای درمان بازگشته اند. این مطالعه تمامی جراحی هایی که در اونتاریو کانادا از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ صورت گرفته بود را شامل می شد (در کل بیش از ۱۰۴.۰۰۰ جراحی). دکتر راج ساتکوناسیوام، مسئول بخش اورولوژی بیمارستان هیوستون متودیست و رهبر این گروه تحقیقاتی،همراه با همکارانش، مطالعه ی تطبیقی عمیق و گسترده ای را در این مورد انجام داده و نتایج جراحان زن و مرد را در این برهه زمانی طولانی با هم مقایسه کردند. از آن جا که جراحی از جمله شغل های حوزه پزشکی است که تجربه کسب کردن در آن باعث بهبود عملکرد می شود، این گروه تحقیقاتی تصمیم گرفته که بر اساس سن و تجربه این جراحان را طبقه بندی کنند.

همچنین آن ها تلاش کردند بیماران هر جراح را بر اساس شدت و پیچیدگی بیماری و نحوه ی جراحی او با هم مقایسه کردند. بعد از تمامی این مطابقت ها و مقایسه ها مشخص شد که درصد مرگ و میر و بازگشت به بیمارستان در کمتر از یک ماه پس از انجام جراحی در میان بیماران جراحان زن ۴ درصد کمتر از بیماران جراحان مرد بوده است. این اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد جنسیت جراح در نتیجه جراحی موثر خواهد بود.

اوایل سال جاری نیز محققان دانشکده ی سلامت عمومی هاروارد، بیمارانی که به متخصصان عمومی بیماری های داخلی مراجعه می کردند را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که درصد مرگ و میر و مراجعه مجدد به بیمارستان در بیمارانی که به پزشکان زن مراجعه کرده بودند نسبت به بیمارانی که به پزشکان مرد مراجعه می کردند بسیار کمتر بوده است. محققان علت این موفقیت پزشکان زن را همراهی و ارتباط برقرار کردن بیشتر و بهتر آن ها با بیماران،همکاری بیشتر و بهتر با همکاران و تمایل بیشتر آن ها نسبت به دستورالعمل های تدوین شده برای درمان بیماران نسبت به همکاران مرد خود عنوان کرده اند.

البته تاکنون مطالعات زیادی در مورد نقش جنسیت در نتایج جراحی صورت نگرفته است به همین دلیل کاملاً و به طور قطعی مشخص نیست که چرا بیماران جراحان زن شرایط بهتری نسبت به بیماران جراحان مرد دارند. شاید همان فاکتورهایی که باعث موفقیت متخصصان داخلی زن شده است در مورد جراحان زن نیز صدق داشته باشد. البته کاملاً مشخص است که فاکتورهای دیگری نیز در این امر دخالت داشته اند زیرا جراحی معمولاً به مهارت جراح و توانایی او در ارزیابی شرایط بیمار، امکان زنده ماندن او و همچنین امکان عود کردن مجدد بیماری او بستگی دارد.

نکته ی مهم این است که تعداد کمی از زنان وارد حوزه جراحی می شوند و در شرایطی که جراحی معمولاً حوزه ای تحت تسلط مردان است زنان برای این که در اتاق های عمل ابتکار را در دست بگیرند با موانع بسیار بزرگ تری روبرو بوده اند. بدین ترتیب ممکن است زنانی که در این تحقیقات انتخاب شده اند تعدادی جراح کارآزموده و گلچین شده باشند و نتوان آن را به تمامی جراحان زن تعمیم داد. با این وجود همین نتایج نیز از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار بوده و مبنای خوب  و موثقی برای تحقیقات بیشتر در این زمینه به شمار می آید. اگر واقعاً جنسیت نقش مهمی در نتایج جراحی داشت باشد باید برای دستیابی به علل این موضوع بررسی های بیشتری را انجام داد. وقتی که دلیل این تفاوت ها مشخص شود می توان از آن ها برای تعلیم بهتر جراحان بهره برد و کیفیت ها و کارآیی هایی که در تمامی جراحان وجود دارد را تقویت نمود.

منبع: time
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۶ نظر

ورود

 • ن د مهر ۴, ۱۳۹۷

  تجربه سندی بالاتر از علم هست در دنیای مردستیز امروزی ،سند اینکه آیا حاضرید و شهامت آنرا دارید در مورد توانمندی کاملا ثابت شده مردان سخن بگید؟!نه ندارید! اما بلعکسش نتنها مشکلی نیست، بلکه این روزها مرد ستیزی مساوی با روشنفکری و کلاس شده، در درجه اول تعداد جراحان زن کمتر از مرد هست و قطعا تناسب گیری انجام شده،در این تناسب هم جراحان بر اساس توانمندی و نخبه بودن طبقه بندی نشدن، در درجه دوم معیار، بیماران هر جراح بر اساس پیچیدگی عمل و میزان مرگ و بازگشت آنهاست، در حالیکه جراحیهای پیچیده به علاوه پر رسیک توسط مردان انجام شده یعنی طبق عرف بیماران پر ریسک به سمت جراح مرد رفتن، مثال ساده میزنم جراحی مغز رو پیچیده در نظر گرفتن و جراحی انگشت پارو ساده، اما خود جراحی مغز با ریسک زیاد به عهده مردها بوده،. دلیل حرفم ساده هست معروفترین جراحان دنیا مرد هستن و منطقی هست که بیمار با ریسک بالا پیش جراح معروف بره این آمارو از سمت بیمار میگرفتن نه جراح، کلا براتون سخته واقعیت ساده توانمند بودن مردان رو بپذیرید این یعنی لجبازی و مرد ستیزی و مشتری زن و لایک خور جمع کردن

 • کامران دی ۶, ۱۳۹۷

  البته جراحی که زنان انجام داده اند حتما مربوط به پوست صورت و برداشتن ابرو و کاشت مو و ابرو بوده اما شکایات مربوط به مردان مربوط عمل مغز قلب کبد و غیره بوده!!!!!@!

 • parham اسفند ۱۵, ۱۳۹۷

  این پست کاملا از دیدگاه علمی رد شده است و پارادوکس ان در واقعیت است…دلیل انهم مردبیزاری مغلوب در جوامع است که افرادی مثل تو که البته مرد هم هستی با این مطلب قصد لایک خوردن داری.اگر زنان هم جراحی های پیچیده را میپذیرفتند انوقت نرخ امار تلفات برای زنان فاجعه بود نمونش همسر من که عمل زایمانش بدست یک زن انجام شده و پسرم در حین زایمان جانش را از دست داد!پس بهتره حقیقت را بگویی که همه جراحان تاپ حوزه های پیچیده مثل جراحی مغز مردان هستند چون که زنان عرضه چنین کارهایی را ندارند!بعضی از مردان به همجنس های خود توهین میکنند گویی شرفشان را برای زنان به حراج گذاشتند!

 • گیسو بهمن ۲۰, ۱۳۹۹

  همچین عصبانی شدن اقایون که انگار همشون جراح ان?

 • یکی اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰

  عزیزم کسی نمیاد جراح قلب با پوست و مو مقایسه کنه
  جراح قلب را با قلب مقایسه می‌کنند با سواد باشیم هم بد نیست ?????

  درضمن من مخالف اینم احتمالا ربطی به جنسیت ندارن
  چون دختر های باهوش معمولا گرایش پیدا میکنند به پزشکی و پسر ها باهوش گرایش پیدا میکنم به دروس ریاضیاتی (کلیشه های جنسیتی )
  بنابر این کمتر بهترین ها با بهترین ها مقایسه میشن
  اما برای اقایون متاسفم از مرد ستیزی ایراد میگیرن و زن ستیزی میکنن و اسمش را میدارم روشن فکری
  خودشما اگر شانسی یکی از کروموزوم هات جابه جا شده بود زن بودی بنابراین متعصب نباشیم ?

 • Matin آذر ۶, ۱۴۰۰

  مرد ایرانی متعصب قبل از اینکه نظرتو بنویسی مقاله رو درست بخون البته اگه چشمات جایی رو میبینه نوشته این مطالعه تطبیقی و عمیق و گسترده بوده کسایی که این یعنی جراح مغز با جراح مغز سنجیده شده اونا مثل شماها خر نیستن که پوست و مو رو با مغز یکی کنن بعد کدوم خری گفته جراح زن مغز نداریم که عمل های پر ریسکو انجام بده دنیا اندازه طویله شما نرنیه ها نیست خیلی بزرگه اگه یکم فراتر از طویلت نگاه کنی زنهای جراح زیادی رو میبینی